Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PW7010 po renowacji = 100% Unitry

0typek0 22 Lut 2011 16:35 16595 28
  • PW7010 po renowacji = 100% Unitry

Wzmacniacz (a właściwie to co z niego zostało) został uratowany przed wyrzuceniem na śmietnik. Sprzęt nie działał w ogóle. Brakowało jednej płytki sterującej. Generalnie nie nadawał się do użytku.

PW7010 po renowacji = 100% Unitry

Całość została rozebrana na czynniki pierwsze i wyczyszczona co do jednej śrubki. Oryginalne moduły wzmacniacza zostały przetestowane i okazało się, że o dziwo działają poprawnie. Niezbędne okazało się wykonanie dwóch nowych płytek sterujących - oryginalna nie dość, że jedna, była tak zmasakrowana że nie nadawała się do naprawy. Aby poprawić kulturę pracy wzmacniacza, zamontowane zostało także opóźnione załączanie głośników/zabezpieczenie DC (wykonane wg. schematu z PW-9010). Wymienione na nowe zostały także kondensatory w zasilaczu, potencjometr głośności, rezystory emiterowe oraz tranzystory końcowe.

Wzmacniacz został praktycznie doprowadzony do stanu fabrycznego.
    Mam nadzieję, że ta konstrukcja zmobilizuje posiadaczy i fanów unitry do takiej właśnie renowacji sprzętu.

Podziękowania dla Kolegi pawel_aa za pomoc w renowacji oraz płytki drukowane do wzm. sterujących i zabezpieczenia.

PW7010 po renowacji = 100% Unitry PW7010 po renowacji = 100% Unitry PW7010 po renowacji = 100% Unitry PW7010 po renowacji = 100% Unitry

Fajne!
  • #2 22 Lut 2011 19:21
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Ogólnie jest dobrze. Sprzęt zachował swoją dawną duszę. Jednakże:
    - mogłeś nie rezygnować z podłączenia pozostałych wejść,
    - tranzystory z kompensacji temperaturowej końcówek mocy masz zbyt odsunięte, a wystarczyło zostawić dłuższe nogi, nałożyć kapkę pasty termo i przyłożyć do radiatorów,
    - diody BYP401-50 w obu mostkach prostowniczych wymieniłbym na nieco mocniejsze prądowo, np. 1N5392
    - przedwzmacniacz mógłby mieć wymienione kondensatory elektrolityczne, co prawda polskie Elwy często trzymają swe parametry wiele lat, ale nie zaszkodziłoby to zrobić,
    - przedwzmacniacz mógłby mieć też wymienione tranzystory BC149 na współcześniejsze (i mniej szumiące).

• #3 22 Lut 2011 19:44
    wujekadi
    Poziom 11  

diody prostownicze wyglądają dość skromie, też bym je wymienił

• #4 22 Lut 2011 20:41
    0typek0
    Poziom 10  

ZbeeGin napisał:

- tranzystory z kompensacji temperaturowej końcówek mocy masz zbyt odsunięte, a wystarczyło zostawić dłuższe nogi, nałożyć kapkę pasty termo i przyłożyć do radiatorów

Jest to moja pierwsza renowacja(w kolejce czeka Tosca 303) i umieściłem te tranzystory tak jak było u mnie w oryginale ale przeglądałem zdjęcia innych PW i faktycznie te tranzystory powinny być przymocowane lub przynajmniej dotykać radiatora. Zaraz wprowadzę poprawke.

• #5 23 Lut 2011 00:01
    zdzisiek09
    Poziom 12  

Witam
    Bardzo ładnie wyszła Ci ta konstrukcja. Powiem szczerze, że też jestem przeciwnikiem niszczenia tradycyjnych konstrukcji Unitry i robienia z nich DIY badziewia.
    Mam tylko pytanie, gdyż widzę, że kilka płytek do modułów musiałeś wykonać sam,
    skąd wziąłeś orginalne wzory płytek? Czy może zaprojektowałeś je sam?
    Pozdrawiam serdecznie

• #6 23 Lut 2011 07:43
    dudi_elektr
    Poziom 13  

Witam

Podoba mi się to co zrobiłeś. Jakiś czas temu udało mi się kupić taki wzmacniacz w stanie wstępnego rozkładu w jednym z serwisów RTV. Nie ma płytki, druga może być uszkodzona, uszkodzone tranzystory mocy. To na czym mi zależało, a czego nie byłbym w stanie dostać, to ta obudowa, gałki i trafo. Reszta jest do odbudowania :).

Czeka mnie wykonanie tych płytek i zastanawia mnie czy masz może pliki protela lub eagla do nich? Druga sprawa, skąd wziąłeś te czarne, plastikowe złącza krańcowe do tych płytek? Na koniec jeszcze zapytam, czy te kondensatory elektrolityczne są nowe, czy takie miałeś?

Pozdrawiam i życzę więcej takich udanych konstrukcji.

• #7 23 Lut 2011 14:34
    piotrekn95
    Poziom 24  

Czy potencjometry na preampie są oryginalne ?

Bo wyglądają mi na Alpsy.

• #8 23 Lut 2011 15:43
    0typek0
    Poziom 10  

dudi_elektr napisał:

Czeka mnie wykonanie tych płytek i zastanawia mnie czy masz może pliki protela lub eagla do nich? Druga sprawa, skąd wziąłeś te czarne, plastikowe złącza krańcowe do tych płytek? Na koniec jeszcze zapytam, czy te kondensatory elektrolityczne są nowe, czy takie miałeś?

Płytki drukowane wykonał pawel_aa i są odtworzone praktycznie jak w oryginale.

PW7010 po renowacji = 100% Unitry PW7010 po renowacji = 100% Unitry

Plastikowe złącza pochodzą od modułów z magnetofonu Unitra MDS 442. Kondensatory elektrolityczne serii EGM produkcji Roederstein 3300µF/63V - do kupienia na allegro u sprzedawcy HFO_PL.

piotrekn95 napisał:

Czy potencjometry na preampie są oryginalne ?

Bo wyglądają mi na Alpsy.

W płytce przedwzmacniacza wszystkie części są oryginalne.

• #9 23 Lut 2011 20:44
    mkpl
    Poziom 37  

Zawsze chwalę takie prace :) i mam sentyment do takich wzmacniaczy (jeden identyczny dobiłem ale mam kompletną mechanikę więc coś z niego zrobię)

Jedna taka rada, zmodernizuj przedwzmacniacz bo fabryczny to straszna kicha. Jeśli nie chcesz zbytnio ingerować w układ warto zmienić funkcję przycisku konturu na pomijanie przedwzmacniacza (direct). Wzmacniacz wtedy pokaże swoją klasę całkiem niezłej końcówki

• #10 23 Lut 2011 22:23
    pawel_aa
    Poziom 25  

mkpl napisał:
    Jedna taka rada, zmodernizuj przedwzmacniacz bo fabryczny to straszna kicha.

A dokładnie co w tym przypadku oznacza słowo "modernizacja"?
    I dlaczego oryginał to "kicha"?

• #11 24 Lut 2011 11:30
    dudi_elektr
    Poziom 13  

Dzięki za odpowiedź. Bardzo mnie zaintrygowała podkładka do zdjęć płytek przedwzmacniacza. Czy mógłbym prosić skany na maila, albo jakieś ksero tej książki? :). (przesyłka i ksero na mój koszt)

• #12 24 Lut 2011 12:20
    pawel_aa
    Poziom 25  

dudi_elektr napisał:
    Dzięki za odpowiedź. Bardzo mnie zaintrygowała podkładka do zdjęć płytek przedwzmacniacza. Czy mógłbym prosić skany na maila, albo jakieś ksero tej książki? :). (przesyłka i ksero na mój koszt)

Podkładka to oryginalna serwisówka, wydana w 1986 r. :-)
    Serwisówki do PW-70XX można znaleźć w sieci, ewentualni u mnie na gg wieczorem.

• #13 24 Lut 2011 13:05
    Mark II
    Poziom 19  

pawel_aa napisał:

Bo się przyjęło, że "kicha" i już!
    Ale z drugiej warto porównać tor m.cz. PW 7010 z Radmorem 5412. Ten ostatni zaskakuje ilością wtórników odsprzegających zarówno wejścia, jak i kolejne stopnie przedwzmacniacza. Zresztą końcówka mocy też zasadniczo odbiega od topologi stosowanych w rozmaitych PW, WS Foniki czy Diory. Miałem przed laty przez kilka tygodni ten amplituner. Dość dokłądnie go "osłuchałem" i muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczył mnie jakością dźwięku, a porównywałem go z WS354 Diory.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1282636..

• #14 24 Lut 2011 13:38
    pawel_aa
    Poziom 25  

Mark II napisał:
    pawel_aa napisał:

Bo się przyjęło, że "kicha" i już!

Jesteś w stanie podać jakieś konkrety? To co we wiosce gadają wykracza daleko poza ramy forum.
    Co jest nie tak z tym układem?

• #15 24 Lut 2011 14:34
    Mark II
    Poziom 19  

To była ironia odniesiona do postu Kolegi mkpl.
    Natomiast przedwzmacniacz w PW7010 jest zaprojektowany poprawnie i tyle.

• #16 24 Lut 2011 22:01
    mkpl
    Poziom 37  

Już tłumaczę dla czego kicha. Bo przy ustawieniu wszystkiego na zero i przełączaniu z preampem i bez preampa jest bardzo duża różnica w jakości wysokich tonów :) Dobry dźwięk na dobrych kolumnach nie wymaga korekcji dla tego też zawsze tak to przerabiam

• #17 25 Lut 2011 00:13
    pawel_aa
    Poziom 25  

mkpl napisał:
    Już tłumaczę dla czego kicha. Bo przy ustawieniu wszystkiego na zero i przełączaniu z preampem i bez preampa jest bardzo duża różnica w jakości wysokich tonów :) Dobry dźwięk na dobrych kolumnach nie wymaga korekcji dla tego też zawsze tak to przerabiam

Może kolega ma wersje przedwzmacniacza z oznaczeniem "Damaged"? ;)
    Faktem jest, że sama końcówka podłączona pod źródło brzmi zupełnie inaczej niż z przedwzmacniaczem, ale "pogorszenia jakości" wysokich tonów nie zauważyłem. Uszu z drewna nie mam i zapewne fakt ten nie uszedłby mojej uwadze. Końcówa mocy bez przedwzmacniacza brzmi inaczej, to nie ulega wątpliwości, ale czy lepiej... to określenie bardzo subiektywne.

• #18 25 Lut 2011 20:38
    kulfon16
    Poziom 13  

Ogólnie rzecz biorąc, wzmacniacz jest ładnie odrestaurowany. Zachowałeś co najważniejsze jego dusze, nie to co niektórzy, że do obudowy po kultowym polskim sprzęcie wrzucają jakieś tda lub coś takiego... Za to ode mnie duży plus. Mógłbyś wrzucić jakiś schemat całego wzmacniacza i wzory płytek (o ile posiadasz to wszystko)?
    Diody prostownicze mogłeś dać jednak jakieś nowsze co już koledzy wyżej napisali... Podobnie tranzystory w preampie.
    Tak na marginesie: cieszy mnie to, że są jeszcze ludzie którzy odnawiają taki sprzęt ;)

• #19 25 Lut 2011 21:30
    pawel_aa
    Poziom 25  

kulfon16 napisał:
    Diody prostownicze mogłeś dać jednak jakieś nowsze co już koledzy wyżej napisali... Podobnie tranzystory w preampie.

A jaki sens ma wymiana sprawnych części na inne sprawne?

• #20 25 Lut 2011 21:55
    0typek0
    Poziom 10  

kulfon16 napisał:

Mógłbyś wrzucić jakiś schemat całego wzmacniacza i wzory płytek (o ile posiadasz to wszystko)?

Cała dokumentacja znajduje się w oryginalnej serwisówce:)

• #21 25 Lut 2011 22:09
    ZbeeGin
    Poziom 38  

pawel_aa napisał:
    kulfon16 napisał:

A jaki sens ma wymiana sprawnych części na inne sprawne?

By polepszyć parametry. BC149 to już przecież leciwa konstrukcja, zwłaszcza w wykonaniu CEMI. A diody prostownicze pewnie pracują na granicy swych parametrów. Trzeba pamiętać, że wtedy gdy powstawała ta konstrukcja nie mieliśmy szerokiej gamy elementów do wykorzystania. Trzeba było robić z tego, co było "pod ręką". Stąd dwa układy prostownicze na poczciwych i popularnych BYP-kach.

• #22 26 Lut 2011 00:01
    pawel_aa
    Poziom 25  

ZbeeGin napisał:
    By polepszyć parametry. BC149 to już przecież leciwa konstrukcja, zwłaszcza w wykonaniu CEMI.

Zapewne zmiana niskoszumnych BC149 na niskoszumne BC550 przeniesie wzmacniacz do klasy wyżej ;)

ZbeeGin napisał:
    A diody prostownicze pewnie pracują na granicy swych parametrów.

Średni prąd wyprostowany BYP-401-100 to 1A, parametry szczytowe są ponad 10 razy większe. Mostek ma więc średnią wydajność prądową 2A. Większego prądu niż 1.6A wzmacniacz na kolumnę nie odda... Co tu więcej pisać...

