Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy w klasie A

Radziulek21 17 Kwi 2011 14:00 17613 26
  • Wzmacniacz słuchawkowy w klasie A

Przedstawiam wam moją konstrukcję wzmacniacza pracującego w czystej klasie A bazującego na schemacie z AVT2464.
    Z założeń miał cechować się zwartą budową, tzn. zasilacz i wzmacniacz jako jedność, przez co wszystkie elementy udało się zmieścić w niewielkiej aluminiowej obudowie (zresztą najdroższej części wzmacniacza).
    Elementy, które wykorzystałem, starałem wybierać jak najlepsze do zastosowań typowo audio - za źródło posłużyło głównie Allegro i sklep internetowy TME :)

Są to rezystory precyzyjne niskoszumne firmy Beyschlag, kondensatory Panasonic (seria FC) oraz Rubycon i Wima, potencjometry ustalające prąd spoczynkowy tranzystorów, również wysokiej jakości, wieloobrotowe Murata. W tym miejscu muszę przyznać, troszkę żałuję, że nie użyłem znanego i cenionego Alpsa Blue do regulacji głośności, choć w modelu jest użyty tej samej firmy, to jednak jest tańszy i da się to odczuć w precyzyjnym ustawieniu głośności w początkowym zakresie. O wszystkim tym jednak da się zapomnieć, podpinając go do słuchaweczek... Brzmi po prostu rewelacyjnie i według mnie każdy po odsłuchaniu będzie wiedział, na czym polega czar urządzeń audiofilskich. Całości dopełniają pozłacane wtyki typu cinch i wysokiej jakości gniazdo słuchawkowe firmy Amphenol.

Wzmacniacz słuchawkowy w klasie A Wzmacniacz słuchawkowy w klasie A Wzmacniacz słuchawkowy w klasie A Wzmacniacz słuchawkowy w klasie A

Fajne!
  • #2 17 Kwi 2011 16:02
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Wykonanie godne podziwu ale jak płytkę zabezpieczyłeś?
    Bo chyba już się utlenia? :)

• #3 17 Kwi 2011 16:50
    marco47
    Poziom 41  

Zastosowałeś, jak piszesz najlepszej klasy elementy do zastosowań audio, ale niestety projekt ścieżek nie odzwierciedla tego elementu.

Prowadzenie ścieżek pod kątem prostym, pętla masy wokół płytki, za długie ścieżki idące do potencjometru.
    Za blisko masa leży koło wyprowadzeń zasilania ~230V transformatora.

Może następny układ będzie pozbawiony tych małych błędów :cry:

• #4 17 Kwi 2011 17:06
    electroparts20
    Poziom 11  

Witam wykonanie ok, możesz dać jakiś namiar na obudowę zastosowaną w tym projekcie, gdzie kupiłeś?

• #5 17 Kwi 2011 17:24
    Qujav
    Poziom 22  

Cieszę się, że na elektrodzie wciąż są ludzie, którzy jakość cenią bardziej niż cenę wykonania i poświęcony czas. Cieszę się również, że użyłeś obudowy aluminiowej. Co napędza ten wzmacniacz? W jakiej kwocie się zamknąłeś?

• #6 17 Kwi 2011 18:07
    kumooo
    Poziom 16  

Dołączam do pytania kolegi swiderski22 odnośnie obudowy. Gdzie można taka nabyć ? I może jakiś schemacik wzory PCB? Bo nie wiem nad czym mamy tu dyskutować, wykonanie ładne.

• #7 17 Kwi 2011 18:24
    Piglet11
    Poziom 11  

Bardzo ładny projekt :D Fajnie, że wszystko umieściłeś na jednym PCB co pozwoliło zachować estetykę. Sam całkiem niedawno zrobiłem ten sam wzmacniacz, dodałem do niego przedwzmacniacz Jabel J-42, wskaźnik wysterowania 2x5 LED oraz opóźnione załączanie słuchawek :D Jedynym minusem mojej konstrukcji są minimalne różnice pomiędzy otworami w jednej linii.

• #8 17 Kwi 2011 18:38
    Schizma
    Poziom 20  

Wykonanie bardzo ładne, gratuluję :). Gdzie jakiś bezpiecznik?

• #9 17 Kwi 2011 18:55
    Thunderacer
    Poziom 14  

Mogłeś zastosować dłuższe przewody (ekranowane) z gniazd wejściowych, umieszczając jednocześnie ich podłączenie z obwodem drukowanym dalej od transformatora. Skoro już umieściłeś trafo na środku płytki (nie wiedzieć czemu, nie w rogu) mogłeś je chociaż zekranować.

pozdrawiam

• #10 17 Kwi 2011 19:21
    Radziulek21
    Poziom 10  

hmm..
    - ścieżek nie zabezpieczałem bo nie widziałem większej potrzeby...miedz utlenia się do pewnego momentu, powstaje tylko cieńka warstewka pod która dalej jest czysty przewodnik przez który płynie prąd...

- ścieżki do potencjometru... raczej nie robią tez większego problemu biorąc pod uwagę długość interkonektu...

- co do prowadzenia masy nie widzę a raczej nie słyszę żeby coś brzęczało ani szumiało więc na moje jest ok :)

-obudowę firmy Hammond model 1455T1601 zakupiłem w sklepie internetowym TME

-wzmacniacza używam głównie z konsolą PS3 na której dysku mam pliczki WAV i zasila ona Senki HD555...uważam ze taki zestaw wystarcza przynajmniej mi a sam wzmacniacz prezentuje kilka klas wyżej...zastanawiam się jedynie nad zewnętrznym przetwornikiem C/A podłączonym do konsoli ,ale czy faktycznie będzie duża różnica w brzmieniu które i tak robi na mnie wrażenie? tego nie wiem bo nie sprawdzałem...

- przewody wejściowe i tym samym gniazda chinch umieszczałem eksperymentalnie tak by efekt przydźwięku nie był w żaden sposób słyszalny

• #11 17 Kwi 2011 19:41
    edenlubawa
    Poziom 15  

Bardzo podoba mi się wykonanie, szczególnie ta prostota i estetyka obudowy.
    Mógłbyś podać kosztorys??
    Zgadzam się z kolegami co do długości ścieżek to potencjometru i usytuowania trafo.

Dlaczego prowadzenie ścieżek pod kątem prostym jest złe??
    Pcb można zawsze drugą zrobić.

• #12 17 Kwi 2011 20:34
    mic11
    Poziom 10  

Bardzo estetycznie wykonany projekt. Ale mam takie pytanie offtopic: gdybym chciał w takim wzmacniaczu słuchawkowym wbudować "przelotkę" do głośników komputerowych to jak by miało to wyglądać? na wejściu stereo dać przekaźniki i jeden tor poprowadzić na wzmacniacz a drugi na gniazdo jack'a dla głośników, a przekaźnikiem sterować przy pomocy zwykłego przełącznika?

• #14 17 Kwi 2011 21:20
    kuba1im
    Poziom 19  

Radziulek21 napisał:

- co do prowadzenia masy nie widzę a raczej nie słyszę żeby coś brzęczało ani szumiało więc na moje jest ok :)

Na dobrą sprawę gołym uchem nie odróżnisz nawet czy to A-klasa, ucho nie rozróżni zakłóceń na poziomie 0.1% czy 0.001%, więc argument, że nie słychać brumienia to nic się nie dzieje nie jest dobry.

• #15 17 Kwi 2011 22:19
    luxus19
    Poziom 15  

Czy można prosić o dokumentację wzmacniacza chodzi mi o schemat i wzór ścieżek.

• #16 18 Kwi 2011 09:33
    rafixs
    Poziom 24  

A jakie są parametry tego wzmacniacza ? bo super wykonany.

• #17 18 Kwi 2011 10:57
    Radziulek21
    Poziom 10  

-kosztorys to coś w przedziale 300-400zł
    wiele części musiałem kupować po kilka,kilkanaście sztuk bo nie było
    możliwości zdobyć ich pojedynczo.A tak jak pisałem wcześniej najdroższa była obudowa bo to cos ponad 150 zł wyszło

-http://www.cyfronika.com.pl/kityAVT/AVT2464.HTM
    tutaj schemat całego wzmacniacza

-parametrów technicznych dokładnych nie znam (nie dysponuje odpowiednim sprzętem do tego typu pomiarów) ani AVT ich też nie podaje
    więc jedynym sposobem jest zbudowanie samemu i przekonanie się o brzmieniu tego urządzenia ...no chyba że ktoś robił już ten wzmak i wykonał stosowne pomiary to sam byłbym ciekawy jak wygląda to od strony technicznej a nie brzmieniowej

• #18 18 Kwi 2011 15:25
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Jak Ci się te HD555 sprawdzają z tym wzmacniaczem, słyszysz dużą różnicę pomiędzy tym wzmacniaczem, a takim zwykłym :?:
    Ja mam trochę wrażenie, że akurat ten single-ended jest jakiś nie do końca profesjonalny. Dlatego chcę spróbować stworzyć coś swojego, tyle że pull-push na tranzystorach bipolarnych. Może za niedługo zaprezentuję na elektrodzie.

Pozdrawiam ;)

• #19 18 Kwi 2011 23:02
    Radziulek21
    Poziom 10  

Mam wzmacniacz Pioneer a333 zasila on Audio Academy Phoebe 2s porównując jego dziurkę do słuchawek to ten przeze mnie zbudowany gra o niebo lepiej i słychać to od razu...nawet moja dziewczyna której zawsze audio było obojętne słyszy różnicę, a jest spora. Jest znaczna różnica w budowaniu sceny ta jest zdecydowanie głębsza,poza tym przestrzenność i rozdzielczość są na wysokim poziomie, instrumenty są ładnie podane zwłaszcza gitara elektryczna, saksofon, niższe rejestry nie zlewają się z wokalem przez co bardzo dokładnie słychać każdy instrument czy wokal. Ogólnie jestem naprawdę pod wrażeniem tej konstrukcji...zagrało tak jak chciałem i nic bym w zasadzie nie zmieniał:)

• #20 19 Kwi 2011 20:10
    kamilams303
    Poziom 9  

Witam.
    Wykonanie super, piękna estetyka.
    ps.
    Czy można prosić o wzór płytki pcb i spis elemnetów.

• #21 19 Kwi 2011 23:04
    KokiX
    Poziom 20  

Wzmacniacz starannie wykonany, dziwi mnie tylko, że angażując się tak profesjonalnie do tego projektu, kupując obudowę za 150, wrzuciłeś trafo do środka...

Jestem w trakcie kończenia swojego wzmacniacza słuchawkowego i mam z nim trochę problemów, jakbyś miał chęć pomóc: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1976270.html .
    Zastosowałem zwykłe rezystory (wybrałem by wartości rezystorów po obu stronach (kanał lewy i prawy) były takie same), kondensatory również zwykłe, wejścia pozłacane, tranzystory przeznaczone do audio BC550C/BC560C wybrane by były podobne parametrami, itp itd.
    Czy zastosowanie potencjometru takiego jak masz w swoim wzmacniaczu ma jakieś głębsze znaczenie? Mam z potencjometrem często problemy i nie wiem co zrobić by regulacja była równa na obydwu kanałach. 47kΩ B czy inny?

• #22 21 Kwi 2011 00:31
    luxus19
    Poziom 15  

kamilams303 napisał:
    Witam.
    Wykonanie super, piękna estetyka.
    ps.
    Czy można prosić o wzór płytki pcb i spis elemnetów.

Autor podał link do schematu a w nim znajduję się wszystko co potrzeba wraz ze spisem elementów. PCB najwyraźniej nie chce udostępnić. Sam pytałem o udostępnienie wzoru ścieżek

http://www.cyfronika.com.pl/kityAVT/AVT2464.HTM

• #23 26 Kwi 2011 12:18
    5451
    Usunięty  
  • #24 29 Kwi 2011 19:49
    Radziulek21
    Poziom 10  

prąd spoczynkowy ustawiłem na 125mA

• #25 10 Gru 2011 17:09
    kataniak1994
    Poziom 15  

Witam
    Mógłbyś wrzucić wzór płytki?
    Pozdrawiam

• #26 06 Sty 2012 00:18
    thom87
    Poziom 11  

Witam,

Czy mógłbym prosić o pomiar napięcia za mostkiem na kondensatorze filtrującym,
    z ewentualną wzmianką jakie napięcie sieciowe było podczas pomiaru?
    Zastanawiam się czy nie zakupić takiego transformatora.

Widzę że zastosowałeś tranzystory IRF530. Wcześniej też składałem ten wzmacniacz na tych tranzystorach i strasznie mi szumiał.
    Jak z szumem własnym wzmacniacza u Ciebie?

Prąd spoczynkowy 125mA na kanał?

Pozdrawiam

• #27 11 Mar 2012 11:50
    Radziulek21
    Poziom 10  

Właśnie troszkę wzmacniacz szumi, ale delikatnie... robiłem prototyp na BUZ78 i tez nie było takiego szumku...fakt do końca nie wiem czy jest to wina samych tranzystorów czy kwestia prowadzenia masy...
    prądy spoczynkowe są ustawione 125mA w każdej gałęzi wiec jeden kanał pobiera ok 250mA

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme