Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie

sopranos1 17 Kwi 2011 13:09 14128 11
  • Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie
    Witam, po dłuższym czasie zamieszczam moją konstrukcję kolumienek, moim głównym założeniem było zbudowanie zestawu, który będzie miał mocny bas i nie będzie wymagał wspomagania subwoofera oraz sprawdzi się zarówno przy słuchaniu muzyki, jak i oglądaniu filmów. Budowa trwała około dwóch lat z powodu braku czasu, funduszy i problemem ze zdobyciem obręczy na głośniki i GDN-ów na druga kolumnę.

Trochę o konstrukcji:

Przetworniki:
    GDWK-10-250-8-AWX 8 ohm
    GDM 18/80 Tonsil 8 ohm
    2X GDN 20/80/2 Tonsil 8 ohm (połączone równolegle-4 ohm)

Wymiary 110 x 29 x 38 (przepraszam za jakość ale nie chciało mi się tego rysować jakoś super technicznie)

Obudowa:
    Wykonana z płyty wiórowej 22 mm, klejona klejem Patex do drewna, wzmocniona konfirmatami. Fornir to orzech włoski klejony na patexie moment, całość polakierowana 5X Domaluksem. Ścięcia wykonane frezarką przez czterokrotne ścinanie kantu i szlifowanie papierem.
    Waga jednej kolumny to ok. 36 kg.

Pomiary:
    GDN 20/80/2

Bass reflex:
    *Pierwsze strojenie na 39 Hz (średnica tunelu - 10 cm, długość - 10 cm)

*Drugie strojenie na 34 Hz (średnica tunelu - 10 cm, długość - 13 cm)
    To strojenie jest dla mnie najlepsze - bass jest dużo niższy i głębszy; po wielu próbach i kombinacjach z wytłumieniem, pojemnością obudowy pozostaję przy tym strojeniu.

Koszty: (od razu mówię, że ciężko policzyć, bo nigdzie tego nie zapisywałem; nie liczę takich rzeczy, jak wkręty, papiery, wałki, frezy, koszty przesyłki, budowa jig-a, itp.)
    2 X GDWK - 200 zł (nowe)
    2 X GDM 18/80 - 190 zł (nowe)
    2 X GDN 20/80/2 - 240 zł (nowe)
    1 X GDN 20/80/2 - 80 zł (używany, nie mogłem już nigdzie znaleźć nowych)
    1 X GDN 20/80/2 - 100 zł (używany)
    Pierścienie GDWK - 40 zł
    Pierścienie GDM - 40 zł
    Pierścienie GDN 90 zł
    Pierścienie na port BR - 20zł
    Tunele BR - 10 zł
    Terminale STX - 40zł
    Terminale na złącza do GDN-ów 24 zł (przewody mają średnicę 6 mm i bardzo ciężko je przylutować do fabrycznego złącza)
    Przewody - ok. 100 zł (od razu kupiłem do połączenia z wzmakiem)
    Płyta wiórowa - ok. 120 zł
    3 X klej Patex moment - 75 zł
    Fornir - 50 zł
    2 X klej Patex do drewna - 25 zł
    Lakier do parkietu Domalux - 30 zł
    Klej do wytłumienia - 6 zł (jako wytłumienia użyłem jakieś stare kożuchy :D - do GDN-ów)
    2 X wytłumienie STX do GDM-ów - 22 zł
    Szpachlówka do drewna (orzech) - 5 zł
    Zwrotnice - ok. 60 zł (na razie prowizorycznie z kiepskich materiałów).

Razem: 1567 zł (koszty na pewno są wyższe, bo wielu rzeczy nie liczyłem).

Wrażenia odsłuchowe bardzo pozytywne, zwłaszcza w filmach bass jest piekielny, kolumienki spokojnie sobie radziły na auli u mnie w szkole podczas prezentacji prac uczniów.

Zdjęcia z budowy: (jak nagram jakiś filmik, to także zamieszczę)

Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie
    Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie
    Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie
    Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie Kolumny głośnikowe na Tonsilach i STX-ie

Wkrótce jeszcze tylko dorobię standy i porządne zwrotnice (w tej chwili nie mam czasu, bo mam maturę).

W tej chwili kolumienki napędzam Pioneerem A-616 mk2, niedługo wymienię wzmaka na Pioneera z serii A-7.7 MK2.

Z góry przepraszam, jeśli post jest chaotycznie napisany.

Fajne!
  • #2 17 Kwi 2011 19:50
    edenlubawa
    Poziom 15  

Bardzo podobają mi się twoje kolumny, jak na budżet ucznia to pojechałeś z kosztami.
    Widać że dużo czytałeś na temat budowy kolumn, zwłaszcza kształtu komór dla gdn-ów.
    Ile wyniosła cię budowa jig'a razem z przedwzmacniaczem mikrofonowym i mikrofonem?
    Nie czepiam się o zwrotnice bo będę miał podobny problem jak ty: brak czasu.
    czemu przy głośnikach zastosowałeś złącza śrubowe?

• #3 17 Kwi 2011 20:02
    epi92
    Poziom 16  

Bardzo ładna konstrukcja.
    Wielkie brawa.
    Jednak ten tonsilowski Gdn trochę psuje estetykę. Chodzi mi o matowe membrany.
    Gdzie kupiłeś te pierścienie pod głośniki?

• #4 17 Kwi 2011 21:53
    juarez89
    Poziom 14  

Ładna konstrukcja. Ale pytanie mam. Czy zastosowałeś bi-amping albo bi-wiring? Bo jeżeli nie to nie widzę sensu stosowania podwójnych gniazd w kolumnach. Kolumny są 4-omowe więc równolegle raczej nie połączysz.

• #5 17 Kwi 2011 22:03
    edenlubawa
    Poziom 15  

Załóż kolce bo bez nich wyglądają jakoś tak jakby niedokończone były, brakuje im podstawki.

• #6 17 Kwi 2011 22:21
    wariato
    Poziom 43  

Wyglądają ładnie, dość masywnie. Dobre przetworniki. Ciekaw jestem konfrontacji GDM od Tonsila z GDM od STX (14-150-8-SCX).
    Brakuje mi przy nich cokołów i kolców. Czym je napędzasz ?
    Skąd wytrzasnąłeś GDNy 20/80/2 ? Czyżby jakieś zapasy czy z drugiej ręki ? Sam na nie poluje.

• #7 17 Kwi 2011 23:25
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Bardzo ładna konstrukcja, tylko średniotonowy nie pasuje do reszty (matowa membrana).

• #8 18 Kwi 2011 09:44
    sopranos1
    Poziom 10  

Dziękuje za pozytywne opinie :)

Jak wszystko podliczyłem to też się trochę przestraszyłem że aż tyle to kosztowało ale tak jak pisałem budowałem to ok dwóch lat i ak mialem coś kasy to kupowałem powoli to co było potrzebne. Chciałem zbudować coś konkretnego, wole zainwestować raz a dobrze:).

Budowa jiga kosztowała ok 100zł
    Rezystory bezindukcyjne + przesyłka - 20zł
    Przełączniki, złącza, pozostałe rezystory - 25zł
    Przedwzmacniacz - ok 10zł ( większość elementów miałem)
    Mikrofon ok 25zł ( kapsułka wm61-a + rurka + chinch)
    Karta dźwiękowa sb live SB100 - 25zł ( wraz z przesyłką)
    Obudowę zrobiłem z tego co miałem

W głośnikach zastosowałem złącza śrubowe ponieważ ciężko przylutować taki gruby i ciężki przewód do fabrycznego złacza i podczas "zabawy" z wytłumianiem, strojeniem itp. było to dosyć uciążliwe a tak wystarczy odkręcić przewód i po problemie.

Wszystkie pierścienie kupiłem na allegro
    GDWK - pochodzą od eksportowej wersji altusów z kopułkami
    GDM - kupiłem cały komplet pieścieni do altusów 140, pozostałe sprzedałem
    GDN - ktoś sprzedawał fabrycznie nowe po 45zł za komplet.

Wszystkie pierścienie to produkcja tonsila, są różne rozmiary trzeba "polować" na allegro - wystarczy wpisać pierścienie i potem wybrać kategorie "sprzęt audio dla domu"...

Podstawki myśle zrobić takie jak w tej konstrukcji http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1972296.html bardzo mi się podobają tylko nie mam pojęcia jak je wykonać, skąd wziąć takie aluminium... musze zapytać bingant-a...

Całość napędzam Pioneer-em a-616 MK2, teraz poluje na allegro na a-757

Podwójny terminal zastosowałem właśnie z myślą o bi-ampingu, nie jest to duży koszt a taka dodatkowa funkcja.

GDN-y kupiłem na allegro, tak jak pisałem dwa były nowe (w tedy nie było problemu z ich kupnem) a na pozostałe dwa polowałem po roku na allegro ( bo wcześniej nie maiłem pieniędzy) i już traciłem nadzieje, bo wycofali je z produkcji... ale udało sie je kupić :D

Co do GDM-a to faktycznie trochę nie pasuje, szukałem innego głośnika ale znowu będzie problem z pierścieniem, myślałem nad GTC 16/40/1 bo ma membranę z tego samego materiału tylko obawiałem się czy się sprawdzi jako głośnik średniotonowy...kiedyś jak będzie okazyjnie na allegro to kupie i zobaczę.

• #9 19 Kwi 2011 20:43
    sopranos1
    Poziom 10  

Później wrzuce filmik przez youtuba bo przez elektrode nie ma dżwieku w pierwszym filmiku a drugi wogóle nie działa :D.

• #10 24 Kwi 2011 14:18
    M-Dj
    Poziom 9  

Stolarka na duży plus, dokładne wykonanie cieszy oko i uwidacznia trud i perfekcję wsadzoną w budowę paczki. Bardzo ładnie położony fornir, no i lakierowanie kilkoma warstwami dało niezły efekt :)

• #11 24 Kwi 2011 21:56
    kacper1664
    Poziom 11  

Kolumienki wyglądają bradzo estetycznie. Brakuje mi w nich podfrezowania pod wysokotonowy. Wpływa to znacząco na liniowość przenoszenie pasma przez kopółkę. A sam pomysł z pierścieniem na wysokotonowy jest świetny. Gratuluję konstrukcji.

• #12 09 Maj 2011 03:30
    najt
    Poziom 19  

Generalnie - na wielki plus. Konstrukcja przemyślana, głośniki dobrane bardzo ciekawie, jedyne co bym zmienił to zamiast kopułki wsadziłbym gdwt 9/100FP.

Poza tym jestem bardzo ciekawy jak to gra pod A-616, porządny kloc o naprawdę ciekawych parametrach. I właśnie piszesz o zmianie na 757 - broń boże. Pioneer A-616 powinien i pewnie radzi sobie z nimi zaskakująco dobrze. Jeszcze tylko porządne zwrotnice i będzie pięknie.

Koszta wcale nie wysokie zważywszy na to, że wykonanie i głośniki są na dobrym poziomie. Oby tak dalej.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme