Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Acer Extensa 5220 - padł ?

Petrosbike 22 Feb 2011 12:58
 • #1 22 Feb 2011 12:58
  Petrosbike
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  Pewnego dnia nie uruchomił się system. Pokazywał sie bluescreen na chwilę i restart a potem wybór oraz komunikat że się nie uruchomił prawidłowo itd.
  Wszelkie próby zawiodły, szukanie w biosie nic nie wniosło.
  W biosie widoczny jest dysk twardy - tzn jego opis i symbole. Pamięc również 2 Gb widoczna. Podejrzewałem że system sie zepsuł więc próbowałem odzyskac co sie da. Uruchomiłem laptopa z BartPE ale program nie widział wcale dysku twardego. Pomyślałem więc że padł dysk. Kupiłem następny taki sam dysk. Po włożeniu nowego dysku do laptopa próbowałem zainstalować nowy system. Niestety instalator nie widzi dysku twardego. Włączyłem znów BartPE i znów się okazało że nie widać dysku, a w biosie jest widoczny. Poczytałem poradnik z forum i powymieniałem miejscami pamięci itd - nic to nie dało.
  Laptop uruchamia się z BartaPE bez problemu a dysku nie widzi,\.
  Jedno co się zmieniło przy nowym dysku to to, że nie pojawia się już bluescreen.
  Czy mogę liczyć na jakąś poradę? U mnie w miasteczku nie ma specjalistów od laptopów i trudno mi się kogokolwiek poradzić.
  Proszę o pomoc i poradę.
 • #2 22 Feb 2011 14:06
  1 PAWEL
  Level 38  
  Helpful post? (0)
  Spróbuj

  Reset poprzez wyciągnięcie baterii z płyty głównej.

  Reset poprzez wczytanie fabrycznych (domyślnych) ustawień BIOS-u z poziomu BIOS-u.
 • #3 22 Feb 2011 16:33
  kodd
  Level 32  
 • #4 22 Feb 2011 17:19
  jcomserwis
  Level 2  
  Helpful post? (0)
  Sprawdź czy w biosie jest możliwość zmiany ustawień dysku, kwestia ATA - SATA.
  Gdyby takiej możliwości ustawień nie było pozostanie stworzenie sobie płyty instalacyjnej z sterownikami do dysku SATA
 • Helpful post
  #5 22 Feb 2011 18:36
  _1KOKO
  Level 32  
  Helpful post? (0)
  Jeżeli jest nowszy bios to jest opcja w biosie AHCI lub IDE , wybierz IDE po resecie biosu jest automatycznie zmienione na AHCI jeżeli bedzie dalej ustawione na AHCI mimo ze wybrałeś IDE to znaczy ,że masz baterie biosu do wymiany, znajduje sie pod touchpadem.
 • Helpful post
  #6 22 Feb 2011 19:44
  Removed
  Helpful post? (0)
  Dodatkowo, wgranie najnowszego BIOSu (v1.35) spowoduje, że IDE będzie domyślnym trybem dysku twardego.
 • #7 23 Feb 2011 00:37
  Petrosbike
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  _1KOKO wrote:
  Jeżeli jest nowszy bios to jest opcja w biosie AHCI lub IDE , wybierz IDE po resecie biosu jest automatycznie zmienione na AHCI jeżeli bedzie dalej ustawione na AHCI mimo ze wybrałeś IDE to znaczy ,że masz baterie biosu do wymiany, znajduje sie pod touchpadem.

  Świetna porada. +++
  Spieszę z raportem. Poniewaz załozyłem juz nowy pusty dysk nie zmieniajac AHCI / IDE spróbowałem na próbę instalki na nim Win7 =>> zadziałało i chodzi win7 jak nalezy.( świetny ten Win7 - ma w sobie prawie wszystkie stery- laptop działa bez sterów producenta) Podejrzałem w setupie - Bios ver 1.3 .
  Osmielony i zachęcony powodzeniem podmieniłem dyski z powrotem na ten oryginalny lecz efekt ten sam: bluescreen i restart. Wobec tego zmieniłem AHCI na IDE (faktycznie było tam AHCI) i spróbowałem reistalacji XP. Odetchnałem z ulgą bo instalator zaczał widzieć dysk twardy. Dalej nie instalowałem bo doszedłem do wniosku ze to chyba jednak dodatkowo system sie sypnął.
  Mam teraz dodatkowe pytanie : czy da sie odzyskac dane lub naprawic system z tego dysku? Mysle o zewnetrznej kieszeni na USB Czy z niej odczytam dane z dysku, lub przywrócę system? W najgorszym razie można z niego zrobic po prostu dysk magazynowy jako dodatkowy na USB ? Jaka powinna być ta kieszeń?
  ( na dysku ma dwie partycje - systemowa i magazynek)
 • #8 23 Feb 2011 01:21
  Removed
  Helpful post? (0)
  Petrosbike wrote:
  Wobec tego zmieniłem AHCI na IDE (faktycznie było tam AHCI) i spróbowałem reistalacji XP.

  Proszę teraz wykonać prosty test - odłączyć zasilacz oraz baterię główną na 10 minut, po czym ponownie sprawdzić ustawienia w BIOS.
  Jeśli dysk przestawi się samoistnie na AHCI i zresetuje się data i godzina, najpewniej bateria podtrzymująca na płycie głównej laptopa (bateria RTC) jest do wymiany.

  Dodatkowo, proszę uruchomić XP (w trybie IDE) na starym dysku.
  Jeśli system uruchomi się prawidłowo, nie będzie trzeba go reinstalować ani odzyskiwać danych.
 • #9 23 Feb 2011 23:04
  Petrosbike
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  Test wykonałem - bateria w porządku. Stary dysk włożyłem ale niestety nic z tego, pokazuje się na chwile bluescreen i restart.
  Na nowym dysku i na Win7 biega jak trzeba, wszystkie funkcje laptopa obsłużone. Nie instalowałem tych sterów od Acera. Nie było potrzeby.
  Czy z kieszeni na USB da się ten padnięty dysk obsłużyć?
 • #10 23 Feb 2011 23:15
  krzychosk
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  Z powodzeniem obsłuży. Jeśli uszkodziły się tylko pliki rozruchowe to reszta danych powinna dać się bez problemu skopiować.
  Search 4 million + Products
Browse Products