Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ogrzewanie elektryczne w t25

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Ogrzewanie elektryczne w t25
Autor
Wiadomość
sławomir1991
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Solec Kujawski

Post#1 Post autora tematu 13 Lut 2011 13:58   

Witam.
Jest to dalszy ciąg "genialnych" rozmyślań nad traktorem t25.
Chciałbym wykonać do niego ogrzewanie elektryczne w formie elektrycznej spirali, która by się nagrzewała, a niewielki nawiew rozprowadzałby powietrze po kabinie. Oryginalnie władki miały elektryczny podgrzewacz szyby tylnej, podpięty tak jak gniazdo latarki, czyli na kablu po alternatorze, który zasila skrzyneczkę z bezpiecznikami.
Tam też chciałbym podpiąć moją nagrzewnicę.
I teraz pytanie: jaką moc może mieć ta nagrzewnica, żeby nie przeciążać pozostałych elementów elektryki?
Bo jeżeli dobrze rozumiem to jeśli podepnę tę nagrzewnicę w wyżej opisanym miejscu, to prąd przez nią płynący "ominie" amperomierz tak?

Dodano po 17 [minuty]:

Wymyśliłem to tak:

Chodzi o to, żeby nagrzewanie można było włączyć jedynie przy włączonym wcześniej nadmuchu. Kontrolki są po to, żeby było wyraźnie widać, że układ pracuje, bo władek jest dość głośną maszyną. Nagrzewnica nie musi po 5 minutach podnosić temperatury do tropikalnych wartości, wystarczy, żeby szło odmrozić szybę i żeby nie marznąc w zimie.
Jak dobrać wartości, żeby to sensownie działało i żeby cały układ miał max 15A? I co wogóle o tym myślicie?
Dodać tam jeszcze termik?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2011 13:58   

Powrót do góry

Adam1988
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdynia

Post#2 13 Lut 2011 14:49   

Re: ogrzewanie elektryczne w t25

Raczej zapomnij o tym... Za mało mocy.
Proponuje nagrzewnice wodną.
Powrót do góry

sławomir1991
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 13 Lut 2011 15:07   

Ja mam alternator od poloneza a przecież istnieją takie nagrzewnice do samochodów, na allegro są po 30 złotych.

Dodano po 1 [minuty]:

A poza tym t25 ma chłodzenie powietrzem, które możnaby zaprzęgnąc do ogrzewania kabiny, gdyby nie drastyczny brak miejsca na przeprowadzenie rury.

Dodano po 1 [minuty]:

No i mocy jest dosyć chyba nawet z orginalnym altkiem, bo przeciez niektóre wersje mają elektryczny podgrzewacz szyby tylnej.
Powrót do góry

Adam1988
Poziom 20
Poziom 20

Post#4 13 Lut 2011 16:31   

Czasami T25 nie miały nagrzewnicy zasilanej z hydrauliki ?

15A przy 12V to masz 180W... Weź żarówke 150W nawet taką na 230V i spróbuj się nią ogrzać.
Powrót do góry

sławomir1991
Poziom 13
Poziom 13

Post#5 Post autora tematu 13 Lut 2011 17:17   

Miały nagrzewnicę z hydrauliki, owszem, ale miały też PODGRZEWACZ TYLNEJ SZYBY elektryczny. Więc jak dało to radę podgrzać szybę to da też radę podnieść temperaturę w kabinie o kilka stopni, nie?

http://axxxxxxxx

Chodzi mi o coś takiego. Skoro instalacja w samochodzie daje radę, to jak mam podobną instalację we władku to też da radę.
Moderowano przez Błażej:
Regulamin 10.11. Ostrzeżenie.

Powrót do góry

Adam1988
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 13 Lut 2011 17:44   

Re: Ogrzewanie elektryczne w t25

Ja nie mowie ze instalacja nie da rady tylko chodzi mi o to że wydajność tego będzie znikoma.
Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Miasto: Małopolska

Post#7 13 Lut 2011 18:36   

Niewielka moc nie da rady nagrzać,

Jedyne rozwiązanie na zime to grzałka elektryczna z samochodu Diesla i dedeykowany do niej alternator.

http://xxx
Moderowano przez Błażej:
Regulamin 10.11. Ostrzeżenie.

Powrót do góry

Mistrzunio1991
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 13 Lut 2011 19:29   

Albo próbować nagrzewać od wydechu. Stamtąd masz już blisko do kabiny i myślę, że gdybyś wykombinował jakąś obudowę na wydech to powinno zdać egzamin.
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bielsko-Biała

Post#9 13 Lut 2011 20:48   

Adam1988 napisał:
Weź żarówke 150W nawet taką na 230V i spróbuj się nią ogrzać.

Nie można porównywać żarówki (której zadaniem jest emisja światła) z grzałką, która ma tylko grzać i ogromna większość energii zamieniana jest w ciepło - nie w światło.
Reszta uwag (o małej wydajności tego bajeru) jest poprawna.
Z resztą, gospodynie grzeją małe kurczątka żarówkami już od 300W (kto był na wsi, wie o czym piszę :D).
Powrót do góry

misiozol
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: slupsk/irlandia(wicklow)

Post#10 13 Lut 2011 20:57   

Hmm... ogrzewanie postojowe ogrzewajace powietrze a nie ciecz, powinno byc adekwatne aby podniesc tempererature o pare stopni a nawet kilkanascie w zaleznosci od mocy grzewczej .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2011 20:57   

Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Post#11 13 Lut 2011 21:07   

Mam 600W i tak po kilkunastu minutach jest efekt.
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 13 Lut 2011 21:16   

romoo napisał:
Mam 600W i tak po kilkunastu minutach jest efekt.

W podanym linku jest 150, piszemy też o 180 a Kolega pisze jak w cytacie ("a i tak"); to 60 czy 600?
Czy też należy to rozumieć, że dopiero po kilkunastu minutach coś to daje?
Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Post#13 13 Lut 2011 21:27   

Ta nagrzewnica z linku na 1000W i takową trzeba zaaplikowac żeby poczuć ciepło.
Typowe nagrzewnice wodne w każdym samochodzie maja przy 85'C wydajność rzędu 2-3kW.

150W to tak żeby szybe odmrozić raczej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2011 21:27   

Powrót do góry

Adam1988
Poziom 20
Poziom 20

Post#14 13 Lut 2011 21:34   

Zico63 napisał:
Adam1988 napisał:
Weź żarówke 150W nawet taką na 230V i spróbuj się nią ogrzać.

Nie można porównywać żarówki (której zadaniem jest emisja światła) z grzałką, która ma tylko grzać i ogromna większość energii zamieniana jest w ciepło - nie w światło.
Reszta uwag (o małej wydajności tego bajeru) jest poprawna.
Z resztą, gospodynie grzeją małe kurczątka żarówkami już od 300W (kto był na wsi, wie o czym piszę :D).

Zwykła żarówka daje jakiś 4% światła a 96% zamienia w ciepło ale nie o to mi chodziło z tym porównaniem, chodziło mi o to że ciężko się ogrzać czymś co ma 180W.
Co do tzw. sztucznych kwok to są i takie co mają 150W i grzeją wystarczająco ale troche inaczej działają (promieniowanie podczerwone).

Pozdrawiam.
Powrót do góry

bizon_126
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Olkusz - Jangrot

Post#15 13 Lut 2011 21:47   

Proponuje zainwestować w webasto najlepiej suche koszt jest ale ciepło i spokój na lata lub ew mokre i do niego nagrzewnica z jakiegoś auta lub chłodnica z cc 700 połączyć i będzie grzało jak kaloryfer z tym ze suche jest prostsze do montażu
Diesla pociągniesz z baku zasilanie z aku i grzeje jak szalone tylko spaliny trzeba odprowadzić
Powrót do góry

romoo
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Post#16 13 Lut 2011 21:50   

:( W 1000zł sie wyrobi z webastem.
Powrót do góry

toku74
Poziom 21
Poziom 21

Post#17 13 Lut 2011 22:14   

no i to jest to. suche webasto zamontowane na zewnątrz z rurą doprowadzającą do wnetrza, a nawet z rozprowadzeniem na szyby, pytki, łapki i gdzie tam jeszcze chce /zimą podgrzewać dodatpaliwo
mistrzunio: wątpię, żeby twoja sugestia na zdrowie wyszła. mało bezpieczne.
Powrót do góry

sławomir1991
Poziom 13
Poziom 13

Post#18 Post autora tematu 13 Lut 2011 23:44   

Hhhhmmmmm. Każdy z wypowiadających się tutaj ludzi niewątpliwie ma jakąś racje, tylko w takim razie:
- w sprzedaży są podgrzewacze el. do samochodów(te farelki), więc po co je robią i kto je kupuje skoro to nic nie daje?
- pomysł z nagrzewaniem z wydechu wydaje mi się sensowny, nie wiem w czym tkwi to, że jest on "mało bezpieczny"?na chłopski rozum:sensowna obudowa na tłumik, wiatraczek, wpuścić powietrze zimne z jednej strony, z drugiej wyleci siłą żeczy powietrze nagrzane, bo tłumik grzeje się jak diabli

Pomysł mojej nagrzewnicy do władka to luźna sugestia, z której nie musi koniecznie coś wyjść. Jak już będę coś montował to prosty układzik elektryczny, coś w rodzaju tego co zamieściłem na obrazku powyżej. Jak jeżdżę władkiem(zimą żadko, ale jak orzę jesienią po 18 godzin na dobę...) to idzie porządnie zmarznąć. Chodzi mi więc o to żeby w kabinie nie było -5 tylko chociaż +3 i żeby się nie upiec w lato (mam kabinę od ursusa, stary okrągły typ, przystosowany do władka).

Rozważmy więc 3 sposoby:

- nagrzewnica elektryczna
- ogrzewanie powietrzem, które chłodzi silnik
- grzałka z tłumika (dlaczego to zły pomysł?)

Dodano po 6 [minuty]:

I powiem jeszcze tak(może to głupie porównanie):

Suszarka do włosów ma 900W i dmucha gorącym powietrzem. Gdyby spiralę z niej przerobić na nagrzewnicę? Po prostu wymontować spiralę, odpowiednio ja dostosować, dać sensowny termik i nadmuch?
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Post#19 13 Lut 2011 23:47   

Ostatni punkt jest mało bezpieczny z uwagi na możliwość przedmuchów spalin, które w takim "ogrzewaniu" łatwo trafią do kabiny i kierującego. Przy użyciu ciepła z wydechu polecam wymiennik (może wężownicę owiniętą na wydechu) ogrzewający wodę i już "normalną" nagrzewnicę wodną w kabinie, choćby od CC czy czegoś takiego.

I tu moja uwaga: Dlaczego nie robi się w samochodach ogrzewań "biorących" ciepło z wydechu a ciągle bierze się ciepło z obiegu wodnego silnika, tak potrzebne silnikowi w zimie?

Co do pomysłu z suszarką, to jest bardzo dobry. Z długością uzwojeń musi się poeksperymentować a jako wiatraczek można użyć 12V wiatraczka z komputera.
Powrót do góry

:
Poziom 16
Poziom 16

Post#20 14 Lut 2011 00:08   

Zico63 napisał:
I tu moja uwaga: Dlaczego nie robi się w samochodach ogrzewań "biorących" ciepło z wydechu a ciągle bierze się ciepło z obiegu wodnego silnika, tak potrzebne silnikowi w zimie?

Nie sądzisz, że tak łatwiej i taniej ? Widziałeś ogrzewanie w Garbusie ?
Powrót do góry

Zico63
Poziom 23
Poziom 23

Post#21 14 Lut 2011 00:54   

Ale gdyby ogrzewało się w tym wymienniku, jak w Garbusie, nie powietrze a płyn?
"Taniej" - to wiele wyjaśnia w dzisiejszym świecie...
Wiem, że sprawność tego typu rozwiązań jest mniejsza, układ bardziej skomplikowany (nie piszę o ogrzewaniu powietrzem gorącym od silnika). Ale właśnie wężownica z płynem na wydechu, to by było "coś"! Tak sobie pomarzę...
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#22 14 Lut 2011 01:27   

Wężownica na wydechu będzie miała jedną wadę - będzie musiała pracować cały czas. Inaczej woda/płyn znajdująca się w ogrzewanej części, zagotuje się.
Ogrzewanie z tłumików było stosowane w starych volkswagenach - garbus, ogórek. Na rurach wydechowych były montowane radiatory i płaszcze, z których pobierano ciepłe powietrze. Niebezpieczeństwo takiego rozwiązania jest znane, choć było ono dość efektywne. Zawsze też można próbować łapać ciepłe powietrze z cylindrów, jak w maluchu. I jak to jest robione właśnie w tym ciągniku.
Ogrzewanie elektryczne, z zastosowaniem jakiś małych nagrzewnic, jest wyjątkowo niesprawne.
Z lewej strony, pod tłumikiem, można puścić jakąś rurę, następnie przeprowadzić ją przez skrzynkę akumulatora (jeśli nie ma miejsca) i do kabiny. Jeśli akumulator nie zajmuje całej przestrzeni skrzynki, to można tam nawet umieścić jakiś wiatraczek.
Na popularnym portalu aukcyjnym są nawet ciągnik z przeróbkami. Można podpatrzyć...
Powrót do góry

sławomir1991
Poziom 13
Poziom 13

Post#23 Post autora tematu 14 Lut 2011 16:35   

Czyli wracamy do punktu wyjścia, czyli do rozwiązania, które zamieściłem na początku tematu, z tym, że pokombinować z długością uzwojeń. Mam jeszcze pytanie:
- jaką wartosć przyjąć do obliczeń? chodzi o to, że aku ma niby 12V, ale ładowanie z alternatora jest przecież wyższe.więc 12V czy więcej?

- w którym miejscu podłączyć taką nagrzewnice, żeby pobierany przez nią prąd nie obciążał amperomierza?tam, gdzie jest podłączone gniazdo latarki, czyli na kablu + z alternatora? i stąd moje pierwsze pytanie.
Powrót do góry

bizon_126
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Olkusz - Jangrot

Post#24 14 Lut 2011 16:39   

Z tych patentów to chyba webasto najbardziej bezpieczne choć nie mówię wcale ze tanie
Najlepiej będzie grzać powietrze cylindrami a do przetłaczania to wentylator od komputera sie zbytnio nie nadaje, lepiej kupić wentylator nawiewu od cc wraz z rezystorem[wtedy mamy 3 biegi]
Płaszcz wodny wokół wydechu może nie głupie rozwiązanie ale zbiornik wyrównawczy to chyba na dachu i musiała by być pompka do wody np od webasto -ona też nie mało kosztuje lub
Tu sie nasuwa moje pytanie czy dała by rade pompka od pralki
Jak wiadomo ze są na 220~ ale jak by zrobił przetwornicę?
Zobaczcie pompkę od pralki luna mała i w miarę tania,starsze wersje miały simering te nowsze chyba uszczelniacz węglowy bo jest nie rozbieralna,
Jak miałem starą to ciągle ciekła a teraz mam nową i od 2 lat spokój
Ciekawe tylko czy temperaturze wytrzyma?

Powrót do góry

toku74
Poziom 21
Poziom 21

Post#25 14 Lut 2011 22:33   

no wszystko fajnie, ale jak dodać ceny przetwornic, pompek, wiatraczków, to wyjdzie prawie webasto. do tego upychaj to gdzieś po kątach, ciągnij kable, awaryjność takiego układu też ma swoje wady "wieku dziecięcego". strata czasu i pieniędzy po dłuższym namyśle. ja i tak upieram się przy webasto, bo bezpieczne, proste w montażu i obsłudze, mało awaryjne, ekonomiczne ...ble ble ble. to moje zdanie. jak ktoś jednak lubi pokombinować to ok /sam też lubię/ , tylko czy efekt tych kombinacji będą zadowalające i trwałe, bo to jest dopiero przyjemność.
Powrót do góry

skorpion1272
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Nowe Miasto Lubawskie

Post#26 14 Lut 2011 23:04   

Ja też polecałbym webasto, ze względu na łatwość montażu i raczej mała awaryjność.
Radzę poszukać gdzieś na złomach itp. webasto od jakiejś ciężarówki lub osobówki, czasami można coś upolować tanio.
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#27 14 Lut 2011 23:28   

Najtańsze i najmniejsze było "webasto" od... zaporożca. Bo to auto miało oryginalnie montowane niezależne ogrzewanie.. Tylko upolować teraz zaporożca, nawet na szrocie trudno...
Jednak dalej nie rozumiem, dlaczego nie wykorzystać darmowego ogrzewania z cylindrów. Przy odrobinie pomyślunku da się to ładnie zrobić.
Pompka to nie problem. Niektóre mercedesy mają pompki do wymuszonego obiegu płynu w obiegu nagrzewnicy. Można też usunąć silnik 220, a zastosować 12V z pompki pralki. Tylko po co?

Jeśli jednak ma być ogrzewanie elektryczne, to podłączone, oczywiście przez bezpiecznik, bezpośrednio do akumulatora. Tylko, jeśli to ma być efektywne, to żreć to będzie minimum ze 20 - 30 A, a dające efekt więcej. A to wyssie akumulator i mocno obciąży alternator, który wcale nie daje prądu, który to jest podany na obudowie, bo to jego prąd maksymalny. W czasie normalnej pracy parametry są niższe.
Pytanie:
- ile masz miejsca między akumulatorem a górną pokrywą?
- czy akumulator zajmuje całą przestrzeń, czy masz tam trochę miejsca z lewej strony?
Powrót do góry

skorpion1272
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Nowe Miasto Lubawskie

Post#28 14 Lut 2011 23:55   

Co do elektrycznego ogrzewania to np. Same Roller (Lamborghini Lampo) miały elektryczne ogrzewanie. Do tego celu miały montowane oddzielne alternatory służące właśnie do zasilania nagrzewnicy. Można więc wyobrazić sobie jaki pobór prądu ma taka nagrzewnica.
Powrót do góry

sławomir1991
Poziom 13
Poziom 13

Post#29 Post autora tematu 15 Lut 2011 19:24   

Miejsce jest, aku zjmuje 2/3 miejsca, może mniej. Pomyślałem, posprawdzałem i rzeczywiście, elektryczna nagrzewnica nie zda egzaminu, za dużo potrzebuje prądu. Na webasto mnie nie stać, a po szrotach to może coś znajdę, może nie, nie wiadomo w jakim stanie itd,itp.Ogrzewanie z tłumika też odrzuciłem, za dużo "cackania" się z tym(bo potrzebowałbym jakiegoś wymiennika pompki rurek wentylatorków osłonek i całej masy innego badziewia).
Co więc pozostaje? A to o czym ktoś wyżej pisał, czyli ciepłe powietrze z cylindrów.
A zamierzam zrobić to tak:
1."łapacz" o wymiarach 15x15cm (żeby nie łapać całego powietrza co idzie z wentylatora chłodzenia a tylko jego część bo nie potrzeba nam całego, a boję się też czy nie pogorszyłbym tym wydmuchu co może źle wpłynąć na chłodzenie silnika)
2. zapadka (jak w ursusie do otwierania i zamykania ogrzewania)
3.otwór z kratką gdzieś w dogodnym miejscu(w podłodze, czy w ściance przedziału aku to już bez znaczenia)
4. odpowiedniej średnicy rura do połączenia tego wszystkiego

To wydaje mi się najprostrze a i efekt chyba będzie odczuwalny?
co myślicie o tym rozwiązaniu?
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#30 15 Lut 2011 20:42   

Jeśli masz miejsce obok i nad akumulatorem, to wsadź sobie tam jakiś wiatraczek z nawiewu, jakiś kawałek przewodu wentylacyjnego z pcv, klapkę i możesz sobie wyprowadzić nawiew po obu stronach kabiny, a dodatkowo, w lecie mieć zimny nawiew, jak zamkniesz klapkę. A na zewnątrz niewiele będzie widać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Lut 2011 20:42   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Ogrzewanie elektryczne w t25
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny