Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czy można monitoriwać wspólny korytarz w klatce?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Zabezpieczenia Stacjonarne -> Czy można monitoriwać wspólny korytarz w klatce?
Autor
Wiadomość
zenek1984
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Mordor

Post#1 Post autora tematu 31 Mar 2011 21:19   

Czy można monitoriwać wspólny korytarz w klatce?

Witam klient chce żeby założyć mu kamery na korytarzu na strychu i przed klatką.
Klatka jest wspólna z drugim sąsiadem, który skutecznie utrudnia mu zycie. Czy są jakieś prawne przeciwskazania żeby tego nie robić ?
Powrót do góry

matko
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Warszawa

Post#2 31 Mar 2011 21:27   

Re: Czy można monitoriwać wspólny korytarz w klatce?

Sąsiad musi wyrazić zgodę.
Najprościej jest powiesić nalepkę informacyjną. Jeśli sąsiad zaakceptuje i nie będzie miał przeciwwskazań to ok a jeśli się sprzeciwi to kamera będzie do zabrania.
Aczkolwiek jeśli osoba jest konfliktowa to lepiej zapytać bo później będzie trudno udowodnić co było pierwsze - nalepka czy kamera :)
Powrót do góry

humek
Poziom 22
Poziom 22

Post#3 31 Mar 2011 21:45   

Trudny temat .Klatka schodowa to miejsce publiczne,myśle ze w teraźniejszych czasch w miejscach publicznych jest zamontowane tyle kamer ze nawet sobie nie zdajemy sprawy . Ciekawe co mówi prawo na ich temat. Wiadomo własny dom,ogród itd.jak sobie z tym radzą sklepy,banki itd? ulica też jest miejscem publicznym jak korytarz klatki schodowej a tam sa kamery.klatka jest wspólna jeśli ogół chce mieć to ma a tu ogół to 2 lokatorów jeden hce drugi niekoniecznie ! jak to jest rozwiazywane prawnie ?wiecie?
Powrót do góry

Piotr Pajkert
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Poznań

Post#4 31 Mar 2011 21:55   

Witam!
Chyba, że taki wariant: Link
Cześć!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Mar 2011 21:55   

Powrót do góry

jimasek
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Gostyń

Post#5 31 Mar 2011 23:16   

Jeżeli korytarz jest wspólny to niestety nie można.
Powrót do góry

Marek31415
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#6 01 Kwi 2011 00:02   

Przed klatką można założyć wideodomofon i kamerę wykorzystać do ...
Jeżeli klatka wspólna, to sąsiad musi zgodzić się na domofon.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Kwi 2011 00:02   

Powrót do góry

zenek1984
Poziom 14
Poziom 14

Post#7 Post autora tematu 03 Kwi 2011 12:13   

A czy ktoś zna ten temat od strony prawnej? Jak postępować żeby taki monitoring założyć. Może wysłać pismo powiadamiające sąsiada że takie coś będzie zakładane żeby zwiększyć bezpieczeństwo i do wiadomości do dzielnicowego i wspólnoty. Chodzi o to żeby później nie było paradoksu i mojego klienta będą po sądach ciągać.
Powrót do góry

mielcar
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Płock

Post#8 04 Kwi 2011 19:27   

Witam
Potrzebna zgoda:
1. Właściciela budynku;
2. Wszystkich sąsiadów mieszkających na klatce.
Najpierw należy uzyskać pisemną zgodę wszystkich sąsiadów, następnie wygenerować kwit do zarządcy (administracji, właściciela) budynku o zgodę na montaż monitoringu w przestrzeni publicznej należącej do zarządcy (etc.). Dzielnicowego można sobie darować - nie jego sprawa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Kwi 2011 19:27   

Powrót do góry

zenek1984
Poziom 14
Poziom 14

Post#9 Post autora tematu 07 Kwi 2011 18:27   

Na jakiej podstawie tak twierdzisz. Nie żebym podważał twoje zdanie ale chciałbym mieć prawną podstawę do powiedzenia temu klientowi że togo nie założę nie dlatego że niechcę ale że nie mogę .
Powrót do góry

scandaliks
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: "-"

Post#10 07 Kwi 2011 20:30   

Podstawę prawną to ci strzelą panowie z policji tak jak mi,nawet nie zapamiętałem :/ Sprawa dotyczyła że kamera dozorująca samochód kątem brała okno sąsiada :) A gdzie tam klatka schodowa i 20tu sąsiadów.Mówisz że to niezgodne z prawem i tyle,a na upartego piszesz umowe na jego odpowiedzialność i to działa samo w sobie .
Powrót do góry

okulik
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Częstochowa

Post#11 07 Kwi 2011 21:19   

http://www.legeo.pl/porady/pytanie/5103/monitoring-na-wspolnej-klatce-schodowej
Powrót do góry

mielcar
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 07 Kwi 2011 21:45   

Sorry, ale mój błąd, że nie doczytałem się Twoich intencji. Skoro Ty masz "tylko" zainstalować monitoring na klatce schodowej na życzenie klienta, to montuj śmiało, jednakże pod pewnymi warunkami:
1. Niech klient uzyska zgodę swoich sąsiadów z klatki (zaraz wyjaśnię dlaczego);
2. Niech klient uzyska zgodę administratora (czy właściciela) budynku na umieszczenie kamery na klatce schodowej - klatka schodowa nie jest własnością tylko Twojego klienta i nie może on na niej umieszczać trwale urządzeń nie będących stałym wyposażeniem klatki - to określa regulamin właściciela czy administratora budynku.
Jeżeli klient spełni te dwa warunki możesz montować system na klatce (skopiuj sobie obie zgody - na wszelki wypadek...).

Jeżeli nie spełni tych warunków, montuj system, ale poinformuj klienta, że ze względu na zapisy "USTAWY z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych" nie możesz udzielić mu gwarancji. Dlaczego? Bo Ty, mając dostęp do nagrań (bazy danych) - jesteś osobą współodpowiedzialną za nieprzestrzeganie: Art.27 wspomnianej Ustawy, pkt.1: "Zabrania się przetwarzania danych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, jak również danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym oraz danych dotyczących skazań, orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym." A nie chcesz mieć problemów z prawem.
Przykład: napity sąsiad wraca sobie pod nieobecność małżonki do domku z anonimową panią... Przetwarzanie (sam zapis) takich danych jest zabroniony... A wyobraź sobie coś takiego: Twój klient nie lubi sąsiada i takie nagranie zapodał na YouTub'a... Potem procesy, cuda i zeznanie klienta:"ja tam nie wiem jak to działa, zamontowali mi bo chciałem, ale konserwował toto taki instalator, zresztą to jest na gwarancji i sie tego nie dotykałem, to on tym zarządzał...".
W tym momencie dochodzą kolejne problemy - niezgłoszona baza danych, administrowanie "lewą" bazą, rozpowszechnianie chronionych danych... Lepiej nie myśleć.
Chyba, że gość napisze CI oświadczenie, że możesz tego nie konserwować, nie dotykać, on się zrzeka gwarancji, i jest świadom konsekwencji wynikających z "Ustawy o ochronie danych osobowych".
To jet tylko jeden aspekt sprawy. Myślę, że wystarczy.

P.S. Dane osobowe, to także w myśl Ustawy, cechy fizyczne, czyli wygląd człowieka...
Powrót do góry

humek
Poziom 22
Poziom 22

Post#13 08 Kwi 2011 09:21   

To znaczy że tak powszechne kamery na ulicach miast ,przed bankami,sklepami,urzędami powinny być zdemontowane.Klient może mieszkać w domu obok i akurat pod nieobecność żony (jak tu wyczytałem)prowadzić kochankę czy inna samicę na........ hmmmm i jak wcześniej tutaj wyczytałem jest to zabronione(filmowanie takich "zjawisk") ,brak zgody osób zainteresowanych!! Dokładnie prawa nie znam ,a te "nasze" ma sporo bubli i błędów niby wszystko jest możliwe ale wydaje mi się że klatka schodowa jest podobna do miejsca publicznego choć już na prywatnym (dla kilku-kilkunastu osób ) terenie się znajduje."Za -"przemawia bezpieczeństwo przeciw- "monitorowanie cudzego wizerunku" .Popieram ten temat bardzo ciekawy ?? acz trudny.Będę go śledził zapraszam do dyskusji i przytaczania "za" i "przeciw" Waszych opinii .Pozdrawiam Was serdecznie.
Powrót do góry

mielcar
Poziom 17
Poziom 17

Post#14 08 Kwi 2011 13:59   

W takim razie poczytajcie ten artykuł z 'Gazety Prawnej": Link
Powrót do góry

scandaliks
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: "-"

Post#15 08 Kwi 2011 16:02   

Jak klient chce to mu robisz,tylko zabezpiecz sie świstkiem tzw.dupochronem :)
Powrót do góry

humek
Poziom 22
Poziom 22

Post#16 08 Kwi 2011 16:53   

Poczytałem sobie zapodany poprzez "mielcar" artykuł z Gazety Prawnej i z niego wynika że można monitorować jednak trzeba dane zapisane na nośniku tak zabezpieczyć by osoby trzecie nie mogły zrobić z zapisu "użytku".Dla "świętego spokoju" na ścianie w korytarzu umieścić informacje w postaci naklejki ze korytarz jest monitorowany.Z artykułu wynika iż dokładnych precyzyjnych przepisów nie ma (mają być) lecz i tak będą myślę problemy nad interpretacją w zastosowaniu do konkretnych przypadków.Dobry adwokat znajdzie furtkę by albo to prawo obejść albo wykazać winie tego co rejestruje żądając odszkodowania.myślę że w miejscach publicznych będzie można nagrywać gdyż w wypadku innego uchwalonego przepisu musiałoby dojść do demontażu całych "gór" kamer i urządzeń współpracujących a na to sobie władze nie pozwolą.Z artykułu (przeczytajcie) wynika że można dochodzić swoich praw w zakresie prawa o ochronie danych osobowych kiedy wizerunek osoby jest widoczny ,tylko po co dokonywać zapisu kiedy osoby nie sa rozpoznawalne ????? Czy to jest np. dowód w sprawie kiedy nie można rozpoznać sprawcy!!?? Winny sie wykpi ze to nie on a jak jest zapis czytelny no to oskarży o naruszenie jego dóbr!/ Ciekawy temat!
Powrót do góry

mielcar
Poziom 17
Poziom 17

Post#17 08 Kwi 2011 18:15   

Odnośnie "znikania gór kamer" to niestety się nie da - jest jeszcze ustawa o policji (mają prawo używać monitoringu), straży miejskiej i gminnej (też im wolno), ustawa o ochronie imprez masowych (nakaz monitoringu!), banki też mogą... Te przepisy są w idealnej sprzeczności z ustawą o ochronie danych osobowych - tak jak można przeczytać w artykule, więc nic dziwnego, że GIODO chce jakiejś jednej ustawy regulującej zasady monitoringu video. Ale jak już pisałem - Polska to dziwny kraj... .

Co do samego tematu - jeżeli to jest instalacja na zlecenie, to uważam, że możesz ją wykonać - w końcu to nie Twoja sprawa ja ją klient wykorzysta - ale jak pisałem wcześniej, a scandaliks poprawił - obij zadek blachą, czyli niech Ci klient podpisze "dupochron".
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Kwi 2011 18:15   

Powrót do góry

zenek1984
Poziom 14
Poziom 14

Post#18 Post autora tematu 09 Kwi 2011 22:05   

Reasumując można ale nie można. Panowie gdzie nam przyszło pracować :/
Powrót do góry

mielcar
Poziom 17
Poziom 17

Post#19 10 Kwi 2011 01:21   

Rób, co możesz, aby zarobić na siebie. Na każdy "numer" pisz kwit i obijaj zadek "blachą". Polska to taki dziwny kraj... :-)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Zabezpieczenia Stacjonarne -> Czy można monitoriwać wspólny korytarz w klatce?
Strona 1 z 1