Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

a'la estrada

zippermann 04 Lis 2004 19:12 12666 69
  • Pomysł zrodził się pewnego dnia gdy dowiedziałem się, że kolega wygrzebał w piwnicy Altusy starsze niż ja ;) Wyglądały... hmmm... nie wyglądały;)

KOLUMNY:

Metamorfoza:
    Do użycia nadawały się jedynie kosze. Obudowę termity zjadły:D Więc do sklepu po membrany, cewki, zawieszenia...
    Trochę klejenia, nerwów, klejenia...
    Zwrotnica również doczekała się nowych kondensatorów.
    Bass: GDN 25/40/3
    Średnie: GDM 10/60
    Wysokie: Tweeter2004

Obudowa:
    18mm wiórówa, klejona, ścianki ścinane pod kontem 45 ° .
    Wymiary zewnętrzne: h/w/d: 60/33/23 cm.
    Masa: 13kg

Wykończenie:
    W brew pozorom zajęło mi najwięcej czasu.
    Kolumny obiłem czarnym kocem. Narożniki plastikowe rozmiar 1.
    Najtrudniej było zdobyć oryginalne wykończenia z Altusów. Ale się udało.

WZMACNIACZ:

Dwa monobloki z powermixera Akord. Tranzystory niedozajeb*** Sorry - tranzystory niezniszczalne...:) wraz ze sterowaniem. Moc ok. 2x80-90W.
    Trafo 180W ± 40V Kondensatory 4 x 2200uF / 63V
    Przedwzmacniacz na TL074 zasilany z ± 12V.
    Wskaźnik wysterowania na 2x9 diodach
    Wentylator 12cm. sterowany temperaturą radiatorów.
    Panel przedni jak i tyly biały z czarnymi napisami. Samoróbki;)
    Gniazda IN - Jack 6,3mm; gniazda OUT Jack 6,3mm i XLR.
    Potencjometr stereo przełączany skokowo.
    Wykończony podobnie jak kolumny czarnym kocem.
    Masa: 9kg.

Co do doznań odsłuchowych to jak dla mnie jest dobrze, a nawet lepiej niż dobrze... :) Jestem zadowolony, sąsiedzi chyba też ;) (mieszkam w bloku)

Jak udało mi się to zrobić widać na zdjęciach.

Pozdrawiam

Fajne!
  • #4 04 Lis 2004 19:16
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Altus reaktywacja!...Chyba brakuje srubki - prawa dolna przy GDN25...

• #5 04 Lis 2004 19:19
    zippermann
    Poziom 15  

Dokładnie. Jednej brakuje, ale dlatego, że raków mi zabrakło ;)

• #6 04 Lis 2004 21:54
    Tomekmały
    Poziom 17  

Pięknie to zrobiłeś szkoda ze nie masz zdjęcia całości przed "reaktywają"

P.S. Wiesz, że Tonsil oglośił konkurs na najstarsze Altusy?? Moze miał byś szanse wygrać. Tylko nie wiem czy one musiały być na chodzie bonie wczytywałem sie w szczegóły

• #7 04 Lis 2004 22:13
    elektronik8
    Poziom 19  

Fajny wzmacniacz jestem godzien podziwu , a czy np. tak na marginesie:)
    ten trafo 180W to nie zamało bo na końcówkach są straty , ogulnie bardzo dobrae wrażenie

• #8 05 Lis 2004 10:40
    r1pl3j
    Poziom 14  

wyglad klasa! gratulacje ale prosze o wytlumaczenie mi zasad mocy bo widze ze :
    2x80 - 90W
    przy mocy trafo 180W
    ja mam radmorka, ciagnie 220W z sieci a mam ledwo 35W na kanal...moze jest jakis sposob zeby poprawic sprawnosć bo tu widze rewelacja!
    pozdrawiam

• #9 05 Lis 2004 14:08
    zippermann
    Poziom 15  

Moc zależy od zwmocnienia pary tranzystorów komplementarnych.

• #10 05 Lis 2004 14:34
    micho a
    Poziom 35  

zaj....wykonany wzmaK też takie coś wykonanie planuje tylko że mój bedzie 100 wat

przy chłodzeniu wiatrakiem to pewnie to trafko styknie nawet na fullu

moc to zależy od uzas tranzystorów końcowych sterujących wzmaka napięciowego kondensatorów w zasilaczu radiatora słowem wszystkiego

kolumny są ladne ale to kalka altusów z piezakiem zamiast gdwt 9/70 ale wykonanie ok granie też powinno być nieżle

• #11 05 Lis 2004 16:13
    _eddie_
    Poziom 32  

Co do kolumn to jestem pod wrazeniem:).Tylko jakby nie bylo naroznikow na dole;) i ta srubka:P.Odrestaurowanie rewelka.Ale nie uzylbym ich na jakies imprezie poza domem .... , bo to przeciez dalej domowe altuski.Wiadomo , ze pograja wysmienicie i nawet glosno ale przetworki basowe altusek nie strzymaly by raczej ciezkiego grania i przeciazen , o ktore nietrudno w warunkach estradowych.Wiem , ze pisze "a`la estrada" ale ja tylko wykladam moje przemyslenia na ich temat.Nadaja sie swietnie do np. :"domowy sylwester" . urodziny itp.Skad to wiem - mialem kiedys takie cuda.Zaczalem sie bawic w pierwsze granie imprezowe (niestety co sie z tym wiaze - niekiedy to wymaga wlasnego sprzetu) i altuski poszly w komis.Do teraz mi ich zal.Na sali byly bardzo slabo brzmiace - nawet jako pilotki do suba , poprostu brakowalo czytelnego srodka , bas zaklucal to co po tym srodku pozostalo.Jedynie gorka grala jako tako.Ale gdy zagrywaly u mnie w domu.Sasiedzi wiedzieli ze gra polska potega akustyczna:).Teraz w domu korzystam z malych 100w estradowek na tonsilowskich12''.Totalna lipa.Bas chuczy , sopran szkli , srodek drazni.Tu wlasnie brakuje mi altusek.Jestem tylko ciekaw jak zmienilo sie brzmienie po zastosowaniu gwizdkow piezzo?.Bo z tego co wiem co orginalne cewkowe tonsile sa niedoprzebicia pod wzgledem brzmienia gornego pasma.No i pozostaje mi pogratulowac genialnie wykonanego wzmacniacza.Jestem strasznie ciekawy jak wspolpracuje z altuskami jak to wszystko razem brzmi:).Pozdrawiam konstruktora:))

• #12 07 Lis 2004 09:24
    zippermann
    Poziom 15  

Dzięki.
    Brzmi całkiem nieźle ;)
    Ja się z nimi wcale na dyskoteki nie wybieram, chyba że domówki...
    Co do kalkowania Altusów, to tak miało być :)
    Śróbkę już wkręciłem ;P

• #13 10 Lis 2004 10:46
    BEARR
    Poziom 12  

witam
    napisz jeszcze jakiego koca użyłeś i jak wykończyłeś płytę czołową wzmacniacza
    pozdrawiam i życzę następnych udanych konstrukcji
    BEARR

• #14 10 Lis 2004 14:23
    zippermann
    Poziom 15  

Koca użyłem czarnego :) Jaki typ czy coś tam to nie wiem. Jaki był w sklepie taki wziąłem...
    Wykończenie panela to... sam zgadnij :)

Dobra powiem. Napisy dwukrotnie drukowane na brystolu. Projekt w MS Word :) Potem laminat. Całość przylkejona na taśmę dwustronną do płyty grubości ok. 6mm.

Ale nikomu nie mów bo wszyscy zaraz będą chcieli mieć...

• #15 10 Lis 2004 16:19
    elektronik8
    Poziom 19  

a czy mugł byś jeżeli to możliwe oczywiście podać wymiary wzmacniacza :) i żucić pare fotek z wnętrza wzmacniacza plisssss :)
    sory za błędy

• #16 10 Lis 2004 21:46
    zippermann
    Poziom 15  

Proście, a będzie Wam dane. Dł: 40cm, wys:13cm, gł:20cm.
    Fotek wnętrza na razie nie mam, ale niebawem zrobie i wrzucę.

• #17 13 Lis 2004 11:42
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Po co te dwa małe wentylatorki po bokach wzmacniacza?

• #19 13 Lis 2004 16:27
    zippermann
    Poziom 15  

Oooo, przepraszam!
    To nie są tylko dziury! Ta są WLOTY powietrza na radiatory tranzystorów końcowych. Wentylator na środku wytwarza podciśnienie, które zasysa powietrze tymi wlotami.

• #20 13 Lis 2004 20:16
    ALTON
    Poziom 38  

zippermann najmocniej przepraszam za złe nazewnictwo :).Pisząc to miałem właśnie na myśli wloty powietrza.

• #21 13 Lis 2004 21:02
    irek2
    Poziom 40  

Tylko wymien tego paskudnego piezaka na cos dynamicznego nawet STX-a GDWT9-150-8PJ.
    No i mam nadzieje ze jak dales tego piezaka to wywaliles filtr dla wysokotonowca.
    PIEZAK+FILTR=ZBRODNIA :)

• #22 14 Lis 2004 15:10
    zippermann
    Poziom 15  

:arrow: ALTON wybaczam przyjacielu :)
    Co do wymiany piezaka to mam w planach, nie udało mi się akurat znaleść oryginalnych Tonsil'i. Filtru wywalać nie mam zamiaru, jak znajdę pożądny dynamiczny to potem będę go podłączał ponownie?
    Swoją drogą to wcale źle nie brzmi nawet z piezzo. Dodałem mu tylko rezystor bo grał troszkę za głośno. W końcu 150W max.
    Wiecie jakiej mocy wysokotonowce siedziały oryginalnie w Atlus 75? W "dawcach organów" znalazłem jeden 60W, drugi 80W.

• #23 15 Lis 2004 17:25
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Co do gwizdka to w tych Altusach nie było oryginału? W Altusach 75 gwizdek ma 40W.

• #26 19 Lis 2004 17:06
    zippermann
    Poziom 15  

... Przerywamy program aby podać najnowsze informacje...
    Proszę Państwa z nieznanych przyczyn mamy zimę...
    Najwyższa pora zmienić opony na zimowe,

Ja już zmieniłem :P

A przy okazji wymieniłem piezaka na GDWT 9/60.
    Dźwięk, przyznaje, jest ładniejszy. Nie ma tego sssyyyyccccenia :)

• #28 19 Lis 2004 22:56
    zippermann
    Poziom 15  

A wiesz, że nie. Piezzo grał głośniej niż dynamiczny. I teraz jest lepiej, bo nie słychać tak dużo dziwnie gryzących wysokich tonów.

• #30 20 Lis 2004 13:33
    zippermann
    Poziom 15  

Znalazłem dwa: gdwt 9/40/5 i gdwk 9/60. Obydwa miały uszkodzone cewki. Obydwa połatałem :) Być może zamieniłem niechcący magnesy. Założyłem przetwornik gdwk z magnesem z gdwt. Ale one się poza napisem chyba nie różnią ???

Przed chwila założyłem właściwe magnesy i nie ma różnicy.
    Ten piezzo swoją drogą miał 150W.

Jak dla mnie gra ciszej

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme