Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC

M-Dj 23 Kwi 2011 15:25 15948 28
  • Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC

Witam :)
    Chcę przedstawić mój kolejny projekt, tym razem mobilnego subwoofera na głośniku firmy STX, model SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC.

Na początek koszty wykonania:
    - SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC – 296zł
    - uchwyty – 12,80zł x 2
    - narożniki – 0,70zł x 8
    - krata – 34,60zł
    - tunele BR – 6,50zł x 2
    - klej do wykładzin OSAKRYL – 10,23zł
    - kabel SPEAKON 10m – 69zł
    - sklejka 18mm – 117,60zł
    - kabel wew. – 5,80zł
    - wkręty czarne – 10zł
    - łączna kwota za wysyłkę wyniosła – 50,20zł
    - materiał i nóżki już miałem, więc nie musiałem kupować
    - KOSZT CAŁKOWITY 637,63zł

Jeśli chodzi o głośnik, to prezentuje się całkiem nieźle, choć muszę przyznać,
    że producent mógł trochę bardziej przemyśleć jego konstrukcję pod względem zabezpieczenia przeciw dostawaniu się do karkasu cewki zanieczyszczeń.
    Z tyłu głośnika jest otwór średnicy ok. 6cm (nie wiem dokładnie, bo nie zmierzyłem go przez umieszczeniem głośnika w obudowie), przez który można dotknąć karkasu cewki, nie ma tam żadnego zabezpieczenia w postaci gąbki,
    czy innego materiału zabezpieczającego przed dostaniem się kurzu.
    Myślałem nad zabezpieczeniem tego otworu, ale szczerze chyba by to nic nie dało, ponieważ jeśli popatrzeć na zdjęcie głośnika z boku, to między zawieszeniem dolnym, a magnesem również są niezabezpieczone otwory, przez które widać karkas cewki.
    Jeszcze jeden minus wizualny głośnika, to kosz, który mógłby być wykonany z większą dokładnością, gdyż w niektórych miejscach widać jakby krzywizny formy, w której był tworzony, ale są one na tyle małe, że trzeba się lepiej przyjrzeć z bliska, aby je dostrzec.

Jeśli chodzi zaś o dźwięk, to na razie mogę tylko powiedzieć, że w warunkach domowych (gdyż nie miałem go jeszcze okazji przetestować na żadnej sali) krótko mówiąc grzmi, schodzi bardzo nisko.

W paczce nie ma żadnej zwrotnicy, do odcięcia średnich i wysokich częstotliwości jest wykorzystany crossover ze wzmacniacza ADS LX800 + do tego sygnał przepuszczony przez equalizer American DJ model. XEQ-152.

Obudowa – sklejka 18mm o wymiarach netto: wys x szer x głęb 510 x 440 x 410 mm, objętość netto wynosi 92L. Tunele BR o fi wew. 75mm i długości 85mm. Paczka zestrojona na 45Hz. W środku krzyż wzmacniający. Głośnik, uchwyty oraz terminal osadziłem w obudowie stosując uszczelnienie z samoprzylepnej taśmy teflonowej. Głośnik przymocowany czarnymi śrubami M6 i nakrętkami pazurkowymi.

Poniżej kilka zdjęć subwoofera. Zapraszam do oglądania i oceniania mojego projektu.

Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC

Fajne!
  • #2 23 Kwi 2011 15:35
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Co tu dużo pisać, konstrukcja bez jakichś fajerwerków od strony wizualnej, ale naprawdę starannie wykonana i przemyślana w każdym szczególe. Prosto i solidnie, czyli tak jak lubię :)

Swoją drogą ten motyw zaokrąglenia z przodu wg mnie nadaje troszkę uroku, ot tak coś innego niż płaska maska :P

Stolarka, oklejanie itd. jak widać starannie, bez niedociągnięć.

Z początku były obawy co do tego, czy takie BR nie będą świszczeć, ale po testach się okazało, że nie, przynajmniej nie przy obecnej do wykorzystania mocy... :)

Pozdrawiam, i Wesołych Świąt!

• #3 23 Kwi 2011 21:44
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

witam. No widzę udana konstrukcja . I polecam ci jednak zabezpieczenie otworów wentylacyjnych głośnika . jakimś materiałem lub gąbką, ponieważ nowe stx bez zabezpieczonych otworów szybko padają Ostatnio regenerowałem głośnik stx gdn 30-400-8 przetarła się cewka . a w szczelinie cewki znalazłem różnego rodzaju śmieci. To jest wada Stx miejmy nadzieje że w końcu to poprawią.

• #4 23 Kwi 2011 22:55
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Siema, no więc projekt bardzo ciekawy. Nie ma co zbytnio się rozpisywać, gdyż nie dopatruję się tu żadnych niedociągnięć ze strony wizualnej jak i ze strony samej konstrukcji.

Jedynie co rzuciło się w moje oczy, to stosunkowo małe otwory BR, które jak podejrzewam przy pełnym wysterowaniu głośnika, mogą być słyszalne.

Jak już koledzy wyżej pisali, pasowało by coś jednak zrobić z tymi niezabezpieczonymi otworami wentylacyjnymi, gdyż nie wiadomo co może wpaść do paczki... A po co potem straty ? Najlepiej zapobiec na przyszłość.

Mam nadzieje że ktoś z STX'a czyta forum, i poprawią ten błąd konstrukcyjny, nawet poprzez dodanie jakiejś gąbki dźwiękoprzepuszczalnej czy np. takiej metalowej siateczki.

• #5 23 Kwi 2011 22:59
    M-Dj
    Poziom 9  

Z zabezpieczeniem otworu z tyłu nie byłoby problemu, ale jak zasłonić otwory między magnesem, a zawieszeniem dolnym?

• #6 24 Kwi 2011 00:21
    flubber.trip
    Poziom 27  

M-Dj napisał:
    Z zabezpieczeniem otworu z tyłu nie byłoby problemu, ale jak zasłonić otwory między magnesem, a zawieszeniem dolnym?

Zakleić wszystko płótnem stosowanym na maskownice. Dzwięko przepuszczalność i ochrona gwarantowana ;]

• #7 24 Kwi 2011 08:09
    MATEO XXX
    Poziom 16  

Witam subwoofer fajny myślę że daje kopa , mam takie małe pytanko co do kratownic , gdzie taką można dostać .

• #8 24 Kwi 2011 08:23
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Tak jak to już było mówione, można wszystko zakleić płótnem/gąbką dźwięko przepuszczalną, lub szukać takiej drobnej siateczki, np. stalowej - wyciąć odpowiednio pod otwory i zakleić.

• #9 24 Kwi 2011 10:14
    M-Dj
    Poziom 9  

Kratę kupiłem w STXie, na stronie STX ma symbol Siatka PA 490/482, potem ją dociąłem, aby uzyskać taki, a nie inny kształt.

Co do ulepszenia głośnika, to muszę przetrawić wszystkie możliwe opcje i myślę, że za niedługo coś podziałam :)

• #10 24 Kwi 2011 10:31
    398216
    Usunięty  
  • #11 24 Kwi 2011 11:39
    micho29
    Poziom 8  

Dla mnie wypas i bomba,przmyślana kosntrukcja i starannie wykonana a to sie w dzisiejszych czasach chwali.No i ja sam też od pojawienia sie tego głosnika myslałem o takiej konstrukcji.

• #12 24 Kwi 2011 12:49
    DelphiX
    Poziom 12  

Jak dla mnie 5+/6. Naprawdę konstrukcja wyróżnia się na tle innych - jest wykonana profesjonalnie (ciężko byłoby ją odróżnić od produkcji firmowych.
    Podoba mi się design frontu - nie jest wulgarny, a przy tym podkreśla potężny głośnik. Bardzo dobrze, że dałeś dodatkowe wzmocnienie w postaci list w środku. Sklejka jest o wiele lepsza od płyty wiórowej :)

Wesołych Świąt

• #13 24 Kwi 2011 12:54
    M-Dj
    Poziom 9  

Nawiązując do wypowiedzi dj-MatyAS, muszę przyznać, że bardzo się wahałem nad lakierem strukturalnym, jednak założenie było proste - projekt niskobudżetowy, ale przemyślany, stąd m.in. dobór takiego głośnika, a nie innego, wygrał materiał, a nie lakier na powierzchni, gdyż materiał miałem i nie musiałem kupować. