Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Plyta indukcyjna - roznice miedzy 400 V, a 230 V

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> Plyta indukcyjna - roznice miedzy 400 V, a 230 V
Autor
Wiadomość
ve.lo
Poziom 10
Poziom 10

Post#1 Post autora tematu 19 Kwi 2011 19:29   

Plyta indukcyjna - roznice miedzy 400 V, a 230 V

Witam

Niedlugo odbieram mieszkanie w nowym budownictwie,wzwiazku z czym nie bede mial gazu i jestem skazany na plyte grzewcza. Znam zalety indukcji, jestem po lekturze paru forow. Mam jednak pytanie takie bardziej praktyczne:
1) Zalozmy srednie uzycie plyty indukcyjnej ok 1 godziny dziennie w ilosci 1, sporadycznie 2 pola. Gotuje raczej miedzy malo a srednio. Nie robie zadnych zapraw, nie gotuje niczego typu bigos co by sie dlugo gotowalo, wiec uzycie raczej tylko po ty by zrobic na biezaco cos do jedzenia. Jezeli chodzi o plyty indukcyjne to mamy do wyboru w zaleznosci od sposobu podlaczenia, takie na 230 V i na 400 V. Jak sposob podlaczenia ma wplyw na wysokosci zuzycia pradu ? Jaka metoda podlaczenia jest tansza w ekspoloatacji ? Wytlumaczcie mi to prosze w miare prosto. Zaznaczam ze z dziedziny elektryki jestem raczej zielony - po prostu nie moja dziedzina.
2) O co chodzi z ta moca przylaczeniowa. Niektore plyty maja podana ja jako 5,3 kW, inne 6,4 kW, inne zas 7,2 kW. Ktora jest lepsza ? Ktora plyta jest bardziej ekonomiczna.

Pzdr
ve.lo
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Kwi 2011 19:29   

Powrót do góry

any56
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa

Post#2 19 Kwi 2011 19:46   

Re: Plyta indukcyjna - roznice miedzy 400 V, a 230 V

1. Płyta na 400V wymaga instalacji trójfazowej. Konieczny będzie dodatkowy licznik energii i przyłącze.
2. Aby dobrać odpowiednią moc płyty, powinieneś znać wartość głównego zabezpieczenia mieszkania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Kwi 2011 19:46   

Powrót do góry

darek_wp
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: nowy sącz

Post#3 19 Kwi 2011 19:58   

1. Zużycie energii elektrycznej zależy od czasu pracy kuchenki a nie od napięcia zasilania. Od napięcia zasilania zależy natomiast pobór prądu a co za tym idzie konieczość odpowiedniego doboru osprzętu i wykonania instalacji elektrycznej - 1 faza = zasilanie z 230V = duży prad = większy przekrój przewodów, 3 fazy=zasilanie 400V= mniejszy prąd = mniejszy przekrój przewodów itd.
2. Moc płyty nie ma nic wspólnego z jakością kuchenki ma natmiast wpływ na szybkość gotowania potraw i wysokośc opłat za energię elektryczną.
3. W zależności od tego jakim rodzajem zasilania dysponujesz w mieszkaniu - 1 fazowe czy 3 fazowe i jakiej wielkości jest zabezpieczenie przed licznikiem - należy dobrać moc płyty. Przy zasilaniu 3 faz moc płyty może być większa ze względu na wyższe napięcie zasilania = mniejszy prąd płynący w obwodzie - tu wybiera się płyty 6,4 - 7,2 kW. Przy zasilaniu 1 faz moc płyty musi być mniejsza ze względu na niższe napięcie zasilania = większy prąd płynący w obwodzie - tu wybiera się płyty 5 kW i mniejsze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Kwi 2011 19:58   

Powrót do góry

ve.lo
Poziom 10
Poziom 10

Post#4 Post autora tematu 19 Kwi 2011 20:06   

W umowie nie mam podanych tak dokladnych danych. Wiem tylko ze bede mial instalacje 3-fazowa przygotowana pod plyty grzejne - to jest podane w umowie. Odbieram nowe mieszkanie takze zakladam ze jezeli chodzi o zabezpieczenia to bedzie wszystko przygotowane zeby bylo ok. Stad wynika moje pytanie co bedzie bardziej oplacalne dla mojej kieszeni, jezeli chodzi o przyszle rachunki za prad. Na zakup plyty indukcyjnej moge przeznaczyc do 3 tys PLN.
Powrót do góry

janek4501
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: debica

Post#5 28 Sty 2012 12:01   

Witam, podłączę się do tematu, czy jest różnica w poborze prądu jeśli mam kuchenkę podłączoną na 230V lub 400V(siła) , chodzi mi o mniejsze rachunki , pozdrawiam
Moderowano przez mrhari:
Proszę przeczytać posty wyżej.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> Plyta indukcyjna - roznice miedzy 400 V, a 230 V
Strona 1 z 1