Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Który silnik do krajzegi/cyrkularki i jakie przełożenie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Który silnik do krajzegi/cyrkularki i jakie przełożenie
Autor
Wiadomość
mb2707
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Kutno

Post#1 Post autora tematu 12 Lut 2011 20:02   

Który silnik do krajzegi/cyrkularki i jakie przełożenie

Witam. Chce zrobić mała krajzegę do drobnych prac. Jaki teraz kupić silnik wyłącznie jednofazowy na 230V, głównie jakie mają być obroty. Zastanawiam się nad silnikiem 2.2 kW lub 3kW a obroty każdego z nich to 1400 lub 2800, który w tym przypadku będzie lepszy, czy z większymi obrotami czy mniejszymi. Jaka wtedy może być średnica tarczy ? Obecnie co posiadam to tarcze fi 255 mm i wałek fi 24 mm z kołem pasowym fi 58 mm. Jakie optymalne powinny być obroty do poszczególnych silników, jakie duże założyć koło pasowe na silnik ?
Dodam jeszcze, że w domu mam przy liczniku bezpiecznik 20 A. Czy silnik 3 kW nie będzie za duży tz. czy bezpiecznik nie będzie wyskakiwał (spawarka na 230 V chodzi bez problemu)?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lut 2011 20:02   

Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Malopolska

Post#2 12 Lut 2011 20:09   

Re: Który silnik do krajzegi/cyrkularki i jakie przełożenie

Witam .Spotykane w handlu pilarki z piłą bezpośrednio na wale silnika mają obroty(silnika) 2800.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lut 2011 20:09   

Powrót do góry

mb2707
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 13 Lut 2011 08:39   

Ja swoją będę robił z przełożeniem tylko się zastanawiam czy lepiej wziąć silnik z 1400 obr/min i na silnik założyć takie koło, aby uzyskać np. 2800 obr/min czy kupić z 2800 obr i założyć koło takie jak na wałku. Czy przy rozpędzaniu piły wtedy będzie jakaś różnica ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2011 08:39   

Powrót do góry

mateusz726642
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: łada

Post#4 13 Lut 2011 09:11   

Możesz kupić ten drogi i takie samo koło ale raczej większej piły niż 20 to to nie pociągnie bo ja mam w domu taką samoróbke właśnie z silnikiem jednofazowym tylko to jakiś stary bardzo silnik. I ma 2600 obrotów i 2.8 kw. I jak coś takiego dłuższego tnie czy gróbszego to zwalnia bardzo często że trzeba kilka razy do jednego klocka podchodzić.

Dodano po 2 [minuty]:

A bezpiecznik wytrzyma. Może być czasami tak że wyskoczy jak będzie chodziła cyrkulatka i jak cos jeszcze włączysz innego co dużo prądu potrzebuje. Ja tak miałem i puściliśmy oddzielnie przewody do garażu pod oddzielne bezpieczniki specjalnie na ten większy sprzed.
Powrót do góry

retrofood
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Miasto: Stalowa Wola

Post#5 13 Lut 2011 10:32   

mb2707 napisał:
Ja swoją będę robił z przełożeniem tylko się zastanawiam czy lepiej wziąć silnik z 1400 obr/min i na silnik założyć takie koło, aby uzyskać np. 2800 obr/min czy kupić z 2800 obr i założyć koło takie jak na wałku. Czy przy rozpędzaniu piły wtedy będzie jakaś różnica ?

Tak naprawdę, to te rozważania nie mają żadnego sensu. Bo to wszystko zależy od prędkości liniowej, którą powinny mieć zęby konkretnej piły. A piły bywają różne, różniste, o najróżniejszych średnicach, do różnych materiałów, z zębami z różnych materiałów... a w dodatku to zależy od tego co tniemy, jaki się ma materiał, co i na co się przecina, jakiej grubości, czy suchy, czy mokry... itp. itd.
Powrót do góry

:
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 13 Lut 2011 13:56   

Dlatego optimum to 70m/s na obwodzie piły. Czyli dla 255mm jest to 5200rpm.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2011 13:56   

Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Malopolska

Post#7 13 Lut 2011 13:58   

Zgadza się,retrofood
i dla tego niektórzy chcąc mieć cyrkularkę bardziej dostosowaną do różnych materiałów(drewno miękkie ,twarde, suche ,mokre),a także rodzaj pracy(cięcie wzdłuż, w poprzek)stosują przekładnię pasową o kilku przełożeniach. Od np.1000 obr/min do 3000 obr/ min.Wystarczy silnik tak zamocować by była możliwość przesuwania go w poprzek ,a jednocześnie ,by można mieć możliwość naciągania (szpanowania )paska.
A czy koło pasowe wielostopniowe będzie na silniku ,czy na pile to nie ma znaczenia.Ja mam koło pasowe 2- wu stopniowe na silniku i 2-wu stopniowe na pile a dzięki temu mam możliwość uzyskania 4-rech przełożeń.
Powrót do góry

mb2707
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 Post autora tematu 13 Lut 2011 17:48   

Czyli sumując wszystko to prędkość wałka powinna być ok 5200 rpm.
Czyli korzystając ze wzoru V1 * D1 = V2 * D2 to przy silniku 3 kW z 2800 obr powinienem założyć koło ok fi 110 mm ? Dodam, że to piła widiowa.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Ogólny Techniczny -> Który silnik do krajzegi/cyrkularki i jakie przełożenie
Strona 1 z 1