Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Odkurzacz Zelmer Solaris 5000 -wymiana silnika

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Drobny sprzęt -> Odkurzacz Zelmer Solaris 5000 -wymiana silnika
Autor
Wiadomość
matee.wro
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 11 Lut 2011 16:13   

Witam,

Stanalem przed problemem wymiany silnika w odkurzaczu Zelmer Solaris 5000. Moj jeszcze chodzi, ale juz jego era sie konczy. Wszystko za sprawa za duzego pylu w domu, co nie jest objete 4 letnia gwarancja. Stad poszukalem sklepow internetowych i ku mojemu zdziwieniu nie znalazlem. Zle szukalem? Mozecie mi pomoc? Chodzi mi pomysl po glowie ze, jezeli jest to mozliwe, zamontowanie innego lepszego (cichszego lub lepiej ciagnacego) silnika.
Opis odkurzacza z typem silnika(naklejka) pod linkiem http://www.odkurzacze.vysavace-domacnost.cz/odkurzacze/zelmer-solaris-5000.php

Pozdrawiam,
Mariusz
Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Malopolska

Post#2 11 Lut 2011 16:28   

Re: Odkurzacz Zelmer Solaris 5000 -wymiana silnika

Witam . A dla czego się kończy .Często to tylko wymiana łożysk za 20 zł,a przy okazji wyczyszczenie z kurzu silnika i całego środka.Ewentualnie założenie nowych szczotek.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

matee.wro
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 11 Lut 2011 16:35   

Moim zdaniem masz racje. Odkurzacz byl w serwisie, zostal wyczyszczony i na tym sie skonczyla naprawa gwarancyjna. Dalej powiedzieli ze trzeba wymienic silnik, a jak nie to ten kiedys sie zepsuje. Moim zdaniem brak checi naprawy, stad stwierdzilem, ze silnik to sam moge sobie wymienic. Stad moj post.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lut 2011 16:35   

Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 11 Lut 2011 16:49   

Naprawa gwarancyjna nie przewiduję wymiany łożysk po kilku latach.Może gdyby wysiadły po tygodniu (wadliwe). A tak na marginesie .Pył w środku,(nadmierny) to moim zdaniem, za rzadko zmieniany worek lub przedziurawiony .Ale jest jeszcze filtr przed silnikiem,który też trzeba wyprać (od czasu,do czasu) lub wymienić.
Powrót do góry

matee.wro
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 Post autora tematu 11 Lut 2011 17:06   

Fakt, w odkurzaczu pekl worek i duzo syfu sie musialo dostac do srodka. Odrzurzacz ma rok, chodzi i odkurza. Gorzej niz kiedys, lepiej niz przed serwisowaniem.

Jednak celem zalozenia tego watku nie bylo narzekanie, a szukanie rozwiazania. Stad dla mnie najprosciej i najtaniej byloby zakupienie silnika, jak moj bedzie sie konczyl, wymieniego go i po sprawie.

Druga sprawa czy istnieje mozliwosc wymiany na inny, lepszy, cichszy silnik pasujacy do tej obudowy/elektroniki.

Gdzie mozna kupic taki silnik? Jak szukac?

Wiem tez ze mozna rozebrac ten silnik, wymienic lozyska, szczotki, o ile sa. Nie wiem. Dla mnie duzo zabawy, poza tym zostanie znowu podobne pytanie gdzie mialbym kupic te czesci.

Zawsze zostaje mi ostatecznosc, w serwisie wymiana silnika to 160zl i tydzien !!! pracy w serwisie. Jakby co dzien jedna srobke odkrecali.
Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 11 Lut 2011 17:24   

Do tej pory nie zmieniałem silników na inne, bo większość gorzej sytuowanych ludzi preferuje, bądź naprawę prostą (w granicach kilkudziesięciu zł) bądź zakup, nawet tańszego(120--200zł)odkurzacza tłumacząc,że woli nowy, nawet tani niż drogą naprawę,a sprzęt i tak zostanie stary.Wszystko rozbija się o pieniądze.Oczywiście zgadzam się że te tanie to wielka lipa ,ale jak kogoś nie stać, to staram się zrozumieć jego argumenty.
Powrót do góry

matee.wro
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 Post autora tematu 11 Lut 2011 18:49   

Podkresle jeszcze raz, chcialbym kupic w sklepie internetowy silnik do odkurzacza. Sam szukalem i nie znalazlem, stad prosba o wskazowki rady, strony z takimi produktami. Ewentualnie lepszy pasujacy.
Powrót do góry

Jerzy Feter
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Leżajsk

Post#8 13 Lut 2011 10:11   

Witam!
Do odkurzacza Solaris 5000.*.F*** - jest silnik 308.4,
do odkurzacza Solaris 5000.*.M*** - jest silnik 309.5,
o rodzaju silnika (inaczej kompletnego agregatu ssącego) wskazuje litera F lub M jak wyżej, dlatego też sprawdź jakie masz oznaczenie odkurzacza i zobacz ten poniżej zamieszczony link (tam możesz zadzwonić lub napisać dane na dole strony - wysyłają).
Czy inny silnik innego producenta podejdzie - to nie wiem, bo trzeba by dokładnie pomierzyć gabaryty i zadecydować czy się zmieści w obudowie i czy podczas pracy nie będzie się przesuwał lub nie nastąpią nieszczelności zmniejszające siłę ssania.
Tak więc uważam, że jedynym kryterium założenie innego silnika są jego wymiary i pewność zamocowania, natomiast moc ssania będzie inna od oryginału.
Link
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2011 10:11   

Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Chorzów

Post#9 13 Lut 2011 10:20   

matee.wro napisał:
Podkresle jeszcze raz, chcialbym kupic w sklepie internetowy silnik do odkurzacza. Sam szukalem i nie znalazlem, stad prosba o wskazowki rady, strony z takimi produktami. Ewentualnie lepszy pasujacy.

Cały silnik kompletny nie występuje. Tu wymieniasz jeszcze konkretne uszkodzone elementy. Ale 95% innych odkurzaczy ma dostępne tylko całe kompletne silniki i zero pojedynczych części.
Jak chcesz cały, to musisz sobie poskładać z części. A tanio to nie wyjdzie.

Po co wymieniać silnik, skoro prawdopodobnie w 100% elektrycznie jest sprawny.
Należy rozebrać cały agregat, wymienić łożyska na dobre (np. SKF), wyczyścić dokładnie turbinę (nie ma być w żadnym miejscu kawałka brudu), wymyć, wyczyścić obudowę, powymieniać filtry powietrza i tyle. Koszt max do 50zł. Co prawda należy także wymieniać podkładkę sprężystą oraz sprężynę mocowania łożyska, ale jak nie kupisz i nie wymienisz to nic się złego nie stanie (pod warunkiem, że starych nie uszkodzisz).
Na kolejny raz pamiętać by filtry powietrza wymieniać max co 2 miesiące, nie odkurzać rzeczy, które mogą przedziurawić worek oraz pylących się, nie używać worków wielorazowych.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2011 10:20   

Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#10 13 Lut 2011 13:38   

Witam.
MARCIN.SLASK

Cytat:

nie używać worków wielorazowych.

Co do tego się nie zgadzam. Zasadą przy używaniu worków wielorazowych(które przez lata były jedynymi spotykanymi),jest wytrzepanie ,a nie wyjęcie (ostrożnie ,by się nie zabrudzić)tylko grubszych śmieci.TRZEBA<TO ZROBIĆ DOKŁADNIE.Oczywiście worki papierowe ułatwiają pracę ,ale też trzeba je w porę wymieniać,a zwłaszcza jak się odkurza dużo pyłu (a nie zbiera np. papierki)
Pozdrawiam..:D
Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Post#11 13 Lut 2011 15:17   

stanislaw1954 napisał:
Witam.
MARCIN.SLASK

Cytat:

nie używać worków wielorazowych.

Co do tego się nie zgadzam. Zasadą przy używaniu worków wielorazowych(które przez lata były jedynymi spotykanymi),jest wytrzepanie ,a nie wyjęcie (ostrożnie ,by się nie zabrudzić)tylko grubszych śmieci.TRZEBA<TO ZROBIĆ DOKŁADNIE.Oczywiście worki papierowe ułatwiają pracę ,ale też trzeba je w porę wymieniać,a zwłaszcza jak się odkurza dużo pyłu (a nie zbiera np. papierki)
Pozdrawiam..:D

Ale takie wielorazowe worki przepuszczają więcej syfu, trzeba je dokładnie wytrzepać. A znając lenistwo i niewiedzę niektórych użytkowników (niektórzy dopiero po 3 latach się dowiadują, że worki papierowe trzeba wymieniać na nowe...) To taki odkurzacz takiej klasy długo nie pożyje. Dla wielorazowych worków to były dobre stare odkurzacze, gdzie praktycznie nie było nawet filtrów powietrza. Kurzyły, huczały ale jakoś odkurzały. Jak już nie chciało brudu wciągać to klient domyślił się lub nie, że trzeba otworzyć i opróżnić worek.

Ale do odkurzacza za 450-650zł od którego oczekujemy dobrego filtrowania i stosunkowo niskiego hałasu, to nie dajemy worków wielorazowych.
Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 13 Lut 2011 15:42   

Od wielu lat ,wprawdzie sporadycznie, ale jednak naprawiam odkurzacze i moim zdaniem, te starsze, bardziej znosiły trudne warunki, spowodowane przepływem, nie zawsze dobrze wytrzepanego worka . Ale przyczyn jest wiele .Przykładowo zmieniam łożysko 608ZZ.w sklepie mam wybór :za 3 zł. za8 zł i za 11 zł.Oczywiście biorę te lepsze .Twierdzę jednak, że obecne silniki, są bardziej wysilone, aby uzyskać jak największą moc, kosztem oszczędności materiału, ale to się odbija na trwałości (długość życia silników) Jeśli ktoś ma wątpliwości to niech spyta,jakie duże były dawniej łożyska w pralkach autom. , a jakie są w obecnych .Ma to znaczenie ?
Powrót do góry

MARCIN.SLASK
Poziom 24
Poziom 24

Post#13 13 Lut 2011 15:49   

stanislaw1954 napisał:
Od wielu lat ,wprawdzie sporadycznie, ale jednak naprawiam odkurzacze i moim zdaniem, te starsze, bardziej znosiły trudne warunki, spowodowane przepływem, nie zawsze dobrze wytrzepanego worka . Ale przyczyn jest wiele .Przykładowo zmieniam łożysko 608ZZ.w sklepie mam wybór :za 3 zł. za8 zł i za 11 zł.Oczywiście biorę te lepsze .Twierdzę jednak, że obecne silniki, są bardziej wysilone, aby uzyskać jak największą moc, kosztem oszczędności materiału, ale to się odbija na trwałości (długość życia silników) Jeśli ktoś ma wątpliwości to niech spyta,jakie duże były dawniej łożyska w pralkach autom. , a jakie są w obecnych .Ma to znaczenie ?

Łożyska mają znaczenia, ale także obroty i obciążenia. Stare odkurzacze nie miały tak wysokich obrotów, jak te dzisiejsze. (przy takim samym typie budowy łożyska, im mniejsze łożysko, to może mieć większe obroty. Dlatego kiedyś montowało się łożyska 6000, a teraz np. 608). Podobnie z automatami. W starych pralkach były obroty 400-600 rpm, konstrukcja była mocniejsza, jakość łożysk i typ taki dobrane aby jak najdłużej miał sprzęt pracować... Teraz aby najtaniej wyprodukować i jak najwięcej oraz aby wizualnie było ładne.
Powrót do góry

Ryszard49
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bydgoszcz

Post#14 13 Lut 2011 20:49   

Witam.
stanislaw1954 stwierdził że;
Cytat:
Naprawa gwarancyjna nie przewiduję wymiany łożysk

To znaczy że wymieniono mi łożyska w okresie gwarancyjnym w odkurzaczu prywatnie ?.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

pumex
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: -

Post#15 12 Mar 2011 13:30   

Ja też wtrącę swoje 3 grosze

mam takiego solarisa drugi rok (kupiłem jako prezent na święta :) :

po pierwszym tygodniu przestał działać - nie reagował na włączanie.. serwis (gwarancyjny)
po 2 tygodniach dostałem go z powrotem - przestał działać znów po około tygodniu - znów serwis - stwierdzono uszkodzenie "modułu" .... po wymianie chodził około 2 tygodni i znów padł i tu niestety dla mnie nie wytrzymałem rozebrałem w drobny mak i przeraziłem się...
przewody w strasznym stanie, ponadrywane, odkurzacz po porostu niedokładnie złożony, widać ze serwis nie do końca wiedział co i jak się rozbiera, a ja w parę minut znalazłem wadę która jestem pewny była powodem wszystkiego - uszkodzony zwijak kabla a dokładnie ślizgi i kontakt przewód zasilających.
A teraz konkluzja - odkurzacz niezły ale serwis Zelmra jest NAJGORSZY w Polsce a to przykre....następny zakup tego typu na pewno nie będzie już polskiego odkurzacza
Powrót do góry

Ryszard49
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bydgoszcz

Post#16 12 Mar 2011 15:25   

Witam.
Od wielu lat kupuje odkurzacze firmy Zelmer. Staram się wejść w promocję wieloletniej gwarancji. I ten okres naprawdę mi wystarcza, ponieważ nie ma sprzętu działającego dożywotnio. Nie łudźmy się, sprzęt obecnie produkowany jest obliczony tylko na okres gwarancyjny i z tym faktem należy się pogodzić.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Mar 2011 15:25   

Powrót do góry

ROBSON33
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: w woj. lubelskim

Post#17 05 Cze 2011 13:23   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Drobny sprzęt -> Odkurzacz Zelmer Solaris 5000 -wymiana silnika
Strona 1 z 1