Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

centralne ogrzewanie układ otwarty

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> centralne ogrzewanie układ otwarty
Autor
Wiadomość
fako 1979
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: olsztyn

Post#1 Post autora tematu 17 Kwi 2011 16:34   

centralne ogrzewanie

Witam. Samodzielnie próbuje zbudować centralne ogrzewanie w starym domu. Chcę odłączyć kocioł w układzie otwartym z grawitacyjnym obiegiem wody - wspomaganym przez pompę. Mam kilka pytań:
1. Jeżeli grzejniki będą zasilane bocznie i będzie ich 7 (woda ciepła będzie wpływała do każdego z nich od góry rurą typu pex o przekroju 16 mm) to czy rura odbierająca wodę chłodną od tych 7 grzejników i kierująca ją do kotła musi mieć większy przekrój niż 16 mm?
2. Czy w układzie otwartym centralnego ogrzewania warto montować zawór trójdrożny lub czwórdrożny? Wyście z kotła który będę montował ma przekrój 1,5 cala. Z tego co mi wiadomo to zawory o które pytam mają przekrój 1 cala. Czy wmontowanie takiego zaworu w rurę z wychodzącą z kotła z wodą ciepłą nie ogranicza cyrkulacji wody?
3. Proszę również o schemat otwartego układu centralnego ogrzewanie z podgrzewaczem wody oraz zasilaniem grzejników.
Za pomoc serdecznie dziękuję
Powrót do góry

markmd
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: katowice

Post#2 17 Kwi 2011 20:15pomocny post - solucja   

Re: centralne ogrzewanie układ otwarty

Ad1.Nie musi. ale czym większy przekrój tym mniejsze opory przepływu.
Ad2.Warto. Np. zawór 4D umożliwia wykonanie dwóch obiegów o różnych temperaturach tzn. piecowego i grzejnikowego. Dzięki temu piec może pracować w miarę stabilnie na wyższej temperaturze niż grzejniki, co jest korzystne.
Zmniejszenie przekroju zawsze zwiększa opory, ale przecież chcesz dać pexa o jeszcze mniejszym przekroju. Od tego są pompy.
Ad3. Pełno tego w necie-trochę poszukaj i przedstaw swoją koncepcję-na pewno uzyskasz pomoc.

Dodano po 8 [minuty]:

Nawet poniżej jest post "mieszacz" z zaworem 3D, który przedstawia ideę działania.
Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Malopolska

Post#3 17 Kwi 2011 20:55   

fako 1979
Cytat:
2. Czy w układzie otwartym centralnego ogrzewania warto montować zawór trójdrożny lub czwórdrożny? Wyście z kotła który będę montował ma przekrój 1,5 cala. Z tego co mi wiadomo to zawory o które pytam mają przekrój 1 cala. Czy wmontowanie takiego zaworu w rurę z wychodzącą z kotła z wodą ciepłą nie ogranicza cyrkulacji wody?

markmd
Cytat:
Ad2.Warto. Np. zawór 4D umożliwia wykonanie dwóch obiegów o różnych temperaturach tzn. piecowego i grzejnikowego. Dzięki temu piec może pracować w miarę stabilnie na wyższej temperaturze niż grzejniki, co jest korzystne.
Zmniejszenie przekroju zawsze zwiększa opory, ale przecież chcesz dać pexa o jeszcze mniejszym przekroju. Od tego są pompy.
To w jaki jest cel grubych (1,5 ")rur jeśli zdławimy je zaworem 1" ???
Powrót do góry

das160
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: wrocław

Post#4 18 Kwi 2011 03:54   

Witam
Przedstawię ci parę podpowiedzi:
· Proponuję użycie pieca z zasobnikiem
· Zamontuj zawór czterodrożny 1cal z siłownikiem
· Rury im większe tym lepiej, przy piecu i do zasobnika 25, rozprowadzenie 20, gałązki do grzejników 16
· Naczynie przelewowe zasil rurą 16, przelew 25, napowietrzenie zbiornika 25cm powyżej przelewu, przelew możesz wprowadzić do kanalizacji
· Grzejniki w zależności od ocieplenia domu, dobra izolacja grzejnik płytowy, zła izolacja grzejnik żeliwny
· Zamontuj przy grzejnikach zawory: zasilający regulacyjny oraz odcinający powrotny ( nie należy używać zaworów kulowych )
· Zamontuj dwie pompy obiegowe: jedną na CO drugą na CWU
· Zamontuj układ bezpieczeństwa ( jest to automatyczny zawór dopuszczający zimną wodę do układu w przypadku zagrzania wody powyżej 95 stopni powyżej )
Tak zbudowany układ będzie oszczędny, wydajny i bezpieczny.
Na pewno będziesz miał wiele pytań, moje podpowiedzi nie wyczerpują tematu jednak niema sensu opisywać wszystkich układów. Napisz co cię interesuje, to podpowiem.
Jeżeli chodzi o pytania o zwężenie średnicy z 40 na 25, to 40 jest średnicą standardową przy piecach stałopalnych o mocy do 20kW ze względu na system grawitacyjny ( system archaiczny ). Powiem krótko w piecach gazowych o mocy 25 kW wyjście z pieca to 18 do 20. Średnica rury ma znaczenie ze względu na pojemność cieplną, oraz prędkość przepływu ( szumy w kaloryferach ).
I jeszcze jedna rada ile zaoszczędzisz na budowie to 10 razy tyle stracisz na rachunkach za ogrzewanie.
Pozdrawiam

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Kwi 2011 03:54   

Powrót do góry

markmd
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 18 Kwi 2011 09:02   

Stanisław. Dobrze o tym wiesz, że piece węglowe zależnie od wielkości mają króćce wyjściowe 1,5' ; 1 3/4' i więcej. Są takie dla systemów grawitacyjnych (bez pomp). W systemach z pompami nie potrzeba takich przekrojów. Gdybyś miał więcej pytań tego typu-nie wstydź się.
Co do schematu drugiego postowicza proponuję zbiornik wyrównawczy podłączyć trzema rurami (alarmowa,wzbiorcza,przelewowa).
Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 18 Kwi 2011 09:26   

markmad Ja nie wstydzę się pytać, zwłaszcza tego co nie wiem>>w końcu coś nowego się nauczę.Ale z tym zaworem (4-ro,lub 3- drożnym)1" przy rurach 1½",lub¼"to coś tak jak z łańcuchem z ogniwami np.z drutuΦ10, reperowanymi drutem Φ5. Ja wiem że powiesz ,że jest pompka. To ja dołożę,że jeszcze okręci się drutem(to reperowane ogniwko-w łańcuchu).
Pozdrawiam.
Powrót do góry

nikt_ważny
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 18 Kwi 2011 10:22   

markmd i stanislaw1954 oboje macie rację.
W "DTR-ce" kotła powinno być napisane dokładnie w jakiej odległości od kotła można zredukować średnice.
Dotyczy to zwłaszcza zaworów czterodrogowych bo to one muszą po stronie kotła "chodzić" grawitacyjnie i to właśnie na odcinku do zaworu czterodrogowego nie powinno się redukować.
Wiem że zawory o takich średnicach są drogie ale chyba warto zrobić to porządnie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Kwi 2011 10:22   

Powrót do góry

markmd
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 18 Kwi 2011 13:04   

Grawitacyjnie pracują tylko proste obiegi pierwotne i tu redukowanie jest nie wskazane. Przy bardziej złożonych obiegach pierwotnych (np. kilka pieców) stosuje się pompy i redukcja nie ma takiego znaczenia. Ale odbiegliśmy od tematu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Kwi 2011 13:04   

Powrót do góry

nikt_ważny
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 19 Kwi 2011 13:36   

Oto fragment DTR kotła firmy R-eco.
W czerwonej ramce interesujący nas fragment.
Inne kotły też powinny mieć takie wytyczne.
Powrót do góry

markmd
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 19 Kwi 2011 13:53   

Nie mam nic przeciwko, a nawet jestem za większą odległością. Nie oznacza to jednak, że całość instalacji wykonamy 2'.
Powrót do góry

nikt_ważny
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 19 Kwi 2011 15:35   

Nie wiem czy ja wypowiadam się źle.
Czy może z innych powodów nie jestem rozumiany ?
Na załączonym obrazku napisane jest wyraźnie że nie można zredukować na długości 1m. od kotła.(w tym przypadku 2" bo są kotły o innych średnicach przyłączy)
Czy coś jest w tym niezrozumiałego ?
Tam nic nie ma o całej instalacji w tej średnicy.
Kłócicie się czy można zredukować czy nie.
Starałem się jedynie Was pogodzić - wiadomo że średnica jest zależna od mocy i należy ją obliczyć.(na "oko" to chłop w szpitalu leży)
A już na pewno jest niedopuszczalne redukowanie przy kotle , jak wynika z załączonego obrazka w tym przypadku wolno to zrobić przynajmniej 1m. od kotła.
Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 19 Kwi 2011 16:33   

nikt_ważny Dziękuję za wyjaśnienie odległości między piecem ,a redukcją. A swoją drogą czy ktoś zauważył , że naczynie wzbiorcze jest podpięte na powrocie.A wielu fachowców upiera się że nie wolno!
Powrót do góry

kajec
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: frysztak

Post#13 19 Kwi 2011 17:30   

stanislaw1954 napisał:
A swoją drogą czy ktoś zauważył , że naczynie wzbiorcze jest podpięte na powrocie.A wielu fachowców upiera się że nie wolno!

I mają rację.
Rura od dołu naczynia podłączona do powrotu przy kotle jest nazywana rurą wzbiorczą, ma ona za zadanie odprowadzić nadmiar wody w wyniku zwiększenia objętości po podgrzaniu do naczynia.
Z kolei rura podłączona z zasilania kotła do naczynia nazywana wznośną lub bezpieczeństwa pozwala na wyrzucenie pary wodnej do zbiornika podczas zagotowania kotła. Wpięcie tej rury do zbiornika wyrównawczego ma być wykonane w górnej jego części.
Przy kotłach dużej mocy te rury muszą być osobno, w kotłach małej mocy takie jakie mamy w domach można zastosować jedną rurę wzbiorczą/bezpieczeństwa podłączając ją do wyjścia kotła bez żadnej armatury.
Dodatkowo na wysokości 2/3 zbiornika powinien być przelew i odpowietrzenie.
Powrót do góry

stanislaw1954
Poziom 23
Poziom 23

Post#14 19 Kwi 2011 19:08   

To jak to jest kajec
Cytat:
I mają rację.
Czyli wolno czy nie?
Powrót do góry

kajec
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 19 Kwi 2011 19:44   

Przeczytaj raz jeszcze mój post, po co jest rura bezpieczeństwa, ano gdy kocioł zagotujesz to para gdzieś musi wyjść. Podłączając naczynie do wyjścia kotła (zasilania) masz to z bani, jeśli do powrotu cała para idzie przez pompy w instalacje.
Na schemacie kotła r eko, który zamieścił nikt_ważny masz wpięte dwie rury; wzbiorczą od powrotu, i wznośną z zasilania jest to ok. z tym że do kotłów małej mocy można zastosować tylko jedną rurę OD ZASILANIA , dodatkowo brakuje tam przelewu.
Powrót do góry

nikt_ważny
Poziom 13
Poziom 13

Post#16 19 Kwi 2011 20:13   

Do powrotu wolno podpiąć tylko w przypadku opisanym przez kolegę kajec.(trzy rury)
Rysunek zamieszczony przez niego pokazuje uproszczony sposób podłączenia naczynia wzbiorczego.
Przepisy pozwalają na takie podłączenie (tylko małe kotły i tylko w przypadku jednego kotła).
W przypadku dużego kotła lub podłączenia kilku w kaskadę trzeba zastosować pełne "orurowanie" tzn. wspomniane przez kajca trzy rury:
Wzbiorczą , bezpieczeństwa i przelewową.
Jeżeli jest to kaskada to każdy z kotłów musi mieć podciągniętą swoją rurę bezpieczeństwa. tzn. wspólna rura wzbiorcza , wspólna rura przelewowa i tyle rur bezpieczeństwa ile jest kotłów.
Powrót do góry

jhanik
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Żywiec

Post#17 24 Mar 2012 00:45   

Witam fachowców. Chciałbym podpiąć się pod ten jeszcze nie tak stary wątek. Mianowicie po podstawowym zapoznaniu się z układami centralnego ogrzewania stwierdziłem, że mam źle podpięte naczynie wzbiorcze do układu, mianowicie podpięte jest tylko do powrotu, oczywiście bez żadnych zaworów. Pompa z zaworem różnicowym wpięta jest na zasilaniu, do kotłowni wraca rura przelewowa. Wystarczy tylko trochę przegrzać wodę, np. niedomknięte drzwiczki od popielnika i chyba zaczyna tworzyć się para, która idzie przez pompę na układ i zaczyna strzelać w grzejnikach. Dokładnie tak jak pisał kajec. Duży problem może być przy zagotowaniu się wody. Instalacja ma 30 lat i nawet nie wiem kto ją robił. Nie wiem co z tym zrobić, bo ciągnąć teraz rurę z zasilania na strych przez dwie kondygnacje jest problem, może wykorzystać rurę przelewową, a przelew wyprowadzić na strychu, tylko nie wiem w jakim stanie jest ta rura. Może macie jakieś pomysły?
Powrót do góry

kajec
Poziom 11
Poziom 11

Post#18 24 Mar 2012 14:37   

Wykorzystując rurę przelewową, to byłby to taki półśrodek bo średnica tej rury to zapewne 1/2 cala a to trochę za mało jak na rurę bezpieczeństwa. Dodatkowo tracisz kontrolę w momencie dopełniania wody do instalacji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Mar 2012 14:37   

Powrót do góry

k0s10r
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Aleksandrów Kujawski

Post#19 24 Mar 2012 18:35   

das160 napisał:
Naczynie przelewowe zasil rurą 16, przelew 25, napowietrzenie zbiornika 25cm powyżej przelewu, przelew możesz wprowadzić do kanalizacji

Chyba rurę bezpieczeństwa daje sie nie mniej niż 25 mm średnica wewnętrzna.
Powrót do góry

das160
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: wrocław

Post#20 27 Mar 2012 01:13   

k0s10r napisał:
das160 napisał:
Naczynie przelewowe zasil rurą 16, przelew 25, napowietrzenie zbiornika 25cm powyżej przelewu, przelew możesz wprowadzić do kanalizacji

Chyba rurę bezpieczeństwa daje sie nie mniej niż 25 mm średnica wewnętrzna.

Witam
ja zaproponowałem układ który musi posiadać wszystkie konieczne elementy, jednym z ważniejszych jest zawór np. danfos BVTS który przejmuje na siebie rolę zabezpieczenia.
·
das160 napisał:
Zamontuj układ bezpieczeństwa ( jest to automatyczny zawór dopuszczający zimną wodę do układu w przypadku zagrzania wody powyżej 95 stopni powyżej )
Tak zbudowany układ będzie oszczędny, wydajny i bezpieczny.

Moje wypowiedzi proszę traktować kompleksowo, nie wybiórczo. Pozdrawiam

Powrót do góry

tetroda
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Turza k. Wodzisławia Śląskiego

Post#21 27 Mar 2012 11:11   

Montaż kotła na paliwo stałe w świetle obowiązujących przepisów
http://ogrzewnictwo.pl/artykuly/projekto...ezpieczna-instalacja-magazyn-instalatora
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> centralne ogrzewanie układ otwarty
Strona 1 z 1