Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przetwornica do samochodu - jaki prąd pobiera z akumulatora

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Przetwornica do samochodu - jaki prąd pobiera z akumulatora
Autor
Wiadomość
Albercik 321
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Tychy

Post#1 Post autora tematu 03 Mar 2011 13:00   

Przetwornica do samochodu - jaki prąd pobiera z akumulatora

Witam. Chcę sobie kupić przetwornicę 12V na 230V do zasilania laptopa w samochodzie. Zasilacz pobiera z gniazda sieciowego 230V 1,5A, czyli niecałe 350W. Przetwornicę chcę kupić 600W/1200W ( te 1200W to moc chwilowa ), żeby mieć zapasik mocy. No i wszystko ok, tylko zastanawia mnie jaki prąd będzie pobierała ta przetowrnica z akumulatora, zakładając, że z przetwornicy będzie pobierana moc 300W, czyli te 1,5A.
No i podobno laptop z wyjętą baterią pobiera mniej prądu? Niby to logiczne, bo odchodzi ładowanie baterii. Ale czy to faktycznie prawda? Bo jakby tak było, to podczas jazdy samochodem lepiej jest wyjąć baterię i korzystać tylko z zasilacza - z aku poleci mniej prądu.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 03 Mar 2011 13:00   

Powrót do góry

Piotrek-787
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Poznań

Post#2 03 Mar 2011 13:05   

Re: Przetwornica do samochodu - jaki prąd pobiera z akumulat

Przy założeniu że sprawność przetwornicy wynosi 100% wówczas prąd pobierany przez przetwornice przy obciążeniu 300 W będzie wynosił:

300 W / 12 V = 25 A

Ale żadna przetwornica nie ma sprawności 100 % dlatego prąd ten będzie większy.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 03 Mar 2011 13:05   

Powrót do góry

jacekko0
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Rzeszów

Post#3 03 Mar 2011 13:09   

To prawda że bez baterii prąd pobierany będzie mniejszy o prąd ładowania baterii, a jeżeli chodzi o pobór prądu z akumulatora to będzie znacznie większy i przy poborze 300W i napięci akumulatora 12V wyniesie ok.25A zgodnie z prawami fizyki I=P/U plus sprawność przetwornicy.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 03 Mar 2011 13:09   

Powrót do góry

jdubowski
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: JO90LH

Post#4 03 Mar 2011 13:09   

Albercik 321 napisał:
Witam. Chcę sobie kupić przetwornicę 12V na 230V do zasilania laptopa w samochodzie. Zasilacz pobiera z gniazda sieciowego 230V 1,5A, czyli niecałe 350W.

Te 1.5A to jest pobór chwilowy, na dotatek zapewne przy zasilaniu z sieci 100V (większosć laptopów ma zasilacz impulsowy 100..240V). W pracy ciągłej zasilacz nie pochłania więcej niż 60..70W z sieci.

Albercik 321 napisał:
Przetwornicę chcę kupić 600W/1200W ( te 1200W to moc chwilowa ), żeby mieć zapasik mocy. No i wszystko ok, tylko zastanawia mnie jaki prąd będzie pobierała ta przetowrnica z akumulatora, zakładając, że z przetwornicy będzie pobierana moc 300W, czyli te 1,5A.

Realnie - rzędu 80W przy napięciu 12V, czyli rzędu 6,5A. Jak chcesz oszczędzać prad to nabądź samochodowy zasilacz do laptopa (tylko jedno przetwarzanie zamiast dwu).

Albercik 321 napisał:
No i podobno laptop z wyjętą baterią pobiera mniej prądu? Niby to logiczne, bo odchodzi ładowanie baterii. Ale czy to faktycznie prawda? Bo jakby tak było, to podczas jazdy samochodem lepiej jest wyjąć baterię i korzystać tylko z zasilacza - z aku poleci mniej prądu.

Radzę zamiast wyjmowac baterię to doładować ja do pełna z sieci przed korzystaniem z laptopa w samochodzie - skutek będzie ten sam.
Powrót do góry

darek_wp
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: nowy sącz

Post#5 03 Mar 2011 13:14   

Po pierwsze błędne założenie - zasilacz laptopa nie pobiera z sieci 350W. Prąd o którym piszesz (1,5A) laptop pobiera z zasilacza po stronie niskiego napięcia (średnio w laptopie jest to 18-20V) czyli moc laptopa to ok 30W.

Licząc wszystko zgodnie z podanymi danymi, tzn. jeśli pobór mocy z sieci wynosił by 350W to taki sam będzie pobór prądu z instalacji samochodu. Do tego dochodzą straty w przetwornicy czyli jakieś 10%. Prosto obliczyć - przy pracującym silniku i napięciu w instalacji przyjmijmy 14V prąd potrzebny do uzyskania 380W wyniesie ok 28A.

W rzeczywistości przy mocy laptopa rzędu 30-40W prąd pobierany z instalacji wyniesie ok 3-4A.

Nie ma sensu odłączać aku od urządzenia. Jak będzie naładowany to prąd konserwujący baterię jest niewielki, a jak będzie rozładowany to moc rządu 35-40W podawana jest już z mocą potrzebną na ładowanie aku.

Osobiście uważam, że zakup przetwornicy 12/230V do korzystania z laptopa w samochodzie to przerost formy. Są dostępne zasilacze samochodowe typowo do laptopów z regulacją napięcia wyjściowego i są one tańsze niż przetwornica na 230V.
Powrót do góry

Mariusz Ch.
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Szczecin

Post#6 03 Mar 2011 14:00   

Temat wyczerpany. Zgodnie z zasadami działu.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Przetwornica do samochodu - jaki prąd pobiera z akumulatora
Strona 1 z 1