Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2,5way Mariana ala Bingant

marian133 16 Mar 2011 23:40 17900 21
  • 2,5way Mariana ala Bingant

Witam,przedstawiam konstrukcję 2,5way FX-300 STX-a którą zrobiłem pod klienta.

ZAŁOŻENIA:

Konstrukcja lepsza od Tannoy Mercury M3 które dotychczas posiadał,dźwiękowo,mocowo jak i wizualnie. Decyzja zapadła,robimy
    2,5way STX-a,a że obudowy Binganta się spodobały to postanowiłem spróbować je skopiować.

GŁOŚNIKI:

GDN-18-140-15-AWX + GDWK-10-250-8-AWX

OBUDOWA:

Środek obudowy to trapez z wiórówki 18mm,na zewnątrz gięte płyty HDF,pomiędzy płytami listwy profilowane tak aby płyty HDF równo przylegały,całość wypełniona pianką montażową. Na zewnątrz fornir modyfikowany dąb czarny srebrny + 3 warstwy lakieru samochodowego. Front składa się z jednej warstwy HDF-u,na to wyprofilowana "trumienka" z wiórówki z frezami pod głośniki,skosy wypełnione akrylem,na cały front czarna eko skóra.

ZWROTNICA:

Projekt oryginalny z kolumn FX-300,zwrotnica wykonana własnoręcznie na elementach z Polinka.

KOSZTORYS:

Nie będę się rozpisywał w detalach bo nie ma sensu. Najważniejsze to:

głośniki-750zł
    zwrotnice-180zł
    fornir-170zł

...reszta to koszta całej obudowy wraz z przesyłkami za elementy zakupione w sieci.

Całość około 1900zł

WRAŻENIA ODSŁUCHOWE:

Wzmacniacz STR-DE635,odtwarzaczu CD CDP-XE220,bezpośrednie porównanie z projektem Ushera V-602 w TL. Pierwszy odsłuch i
    od razu ilość basu mnie zdziwiła,niby takie nie pozorne głośniki a potrafią walnąć basem. Średnie tony na dobrym poziomie,podbarwione lekko niskimi tonami (wyższym basem),lub jak kto woli,niską średnicą. Wysokie tony przypominają trochę Seasa 27TBFC/G którego kiedyś miałem,lekko piaszczysty dźwięk ale zupełnie nie przypominający PJ-tki,seria AWX to już nie to samo. Moim zdaniem jednak wysokotonówka jest ciut za głośno,gdyby te kolumny były moje na pewno zmienił bym rezystorki.

W bezpośrednim porównaniu z Usherami STX-y wypadły dobrze,oczywiście oba projekty różnią się diametralnie ale ogólna gra,czyli jakość
    przetwarzania poszczególnych tonów jest na wyrównanym poziomie. STX-y (niestety) grają bardziej do środka (wokale),mniej stereofonicznie
    od Usherów,ale za to są bardziej uniwersalne niż Ushery,zagrają każdą muzykę i zrobią to dobrze.

Podziękowania dla Binganta za pomoc w obliczeniach,bo z samych zdjęć było trochę trudno :wink

2,5way Mariana ala Bingant 2,5way Mariana ala Bingant
    2,5way Mariana ala Bingant 2,5way Mariana ala Bingant

Fajne!
  • #2 16 Mar 2011 23:49
    Greg1702
    Poziom 20  

Produkt niczym High-End. Detale pierwsza klasa. Ciekawie wykonana obudowa. Jak się dobrze wszystko policzy to kolumna musi dobrze zagrać. Z miła chęcia bym tego posłuchał. Ciekawe jak kolumna brzmi pod wzmacniaczem stereo a nie do kina domowego.

• #4 17 Mar 2011 08:54
    DeeJayMF
    Poziom 10  

Masz może jakieś fotki z montażu?

• #5 17 Mar 2011 18:39
    micho29
    Poziom 8  

Dla mnie jak na takiego profesjonaliste jak Ty,umieszczenie elementów zwrotnicy na sklejce to zwykła fuszerka.

• #6 17 Mar 2011 19:03
    edenlubawa
    Poziom 15  

A co jest złego w umieszczaniu elementów na sklejce?? wg mnie pcb do tego jest zbędne, to tylko strata czasu i pieniędzy, przecież elementy są ładnie poukładane.
    Fuszerka to była by wtedy gdyby zwrotnica była na pająka bez deski.

• #7 17 Mar 2011 21:46
    bocian90
    Poziom 27  

A jeśli chodzi o kolumny to miałem okazję widzieć jak powstają oraz jak już są gotowe. Nie obyło się także bez małego odsłuchu i trzeba przyznać, że robią wrażenie pod względem wyglądu jak i przetwarzanego dźwięku. Słuchało się ich bardzo przyjemnie. Pochwała należy się też za dbałość o szczegóły.

• #8 17 Mar 2011 22:43
    Q-mac
    Poziom 22  

Co do rozmieszczenie elementów na płytce jest bardzo dobrze. Nawet cewki są rozsunięte od siebie (a trochę na siebie oddziaływują). Zwrotnica ma działać-nie wyglądać. Jest to i tak element schowany w środku

• #9 18 Mar 2011 07:10
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pięknie wykonana stolarka. Sprawdzony projekt. Słuchałem tej konfiguracji głośników i na mnie również wywarło to bardzo pozytywne wrażenie. Jeszcze lepszy efekt przyniesie wymiana samego wzmacniacza. Warto było by przynajmniej dokonać odsłuchu z innymi i zweryfikować, czy STR-DE635 jest dobrym wyborem. Ładnie wykonane fotografie. Co bym zrobił inaczej? Zwrotnica nie jest dzielona, tak więc zastosował bym inne terminale głośnikowe. Pojedyncze, mocowane bezpośrednio do obudowy, lub na aluminiowej płytce. Na przykład coś takiego (dostępne też w firmie, gdzie zostały zakupione elementy filtrów):

• #10 18 Mar 2011 08:28
    reaven22
    Poziom 27  

przemo-lukas napisał:
    . Pojedyncze, mocowane bezpośrednio do obudowy, lub na aluminiowej płytce. Na przykład coś takiego (dostępne też w firmie, gdzie zostały zakupione elementy filtrów):

Firma ta ma całkiem ładne aluminiowe terminale. Mi przysłali ze złotymi złączami zamiast satynowych :/ ale i tak bardzo ładnie się prezentują.
    Jeśli te plastiki mają zostać to zrobił bym pod nie podfrezowanie, plastik po czasie może się odkształcić i pojawią się szpary po bokach terminalu. Z podfryzowaniem nie będzie tego widać.

• #11 18 Mar 2011 10:11
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    robią wrażenie pod względem wyglądu jak i przetwarzanego dźwięku. Słuchało się ich bardzo przyjemnie. Pochwała należy się też za dbałość o szczegóły.

Hmm.. Marian pisał, że scena jest słabsza niż w usherach...

Wykonanie oczywiście na poziomie.

• #12 19 Mar 2011 13:16
    bocian90
    Poziom 27  

W czym kolega ma problem? Proszę wskazać w którym miejscu napisałem, że jest inaczej?

• #13 19 Mar 2011 16:07
    marian133
    Poziom 37  

Witam po krótkiej przerwie.

lekto napisał:
    Jak wysoka jest ta kolumna?
    104cm.
    DeeJayMF napisał:
    Masz może jakieś fotki z montażu?
    Mam ale nie mogę ich udostępnić (kolumny na zamówienie).
    micho29 napisał:
    Dla mnie jak na takiego profesjonaliste jak Ty,umieszczenie elementów zwrotnicy na sklejce to zwykła fuszerka.
    Niech dla Ciebie będzie to fuszerką,mnie,klientowi i reszcie znających się na rzeczy to nie przeszkadza.
    reaven22 napisał:
    Jeśli te plastiki mają zostać to zrobił bym pod nie podfrezowanie, plastik po czasie może się odkształcić i pojawią się szpary po bokach terminalu. Z podfryzowaniem nie będzie tego widać.
    Tutaj nie było takiej możliwości technicznej,przynajmniej Ja nie moglem nic wymyślić żeby po ofornirowaniu i lakierowaniu zrobić to dobrze nie uszkadzając konstrukcji i wykończenia. Po za tym tylnia płyta jest przykręcana na wkręty,które wiadomo,znajdują się pod terminalem.
    Tomq napisał:
    Hmm.. Marian pisał, że scena jest słabsza niż w usherach...
    Nie mylmy sceny ze stereofonią. Napisałem ze kolumny grają bardziej do środka,najbardziej to słychać w wokalach,lecz jako całość grają dobrze. Gdy słucha się ich wieczorem przy wyłączonym świetle to ma się wrażenie że pokój jest większy niż w rzeczywistości,a to dobry znak :)

• #14 19 Mar 2011 16:57
    edenlubawa
    Poziom 15  

marian133 napisał:
    Tutaj nie było takiej możliwości technicznej,przynajmniej Ja nie moglem nic wymyślić żeby po ofornirowaniu i lakierowaniu zrobić to dobrze nie uszkadzając konstrukcji i wykończenia. Po za tym tylnia płyta jest przykręcana na wkręty,które wiadomo,znajdują się pod terminalem.
    raeven22 w swoich kolumnach robił podfrezowania do terminali gdy kolumny miał już w fornirze.

• #15 20 Mar 2011 09:32
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

micho29 napisał:

Moim zdaniem liczy się jakość połączeń, użytych elementów i ustawienie cewek względem siebie. Wiele "sklepowych" konstrukcji za zupełnie inne pieniądze, może pomarzyć o takiej fuszerce. :wink:

• #18 25 Mar 2011 13:24
    Greg1702
    Poziom 20  

Ile czasu zajęlo Ci wykonanie tych kolumn??

• #19 25 Mar 2011 18:30
    marian133
    Poziom 37  

Od kupna płyt do gotowej konstrukcji jakieś pół roku. A dlaczego tak długo? Pracuję od rana do wieczora i powiem szczerze że niekiedy po pracy nie chciało mi się nic robić,byłem zbyt zmęczony... a gdy nie byłem to poświęcałem max 2 godziny na budowę. Po drugie,była to moja pierwsza konstrukcja takiego typu i podczas montażu napotkałem pewne trudności z którymi walczyłem długi czas.

Myślę że druga taka konstrukcja zajęła by mi miesiąc czasu,a nawet krócej gdybym nie chodził do pracy.

• #20 25 Mar 2011 22:40
    Greg1702
    Poziom 20  

Ale liczy się efekt końcowy. Nieważne czy robisz to rok czy kilka miesięcy. Najlepiej "smakuje" to co się robi długo :)

• #21 12 Kwi 2011 23:15
    jaromarcin89
    Poziom 1  

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak wykonałeś wykończenie eko skóra chodzi mi dokładnie czy przykleiłeś do frontu a potem front dopiero do reszty kolumny (przyklejając tylko na klej front?)czy jak już było wszystko gotowe to dopiero skóra.
    Kolejne pytanie jak wykonuje się nakładanie forniru po tych łukach nie pękał Ci? czy może jakoś na parę bo nie wiem czy dobrze gdzieś doczytałem czy tak właśnie się nakłada fornir na powierzchnie owalne.

No i oczywiście 10/10 jak dla mnie konstrukcja:d Pozdrawiam

• #22 13 Kwi 2011 09:05
    marian133
    Poziom 37  

Skórę naklejałem na gotowy front,do tego użyłem Henkel moment,ten sam co do forniru,jednak nikomu nie polecam gdyż ten klej lekko "roztapia" skórę. Potem cały front przykleiłem do kolumny. Szczelność tego połączenia musi być trwała dlatego też śruby które trzymają głośniki ściskają do siebie obie części.

Fornir użyty w tej konstrukcji to fornir modyfikowany,jest on na podkładzie z fizeliny która dodatkowo wzmacnia fornir. Ten można było zaginać w obie strony,jednak gdy zaginałem wzdłuż pasków szybciej się łamał. Niektóre forniry naturalne możesz nawinąć na walec o średnicy 25-30cm i nic im się nie stanie (zależy tylko w którą stronę go zwijasz,wzdłuż czy w poprzek słoi).

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme