Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Świetlówki UV jak podłączyć?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Świetlówki UV jak podłączyć?
Autor
Wiadomość
OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Lublin

Post#1 Post autora tematu 04 Kwi 2011 17:05   

Witam
Ostatnio kupiłem cztery 9W świetlówki UV. Chcę je podłączyć je parami do dwóch starterów z świetlówek kompaktowych 20W, ale mam problem, gdyż w układach z świetlówek kompaktowych są 2 pary wyjść na lampę. Natomiast w kupionych przeze mnie świetlówkach UV (jak widać na fotografiach z aukcji) są pojedyńcze piny i tu mój problem, nie wiem jak to podłączyć.
Dziękuje z góry za pomoc.
PS Czy możliwe jest, że metalowa "obsadka" lampy jest wspólną elektrodą?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Kwi 2011 17:05   

Powrót do góry

Robert Kaminski
Poziom 19
Poziom 19

Post#2 04 Kwi 2011 17:46   

Re: Świetlówki UV jak podłączyć?

Bardzo prosto. Te świetlówki mają w środku zamontowany starter. Wystarczy podłączyć je szeregowo , pod warunkiem że są przystosowane do takiej pracy.
Powrót do góry

OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Post#3 Post autora tematu 04 Kwi 2011 19:58   

Robert Kaminski napisał:
Bardzo prosto. Te świetlówki mają w środku zamontowany starter. Wystarczy podłączyć je szeregowo , pod warunkiem że są przystosowane do takiej pracy.

Przepraszam, ale mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź? Do czego mam je szeregowo podłączyć? Do elektroniki z świetlówek kompaktowych?

Na schemacie poniżej (przykładowa elektronika) widać, że do lampy idą dwie pary elektrod, a ja w swojej świetlówce mam dwa pojedyńcze piny.

Powrót do góry

Robert Kaminski
Poziom 19
Poziom 19

Post#4 05 Kwi 2011 09:01pomocny post - solucja   

Świetlówka dwu czy cztero-pinowa ma taką samą budowę lampy. Jedyną różnicą jest w świetlówce 2-pinowej zamontowanie w środku startera.
Starter jest zamontowany jak kondensator C3 z Twojego schematu.
Jeśli chcesz przystosować lampy do układu to musisz wymontować owy starter.
Powrót do góry

OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Post#5 Post autora tematu 05 Kwi 2011 09:38   

Robert Kaminski napisał:
Starter jest zamontowany jak kondensator C3 z Twojego schematu.
Jeśli chcesz przystosować lampy do układu to musisz wymontować owy starter.

A nie mógł bym zamiast rozbierać lampę, podłączyć świętlówkę w ten sposób, by kondensator z schematu był pominięty? (patrz rysunek poniżej)

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Kwi 2011 09:38   

Powrót do góry

Robert Kaminski
Poziom 19
Poziom 19

Post#6 05 Kwi 2011 11:56   

Problemem jest układ elektroniczny pracujący na częstotliwości powyżej 1 kHz . do takich układów zasilania przystosowane są świetlówki 4-pinowe.
Świetlówki 2-pinowe pracują przy częstotliwościach sieciowych 50 Hz.
Zamontowany w Twojej świetlówce starter jest tym samym co kondensator C3 3,3nF .
Świetlówka nie będzie działać.
Powrót do góry

OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Post#7 Post autora tematu 05 Kwi 2011 12:04   

Jakieś sugestie co mam z tym zrobić?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Kwi 2011 12:04   

Powrót do góry

Robert Kaminski
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 05 Kwi 2011 23:16pomocny post - solucja   

Albo kupisz odpowiedni dławik - statecznik .
Albo wydłubiesz ze środka świetlówki starter , wówczas będziesz miał do dyspozycji 4piny i bez problemu podłączysz świetlówkę pod układ elektroniczny.
Powrót do góry

OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Post#9 Post autora tematu 06 Kwi 2011 01:22   

Witam
Przemyślałem sprawę i otworzyłem jedną świetlówkę, faktycznie jest tam jeden kondensator. Nawet nie jest przylutowany, tylko "skręcony". Mam elektronike z 20W świetlówki kompaktowej, dlatego spróbuję podłączyć do niego 2 świetlówki UV
Powrót do góry

Robert Kaminski
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 07 Kwi 2011 00:19   

Piszesz , że kondensator , a nie szklana malutka banieczka startera ?. Zastanowiło mnie to. Czyżby te świetlówki były dedykowane pod konkretny zasilacz elektroniczny ?

Wątpię aby szeregowe połączenie 2 świetlówek pod elektroniczny zasilacz zadziałało.
Łatwiej znaleźć 9W, przepaloną świetlówkę kompaktową i wydłubać z niej sprawny układ elektroniczny .
Ale ten co nic nie robi i nic nie wie , więc czyń co myślisz i podziel się zdobytą wiedzą.
Powrót do góry

OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Post#11 Post autora tematu 07 Kwi 2011 00:25   

Świetlówki te używa się w takim gadżecie: Lampa UV Wydaje mi się, że musi do być jakiś uniwersalny układ ( raczej elektroniczny) gdyż jest wiele różnych modeli tego urządzenia.

PS. Zresztą przy aukcjach tych lamp często pada przymiotnik "cyfrowa"
Powrót do góry

Robert Kaminski
Poziom 19
Poziom 19

Post#12 07 Kwi 2011 00:30   

I są tam podłączone szeregowo dwie lampy? Jeśli tak to zachowanie kondensatora będzie konieczne.
Co ma oznaczać cyfrowa nie wiem.
Powrót do góry

OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Post#13 Post autora tematu 07 Kwi 2011 00:32   

W takim gadżecie jest 4x9W.
Niestety nigdzie nie znalazłem schematu tej elektroniki:/
Może ktoś miałby możliwość zajrzeć do środka tego sprzętu?
Powrót do góry

Robert Kaminski
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 07 Kwi 2011 00:52   

Podłączenie szeregowe dwóch świetlówek do dławika- statecznika ( takie ciężkie i wygląda jak trafo) na 50Hz jest standardem. Jednak nie spotkałem się z szeregowymi podłączeniami o większej liczbie świetlówek. Układ elektroniczny wydaje się mi że przystosowany jest jedynie do jednej. Ale chyba nie ma większych przeszkód aby pracował przy dwóch. Co do większej ilości to nie wiem. Zresztą chińska elektronika jest tak tania ,że wątpliwe aby tnąc wydatki posuwać się do zawodnego stosowania jednego elektronicznego układu do więcej niż jednej świetlówki.

Wniosek mam jeden ,że w tym urządzeniu są 4 zasilacze elektroniczne. Obsługa prostsza, bo gdy pada jedna ze świetlówek to reszta się świeci i można bez problemu wymienić. Co przy połączeniu szeregowym dwu lub więcej nie jest łatwe .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Kwi 2011 00:52   

Powrót do góry

OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Post#15 Post autora tematu 07 Kwi 2011 01:56   

Znalazłem dane tej świetlówki
typ: TUVPLS9W
zasilanie: 60V, 60Hz, 0,170A UV lamp guide
Zastanawiam się czy nie wystarczy po prostu transformator 220V/60V i rezystory ograniczające prąd?
Powrót do góry

OnlyTrueAnfoman
Poziom 10
Poziom 10

Post#16 Post autora tematu 18 Kwi 2011 17:00   

Witam.
Kupiłem uszkodzoną lampę do tipsów, która wykorzystuje takie świetlówki. Lampy podłącza się do balastu, 2 lampy do jednego balastu, tak więc w lampe są dwa balasty. Dodatkowo w urządzeniu tym znajduje się timer (to on był właśnie uszkodzony).
Pozdrawiam
Powrót do góry

Ryszard R
Poziom 6
Poziom 6

Post#17 26 Maj 2012 01:22   

OnlyTrueAnfoman napisał:
Witam.
Kupiłem uszkodzoną lampę do tipsów, która wykorzystuje takie świetlówki. Lampy podłącza się do balastu, 2 lampy do jednego balastu, tak więc w lampe są dwa balasty. Dodatkowo w urządzeniu tym znajduje się timer (to on był właśnie uszkodzony).
Pozdrawiam

Witam, mam uszkodzoną taką właśnie lampę uv. składa się z 4 lamp w środku są 2 identyczne układy elektroniczne z tranzystorami MJE13003. Otóż spaliły sie 2 tranzystory, a zakupione nie działają.
co rozumiesz przez balast?

jak podłączyć te lampy używając innego ukladu. na zdjęciu wnętrze tej lampy

Powrót do góry

Yjek
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: 50°47' N 17°04' E

Post#18 25 Lip 2012 23:21   

Cytat:
co rozumiesz przez balast?

Mianem 'balast' określa się elementy mające na celu utrzymanie jakiejś wartości prądu świetlówki (na stałym poziomie?); ograniczenia go. Poza tym w momencie uruchomienia służy do zapłonu. Przy załączeniu indukuje wysokie napięcie które jonizuje resztki gazu / par rtęci i dopiero zjonizowany gaz przewodzi prąd. Wtedy też prąd ustala się na jakiejś wartości, kiedy rtęć całkowicie odparuje z metalicznych części (elektrod) wewnątrz świetlówki. Żarniki w środku pozwalają na "niewymuszoną" emisję elektronów bo zapłon z zimnymi elektrodami "wyrywa" elektrony i skraca żywotność. Właśnie przez ten kondensator przy samej rurze wyładowczej płynie prąd rozgrzewający żarniki przed pojawieniem się prądu głównego między elektrodami i omijający obwód kondensatora. Po ustaleniu się parametrów pracy świetlówka samym prądem wyładowania w gazie nagrzewa elektrody (dowodem jest wykręcenie startera w zwykłej świetlówce po zapłonie - nadal będzie świecić). Balastem jest statecznik / dławik. Nie wiem czy elektroniczne układy zapłonowe do świetlówek można nazwać balastem (?)
Cytat:
Otóż spaliły sie 2 tranzystory, a zakupione nie działają.

Czy wg Ciebie tylko tranzystory się spaliły? Zwróć uwagę na rezystory; na zdjęciu są spalone przynajmniej dwa i jedna dioda (jeżeli nie dwie). Często w takich układach, również w zasilaczach impulsowych nie do świetlówek po stronie pierwotnej jak padają elementy to duży prąd niszczy powłokę rezystancyjną w postaci filmu na korpusie ceramicznym i to tak że tego nie widać czasami - obejrzyj pozostałe rezystory.
Cytat:
jak podłączyć te lampy używając innego ukladu

Nie jestem pewien ale właśnie szukając takiej informacji trafiłem tutaj i trafiłem też na to, że:
w przypadku świetlówki "analogowej" jak to tipsiary określają - wystarczy dławik, trochę mnie to zaskoczyło że przy kondensatorze nie ma neona - bimetalu (przy starcie równolegle z kondensatorem świeci neon który nagrzewa bimetal- ten po nagrzaniu odgina się i robi stan nieustalony w obwodzie co indukuje wysokie napięcie za pomocą statecznika / dławika i umożliwia zapłon czyli charakterystyczne miganie przy starcie świetlówek i świecenie na różowo startera "analogowego").
Z tego co znalazłem, wynika, że świetlówkę podłączasz szeregowo z dławikiem (balastem) do sieci. Być może da się dwie świetlówki szeregowo podłączyć z jednym statecznikiem o sumarycznej mocy świetlówek. Spadek napięcia na nich to i tak dużo mniej niż napięcie sieci - muszę to sprawdzić.
Ja kupiłem na A.drogo 9W świetlówki UV 365 nanometrów i tam była określona jako "cyfrowa" i opisywana jako startująca bez migotania jak kompakty do naszych pomieszczeń. Z opisu wynikało, że takie świetlówki są w tipsiarkach z wyświetlaczem cyfrowym albo to opis wynikał z niewiedzy - jak coś nie miga to jest cyfrowe ;)
Takie coś (sądzę, nie jestem pewien) nie powinno mieć kondensatora przy rurze wyładowczej
czyli zewnętrzne przewody odzyskanego układu z kompakta podłączasz do zewnętrznych drutów jednego i drugiego końca rury. Dwa "wewnętrzne" druty rury, tam gdzie był kondensator, podłączasz do przewodów wystających obok siebie z układu elektronicznego.
Dodałbym obrazek ale musze spadać. Może będzie wiadomo o co chodzi. Przyjdą świetlówki to zacznę modzić, zdam relację czy działa i jak to daje się podłączyć.
Pozdro!
Powrót do góry

Ryszard R
Poziom 6
Poziom 6

Post#19 27 Lip 2012 14:20   

dzięki za posta, słusznie zauważyłeś spalone rezystory, wymieniłem je. problem jest w tym ze oryginalne tranzystory pracują w każdym z dwóch układów.
zakupione, a kupiłem kilka sztuk tego samego typu jak te uszkodzone, nie pracują w żadnym.
wynika z tego że obecnie sprzedawane tranzystory nie mają tych samych parametrów jak instalowane przez producenta. dlatego szukam innego rozwiązania.
Powrót do góry

Yjek
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: 50°47' N 17°04' E

Post#20 27 Lip 2012 22:55   

Czołem!
Rozebrałem dzisiaj świetlówkę świecącą światłem widzialnym 11W. Wyprułem z niej elektronikę i podłączyłem to świetlówki UV 365nm 9W typu 1U/2P czyli 1 rura zagięta w podkowę i dwa piny w cokole. Poniżej moja świetlówką UV do żelotipsiarek określona jako elektroniczna czyli wymagająca balansu / statecznika elektronicznego.
Tak na marginesie - zrobiłem otwór w cokole tej świetlówki i jest tak jak pisze OnlyTrueAnfoman: Kondensator jest w środku i to bez lutowania tylko na skrętkę, chyba nawet nie jest zgrzany.
Wracając do wyprutej elektroniki z 11-to watowej świetlówki białej; w typie świetlówek z cokołem GX23 czyli takim jak w mojej UV, dostępne są dwa piny, które podłączamy do ... obrazek kolegi ascorp ładnie wszystko powie:
A właściwie to cały temat:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1495117.html
Więc podłączyłem w ten sposób elektronikę 11W do świetlówki 9W UV i działa, naświetliła soldermaskę, było widać reakcję na światło. Jeszcze jej nie wytrawiłem ponieważ musze dobrać czas naświetlania, odległość i stężenie roztworu wywołującego ale widać silny kontrast odcieni folii światłoczułej. Albo dorwę elektronikę ze świetlówek 9W albo ok. 18W żeby podłączyć dwie świetlówki szeregowo.
Trochę żałuję że nie kupiłem świetlówki ze starterem. Wtedy wystarczyłby statecznik (dławik) ale takich świetlówek coraz mniej jest. Przez chwilę miałem szatański pomysł wykorzystać 10W transformator i zrobić na szybko inwerter ktory to kluczując trafo "prostokątem" indukowałby dostateczne napięcie do zapłonu świetlówki a po zapłonie napięcie ustaliłoby się za sprawą wewnętrznej rezystancji transformatora, natomiast moc wydzielająca się w świetlówce byłaby na stałym poziomie dzięki rdzeniowi transformatora o ograniczonym poziomie przenoszonej energii... Ale łatwiej "rozpruć kompakta". W sklepie z oświetleniem akwarystycznym znalazłem oprawki GX23 do świetlówek xx/2P i je zakupię. Jak nie wyjdzie ze starterami to również szarpnę się na stateczniki - niestety drogie.
Wielce prawdopodobne - ciąg dalszy nastąpi.
Pozdro!
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Świetlówki UV jak podłączyć?
Strona 1 z 1