Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 31 Mar 2011 21:19
    zenek1984
    Poziom 15  

Witam klient chce żeby założyć mu kamery na korytarzu na strychu i przed klatką.
    Klatka jest wspólna z drugim sąsiadem, który skutecznie utrudnia mu zycie. Czy są jakieś prawne przeciwskazania żeby tego nie robić ?

• #2 31 Mar 2011 21:27
    matko
    Poziom 13  

Sąsiad musi wyrazić zgodę.
    Najprościej jest powiesić nalepkę informacyjną. Jeśli sąsiad zaakceptuje i nie będzie miał przeciwwskazań to ok a jeśli się sprzeciwi to kamera będzie do zabrania.
    Aczkolwiek jeśli osoba jest konfliktowa to lepiej zapytać bo później będzie trudno udowodnić co było pierwsze - nalepka czy kamera :)

• #3 31 Mar 2011 21:45
    humek
    Poziom 32  

Trudny temat .Klatka schodowa to miejsce publiczne,myśle ze w teraźniejszych czasch w miejscach publicznych jest zamontowane tyle kamer ze nawet sobie nie zdajemy sprawy . Ciekawe co mówi prawo na ich temat. Wiadomo własny dom,ogród itd.jak sobie z tym radzą sklepy,banki itd? ulica też jest miejscem publicznym jak korytarz klatki schodowej a tam sa kamery.klatka jest wspólna jeśli ogół chce mieć to ma a tu ogół to 2 lokatorów jeden hce drugi niekoniecznie ! jak to jest rozwiazywane prawnie ?wiecie?

• #4 31 Mar 2011 21:55
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Chyba, że taki wariant:

Link

Cześć!

• #5 31 Mar 2011 23:16
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Jeżeli korytarz jest wspólny to niestety nie można.

• #6 01 Kwi 2011 00:02
    Marek31415
    Poziom 31  

Przed klatką można założyć wideodomofon i kamerę wykorzystać do ...
    Jeżeli klatka wspólna, to sąsiad musi zgodzić się na domofon.

• #7 03 Kwi 2011 12:13
    zenek1984
    Poziom 15  

A czy ktoś zna ten temat od strony prawnej? Jak postępować żeby taki monitoring założyć. Może wysłać pismo powiadamiające sąsiada że takie coś będzie zakładane żeby zwiększyć bezpieczeństwo i do wiadomości do dzielnicowego i wspólnoty. Chodzi o to żeby później nie było paradoksu i mojego klienta będą po sądach ciągać.

• #8 04 Kwi 2011 19:27
    mielcar
    Poziom 21  

Witam
    Potrzebna zgoda:
    1. Właściciela budynku;
    2. Wszystkich sąsiadów mieszkających na klatce.
    Najpierw należy uzyskać pisemną zgodę wszystkich sąsiadów, następnie wygenerować kwit do zarządcy (administracji, właściciela) budynku o zgodę na montaż monitoringu w przestrzeni publicznej należącej do zarządcy (etc.). Dzielnicowego można sobie darować - nie jego sprawa.

• #9 07 Kwi 2011 18:27
    zenek1984
    Poziom 15  

Na jakiej podstawie tak twierdzisz. Nie żebym podważał twoje zdanie ale chciałbym mieć prawną podstawę do powiedzenia temu klientowi że togo nie założę nie dlatego że niechcę ale że nie mogę .

• #10 07 Kwi 2011 20:30
    scandaliks
    Poziom 25  

Podstawę prawną to ci strzelą panowie z policji tak jak mi,nawet nie zapamiętałem :/ Sprawa dotyczyła że kamera dozorująca samochód kątem brała okno sąsiada :) A gdzie tam klatka schodowa i 20tu sąsiadów.Mówisz że to niezgodne z prawem i tyle,a na upartego piszesz umowe na jego odpowiedzialność i to działa samo w sobie .

• #12 07 Kwi 2011 21:45
    mielcar
    Poziom 21  

Sorry, ale mój błąd, że nie doczytałem się Twoich intencji. Skoro Ty masz "tylko" zainstalować monitoring na klatce schodowej na życzenie klienta, to montuj śmiało, jednakże pod pewnymi warunkami:
    1. Niech klient uzyska zgodę swoich sąsiadów z klatki (zaraz wyjaśnię dlaczego);
    2. Niech klient uzyska zgodę administratora (czy właściciela) budynku na umieszczenie kamery na klatce schodowej - klatka schodowa nie jest własnością tylko Twojego klienta i nie może on na niej umieszczać trwale urządzeń nie będących stałym wyposażeniem klatki - to określa regulamin właściciela czy administratora budynku.
    Jeżeli klient spełni te dwa warunki możesz montować system na klatce (skopiuj sobie obie zgody - na wszelki wypadek...).

Jeżeli nie spełni tych warunków, montuj system, ale poinformuj klienta, że ze względu na zapisy "USTAWY z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych" nie możesz udzielić mu gwarancji. Dlaczego? Bo Ty, mając dostęp do nagrań (bazy danych) - jesteś osobą współodpowiedzialną za nieprzestrzeganie: Art.27 wspomnianej Ustawy, pkt.1: "Zabrania się przetwarzania danych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, jak również danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym oraz danych dotyczących skazań, orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym." A nie chcesz mieć problemów z prawem.
    Przykład: napity sąsiad wraca sobie pod nieobecność małżonki do domku z anonimową panią... Przetwarzanie (sam zapis) takich danych jest zabroniony... A wyobraź sobie coś takiego: Twój klient nie lubi sąsiada i takie nagranie zapodał na YouTub'a... Potem procesy, cuda i zeznanie klienta:"ja tam nie wiem jak to działa, zamontowali mi bo chciałem, ale konserwował toto taki instalator, zresztą to jest na gwarancji i sie tego nie dotykałem, to on tym zarządzał...".
    W tym momencie dochodzą kolejne problemy - niezgłoszona baza danych, administrowanie "lewą" bazą, rozpowszechnianie chronionych danych... Lepiej nie myśleć.
    Chyba, że gość napisze CI oświadczenie, że możesz tego nie konserwować, nie dotykać, on się zrzeka gwarancji, i jest świadom konsekwencji wynikających z "Ustawy o ochronie danych osobowych".
    To jet tylko jeden aspekt sprawy. Myślę, że wystarczy.

P.S. Dane osobowe, to także w myśl Ustawy, cechy fizyczne, czyli wygląd człowieka...

• #13 08 Kwi 2011 09:21
    humek
    Poziom 32  

To znaczy że tak powszechne kamery na ulicach miast ,przed bankami,sklepami,urzędami powinny być zdemontowane.Klient może mieszkać w domu obok i akurat pod nieobecność żony (jak tu wyczytałem)prowadzić kochankę czy inna samicę na........ hmmmm i jak wcześniej tutaj wyczytałem jest to zabronione(filmowanie takich "zjawisk") ,brak zgody osób zainteresowanych!! Dokładnie prawa nie znam ,a te "nasze" ma sporo bubli i błędów niby wszystko jest możliwe ale wydaje mi się że klatka schodowa jest podobna do miejsca publicznego choć już na prywatnym (dla kilku-kilkunastu osób ) terenie się znajduje."Za -"przemawia bezpieczeństwo przeciw- "monitorowanie cudzego wizerunku" .Popieram ten temat bardzo ciekawy ?? acz trudny.Będę go śledził zapraszam do dyskusji i przytaczania "za" i "przeciw" Waszych opinii .Pozdrawiam Was serdecznie.

• #14 08 Kwi 2011 13:59
    mielcar
    Poziom 21  

W takim razie poczytajcie ten artykuł z 'Gazety Prawnej":

Link

• #15 08 Kwi 2011 16:02
    scandaliks
    Poziom 25  

Jak klient chce to mu robisz,tylko zabezpiecz sie świstkiem tzw.dupochronem :)

• #16 08 Kwi 2011 16:53
    humek
    Poziom 32  

Poczytałem sobie zapodany poprzez "mielcar" artykuł z Gazety Prawnej i z niego wynika że można monitorować jednak trzeba dane zapisane na nośniku tak zabezpieczyć by osoby trzecie nie mogły zrobić z zapisu "użytku".Dla "świętego spokoju" na ścianie w korytarzu umieścić informacje w postaci naklejki ze korytarz jest monitorowany.Z artykułu wynika iż dokładnych precyzyjnych przepisów nie ma (mają być) lecz i tak będą myślę problemy nad interpretacją w zastosowaniu do konkretnych przypadków.Dobry adwokat znajdzie furtkę by albo to prawo obejść albo wykazać winie tego co rejestruje żądając odszkodowania.myślę że w miejscach publicznych będzie można nagrywać gdyż w wypadku innego uchwalonego przepisu musiałoby dojść do demontażu całych "gór" kamer i urządzeń współpracujących a na to sobie władze nie pozwolą.Z artykułu (przeczytajcie) wynika że można dochodzić swoich praw w zakresie prawa o ochronie danych osobowych kiedy wizerunek osoby jest widoczny ,tylko po co dokonywać zapisu kiedy osoby nie sa rozpoznawalne ????? Czy to jest np. dowód w sprawie kiedy nie można rozpoznać sprawcy!!?? Winny sie wykpi ze to nie on a jak jest zapis czytelny no to oskarży o naruszenie jego dóbr!/ Ciekawy temat!

• #17 08 Kwi 2011 18:15
    mielcar
    Poziom 21  

Odnośnie "znikania gór kamer" to niestety się nie da - jest jeszcze ustawa o policji (mają prawo używać monitoringu), straży miejskiej i gminnej (też im wolno), ustawa o ochronie imprez masowych (nakaz monitoringu!), banki też mogą... Te przepisy są w idealnej sprzeczności z ustawą o ochronie danych osobowych - tak jak można przeczytać w artykule, więc nic dziwnego, że GIODO chce jakiejś jednej ustawy regulującej zasady monitoringu video. Ale jak już pisałem - Polska to dziwny kraj... .

Co do samego tematu - jeżeli to jest instalacja na zlecenie, to uważam, że możesz ją wykonać - w końcu to nie Twoja sprawa ja ją klient wykorzysta - ale jak pisałem wcześniej, a scandaliks poprawił - obij zadek blachą, czyli niech Ci klient podpisze "dupochron".
    Pozdrawiam

• #18 09 Kwi 2011 22:05
    zenek1984
    Poziom 15  

Reasumując można ale nie można. Panowie gdzie nam przyszło pracować :/

• #19 10 Kwi 2011 01:21
    mielcar
    Poziom 21  

Rób, co możesz, aby zarobić na siebie. Na każdy "numer" pisz kwit i obijaj zadek "blachą". Polska to taki dziwny kraj... :-)

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty