Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

problemy z odbiorem TV naziemnej

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> problemy z odbiorem TV naziemnej
Autor
Wiadomość
DIGI80
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Toruń

Post#1 Post autora tematu 03 Mar 2011 00:55   

Witam Kolegów.Potrzebuję porady, mieszkam w Łubiance koło Torunia,jest to jakieś 40km od Trzeciewca(nadajnik tv) wymieniłem TV na 42 calowy LCD z rodzimej produkcji sharpa z Łysomic:D antenę posiadam siatkową ze wzmacniaczem , z tego co tu już wyczytałem to tzw."suszarka do grzybów" i myślę że dużo w tym racji..:D.Ale do rzeczy,odbiór jest kiepski, mieszkam w domku jednorodzinnym,w linii antena-nadajnik jest tylko kilka drzew koło domu,pozatym żadnych linii wysokiego ani przesyłowych nie ma.I tak;2,tvp info ok,natomiast polsat straszne przebicia jakby innego kanału, 1 czasem dobra czasem jakieś pasy przez środek, a tvn to już zależy od pogody czasem ok a czasami też coś innego wchodzi.Nie wiem czy to wina tego że antena ma za mocne wzmocnienie i przez to te odbicia,czy po prostu nie jest ona wcale kierunkowa i łapie jakiś sygnał powiedzmy z Torunia(20 km)?.Czy taka antena powinna mieć uziemioną siatkę, żeby była kierunkową? bo z takim stwierdzeniem też się tu na forum spotkałem.Doradźcie też może jaką inną antenką mógłbym sobie pomóc i nie koniecznie ze wzmacniaczem? Dodam że mogę najwyżej ją zamocować jakieś 6 m nad ziemią a najkrótszy przewód to 10 m.Czekam na podpowiedzi i z góry za nie dziękuję.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2011 00:55   

Powrót do góry

SP5ANJ
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#2 03 Mar 2011 08:26pomocny post - solucja   

Re: problemy z odbiorem TV naziemnej

Witam.

Na początek musisz wiedzieć - gdzie i co nadają - .

Tu masz mapkę z obiektami : http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow

Tu masz linki do :
Bydgoszcz http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_N1C

Zdecydowanie proponuję przejść na DVB-T z Rachocina (Płock) : http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1E

Pamiętaj, że i tak za około 2 do 3-ech lat, zostaną całkowicie wyłączone nadajniki z emisjami analogowymi w TV. :!:

O DVB-T i dekoderach, pisaliśmy już wielokrotnie.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa

Post#3 03 Mar 2011 10:59pomocny post - solucja   

DIGI80 napisał:
wymieniłem TV na 42 calowy LCD z rodzimej produkcji sharpa z Łysomic:

więc zapewne masz TV z dekoderem DVB-T - należało przede wszystkim spróbować odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Masz co prawda dość daleko do nadajników i niezbyt rewelacyjne ukształtowanie terenu (więcej: Link), ale myślę, że jest duża szansa na odbiór, nawet na antenie, którą masz w tech chwili.

Na dzień dzisiejszy możesz próbować odebrać DVB-T z nadajników w:

# Rachocinie (link w poście wyżej) - antena powinna być skierowana mniej więcej na Sierpc:
mux-2 - kanał k57
mux-3 - kanał k35

# Kisielice (Link) - antena powinna być skierowana mniej więcej pośrodku pomiędzy Iławę a Kwidzyń:
mux-2: kanał k24 [ emisja rozpocznie się od 30.04.2011 ]
mux-3: kanał k46

Powinieneś coś odebrać na posiadanej antenie, i w zależności od wyniku zastanowić się co dalej.

Oficjalne strony o DVB-T:
Link
Link

Cytat:
2,tvp info ok,natomiast polsat straszne przebicia jakby innego kanału, 1 czasem dobra czasem jakieś pasy przez środek, a tvn to już zależy od pogody czasem ok a czasami też coś innego wchodzi.Nie wiem czy to wina tego że antena ma za mocne wzmocnienie i przez to te odbicia,czy po prostu nie jest ona wcale kierunkowa i łapie jakiś sygnał powiedzmy z Torunia(20 km)?.
głównie będzie to wina wzmacniacza zamontowanego w antenie.

Cytat:
czy po prostu nie jest ona wcale kierunkowa i łapie jakiś sygnał powiedzmy z Torunia(20 km)?.Czy taka antena powinna mieć uziemioną siatkę, żeby była kierunkową? bo z takim stwierdzeniem też się tu na forum spotkałem.

'siatka' też jest rodzajem anteny kierunkowej, jedynie ma dość szeroki kąt odbioru. Czasami jest to zaleta, czasami wada.

Kierunkowość anteny zależy od jej geometrii i precyzji wykonania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2011 10:59pomocny post - solucja   

Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: wieś niedaleko wsi Warszawa

Post#4 03 Mar 2011 12:02pomocny post - solucja   

Ja tylko dodam że te przebicia jednego kanału na drugi to efekt przesterowania wzmacniacza w antenie siatkowej.
Do Trzeciewca masz około 23 km co przy tym ukształtowaniu terenu (znacznie przewyższenie w stosunku do Trzeciewca) daje znakomite warunki propagacyjne. Ze swoich danych wiem ze w punkcie pomiarowym zlokalizowanym przy przejeździe kolejowym na drodze 546 miedzy Łubianką a Bierzgłowem miałem takie wielkości sygnałów:
k.21 TVN 46 dB
k.28 TVP3INFO 98 dB
k.36 TVP2 103 dB
k.41 TVP1 101 dB
k.53 POLSAT 95 dB
Są to wielkości pola elektromagnetycznego. Na standardowej antenie napięcia będą niższe o 10 do 16 dB w miarę rosnącej częstotliwości.
Przy takich poziomach sygnałów przesterowanie anteny jest zjawiskiem normalnym i wzmacniacz należy zdjąć.
TVN jest nadawany na systemie kierunkowym skierowanym na Bydgoszcz i zainstalowanym nieco powyżej połowy masztu, dlatego takie dysproporcje w wielkości sygnału. TVN jest u Ciebie w zasadzie po za zasięgiem technicznym.
Popieram zdanie kolegów by spróbować odbioru sygnałów cyfrowych z Kisielic i Rachocina Jest to co prawda 83 lub 88 km ale trasy nie są najgorsze. Próba polegała by na obróceniu anteny na azymut 55 stopni - nieco więcej niż kat prosty do Trzeciewca w prawo.. Takie ustawienie anteny osłabi znacząco wielkości odbieranych sygnałów z Trzeciewca, bo antena będzie odwrócona bokiem. Następnie należy w RĘCZNYM ustawianiu kanałów cyfrowych dokonać przeszukania kanału 46. Nie rób tego z automatu, bo przy tak słabych sygnałach mogą być kłopoty z właściwą identyfikacja.
Następnie obróć antenę na azymut 120 stopni - (niemal dokładnie tyłem do Trzeciewca) i RĘCZNIE przeskanuj kanał 57. Możesz spróbować co widać na kanale 35 ale przypuszczam że nic tam nie będzie.
Zamelduj jak wyszło.
I zacznij myśleć nad wymiana anteny. Do "normalnego" cyfrowego odbioru Trzeciewca wystarczy nawet taka prosta antena:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm oczywiście bez jakiegokolwiek wzmacniacza. Wskazane będzie nawet zastosowanie niewielkiego tłumika.
Problem będzie z odbiorem cyfrowym MUX3 z Bydgoszczy (będzie nadawany małą mocą z SLR Bydgoszcz na kanale 34 - przynajmniej do zakończenia emisji analogowej).
Sytuacja zmienia się dość dynamicznie, ale TVP robi wszystko by opóźnić proces cyfryzacji. Przypuszczam że nadajnik w Bydgoszczy będzie uruchomiony równolegle ze startem MUX1 na dużej mocy z Trzeciewca, miałbyś wówczas odbiór TVP1/2 w HD ale bez TVP Kultura i Historia. Zresztą trudno wyrokować jak rozwinie się sytuacja.

Jak możesz to zrób próby o których pisałem i daj znać co wyszło.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2011 12:02pomocny post - solucja   

Powrót do góry

DIGI80
Poziom 9
Poziom 9

Post#5 Post autora tematu 03 Mar 2011 23:37   

Dzięki koledzy.... w sobotę wchodzę na dach i zobaczymy co z tego wyjdzie...:idea:

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

pójdę za ciosem i zadam jeszcze jedno pytanko;czy taka antena pozwoliłaby na odbiór cyfrowy z Rachocina?:
http://anteny.pl/antena-telewizyjna-wzmacniacz-p-632.html
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: wieś niedaleko wsi Warszawa

Post#6 04 Mar 2011 00:46   

170 km to jawna kpina i chwyt marketingowy.
Zawsze uważałem ze handlowcy to odmiana złodziei i oszustów.
Antena jak jest nowa to działa dobrze. Z trwałością gorzej. Nie wiem tylko czy jest sens wydawać tyle kasy na taka grzędę dla ptaków, a ostatnio coraz więcej dużych ptaszysk na antenach siedzi. To bardzo delikatna konstrukcja.
No i całkowicie zbyteczny a nawet szkodliwy byłby wzmacniacz. Ta antena postawiona tyłem tez będzie miała przesterowany wzmacniacz.
Być może będzie na niej lepszy sygnał z Rachocina lub Kisielic, ale jest podstawowy problem: PO CO?
Od końca lipca br będziesz miał z Trzeciewca MUX2 na antenie pokojowej. Uważam że szkoda pieniędzy.... Tym bardziej ze oprócz anteny będziesz musiał wymienić prawdopodobnie cały maszt z uwagi na jej rozmiary. Jak kilkanaście srok usiądzie na nowej antenie i antena się pod nimi załamie, to jeszcze Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami będziesz miał na głowie.. :) To nie jest szprycha od roweru...

Zrób najpierw próby o których pisałem i zamelduj o wynikach.
Powrót do góry

zetdeel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Legionowo

Post#7 04 Mar 2011 01:17   

Ze wzmacniaczem dopuszkowym raczej Rachocina nie odbierzesz, ze względu na silne nadajniki w Trzeciewcu.
RTCN Bydgoszcz *Trzeciewiec*.
Raczej poczekaj na DVB-T z Trzeciewca.
Zamiast "siatki" powieś antenę ATV 16/21-60 z symetryzatorem SA IV-V. Jeśli masz blisko siebie jakiś BTS, to przyda się filtr GSM TZU 198-62.
Powrót do góry

laryadi
Poziom 13
Poziom 13

Post#8 05 Mar 2011 17:02   

M antena siatkowa to chyba jakas pomylka wiem to bo sam kiedys to cos uzywalem.Mieszkam w Zawadach (gmina Ryczywol powiat obornicki woj. wielkopolskie).Kiedys sluchalem lokalnego fachowca (pseudo fachowiec) ktory twierdzil ze im wiekszy wzmacniacz tym lepiej bedzie odbierac ,no i po czesci mial racie bo lapalo ale wszystko procz tv .Dodam ze mam dwa btsy z netami jeden cdma ORANGE a drugi umts-a CP ,a i jeszcze netia bedzie cos w WMAX czy jakos tak stawiac wiec siatka i te cudowne wzmacniacze napewno wszystko te cuda sciagna tylko nie TV i przypuszczam ze u ciebie tez jest podobnie wiec antena YAGI i symetyzator bez zadnych wzmacniaczy
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2011 17:02   

Powrót do góry

DIGI80
Poziom 9
Poziom 9

Post#9 Post autora tematu 05 Mar 2011 18:13   

witam ponownie... mieliście racje,o cyfrowym odbierze mogę na razie pomarzyć bynajmniej do końca lipca,więc wywaliłem wzmacniacz z mojej leciwej siatki,dałem zwykły symetryzator,nowy przewód i jest dużo lepiej,poza TVN(lekka kaszka)reszka jest ok, więc nie ma co więcej kombinować,antenę wymienię na nową jak sie pojawi cyfra z Trzeciewca,a na jaką to zapytam w sierpniu pewnie...:D... to tyle,wielkie dzięki za pomoc.pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> problemy z odbiorem TV naziemnej
Strona 1 z 1