Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
Autor
Wiadomość
Franek240
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Bolewice

Post#271 26 Maj 2011 21:19   

Re: Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3

Wojtku ten generator ma ładować akumulator 12 V . Chcę uzyskać jak najwięcej prądnicę już mam , dlatego proszę o dobór turbiny.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Maj 2011 21:19   

Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: starachowice

Post#272 26 Maj 2011 22:22   

Franek240 podaj również od ilu obrotów na minutę zaczyna ładować, i ile obrotów miałeś przy tych max [A]. Na podstawie tego mniej więcej określisz jakie śmigła potrzebujesz. Najlepiej było by żebyś prądnicę testował w garażu, jak radzi Wojtek, np napędzając ją wiertarką.

"Na "oko" powinieneś mieć z niej przy 12V max około 35A - czyli prądnica da ~500W (12A na 1 fazę drut 1,3mm[-?]) Ale to powinieneś sprawdzić w garażu czy przy dłuższej pracy się nie zagrzeje zbytnio.

Myślę, że dobrze było by zastosować śmigło lekko ponad 2m średnicy.
Sukcesów życzę.
Powrót do góry

sanserwis1
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Wiązownica

Post#273 26 Maj 2011 22:36   

elim Zalezy wszystko przy jakich obrotach zaczyna Frankowi ładować tak jak napisałeś, nie wiemy jak ją nawinął i jakie dał magnesy a może się okazać że np:te 2 metry średnicy dadzą mu np:4 ampery. Ja miałem 1.60cm i ładowało nieżle. http://www.youtube.com/watch?v=Ohta-jdKYXM
Powrót do góry

Ryju100
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Nowy Wiśnicz

Post#274 26 Maj 2011 23:31   

Panowie Pozdrawiam i proszę o pomoc i poradę bo straszna kiszka z pasztetówką;)
Sprawa ma się następująco:
1. Śmigła 3 m średnicy ( z tej strony: Śmigło - moje pytanie co do śmigła czy macie może doświadczenie z tym śmigłem? bo wydaje mi się że może słabe ale proszę o odpowiedź co sądzicie ( i jak jest do kitu to proszę o namiary na jakieś fajne śmigiełko). u mnie rusza już przy niewielkim wiaterku ale nie rozwija prędkości z obciążeniem( to w kolejnych punktach)
2. prądnica testowa amerykanka (chciałbym wymienić stator)
- magnes neodym 50*25*12 podobno n42 lecz pewnie n35 lub 38, wszystkich sztuk 24 po 12 na tarczę
-stator ( i tu chyba cały diabeł tkwi:( ) 9 cewek po 3 na fazę
drut testowo z odzysku na cewkę zużyto jeden ok 1mm i dwa ok 0,4 mm czyli w jednej cewce 3 żyły. niestety miałem tylko tyle że wystarczyło na 74 zwoje na cewkę. (i tu pytanie kolejne bo nie wiem czy dobrze zrobiłem że w każdej cewce po nawinięciu druciki lutowałem do siebie i tak każdą cewkę z każdą cewką i czy nie trzeba ich było średnicami izolować i wyprowadzić na zewnątrz i dopiero tam połączyć? pytanie żebym wiedział na przyszłość).
3. obciążenie dwa stare aku 12v pewnie już zepsute ale żeby jakiekolwiek obciążenie było gdyż bez to prędkości są ogromne;) na zaciskach aku 11v;)
4. zgodnie z powyższym przy ok od 100 do 150 obrotów prąd osiągnięty na tych aku to 13V ; 0,7 A.
Pytania poza tymi w tekście wcześniejszym;):
Czy jest to norma? bo mnie wydaje się że coś nie tak. ile zwojów na cewkę zastosować dla 12V a ile dla 24V ( z obliczeń mogę zmieścić ok 150 zwojów na cewkę drutem 1.5mm).
Bardzo proszę o wyrozumiałość i o odpowiedź gdyż chciałbym poprawić parametry wiatraka i nie wyrzucić pieniędzy w błoto:)
Dziękuje z góry i czekam na odpowiedź:)]Link[/url]
Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#275 27 Maj 2011 00:03   

Ryju100 napisał:
Panowie Pozdrawiam i proszę o pomoc i poradę bo straszna kiszka z pasztetówką;)

Podeślij foty tej "kiszki i pasztetówki" ;). Opisz dokładnie jak połączyłeś cewki w amerykance , piszesz że lutowałeś, więc 3 sztuki kabla w szereg czy równolegle? Wg tego co piszesz i moich "amatorskich" obliczeń powinno być z niej około:
60V przy 250 obr/min
30V przy 125 obr/min
15V przy 60 obr/min

oczywiście to bez obciążenia.
Z tego co pamiętam to śmigło daje 1kW. Teraz u Ciebie liczy się dokładność wykonania i zgranie z obrotami prądnicy. Ale coś tu jest nie tak bo z takiej średnicy powinieneś mieć już jakieś moce. Prądnica bez obciążenia kręci sie lekko? Tzn bez oporów i zaskoków?

Panowie im więcej informacji tym dokładniejszą odpowiedź dostaniecie ;)

Dodano po 8 [minuty]:

Zapomniałem dodać, że przydal by sie też wiatr... :angel:
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Hożuf

Post#276 27 Maj 2011 00:26   

To nie śmigło daje moc!
Moc pochodzi od wiatru! Przy wietrze 10m/sek najlepsze śmigło przetworzy ok. 150W energii wiatru na moc mechaniczną. Z tego część (ale nie całość!) przetworzy prądnica na moc elektryczną. Im niższe obroty, tym mniej.
Nie ma wiatru - nie ma mocy! Wiatr 2 razy wolniejszy (=5m/sek) niesie 8 razy mniej energii, więc zamiast 150W jest tylko ok. 19W ...

To dokładnie tak, jak z łańcuchem: wytrzymałość najmocniejszego łańcucha jest tylko taka, jak jego najsłabszego ogniwa.
Powrót do góry

hamerg
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Oleśnica

Post#277 27 Maj 2011 07:26   

Ryju100
Co do smigła to tak jak zostało napisane ma potencjał do 1kW, ale jest to śmigło wysoko obrotowe. Mam zrobione wg tego właśnie przepisu. Jest za to bardzo ciche. Moje do ok 1200obr/min było rozpędzane i żyje.
Powrót do góry

Wojtek32
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Gorzów Wlkp

Post#278 27 Maj 2011 07:30   

Rzuuf
Nie przesadzaj dodaj jedno zero to będzie bliższe prawdy .
Popadanie w skrajny pesymist jest tak samo szkodliwe jak zachwyt szczytowym osiągnięciem .

Śmigło o średnicy 0.9m spełni Twoje założenia 10m/s - 150W tylko kto buduje takie zabawki ???? .

Pozdrawiam Wojtek ,,

Ps. Śmigam do pracy będę jutro .
Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#279 27 Maj 2011 08:21   

do Rzuuf

Bez urazy kolego, ale jeżeli ktoś prosi o pomoc w konkretnym kierunku to należało by jej udzielić, a nie "nabijać" liczbę postów. Twoje posty w wątkach o MEW dotyczą 3 rzeczy, które znam na pamięć:

1. najlepsze śmigło ma 150W/m² przy wietrze 10m/s - ale wiatr połowę mniejszy niesie 8 razy mniej energii.

2. Przekładnie są wyśmienite bo z 1kg masy generatora wyciągamy dużo watów.

3. Nieopłacalność wiatraka, bo w Polsce wieje średnio 3,5m/s.

Najlepiej umieść te podpunkty w stopce i staraj się pomagać odpowiadając na pytania.

Nie sądzę żeby ktoś chcący postawić wiatrak po trafieniu na to forum nie zagłębił się w temat. Jeżeli komuś nie chce się czytać to i tak nie postawi nic konkretnego...
Powrót do góry

zywiol.tom
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Ubieszyn

Post#280 27 Maj 2011 10:37   

elim napisał:
do Rzuuf

Bez urazy kolego, ale jeżeli ktoś prosi o pomoc w konkretnym kierunku to należało by jej udzielić, a nie "nabijać" liczbę postów. Twoje posty w wątkach o MEW dotyczą 3 rzeczy, które znam na pamięć:

1. najlepsze śmigło ma 150W/m² przy wietrze 10m/s - ale wiatr połowę mniejszy niesie 8 razy mniej energii.

2. Przekładnie są wyśmienite bo z 1kg masy generatora wyciągamy dużo watów.

3. Nieopłacalność wiatraka, bo w Polsce wieje średnio 3,5m/s.

Najlepiej umieść te podpunkty w stopce i staraj się pomagać odpowiadając na pytania.

Nie sądzę żeby ktoś chcący postawić wiatrak po trafieniu na to forum nie zagłębił się w temat. Jeżeli komuś nie chce się czytać to i tak nie postawi nic konkretnego...

Brawo kolego Elim za odważne nazwanie sprawy!
W większości przypadków stawiania takich elektrowni wiatrowych, chodzi przede wszystkim o pasję i chęć zbudowania czegoś, co nie tylko da nam trochę oszczędności, ale również satysfakcji i radości, że to, co z takim mozołem i trudem, po zawaleniu kilkunastu nocy, rzucaniu kilka razy o ziemię i czarną rozpacz - KRĘCI SIĘ, ba, nawet produkuje energię elektryczną.
Panowie, samo to, że tutaj jesteśmy, daje nam prawo do dumy i szacunku.
I jeszcze jedno - apeluję do bardziej "wymądrzających się" - trochę więcej pokory i zrozumienia dla początkujących, a najwięcej ochoty, aby im pomagać i doradzać, po to jest to forum.
Życzę sukcesów!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Maj 2011 10:37   

Powrót do góry

hamerg
Poziom 18
Poziom 18

Post#281 27 Maj 2011 11:07   

Dla osób nie chcących czytać lub nie będących w stanie zrozumieć poruszanych zagadnień powinno zostać zrobione kompendium wiedzy, na temat jak dobrać śmigło do prądnicy, prądnicę do śmigła, jak wyliczyć moc śmigła i prądnicy, oraz co i jak z prądnicami ( przewijanie silników, tworzenie amerykanek). Gdyby taka tabletka została podpięta to załatwiło by wiele zbędnych pytań .[/code]
Powrót do góry

Franek240
Poziom 5
Poziom 5

Post#282 27 Maj 2011 18:57   

Wczoraj robiłem tak zwane próby a mianowicie połączyłem pralkowca pod wiertarkę starom celme około 700 obr/min opór duży dało 6 A na podłączony akumulatorze około 14 V
Powrót do góry

pawlusekczeslaw
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Miedziana Góra

Post#283 27 Maj 2011 22:06   

Pytanie do kolegów znających temat amerykanek.Buduję stator do amerykanki na 24 cewki i zamierzam środek cewki wypełnić blaszkami z transformatora około 40 procent .Czy to jest dobry pomysł czy może wypełnić czym innym albo w jakiś inny sposób ,chciałbym też wiedzieć czy będą z tego jakieś zyski w postaci większego prądu czy tylko straty z powodu trudniejszego startu przy mniejszym wietrze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Maj 2011 22:06   

Powrót do góry

Ryju100
Poziom 12
Poziom 12

Post#284 27 Maj 2011 22:07   

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie;)
Prądnica bez obciążenia chodzi płynnie bez zaskoków, bez jakichkolwiek oporów:)
największe napięcie jakie uzyskałem to 350v bez obciążeń i zgraniu z silnikiem 2500obr/min oczywiście było przełożenie tak że prądnica chodziła dużo wolniej:)
cewki połączone w gwiazdę i jedna cewka składa się z 3 drucików połączonych równolegle, czyli tak jakby był jeden grubszy drut właśnie nie wiem czy dobrze że je lutowałem do siebie ( czyli z każdej cewki wychodzą 2 kabelki skłądające się z 3 1mm+2x0.4mm)
Przede wszystkim chodzi mi o to czy tak nawinięta prądnica ma rację bytu bo liczę się z tym że mogę ją po przewijać grubszym drutem. jeśli to coś zmieni i nabierze mocy to było by super;) u mnie są cienkie warunki wietrzne ale chciałbym wykorzystać je do maximum;) I dlatego nie wiem czy te śmigła są dobre i czy prądnica jest ok. i dlatego proszę was o pomoc;). Nad śmigłami spędziłem 4 dobre dni zimowe i myślę że odwzorowane są prawie że w 100% wg tego co na tej stronie.
Elektronikę mam przygotowaną pod 12v , ale nie wiem czy nie lepsze było by 24v ale nie wiem ile zwojów na cewkę jest optymalne dla 24v oraz dla 12v.

A nawiasem mówiąc to cały wiatrak tylko dlatego wpadł mi do głowy bo mam akwarium i jakiekolwiek waciki do baniaka 450l zawsze się przyda;) tak że odbiornik tj filtr to permanentny odbiornik prądu;) a i chwilę światełko jak by błysło z wiatraka też bym nie pogardził;)

Dziękuję i czekam na jakieś sugestię.
ps. ja mam czas tylko wieczorem i tylko wtedy mam czas odpisać;)
Powrót do góry

sanserwis1
Poziom 13
Poziom 13

Post#285 28 Maj 2011 00:31   

Witam popieram wypowiedzi kolegów Emila i Tomka a Franiu na twoich próbach nie wiadomo jak miałeś naładowany akumulator jaki stawiał opór,jeżeli wiertarka miała te 700 obrotów (w co wątpię bo opór był duży jak piszesz) uzyskałeś te 6 amper i 14 volt, to moim zdaniem trochę licho bo koledzy na "pralkach" mają dużo lepsze osiągi.Podaj średnicę wirnika ,szerokość magnesów,długość wirnika,metodę nawijania prądnicy, koledzy pomogą.Pozdrawiam.
Powrót do góry

hamerg
Poziom 18
Poziom 18

Post#286 28 Maj 2011 09:18   

Ja na mojej pralce wraz ze starą celmą uzyskiwałem 14V/10A lub 28V/5A. Obroty były różne bo próbowałem różnych połączeń. Moc jednak była niezmienna.
Dodam że opór był za każdym razem duuużżży. Po wszystkich testach wraz ze śmigłem najlepszym rozwiązaniem było podłączenie na 36V, ale z braku odpowiedniej przetwornicy i dużego banku aku, zostało 24V.
Więc, w fazie testów należy po kolei określać co ma jaką moc i dobierać do tego punkty pracy.
Powrót do góry

Ryju100
Poziom 12
Poziom 12

Post#287 29 Maj 2011 10:30   

Panowie jest super;) Dziękuje koledze hamerg;)
Poszedłęm tropem śmigła wysoko obrotowego i przełączyłem z 12V (na który przy wietrze burzowym osiągałęm w okolicach 13W :( kicha niesamowita uff) na 24V gdzie już przy wietrze w okolicach 3 m/s widać że pięknie śmigła wchodzą na obroty i uzyskałem mniej więcej przy takim wietrze 29W co jest dla mnie sukcesem;)
Ale dalej mam mały problem przy takim wietrze napięcie było na poziomie 29V i 1A
czyli już w okolicach maksymalnego napięcia łądowania czyli przy większym wietrze zepsuł bym aku. idąc dalej tym tropem znalazłem na tej stronie: Stator ,że dla 24v powinno być nawinięte na cewkę 70 zwojów ( a u mnie jest 74) i czy to może być przyczyną osiągania tak wysokiego napięcia przy tak niewielkim wietrze? czyli teoretycznie powinienem odwinąć kilka zwoi z każdej cewki aby napięcie ładowania było już osiągalne przy ciut niższych obrotach? co Panowie sądzicie o moich rozważaniach?
nigdy nie miałem wiatraczka więc nie wiem jakie powinny być ,,prawidłowe objawy"
ps. macie może jakieś godne polecania schematy dotyczące regulatora ładowania i załączania przetwornicy dla 24v. dziękuje za odpowiedź;)]Link[/url]
Powrót do góry

Franek240
Poziom 5
Poziom 5

Post#288 29 Maj 2011 15:12   

Koledzy magnesy które zastosowałem to 1,5x1,5x0,5 cm , średnica wirnika to 97mm przed stoczeniem magnesy ułożone po 4 sztuki na biegun , co do przewinięcia to dokładnie nie wiem bo zrobił mi to szwagier , prosiłem go o przewinięcie drutem 1,3 i na 3 fazy połączone w gwiazdę .Co do obrotów w testach podłączyłem wiertarkę celmy o obrotach 700 obr/ min ale na pewno tyle nie było bo był opór straszny , akumulator mam od tico 35 Ah ale w jakim stopniu naładowany to nie wiem ponieważ nie mam pojęcia jak to sprawdzić
Powrót do góry

sanserwis1
Poziom 13
Poziom 13

Post#289 29 Maj 2011 21:52   

Franek Zrób jakieś fotki tego stojana i podeślij
Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#290 30 Maj 2011 10:29   

Ryju100 napisał:
... mały problem przy takim wietrze napięcie było na poziomie 29V i 1A....

,że dla 24v powinno być nawinięte na cewkę 70 zwojów ( a u mnie jest 74)...]

Skoro osiągnąłeś 29V i tylko 1A, to coś tu nie tak jest. Dobry aku - nawet naładowany do pełna, nie pozwoliłby osiągnąć takich parametrów 29V i 1A. Ale tak jak piszesz przy 3m/s to już fajne waty - przy 5m/s powinno być jeszcze fajniej ;). Sprawdź napięcie na aku, i sprawdź czy amperomierz i woltomierz dobrze wskazują - w tanich multi miernikach jak bateria jest słaba to mogą nieco zawyżać wyniki pomiarów.
Jak masz możliwości to sprawdź też ładowanie na 3 aku [36V]

Odnośnie cewki to te 4 zwoje nie robią żadnej różnicy.

Dodano po 7 [minuty]:

pawlusekczeslaw napisał:
Pytanie do kolegów znających temat amerykanek.Buduję stator do amerykanki na 24 cewki i zamierzam środek cewki wypełnić blaszkami z transformatora około 40 procent .Czy to jest dobry pomysł czy może wypełnić czym innym albo w jakiś inny sposób ,chciałbym też wiedzieć czy będą z tego jakieś zyski w postaci większego prądu czy tylko straty z powodu trudniejszego startu przy mniejszym wietrze.

Też chciałem tak kiedyś zrobić, ale na 'NIE' poszły zaskoki, które przy nawet 24 cewkach w amerykance będą wyraźnie odczuwalne i teoretycznie nie ma możliwości ich zgubienia.

Teoretycznie podniesiesz napięcie rdzeniami w cewkach.
Powrót do góry

Smoku74
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Tarnowskie Góry

Post#291 30 Maj 2011 21:50   

Czy ktoś może jasno wytłumaczyć skąd biorą się zaskoki w Amerykance? Teoretycznie wszystko przemawia za stosowaniem rdzeni w środku cewek, a praktycznie nikt tego nie robi. Dlaczego?
Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#292 31 Maj 2011 00:04   

Smoku74 napisał:
Czy ktoś może jasno wytłumaczyć skąd biorą się zaskoki w Amerykance? Teoretycznie wszystko przemawia za stosowaniem rdzeni w środku cewek, a praktycznie nikt tego nie robi. Dlaczego?

Amerykanka ma to do siebie że niema zaskoków jak niema obciążenia, czyli np w podłączeniu z aku obciążenie pojawia się w chwili przekroczenia napięcia aktualnego na zaciskach aku.
Plusem amerykanek jest właśnie brak zaskoków i prostota wykonania.
Takie moje zdanie na ten temat jest - mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem ;)
Powrót do góry

Ryju100
Poziom 12
Poziom 12

Post#293 01 Cze 2011 00:16   

Pozdrawiam:0)
Sprawa komplikuje się trochę bardziej. Największym minusem jest to że nie ma mnie w domu i całe pomiary prowadzi teściu który wiele mi nie powie. Problemy są następujące:
1. Nie wiem jakie obroty są prądnicy bo nie mam jak zmierzyć:(
2. Nie wiem jaka prędkość wiatru posługuje się +- danymi z mapy pogodowej i dodaje 1 m/s
3. Przy wietrze +- 5-6 m/s teściu wybadał że napięcie osiągalne jest rzędu 32V a prąd wynosi w okolicach 8A (mierniki analogowe) przy podłączonych aku 2x24V (dobrze że stare) czyli napięcie ładowania za duże ma ktoś może pomysł co z tym fantem zrobić (dopiero dziś skończyłem przerabiać regulator ładowania z 12V na 24V brak czasu i niektórych elementów, może on da radę lekko skorygować) ale boję się o to że przy dużych wiatrach napięcie będzie bez kontroli:( nie wiem jak się zachowa prądnica. za wszelkie sugestię dziękuje;)

Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych.
Zdanie zaczyna się wielką literą. Popraw post.
[retrofood]

Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#294 01 Cze 2011 08:18   

Ryju100 napisał:
Pozdrawiam:0)
1. nie wiem jakie obroty są prądnicy bo nie mam jak zmierzyć:(
2. nie wiem jaka prędkość wiatru posługuje sie +- danymi z mapy pogodowej i dodaje 1 m/s
3. przy wietrze +- 5-6 m/s teściu wybadał że napięcie osiągalne jest rzędu 32V a prąd wynosi w okolicach 8A (mierniki analogowe) przy podłączonych aku 2x24v

Powitać ;)
od końca:
ad 3. 32V i 8A to już jakieś moce osiągasz - jest dobrze. Jak załadujesz dobre aku to powinny przytrzymać trochę napięcie, po drugie regulator powinien zrobić swoje i nie dopuszczać do przekroczenia napięcia max dla aku. Powinieneś mieć co najmniej 2, 3 stopnie obciążenia lub coś takiego: www.windtechenergy.com

Zauważyłem że im większe aku tym lepiej przytrzymuje napięcie, wcześniej miałem pojemność 100Ah i podczas średniego wiatru wrzucało mi grzałki, teraz ma 6x większą pojemność i grzałki chyba zardzewiały już - bo dawno nie słyszałem żeby je załączało...

Ad.2. Prędkość wiatru nauczysz się bardzo szybko określać po ruchach drzew, liści czy dymu z komina itp ;)

AD.1 - Tu nie pomożemy...
Powrót do góry

Edek45
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Koło Częstochowy

Post#295 01 Cze 2011 09:25   

Witam.
Obroty prądnicy można zmierzyć miernikiem częstotliwości, a są różne, trochę pomyśleć i wystarczy licznik rowerowy z dodatkami, trochę elektroniki i można nim zmierzyć obroty prądnicy przed prostownikiem nawet przy akumulatorach.Oczywiście po przeliczeniu ilości biegunów prądnicy na obroty.
Pozdrawiam wszystkich, Edward.
Powrót do góry

piachu2
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Orzysz

Post#296 01 Cze 2011 15:41   

Smoku74 napisał:

Jeśli w amerykance, nie obciążonej, pojawiły się zaskoki, to wskazuje na zwarcie w uzwojeniu.
Rdzenie w cewkach amerykanki zdecydowanie poprawią jej sprawność ( nawet kilkukrotnie) niestety pojawią się silne zaskoki.
Można zmniejszyć ten paskudny efekt wypełniając magnesami powierzchnię rotorów do 100% ( zero prześwitów miedzy bokami magnesów).
Powrót do góry

Franek240
Poziom 5
Poziom 5

Post#297 01 Cze 2011 21:51   

Kolego elim proszę o pomoc odnośnie tego pralkowca . Nie wiem czy za dużo oczekuje czy wszystko jest ok? Pomocy!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Cze 2011 21:51   

Powrót do góry

elim
Poziom 15
Poziom 15

Post#298 02 Cze 2011 09:54   

Franek240 napisał:
... proszę o pomoc odnośnie tego pralkowca

Szczerze to niemiałem styczności z takim pralkowcem. Podeślij foty, a bardziej doświadczeni na pewno pomogą.

"EDIT"

Napisałeś 700 obrotów i 6A dla aku 12V. Może to jest źle przewinięte, lub źle połączone fazy.
Powrót do góry

hamerg
Poziom 18
Poziom 18

Post#299 02 Cze 2011 10:19   

Franek240 napisał:
Kolego elim proszę o pomoc odnośnie tego pralkowca . Nie wiem czy za dużo oczekuje czy wszystko jest ok? Pomocy!

Franek, sprawdź jakie obroty przy tych parametrach jakie uzyskałeś.
Aby cokolwiek powiedzieć na temat prądnicy potrzeba :
1. sprawdź jakie obroty są potrzebne aby uzyskać początek ładowania lub obroty dla natężenia 1A
2. rozpędź prądnicę do znanych obrotów ( np. 300) i odczytaj napięcie oraz natężenie
3. na kartce zaznacz oś X jako obroty, a oś Y jako moc.
4. poprowadź prostą z otrzymanych 2 punktów

Na tej podstawie sprawdzisz sobie moce przy danych obrotach.
Powrót do góry

lamer1
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Tryńcza

Post#300 02 Cze 2011 11:43   

Ogniwo Peltiera do ogrzewania wody, zasilana z elektrowni wiatrowej. Czy to ma sens, zastanawiał się ktoś nad czymś takim?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> Budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem cz. 3
Strona 10 z 110 Idź do strony Poprzedni  123 ... 91011 ... 108109110  Następny

Skok: