Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Uziemienie budynku - uziom szpilkowy

smith01 08 Feb 2011 20:21
 • #1 08 Feb 2011 20:21
  smith01
  Level 14  
  Helpful post? (0)
  Posiadam budynek, który przystosowuje do prowadzenia działalności gospodarczej, w temacie "warsztatu" w budynku posiadam instalacje 380V, 3 przewody fazowe i jeden neutralny- N, i jak to często bywa w starym budynku brak przewodu zabezpieczającego PE, budynek nie posiada żadnego uziemienia, również nie ma instalacji odgromowej, wyczytałem w internecie o różnych typach uziemień budynków, najbardziej zainteresował mnie uziom Szpilkowy, czy mogę taki zastosować i dzięki niemu stworzyć szynę PE ?
 • #2 08 Feb 2011 20:30
  Akrzy74
  Admin Elektroenergetyka
  Helpful post? (0)
  Kolega nie jest świadomy tego co napisał- a napisał tak, że pojawiły się ciarki na moich plecach. Wiesz co, skoro chcesz to wykonać sam, to najlepiej narysuj to i przedstaw swoja wizję. Nie zapomnij ująć w swoim schemacie (może być odręczny- ale staranny) rozdzielnicy dla tego warsztatu oraz rezystancji uziemienia dla tego układu. Cieszy natomiast fakt, że kolega dba o bezpieczeństwo i chce "stworzyć" PE, jednocześnie mam cichą nadzieję, że kolega nie zapomni o innych ważnych rzeczach w warsztacie i rozdzielnicy biorąc pod uwagę fakt, że można go zakwalifikować do pomieszczenia o ograniczonych przestrzeniach przewodzących.

  Ps. Temat przeniosłem do początkujących, bo jak sądzę kolega takim jest tylko nie chciał się przyznać :lol:
 • #3 08 Feb 2011 20:59
  smith01
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  Tak panowie, wiec juz wyjaśniam temat dogłębnie, Rozdzielnie oraz licznik posiadam w garażu, w rozdzielni są 3 bezpieczniki, wiec jak najbardziej instalacja będzie modernizowana na trój przewodową plus odpowiednie zabezpieczenia, tak wiec temat dotyczy stworzenia PE, wiec teraz słucham propozycji
 • #4 08 Feb 2011 21:10
  Akrzy74
  Admin Elektroenergetyka
  Helpful post? (0)
  smith01 napisał
  Quote:
  wiec teraz słucham propozycji

  Moja propozycja jest nadal aktualna :)
  Quote:
  Wiesz co, skoro chcesz to wykonać sam, to najlepiej narysuj to i przedstaw swoja wizję. Nie zapomnij ująć w swoim schemacie (może być odręczny- ale staranny) rozdzielnicy dla tego warsztatu oraz rezystancji uziemienia dla tego układu. Cieszy natomiast fakt, że kolega dba o bezpieczeństwo i chce "stworzyć" PE, jednocześnie mam cichą nadzieję, że kolega nie zapomni o innych ważnych rzeczach w warsztacie i rozdzielnicy biorąc pod uwagę fakt, że można go zakwalifikować do pomieszczenia o ograniczonych przestrzeniach przewodzących.

  Troszkę inwencji twórczej- ty narysuj a my wskażemy ewentualne błędy, gdyż dalej nie wiadomo czy widzisz choćby różnice między TN a TT :)
 • #5 08 Feb 2011 21:15
  smith01
  Level 14  
  Topic author Helpful post? (0)
  w porządku, wiec stworze cały schemat instalacji dla mojego garażu, również z zabezpieczeniami.
 • #6 13 Feb 2011 14:23
  neptun93
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Edytowano. Kompletnie nie na temat. [kkas12]
  smith01 w Twojej sytuacji wykonanie takiego uziomu jak wspominasz jest w sumie najprostsze. Skoro jest to jakiś budynek dawno postawiony i nikt wtedy nie pomyślał o uziomie naturalnym to teraz wiadomo- wchodzi w grę tylko uziom sztuczny czyli albo ta Twoja szpila albo uziom otokowy czyli tzw. bednarka zakopana w ziemi, dookoła budynku-jeśli jest taka możliwość. Jaki efekt uzyskasz zależy od właściwości gruntu i bez pomiarów "na oko" tego nie ocenisz. Modyfikacja instalacji, o którą Cię zaatakowali też jest oczywista bo przewód ochronny jest niezbędny. Może poczytaj sobie coś o sieci TNS i to Ci ułatwi.
 • #7 14 Feb 2011 18:06
  1640214
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Pamiętaj także aby rezystancja była odpowiednia ok. 10 R jest też jedna uwaga warto zrobić pomiary czasami źle rozmieszczone szpilki powodują , że wartość rezystancji wzrasta co jest niekorzystne. Jeśli modernizujesz instalacje (zwłaszcza warsztatową ) to warto ją wyposażyć w tzw. FI zabezpieczenie przeciw porażeniowe.
 • #8 14 Feb 2011 18:19
  lukaszpol26
  Level 19  
  Helpful post? (0)
  A mam takie pytanie :
  -jaki układ sieci ?
  -czy kolega ma odpowiednie uprawnienie do wykonywania takowych rzeczy

  Z tego co ja wiem to teraz jest 400V a nie 380V (chyba ze jestem w błędzie :D)
 • #9 14 Feb 2011 18:27
  kkas12
  Level 39  
  Helpful post? (0)
  Witam!

  Quote:
  Jeśli modernizujesz instalacje (zwłaszcza warsztatową ) to warto ją wyposażyć w tzw. FI zabezpieczenie przeciwporażeniowe.
  Więc warto?
  Czy należy?
  Obwody gniazdowe należy obowiązkowo wyposażyć w wyłącznik RCD. Wymóg ten dotyczy gniazd obsługiwanych przez laików a więc osoby nie poinstruowane.
  Tam gdzie mamy do czynienia z wykwalifikowaną obsługą nie ma takiego wymogu, jednak nie należy tej możliwości nadużywać.
  Szczególnie w przypadku warsztatu.
  Tak pisze o tym dr Musiał:
  Quote:
  Jeśli w jakichkolwiek warunkach norma wymaga stosowania wyłącznika różnicowoprądowego wysokoczułego, to znaczy, że wymaga w tych warunkach ochrony uzupełniającej na wypadek dotknięcia przez człowieka części czynnej niebezpiecznej. Wymaga niejako uzupełnienia ochrony podstawowej. Dotyczy to następujących sytuacji:
  1) urządzenia ruchome o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 32 A przeznaczone do używania na wolnym powietrzu,
  2) inne urządzenia użytkowane w warunkach szczególnego zagrożenia (arkusze 700 normy 60364),
  3) obwody gniazd wtyczkowych powszechnego użytku, o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 20 A, przeznaczone do używania przez laików.
  Od ostatniego wymagania wprawdzie wolno odstąpić w przypadku gniazd wtyczkowych będących pod nadzorem osób wykwalifikowanych albo osób poinstruowanych, np. w obiektach handlowych lub przemysłowych, ale lepiej tego odstępstwa nie nadużywać.


  Proszę zwrócić uwagę na pkt 3.
  Jednak nie można wykluczyć, że pkt 1 również znajdzie odniesienie czy zastosowanie w warunkach działalności warsztatu.

  Co do rezystancji uziemienia 10Ω to wartość taka jest wymagana w przypadku ochrony odgromowej, czyli również przeciwprzepięciowej. Natomiast z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej nie ma ona znaczenia.
 • #10 14 Feb 2011 21:37
  1640214
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Osobiście bym nie odebrał instalacji bez różnicówki,jeśli chodzi o rezystancję to zawsze dbam o najniższy wynik rezystancji oczywiście nie okopując całego mieszkania aby wykonać uziemienie robocze,ale szpilka i bednarka na pewnym odcinku zupełnie wystarczy.

  lukaszpol26 wrote:
  A mam takie pytanie :
  -jaki układ sieci ?
  -czy kolega ma odpowiednie uprawnienie do wykonywania takowych rzeczy

  Z tego co ja wiem to teraz jest 400V a nie 380V (chyba ze jestem w błędzie :D)


  Za licznikiem niektórzy robią swoje i po swojemu.
  Na obszarach wiejskich RCD montowałbym w skrzynkach licznikowych,ktoś mnie kiedyś upomniał w poście w tym dziale ,za słowa wypowiedziane w kierunku społeczeństwa o głupocie ... więc powiem że nieświadomość ludzka nie zna granic.

  Czy warto ?
  Czy należy ?
  Warsztat powinien być wyposażony w takie urządzenie!
  A wyłączniki grzybkowe przy stanowiskch maszyn!?
  gdyby tak się czepiać szczegółów ... .
 • #11 14 Feb 2011 22:27
  kkas12
  Level 39  
  Helpful post? (0)
  Witam!

  Aby czegoś nie odebrać należy mieć powód.
  Powodem zaś jest odstępstwo od standardów czyli norm
  Inaczej jest to tylko widzi mi się odbierającego.

  Jaki to jest "najniższy" wynik rezystancji uziemienia?
  Na temat RCD w skrzynce licznikowej wypowiadał się nie będę, ponieważ już na ten temat wypowiedzi były zamieszczane.
  Ponieważ stosowanie norm jest dobrowolne to pozostaje nam trzymanie się sprawdzonych zasad wiedzy technicznej. Te są jednak zawarte w normach.
  Jednak aby je zrozumieć (takie jest moje zdanie) potrzebne są komentarze do tych norm. Takie "siłowe" stosowanie suchych zapisów z norm nie zawsze jest zgodne z tym co ich twórcy mieli na myśli i nie zawsze musi wyjść na dobre.
  Kolega użył słowa "powinien" to znaczy tyle co musi być zastosowany RCD. Nie idzie to w parze z tym co norma stanowi.
  Oczywiście ja nie twierdzę też że nie należy tego aparatu stosować, ale kolega nie może jego stosowania nakazywać.

  Jakie maszyny autor wstawi do warsztatu nie jest tematem wątku.
 • #12 15 Feb 2011 16:44
  Removed
  Helpful post? (0)
  Witam,
  Zasadniczym pytaniem w odpowiedzi na zapytanie autora jest:
  Jaki masz typ sieci na terenie gospodarstwa domowego?
  Od tego jest uzależnione to w jaki sposób forumowicze będą wstanie Ci pomóc i podpowiedzieć.
  Nawet nie będąc fachowcem w elektryce uzyskasz tutaj wyczerpujące informacje i porady.

  A więc tak:

  Uziemienie budynku - uziom szpilkowy

  Wysiliłem się i stworzyłem poglądowy rysunek (tak mi się wydaje) celu jaki chcesz osiągnąć.
  Na zielono jest zakreślone sedno sprawy. Ale czy o to będzie chodziło zależy niestety od informacji jaki typ sieci posiadasz.

  Uzyskana rezystancja uziemienia ochronno roboczego powinna zapewnić skuteczność ochrony przeciwporażeniowej. Powinna być mniejsza lub równa 30 Ohm.

  Wartość rezystancji uziemienia poniżej 10 Ohm stosuje się w przypadku zastosowania odgromników. Natomiast poniżej 4 Ohm na stacjach transformatorowych.
  I o ile na stacjach do uzyskania tak niskiej rezystancji wykorzystuje się szpilki miedziane (mosiężne), płyty miedziane, uziomy otokowe z drutu , bednarki, taśmy, nawet rury - to w różnych konfiguracjach (pion, poziom) i z materiałów miedź lub stal.
  To w Twoim przypadku w zupełności wystarczy ów uziom szpilkowy (swego rodzaju skrót myślowy).

  Czyli do wykonania uziemienia szyny PE/N (punkt rozdziału PEN), wystarczy wbić w ziemię niedaleko złącza (nazwijmy je Rozdzielnią Główną) ocynkowany okrągły stalowy pręt. Ile tego pręta? Do uzyskania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej i uzyskania rezystancji poniżej 30 Ohm. Czasem wystarczy 3 metry a czasem 20 metrów pręta nie pomaga i trzeba wbić w innym miejscu następną szpilkę - zależy od gruntu i pory roku.
  Szpilkę z szyną PE/N łączy się za pomocą bednarki stalowej.
  Połączenie szpilki z bednarką najlepsze to trwałe czyli zespawanie, należy zabezpieczyć wówczas np smarem ŁT 40 (abizol też się sprawdza) wykonany spaw.

  W miejscu zaznaczonym czerwonym kółkiem można zastosować wyłącznik różnicowoprądowy (RCD).
  Jaki RCD? To zależy od tego co będzie w warsztacie zainstalowane. Zwrócić trzeba uwagę na duże indukcyjności, prostowniki, urządzenia elektroniczne.
  Wartości prądów RCD 30mA i 500mA.
  Typy ze względu na zainstalowane urządzenia: A, B, AC.
 • #13 15 Feb 2011 20:12
  Miniax
  Level 30  
  Helpful post? (+1)
  Odyn wrote:


  Uzyskana rezystancja uziemienia ochronno roboczego powinna zapewnić skuteczność ochrony przeciwporażeniowej. Powinna być mniejsza lub równa 30 Ohm.


  Błagam podziel się ze mną tą tajemnicą (bo nikt inny nie chce ;( ) i wytłumacz mi laikowi, DLACZEGO rezystancja uziemienia powinna być mniejsza lub równa 30 Om w tej sytuacji. Czy większa rezystancja nie zapewni skuteczności ochrony przeciwporażeniowej? Bardzo liczę na rzeczową, popartą konkretnymi argumentami, oraz zrozumiałą odpowiedź. Dlaczego w tym wypadku proponujesz uziom o wartości <30 Om.

  Wybaczcie mi, że tak wszędzie o to pytam, ale w co drugim temacie widzę ów magiczne 30 Om, ale mimo wielu pytań z mojej strony nie doczekałem się rzeczowej odpowiedzi od osób propagujące takie rozwiązanie? Czy ja tak dużo wymagam?
 • #14 15 Feb 2011 20:23
  1044571
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Odyn wrote:

  Uzyskana rezystancja uziemienia ochronno roboczego powinna zapewnić skuteczność ochrony przeciwporażeniowej. Powinna być mniejsza lub równa 30 Ohm.
  Jeżeli nie będzie uziomu czy to oznacza ,że ochrona przeciwporażeniowa będzie nieskuteczna ? Błąd w sztuce kolego.
  Narysowałeś schemat , a nie masz pojęcia jak on działa.
  Odyn wrote:
  Jaki RCD? To zależy od tego co będzie w warsztacie zainstalowane. Zwrócić trzeba uwagę na duże indukcyjności, prostowniki, urządzenia elektroniczne. Wartości prądów RCD 30mA i 500mA.

  Ostatni cytat wskazuje na to, że nie masz zielonego pojęcia zarówno o sieci jak i o stosowaniu RCD. Jak jesteś elektrykiem to się najpierw sam doucz na temat RCD i dopiero zacznij udzielać porad.
  Wstyd kolego,że jako elektryk dysponujesz taką niewiedzą i wciskasz innym kolegom ciemnoty.
  Bronek

  Dodano po 8 [minuty]:

  Miniax wrote:

  Błagam podziel się ze mną tą tajemnicą (bo nikt inny nie chce ;( ) i wytłumacz mi laikowi, DLACZEGO rezystancja uziemienia powinna być mniejsza lub równa 30 Om w tej sytuacji.
  Nie otrzymasz odpowiedzi kolego, bo on nawet nie wie jak działa ten schemat.
  Zapewniam, że na jego schemacie ochrona będzie tak samo skuteczna - czyli będzie dobrze działa - z uziomem jak i bez.
  Czego oni uczą w tych szkołach elektrycznych ?
  Czy nauczyciele są do bani, czy uczniowie są zbyt oporni ?
  Następne pytanie : kto psuje nasza elektrykę ? To SEP rozdając uprawnienia za kasę ludziom którzy nic nie potrafią.
 • #15 15 Feb 2011 23:13
  1044571
  Removed  
  Helpful post? (0)
  To proste kolego. Na twoim schemacie jest narysowany przewód PEN.
  To nie jest instalacja odbiorcza TT ! Wiesz co oznaczają te literki w oznaczeniu przewodu ? To akurat jest podstawą wiedzy elektryka.

  Po drugie RCD 30mA, 50mA , wszystko jedno !!!!!
  Kiedy i dlaczego stosuje się 500mA ? Uzasadnij to 500mA.

  Po co ten uziom 30Ω ? Jaką rolę spełnia w ochronie przeciwporażeniowej ?
  Napisałeś: bez tego uziomu nie jest skuteczna . Jeżeli wiesz to uzasadnij, już nie powiem liczbowo. Bo liczbowo, to bardzo wysoka poprzeczka.

  Gdyby to była polemika. Ale kolego Odyn udzielasz rad innemu koledze. Który traktuje cię za mądrzejszego. Nie mogą być to rady wprowadzające w błąd.
  Są pewne granice błędów. Pisanie, że ochrona przewodem PEN jest
  nieskuteczna przekracza znacznie te granice.

  Wyjaśnienia - wyjaśnić można nieścisłości, problemy.
  Jaką rolę spełnia PEN znajdziesz w każdym podręczniku. Także w goglach. Nie ma sensu na forum dublować podręcznika. Nawet jest to niewykonalne, ze wględu na objętość i schematy. Identycznie z aplikacjami RCD.
  Bronek
 • #16 15 Feb 2011 23:42
  Removed
  Helpful post? (0)
  Ja głoszę jakieś teorie?
  A co to za teorie są o:

  - Impedancji ciała człowieka;
  - Długotrwałe dopuszczalne napięcie dotykowe? W tym podwójnie obniżone.
  - Prąd wyłączający zabezpieczenia zwarciowego powodujący wyłączenie zasilania w czasie poniżej 5s?

  Na forum jest wielu wybitnych fachowców więc o tym się już nie mówi, dlaczego R wypadkowa uziemienia musi być poniżej 30Ohm.
  Biorąc pod uwagę, że najpopularniejsze RCD mają prąd wyzwalania 30mA - różnicówka o prądzie różnicowym 500mA to już demagogia?

  To proszę zastosować ochronę przeciwporażeniową poprzez szybkie wyłączenie zasilania przy R uziemienia dajmy na to 100 Ohm, albo silnika 3-fazowego o mocy 30kW.

  EDIT:
  Sprostowanie do zamieszczonego przeze mnie schematu. Od strony zasilania na schemacie są 3 fazy: L1, L2, L3 i N - powinno być PEN - chociaż w nawiasie jest ale ten nawias i N oddalone wprowadza w błąd.
 • #17 16 Feb 2011 10:07
  1044571
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Odyn wrote:
  Ja głoszę jakieś teorie?
  Ta chora teoria to to, że uziom zapewnia skuteczną ochronę w układzie TN-C.
  Koego, nie pomyliłem się, poniżej udowadniasz ze nie znasz i nie rozumiesz typów sieci.
  Odyn wrote:
  Prąd wyłączający zabezpieczenia zwarciowego powodujący wyłączenie zasilania w czasie poniżej 5s?
  To nie jest prawda, pokiełbasiłeś zagadnienia. Poczytaj normę 60364. instalacja odbiorcza TN-C o takich parametrach -SWZ – nie może być dopuszczona do użytku.
  Odyn wrote:

  Na forum jest wielu wybitnych fachowców więc o tym się już nie mówi, dlaczego R wypadkowa uziemienia musi być poniżej 30Ohm.

  Rezystancja uziomu sztucznego – nie wypadkowa. Jeżeli rozumiesz ,co to jest uziom sztuczny. To nie rezystancja GSU względem ziemi.
  Odyn wrote:
  Biorąc pod uwagę, że najpopularniejsze RCD mają prąd wyzwalania 30mA - różnicówka o prądzie różnicowym 500mA to już demagogia?
  Co to znaczy popularne - RCD to nie są torebki damskie na wystawie które można wybierać w zależności od mody !!!!!
  Twoja demagogia - jak RCD 50mA ma zbezpiecząć człowieka przed śmiercią ?

  Każde RCD stosuje się w innym celu, Ty jako elektryk masz obowiązek to wiedzieć, jaki RCD i w jakim celu.
  (norma 60364 412.5 i 413.1.3.8).
  Odyn wrote:
  To proszę zastosować ochronę przeciwporażeniową poprzez szybkie wyłączenie zasilania przy R uziemienia dajmy na to 100 Ohm, albo silnika 3-fazowego o mocy 30kW.

  Jak widać nie tylko nie znasz TN-C ,ale nawet typów sieci. Robisz kiełbasę krakowską z układu TN-C i TT.
  Bronek
 • #18 16 Feb 2011 11:02
  Removed
  Helpful post? (0)
  Kolego Bronku z całym szacunkiem,
  RCD - czyli wyłącznik różnicowoprądowy o prądzie różnicowym 500mA jest dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, a nie przeciwporażeniowym. Gdzie ja napisałem, że jest zabezpieczeniem przeciwporażeniowym?
  Czytać normy? Każdy potrafi, a ilu użytkowników tego forum tyle interpretacji norm. Powołujesz się na normę 60364, która sama sobie zaprzecza.
  Wartości R uziemienia, tajników ochrony przeciwporażeniowej w sieciach TN i TT można poczytać w tych opracowaniach:
  http://www.sep.krakow.pl/pdf/biuletyn/20-2003-11.pdf
  http://www.edwardmusial.info/bl_w_nor.html

  Znajomość układów sieciowych? No niestety popełniłem kilka (był okres, że 30 rocznie) budów... z zastosowaniem wszystkich układów sieciowych istniejących w zakresie wiedzy technicznej.
 • #19 16 Feb 2011 13:25
  Miniax
  Level 30  
  Helpful post? (0)
  Miniax wrote:

  Błagam podziel się ze mną tą tajemnicą (bo nikt inny nie chce ;( ) i wytłumacz mi laikowi, DLACZEGO rezystancja uziemienia powinna być mniejsza lub równa 30 Om w tej sytuacji. Czy większa rezystancja nie zapewni skuteczności ochrony przeciwporażeniowej? Bardzo liczę na rzeczową, popartą konkretnymi argumentami, oraz zrozumiałą odpowiedź. Dlaczego w tym wypadku proponujesz uziom o wartości <30 Om.

  Wybaczcie mi, że tak wszędzie o to pytam, ale w co drugim temacie widzę ów magiczne 30 Om, ale mimo wielu pytań z mojej strony nie doczekałem się rzeczowej odpowiedzi od osób propagujące takie rozwiązanie? Czy ja tak dużo wymagam?


  Zadałem pytanie koledze Odyn i dalej oczekuję od Niego odpowiedzi, rzeczowej i uargumentowanej, a zarazem zrozumiałej dla mnie jako laika.
  Proszę tylko nie odsyłać mnie do żadnych opracowań, lecz opisać swoimi słowami.

  Odyn wrote:

  Na forum jest wielu wybitnych fachowców więc o tym się już nie mówi, dlaczego R wypadkowa uziemienia musi być poniżej 30Ohm.
  Biorąc pod uwagę, że najpopularniejsze RCD mają prąd wyzwalania 30mA - różnicówka o prądzie różnicowym 500mA to już demagogia?

  To proszę zastosować ochronę przeciwporażeniową poprzez szybkie wyłączenie zasilania przy R uziemienia dajmy na to 100 Ohm, albo silnika 3-fazowego o mocy 30kW.
  .


  Co do kłótni, kolega Bronek ma całkowitą rację. Sugeruję spojrzeć sobie na najprostszy schemat układu sieci TN-C (TN-C-S) i przeanalizować sobie, którędy płynie prąd w wypadku zwarcia L do PEN (PE) i jak się ma w tym wypadku rezystancja uziomu do impedancji pętli zwarcia, oraz do zadziałania wyłączników nadprądowych, oraz różnicowoprądowych.

  My wymagamy tylko rzetelnych argumentów na poparcie swoich teorii, a nie chwalenia się na ilu budowach się to nie robiło, bo to niestety nie zawsze idzie w sobą w parze.
 • #20 16 Feb 2011 21:34
  1044571
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Odyn wrote:
  RCD - czyli wyłącznik różnicowoprądowy o prądzie różnicowym 500mA jest dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, a nie przeciwporażeniowym. Gdzie ja napisałem, że jest zabezpieczeniem przeciwporażeniowym?

  Co robileś na tych budowach nie wiadomo. Wiadomo co napisałeś.
  RCD 30mA jest obligatoryjny, wtedy RCD 500mA p.poż. jest zbędny.
  W jakim celu o nim piszesz ?
  Trzeba umieć myśleć.
  Bronek
 • #21 16 Feb 2011 22:22
  kasprzyk
  Specjalista elektryk
  Helpful post? (0)
  Bronek22 wrote:

  Co robileś na tych budowach nie wiadomo. Wiadomo co napisałeś.
  RCD 30mA jest obligatoryjny, wtedy RCD 500mA p.poż. jest zbędny.
  W jakim celu o nim piszesz ?
  Trzeba umieć myśleć.
  Bronek


  Witam

  MZ nie do końca - co w sytuacji, kiedy pożar wystąpi na drodze WLZ-ta np. RG (rozdzielnia główna) -Rk (rozdzielnia kotłowni). (załóżmy, że przewód poprowadzony natynkowo w rurce pcv)
  W dwóch projektach spotkałem się z róznicówką 100mA jako główny wył P/POŻ.
  Niestety jest to mocno niefortunny pomysł - w przypadku ochrony P/POŻ jak najbardziej, jednak z praktycznego punktu widzenia - "wyrzucenie" którejkolwiek róż. 30mA za wspomnianą 100-ką skutkowało wyrzuceniem obydwu.

  Rozwiązaniem jest różnicówka selektywna, jednak projekt tego nie zakładał, a różnica w cenie znaczna.

  Pzdr
 • #22 17 Feb 2011 19:11
  1044571
  Removed  
  Helpful post? (+1)
  Nie twierdzę,że jest zbędna. Zakładam tylko,że RCD 30mA obejmuje wszystkie obwody. Typowa aplikacja to RCD 3-fazowy 30mA na cały obiekt. Na tej zasadzie ta 500mA jest zbędna.Mało kto w małym prywatnym obiekcie instaluje RCD p.poż.

  Ja mam negatywne zdanie o tym, że RCD 300mA może być skutecznym zabezpieczeniem. Jeszcze nikt nie przdstawił mi scenariusza zadziałania takiego RCD. Żeby izolacja się zwęgliła, i to jeszcze na 2 żyłach, to musza płynąc duże prądy, od tego, zabezpieczają Sk-i.
  Jak temperatura ma być z zewnątrz, to budynek się spali, zanim temperatura zewnętrzna podgrzeje przewody.
  Ja tak to widzę.
  Bronek
 • #23 01 Oct 2013 20:56
  marek25aa2
  Level 2  
  Helpful post? (0)
  WItam!

  Mam pytanie odnośnie tego uziemienia szpilkowego, czy jest jakas tabelka która mówi na jakich gruntach jak głęboko powinno zabijać się pręt ?? czy sam wbity pręt połączony z szyną w skrzynce rozdzielczej kablem uziemiającym wystarczy ?? oczywiście wiem że należy wykonać pomiary ale chodzi mi o wykonanie. Tak przy okazji może ktoś mi odpowie na taką rzecz,Czy firma po wykonaniu przylacza do domu jednorodzinnego wystawia jakiś dokument żebym mógł sie okazać elektrowni że przyłącze jest wykonane w zgodzie z normami ??

  Pozdrawiam!
  Search 4 million + Products
Browse Products