• #23 26 Lut 2011 15:25
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Gratuluję świetnej roboty !:D uważam że naprawdę warto było uratować ten wzmacniacz, parę lat temu miałem taki z tym że czarny i oznaczony był jako WS304S ale widzę że to to samo :D, mam po nim naprawdę miłe wspomnienia, widzę że koledzy proponują wymianę diod w mostku czy tranzystorów w przedwzmacniaczu pytanie tylko poco ? co do diod nigdy mi się nie spaliły i nigdy bym nie pomyslał żeby mogły się uszkodzić, a co do przedwzmacniacza być może i BC147 nie jest nowoczesnym tranzystorem ale sam pamiętam żeby usłyszeć jaki kolwiek szum z tego wzmacniacza trzeba było gałkę wysokich tonów odkręcić w prawo do oporu, podobnie gałkę wzmocnienia i coś tam lekko szumiało w "Tubach" Altusów, ale należy wziąć pod uwagę że regulacja wzmocnienia odbywa się za przedwzmacniaczem i tuż przed końcówkę mocy i przy normalnym słuchaniu czyli przy wzmocnieniu ustawionym na 2-4, szumu nie słychać, nawet przykładając ucho do głośnika wysokotonowego, także moim zdaniem można wymienić tranzystorki ale nie jest to aż tak konieczne, co innego we wzmacniaczach gdzie regulacja wzmocnienia odbywa się przed przedwzmacniaczem (np. Radmor 5412, AT9100)
    A tak wogule pytanie z innej beczki, jak miałem jeszcze ten wzmacniacz to znalazłem w jego trafie dwa uzwojenia które miały po około 2,5V i były połączone z uzwojeniami zasilającymi wzmacniacz i były nie wykorzystane, i mierząc napięcie między masą a nimi uzyskiwało się napięcie około 29,5V, może warto by było spróbować zasilić nimi wzmacniacz by nieco podnieść jego moc :D
    Pozdrawiam

• #24 02 Sie 2012 21:39
    Grubskee
    Poziom 23  

Spaliły mi się końcówki mocy i jeden rezystor ceramiczny w PW-7020 na jakie wymienić koledzy? :)

Ps. Mogą być większej mocy i nie muszą być oryginalne ważne żeby ślicznie grało :)

Moderowany przez dj-MatyAS:

Nie dość, że Kolega podpina się do cudzego tematu, nie dość, że nie używa dobrodziejstw Regulaminu ( 3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany. ), zaniża poziom ; to na dodatek zaśmieca Forum duplikatami swoich postów:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11170028&highlight=#11170028
    Ostrzeżenie. oraz nagroda dodatkowa (bo i wykroczeń jak widać sporo...) - tydzień bez pisania na Forum, przeznaczony na przyswojenie sobie Regulaminu.

• #25 02 Sie 2012 21:40
    mkpl
    Poziom 37  

Standardowo obleci para BD911/12 i nie ma co kombinować z innymi. Sterujące sprawdź a ceramiki wymień oba w danym kanale na 5W i styknie

• #26 03 Sie 2012 00:43
    robson132
    Poziom 20  

Bardzo ładnie to zrobiłeś normalnie wzmacniacz jak nowy. Dostałem od kolegi spalony PW7010 do naprawy po wymianie BD911/12 sterujących i kilku rezystorów i wyregulowaniu grał cały dzień bez zarzutów ale po wyłączeniu i ponownym włączeniu poleciał z dymem jeden kanał no to sie wnerwiłem i rzuciłem wzmacniacz w kąt, więc zwracam sie do autora żeby udostepnił schematy płytek w wersji do termotransferu to może mój jeszcze odżyje :D

• #27 03 Sie 2012 08:13
    mkpl
    Poziom 37  

robson132 napisał:
    Bardzo ładnie to zrobiłeś normalnie wzmacniacz jak nowy. Dostałem od kolegi spalony PW7010 do naprawy po wymianie BD911/12 sterujących i kilku rezystorów i wyregulowaniu grał cały dzień bez zarzutów ale po wyłączeniu i ponownym włączeniu poleciał z dymem jeden kanał no to sie wnerwiłem i rzuciłem wzmacniacz w kąt, więc zwracam sie do autora żeby udostepnił schematy płytek w wersji do termotransferu to może mój jeszcze odżyje :D

No ten wzmacniacz faktycznie fajnie gra ale ma wade konstrukcyjną jak dla mnie. Chodzi o radiatory. Ok taka blaszka faktycznie wystarcza aż nadto ale radiator nie jest w stanie przyjąć w krótkiej chwili dużej dawki ciepła dlatego wzmacniacz pada przy przeciążeniu.

Wpakowałem tam swoje zabezpieczenia :D i jak ręką odjął ale jak sie przegrzeje to wyłącza się na jakieś 10 min..

• #28 31 Sie 2012 20:29
    0typek0
    Poziom 10  

Mój egzemplarz gra do dzisiaj a to już ponad rok jak została przeprowadzona renowacja :) Często słuchałem jakiś czas temu na dość dobrze rozkręconym potencjometrze i nie było ani jednego przypadku "zadyszki" :)

• #29 09 Wrz 2012 22:08
    robson132
    Poziom 20  

Moja unitra też już działa po kolejnej wymianie tranzystorów już ze dwa tygodnie i nic sie nie dzieje, dzwięk jest super, moc trochę za mała, ale ten sprzęt ma coś w sobie że trudno mi się będzie z nim rozstać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME