Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W100SC & Mission Transmission Line Monitor

dolphin123 23 Mar 2011 23:40 13687 13
  • W100SC & Mission Transmission Line Monitor

Projekt wykonany specjalnie na konkurs pokrewnego forum www.diyakustyk.com
    http://diyakustyk.com/forum/ogloszenie-rozpoczecia-konkursu-diyowiec-2011-t20611.html
    Będę wdzięczny za każdy głos... :)

Założenia
    Projekt powstał z trzech względów. Przede wszystkim miało być tanio, gabarytowo małe i innowacyjnie- od podstaw z podpartymi pomiarami. Głośniki zamówione z grupowych zamówień - okazało się tanio. Następnie należało dobrać obudowę.. Parametry głośnika podpowiadały obudowę bass reflex. Z definicji wiemy, że prawie każdy taki głośnik zagra prawidłowo w TL. QTS=0,38 i FS=66Hz aż prosiło o linię transmisyjną.. Problemem jednak mogły być jej rozmiary, dlatego też natchnieniem były monitory PMC, gdzie w niewielkich rozmiarach kompromisowo to rozwiązano.

Użyte głośniki
    wysokotonowy: Audax TM025 for Mission
    http://www.audax.com/archives/tm025c1.pdf
    niskośredniotonowy: Visaton W100SC 8ohm
    http://www.visaton.de/en/chassis_zubehoer/archiv/w100sc_8.html

Obudowa
    Stworzenie niewielkiej linii transmisyjnej wielkości klasycznego 5litrowego bass reflexu, dającym przy tym pozytywniejsze właściwości odsłuchowe, było wielkim wyzwaniem. Budowa do końca była wielką zagadką - uda się albo nie.
    Zastosowano 3grubości mdfu:
    *wzmocnienia tworzące tunel- mdf 6mm
    *front- mdf 16mm
    *reszta ścianek- mdf 12mm

Parametry surowej TLki
    Wymiary zewnętrzne: wysokość 23cm, szerokość 13cm, głębokość 26,4cm (na projekcie front 12mm a nie 16mm jaki użyłem)
    1SD na wejściu, 0,8SD na wyjściu.
    Mierzone strojenie surowej obudowy- 77Hz.
    Offset wielkości 1/4 długości tunelu.

Projekt
    W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor

Wytłumienie
    Do wytłumienia użyto 5materiałów:
    *materiał obiciowy na subwoofery - wyłożono górne i dolne ścianki całej TLki
    *watolina biała i czarna
    *gąbka czopkowa i gładka

Pomiary TLki
    Był to najbardziej czasochłonny element budowy konstrukcji. Wszelkie kombinacje z wytłumieniem dały jednak pozytywne efekty. Ze względu na dużą ilość pomiarów, ograniczyłem je i przedstawiam tylko te najbardziej interesujące.
    Gąbka czopkowa oraz watolina w tym przypadku nie sprawdziły się najlepiej.
    Ostatecznie zostawiłem wytłumienie oznaczone na wykresach "z gąbką" (fot.3), gdzie wyłożona TLka materiałem obiciowym i gąbką płaską, najbardziej spełniły swoje zadanie.
    W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor
    pomiar nearfield+port response
    wykresy impedancji
    W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor

Zwrotnica
    Wysokotonowy 3rząd, nisko-średniotonowy 2rząd.
    W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor

Wykończenie
    Wykończenie to naturalny fornir pierwszej klasy- jabłoń indyjska tineo.
    W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor

Finalnie
    W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor W100SC & Mission Transmission Line Monitor

Trzy zdania na koniec...
    Miało być tanio - jest.
    Miało być od podstaw - jest.
    Małe gabarytowo? Skoro gra to nieco lepiej w dolnych rejestrach od klasycznego 5litrowego bass reflexu, to czemu nie budować mniejszej obudowy i zaoszczędzić trochę miejsca? - założenia spełnione.
    Aby pokazać minimalizm zbudowanej TLki, poniżej porównanie TLki, 5l bass reflexu i WLM Stella

Monitorki pójdą pod młotek... Wielki fun z budowy miałem, ale niestety czeka następna konstrukcja;)

Chyba tyle na razie..

Fajne!
  • #2 24 Mar 2011 04:52
    flubber.trip
    Poziom 27  

Fajne te monitorki, ostatnio widziałem W100 na aukcji za grosze, żałuję że nie kupiłem, bobym się pewnie skusił na podobną konstrukcję :D
    Zainteresował mnie wysokotonowy. Jak on jest mocowany, oraz gdzie i za ile można go dostać?

• #3 24 Mar 2011 13:22
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gratuluję.
    1. Profesjonalne podejście do budżetowej konstrukcji.
    2. Pomysł na małe TL.
    3. Świetna dokumentacja.
    4. Ładnie wykonane fotografie.
    Po prostu życzył bym wszystkim takich konstrukcji jak i samej prezentacji.

• #4 24 Mar 2011 13:41
    dolphin123
    Poziom 21  

przemo-lukas napisał:
    Gratuluję.
    Dzięki. Już można je kupić na allegro :P

przemo-lukas napisał:
    4. Ładnie wykonane fotografie.
    Wiem :P

• #5 24 Mar 2011 13:42
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Witam! ;)
    Bosko wykonana konstrukcja, naprawdę kawał dobrej roboty. Takich konstrukcji powinno być o wiele więcej. Bez żadnej improwizorki, po prostu wszystko od początku do końca przemyślane.
    Jestem bardzo ciekawy jak w rzeczywistości grają, bardzo chętnie bym przesłuchał taką piękną konstrukcję ;)

Pozdrawiam ;)

• #6 24 Mar 2011 19:01
    skaktus
    Poziom 37  

Witaj.

Fajnie pokazane, efekt końcowy jak z fabryki.

Jaki jest koszt całkowity ?

• #7 24 Mar 2011 19:39
    flp
    Poziom 11  

Ładne maleństwa, jak sprawdziły by się w formie zestawu 2.0 do komputera? Jak z kierunkowością tych głośników, czy można stosunkowo blisko uzyskać wrażenie stereofonii?

• #8 24 Mar 2011 21:22
    hifisupersubwoofer
    Poziom 9  

Witam!
    Projekt bardzo ciekawy, musiałem zmienić post, gdyż nie dopatrzyłem, że wygłuszenie ostatecznie wybrałeś z rys. 3. Ten typ tunelu mocno różni się odsłuchowo od zwykłego BR??

• #9 26 Mar 2011 08:22
    __FlyMan__
    Poziom 21  

hifisupersubwoofer napisał:
    Witam!
    Projekt bardzo ciekawy, musiałem zmienić post, gdyż nie dopatrzyłem, że wygłuszenie ostatecznie wybrałeś z rys. 3. Ten typ tunelu mocno różni się odsłuchowo od zwykłego BR??

http://diyakustyk.com/transmissionline.html

• #10 01 Kwi 2011 08:53
    dolphin123
    Poziom 21  

flp napisał:
    Ładne maleństwa, jak sprawdziły by się w formie zestawu 2.0 do komputera? Jak z kierunkowością tych głośników, czy można stosunkowo blisko uzyskać wrażenie stereofonii?
    Nie ma problemu ze stereofonią. Szybciej problem pojawiłby się odbić od ściany, jakby monitorki stały na biurku, ale też może być to dla niektórych plusem

• #11 04 Kwi 2011 11:50
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Świetnie, nic dodać nic ująć. Mam małe pytanie, miałem już okazję fornirować jabłonią, ale czy nie porobiły Ci się pomarszczenia widoczne na bokach pudełek? Czy to tylko złudzenie optyczne?

• #12 04 Kwi 2011 12:35
    dolphin123
    Poziom 21  

Minimalne pomarszczenia są ze względu na brak docisku jaką jabłoń powinna otrzymać przy fornirowaniu. W domowych warunkach ciężko ją się kładzie.

• #13 05 Kwi 2011 09:49
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Właśnie dlatego wspomniałem, że miałem już okazję kłaść jabłoń i wiem jak się zachowuje ;). Jak na domowe warunki to i tak wyszło Ci to dobrze. Jakim sposobem kładłeś fornir? Na przyszłość, można spróbować wykorzystać do tego typu forniru duże obciążenie. Np położyć panel podłogowy na boku kolumny dociskając go workiem cementu, gipsu na jakiś czas. pęcherze nie powinny powstać.

• #14 05 Kwi 2011 17:46
    dolphin123
    Poziom 21  

Pęcherze powietrza to nie są. Po prostu usłojenie nie jest równe i w niektórych miejscach fornir ma przykładowo 0,6mm a w niektórych 0,8mm. Bez dużego nacisku (worek cementu nie załatwi sprawy) będzie ciężko. Chociaż miałem wcześniej jabłoń, z którą nie było takich rzeczy, ale nie była tak usłojona jak tu zastosowana.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme