X

Lite-n a 802.11n. Różnice.

11 Apr 2011 20:26 SISimmi
  • #1 11 Apr 2011 20:26
    Simmi
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Mam pewne pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi.
    Mam zamiar kupić router do neostrady. Zauważyłem iż sporo na rynku jest urządzeń firmy TP-LINK obsługujących standard "lite-n". Zastanawiam się co to w ogóle jest? Czy to jakiś standard wymyślony przez TP-Linka ( coś w stylu Super 802.11g) który współpracuje tylko z innymi urządzeniami TP-LINKA? Osiąga prędkość 150Mb/s - czy osiągne taką prędkość a netbooku z kartą atheros w standardzie N?

Drugie pytanie brzmi - czy opłaca się kupić ten router
    Link
    Zależy mi tylko na tym aby czymś zastąpić liveboxa - po prostu by udostępnić sprawnie internet przez wifi.
  • #2 11 Apr 2011 22:06
    piterus99
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Lite N = N 1x1 - generalnie wychodzi na po prostu powiększoną szerokość kanału, stąd prędkość teoretyczna 150mbps. "Zwykłe" N to przynajmnije 2x2, stąd już 300mbps teoretycznej, podział na osobne tory radiowe i inne techniczne aspekty - stąd różnice w prędkości. Łopatologicznie to lite n ma jeden tor radiowy, normalne n ma przynajmniej dwa. Czy ten standard jest wymyślony przez TPL to raczej wątpię, routery netgeara z takim napisem też widziałem.

Karta atherosa wyciąga 300mbps połączenia albo 150 - w zależności od drugiej strony - karty minipciex raczej są zazwyczaj fulln. ale jak podasz model to nie zaszkodzi.

Jak połączenie Ci kuleje, to raczej poszukajmy w tym przyczyny, jak masz niechęć do LB albo chcesz po prostu czegoś innego, to ten tplink będzie dobrym wyborem.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products