Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

ZETOR 7245 - montaż dodatkowego rozdzielacza hydraulicznego.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> ZETOR 7245 - montaż dodatkowego rozdzielacza hydraulicznego.
Autor
Wiadomość
michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: "-"

Post#1 Post autora tematu 05 Mar 2011 18:29   

Witam,
Mama problem z montażem dodatkowego rozdzielacza hydraulicznego do sterowania turem.
Wiem że mogę go podpiąć pod istniejące wyjście z ciągnika i zablokować dźwignie jak będę chciał z niego korzystać. Tak mam zamontowany już rozdzielacz 3 sekcyjny do sterowania maszynami i to działa.
Chciał bym podpiąć następny rozdzielacz ponieważ nie zamierzam zdejmować TUR-a za każdym razem jak będę potrzebował złącza z tyłu i nie chce ciągnąć węży z tyłu ciągnika do przodu.
Słyszałem że można się wpiąć jakoś w układ hydrauliczny ciągnika i w tedy nie trzeba blokować dźwigni w ciągniku. Nie ukrywam że było by to dla mnie bardzo wygodne.
Podjąłem próby przy montażu pierwszego rozdzielacza i zakończyły się pęknięciem tego rozdzielacza a przy innej konfiguracji nie działał prawidłowo ani podnośnik w ciągniku ani rozdzielacz. Słabo podnosił lub nie podnosił w ogóle w zależności jak ustawiłem dźwignie (podpinałem się pod ciągnikiem do otworów od pompy). Dlatego z braku czasu i potrzeby sprawnego ciągnika zdecydowałem się na konfigurację opisaną na początku.

Moje pytanie brzmi czy w moim 7245 da się wpiąć w hydraulika ciągnika tak żeby 2 dodatkowe rozdzielacze i rozdzielacz w ciągniku pracowały niezależnie ?
Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Małopolska

Post#2 05 Mar 2011 18:54   

Re: ZETOR 7245 - montaż dodatkowego rozdzielacza hydraulicznego.

Tak zasilanie dodatkowych rozdzielaczy należy podpić do kanału olejowego w pokrywie pompy oleju potem montujemy trójnik i mamy zasilanie na dwie pompy. Powrót możemy wpiąc pod korek wlewu oleju do skrzyni należały bt tam również zamontować filtr oleju.
Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#3 Post autora tematu 05 Mar 2011 19:06   

tomek130 napisał:
Tak zasilanie dodatkowych rozdzielaczy należy podpić do kanału olejowego w pokrywie pompy oleju potem montujemy trójnik i mamy zasilanie na dwie pompy.

A nie da się bez montażu dodatkowej pompy oleju? czy tam chciałeś napisać rozdzielacze?

a można prosić o zdjęcie która to śruba będzie?
Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#4 05 Mar 2011 19:39   

Nie mówiłem nic o dodatkowej pompie oleju tylko o fabrycznie zainstalowanej. Jest to śruba wkręcana w płaszczyźnie pionowej w stosunku do korka spustowego oleju na pokrywie mocującej pompę pod tylnym mostem.
Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#5 Post autora tematu 05 Mar 2011 22:23   

tomek130 napisał:
Jest to śruba wkręcana w płaszczyźnie pionowej w stosunku do korka spustowego oleju na pokrywie mocującej pompę pod tylnym mostem.

A można prosić o zdjęcie lub jakiś rysunek? Bo nie jestem pewny czy o tej myślę.

Bo ja jak się pod nią (jeśli to ta) podpoiłem to właśnie ani nie działał prawidłowo mi podnośnik ani rozdzielacz. Dopiero jak podniosłem podnośnik do góry to zaczął działać rozdzielacz.
A ta śruba to jest zaraz za pompą czy za rozdzielaczem w ciągniku? (chodzi mi o schemat a nie fizycznie) I wpinam się w szereg z rozdzielaczem ciągnikowym czy równolegle?

A można w szereg łączyć rozdzielacze?
Bo tak sobie myślę że jak połączę je szeregowo to przecież nie będzie mi działało zabezpieczenie przed za dużym ciśnieniem w rozdzielaczu. Nie znam się na tym zbyt dobrze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2011 22:23   

Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#6 05 Mar 2011 22:45   

Prosze zobaczyć na zdjęcie, a gdzie Pan podpią poprzednio powrót ??
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#7 05 Mar 2011 22:52   

Autor wątku poprawi swoje liczne błędy, w tym ortograficzne, od tytułu poczynając!!!
Powrót do góry

zbigniew125
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: pomorskie

Post#8 06 Mar 2011 10:49   

Witam Moim skromnym zdaniem pomiędzy pompę a rozdzielacz [ten orginalny] nie można dokładać trójników , ponieważ olej popłynie zawsze gdzie będzie mu lżej , a więc w rozdzielacz w którym będzie swobodny przelew . Istnieje możliwość podłączenia tego jak chce autor tematu ,ale rozdzielacz dodatkowy powinien być zamontowany pomiędzy pompą a orginalnym rozdzielaczem ciągnika ,oczywiście nie każdy rozdzielacz do tego sie nada . Na pewno nie będzie pasował typowy od Cyklopa [ choć jest możliwość przerobienia pokrywy zlewowej ], ale są takie które będą pasować , w pokrywie bocznej posiadają one otwór do podłączenia zlewu i drugiego rozdzielacza [ typu nie podam bo nie znam ] w tym przypadku orginalnego . Przy montażu dodatkowego rozdzielacza jest potrzeba dorobienia dodatkowego zlewu w obudowe podnośnika , można tu wykorzystać korek kontrolny . Jest to tylko moje zdanie a kolega zrobi jak będzie uważał . Pozdrawiam Zbigniew
Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 06 Mar 2011 12:11   

Przestawiamy dźwignię złączy hydraulicznych i blokujemy swobodny przelew w tych rozdzielaczach tylko tak można i wtedy mamy olej na dodatkowe rozdzielacze (nie ma konieczności ciągłego podpinania szybkozłączy). W takim przypadku należy zastosować dodatkowy zawór odcinający przed trójnikiem wtedy jeśli chcemy używać oryginalnego rozdzielacza to zamykamy ten zawór,proste tanie i skuteczne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Mar 2011 12:11   

Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#10 Post autora tematu 08 Mar 2011 00:49   

Przepraszam że tak późno ale nie miałem czasu.

Czy o takie połączenie chodziło "tomek130"

http://obrazki.elektroda.pl/3115506000_1299539653.jpg

Narysowałem tak jak Pana zrozumiałem ale się zastanawiam czy to realne i czy będzie działać. Właśnie mam takie rozdzielacze jak te na zdjęciach.

Powrót mam podpięty teraz i wcześniej tam gdzie narysowałem. Tylko zasilanie teraz mam z oryginalnego wyjścia.
Ale właśnie tam gdzie Pan pokazał się podpinałem i mi rozsadziło rozdzielacz.
Widziałem w jakimś komisie zetor-a z TUR-em i tak miał podpięty rozdzielacz (modelu nie pamiętam). Tylko tam na wyjściu z tej pokrywy był wkręcony taki sześciokątny z 10-15cm długi króciec i dopiero wąż. Nie wiem co to było.

"zbigniew125"
Moje rozdzielacze mają tylko jedno wyjście tak jak narysowałem, więc według Ciebie nie mogę ich tak połączyć jak narysowałem?
A skomplikowana była by to przeróbka aby dorobić to dodatkowe wyjście? I co ono daje?
I musiał bym przerabiać oba czy tylko w jednym by wystarczyło?

Proszę o ewentualne korekty mojego rysunku.
Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 08 Mar 2011 18:34   

Przy pompie jest zawór bezpieczeństwa ustawiony chyba na 16 MPa więc rozdzielaczowi nic nie będzie dołączam schemat poglądowy podłączenia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Mar 2011 18:34   

Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#12 Post autora tematu 08 Mar 2011 19:52   

Czyli połączyć rozdzielacze równolegle.
Ale nie będzie tak że gdy z pierwszego rozdzielacza będę chciał pracować to cały olej popłynie przez drugi i odwrotnie?
A podnośnik będzie pracował prawidłowo?
Czy muszę coś przełączyć żeby pracować w takiej lub innej konfiguracji?
Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#13 08 Mar 2011 20:06   

Jeśli mają pracować rozdzielacze należy przesunąć dźwignię od złączy hydraulicznych w fabrycznym rozdzielaczu zablokować przelew, dlatego są zaworki przed dodatkowymi rozdzielaczami zamykamy ten na którym nie pracujemy a otwieramy ten z którego chcemy korzystać, jeśli ma pracować podnośnik zamykamy obydwa zaworki. Wygodniejsze niż podpinanie za każdym razem złączy pod hydraulikę ciągnika.
Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#14 Post autora tematu 10 Mar 2011 17:51   

tomek130
Wczoraj podłączyłem tak jak mi to narysowałeś, działa wszystko tak jak chciałem tylko muszę pamiętać o przełączaniu zaworów.

Ale TUR mógłby działać szybciej. Zastosowałem przewody o sporym przekroju i rozdzielacz 60l/min podejrzewam, że to wina pompy.

Mam pomysł żeby założyć dodatkową pompę o dużej wydajności. Wymyśliłem, że zamontowałbym ją z przodu i napędzał z wału silnika. Myślałem o podłączeniu jej za pomocą

To element łączący pompę wspomagania z wałem korbowym w zestawach wspomagania kierownicy np. C-360

Ale po głębszym zastanowieniu wydaje mi się, że to kiepski pomysł ze względu, że nie zawsze używa się TUR-a a pompa będzie cały czas tłoczyć olej. Lepszym rozwiązaniem było by połączenie przez jakieś sprzęgło, którym mógłbym sterować z kabiny.
I tu prośba o jakąś podpowiedź jak to zrobić lub w łatwy sposób zaadaptować. A może ktoś robił coś takiego i ma jakieś doświadczenie?

Kolejne pytanie czy zastosować dodatkowy zbiornik oleju czy pobierać olej ze skrzyni. Czytałem, że czasem zdarza się jak ciągnik zjedzie przodem w dół to ma potem problem z podniesieniem TUR-a ze względu na przelewający się olej do skrzyni. Nie wiem na ile to prawda. Jeśli bym chciał zastosować dodatkowy zbiornik to jakiej pojemności do TUR-a o udźwigu 1,5 tony 3- sekcyjnym. I gdzie było by dobrze go zamontować? A może zamontować większy zamiast tego standardowego do wspomagania kierownicy?
Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#15 10 Mar 2011 18:44   

Wiadome było że będzie działać :) można założyć dodatkową pompę na przód ze sprzęgłem ale to spory koszt należy dorobić wałek i sprzęgło kłowe, według mnie może nie chodzi super szybko ale jest wystarczająco, jeśli chce pan zwiększyć szybkość i wydajność to zakupić pompę 60 l/min z multiplikatorem i do ciężkiej roboty montować na WOM-ie co do dodatkowego zbiornika oleju wystarczy taki o pojemności 15l.Oleju w skrzyni można przelać 5-7 litrów ponad stan.
Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#16 Post autora tematu 10 Mar 2011 19:47   

Ale to sprzęgło kłowe mógł bym załączać i rozłączać przy zgaszonym ciągniku chyba tylko? Koszt takiego sprzęgła to około 100zl
Ja myślałem bardziej o czymś Takim
Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#17 10 Mar 2011 19:58   

Najlepiej przy zgaszonym, a ja nie mówiłem o takim sprzęgle jak są po 100zł na popularnym portalu :), niech się Pan zastanowi jak takie załączać i rozłączać. :idea: Niech Pan jeszcze sobie sprawdzi jakie ma zapotrzebowanie na moc pompa o wydajności 60 l/min a jaką moc może przenieść to sprzęgło klimy.
Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#18 Post autora tematu 10 Mar 2011 20:03   

A o jakie Panu chodziło? No właśnie takiego kłowego nie wiem za bardzo jak to zrobić. Ale takie jak w moim linku powyżej to już bardziej.
Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#19 10 Mar 2011 20:14   

Ja tylko sugeruję, iż dodatkową pompę napędzaną z wału silnika z możliwością rozłączania najlepiej przyłączyć przy pomocy prostego sprzęgła kłowego. Jakie Pan zastosujesz rozwiązanie to już Pańska sprawa.
Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#20 Post autora tematu 10 Mar 2011 20:24   

Jak Pan myśli takie elektryczne da rade? Bo nie wiem jakie siły będą na tym wale i ile jest ono w stanie przenieś.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Mar 2011 20:24   

Powrót do góry

tomek130
Poziom 18
Poziom 18

Post#21 10 Mar 2011 20:34   

Proszę zobaczyć trzy posty wyżej i użyć google.
Powrót do góry

kacper120
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: SAnok

Post#22 11 Lip 2013 15:10   

Witam! mam pytaniie czy takie podłaczenie tura jest prawidłowe?ZETOR 7245 - montaż dodatkowego rozdzielacza hydraulicznego.
Powrót do góry

michaelxxxl
Poziom 8
Poziom 8

Post#23 Post autora tematu 12 Lip 2013 07:30   

Witam, dokładnie tak jak narysowałeś.
Ja też ma tak zrobione, tylko wstaw sobie zawór przed rozdzielaczem, bo będziesz musiał jednocześnie blokować rozdzielacz i podnosić lub załączyć (ja załączałem wyjście hydrauliczne z ciągnika) aby pracować normalnie turem.
Np taki:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> ZETOR 7245 - montaż dodatkowego rozdzielacza hydraulicznego.
Strona 1 z 1