Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 12 Lut 2011 19:02
    mb2707
    Poziom 7  

Witam. Chce zrobić mała krajzegę do drobnych prac. Jaki teraz kupić silnik wyłącznie jednofazowy na 230V, głównie jakie mają być obroty. Zastanawiam się nad silnikiem 2.2 kW lub 3kW a obroty każdego z nich to 1400 lub 2800, który w tym przypadku będzie lepszy, czy z większymi obrotami czy mniejszymi. Jaka wtedy może być średnica tarczy ? Obecnie co posiadam to tarcze fi 255 mm i wałek fi 24 mm z kołem pasowym fi 58 mm. Jakie optymalne powinny być obroty do poszczególnych silników, jakie duże założyć koło pasowe na silnik ?
    Dodam jeszcze, że w domu mam przy liczniku bezpiecznik 20 A. Czy silnik 3 kW nie będzie za duży tz. czy bezpiecznik nie będzie wyskakiwał (spawarka na 230 V chodzi bez problemu)?

• #2 12 Lut 2011 19:09
    stanislaw1954
    Poziom 38  

Witam .Spotykane w handlu pilarki z piłą bezpośrednio na wale silnika mają obroty(silnika) 2800.

• #3 13 Lut 2011 07:39
    mb2707
    Poziom 7  

Ja swoją będę robił z przełożeniem tylko się zastanawiam czy lepiej wziąć silnik z 1400 obr/min i na silnik założyć takie koło, aby uzyskać np. 2800 obr/min czy kupić z 2800 obr i założyć koło takie jak na wałku. Czy przy rozpędzaniu piły wtedy będzie jakaś różnica ?

• #4 13 Lut 2011 08:11
    mateusz726642
    Poziom 16  

Możesz kupić ten drogi i takie samo koło ale raczej większej piły niż 20 to to nie pociągnie bo ja mam w domu taką samoróbke właśnie z silnikiem jednofazowym tylko to jakiś stary bardzo silnik. I ma 2600 obrotów i 2.8 kw. I jak coś takiego dłuższego tnie czy gróbszego to zwalnia bardzo często że trzeba kilka razy do jednego klocka podchodzić.

Dodano po 2 [minuty]:

A bezpiecznik wytrzyma. Może być czasami tak że wyskoczy jak będzie chodziła cyrkulatka i jak cos jeszcze włączysz innego co dużo prądu potrzebuje. Ja tak miałem i puściliśmy oddzielnie przewody do garażu pod oddzielne bezpieczniki specjalnie na ten większy sprzed.

• #5 13 Lut 2011 09:32
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

mb2707 napisał:
    Ja swoją będę robił z przełożeniem tylko się zastanawiam czy lepiej wziąć silnik z 1400 obr/min i na silnik założyć takie koło, aby uzyskać np. 2800 obr/min czy kupić z 2800 obr i założyć koło takie jak na wałku. Czy przy rozpędzaniu piły wtedy będzie jakaś różnica ?

Tak naprawdę, to te rozważania nie mają żadnego sensu. Bo to wszystko zależy od prędkości liniowej, którą powinny mieć zęby konkretnej piły. A piły bywają różne, różniste, o najróżniejszych średnicach, do różnych materiałów, z zębami z różnych materiałów... a w dodatku to zależy od tego co tniemy, jaki się ma materiał, co i na co się przecina, jakiej grubości, czy suchy, czy mokry... itp. itd.

• #6 13 Lut 2011 12:56
    :
    Poziom 19  

Dlatego optimum to 70m/s na obwodzie piły. Czyli dla 255mm jest to 5200rpm.

• #7 13 Lut 2011 12:58
    stanislaw1954
    Poziom 38  

Zgadza się,retrofood
    i dla tego niektórzy chcąc mieć cyrkularkę bardziej dostosowaną do różnych materiałów(drewno miękkie ,twarde, suche ,mokre),a także rodzaj pracy(cięcie wzdłuż, w poprzek)stosują przekładnię pasową o kilku przełożeniach. Od np.1000 obr/min do 3000 obr/ min.Wystarczy silnik tak zamocować by była możliwość przesuwania go w poprzek ,a jednocześnie ,by można mieć możliwość naciągania (szpanowania )paska.
    A czy koło pasowe wielostopniowe będzie na silniku ,czy na pile to nie ma znaczenia.Ja mam koło pasowe 2- wu stopniowe na silniku i 2-wu stopniowe na pile a dzięki temu mam możliwość uzyskania 4-rech przełożeń.

• #8 13 Lut 2011 16:48
    mb2707
    Poziom 7  

Czyli sumując wszystko to prędkość wałka powinna być ok 5200 rpm.
    Czyli korzystając ze wzoru V1 * D1 = V2 * D2 to przy silniku 3 kW z 2800 obr powinienem założyć koło ok fi 110 mm ? Dodam, że to piła widiowa.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty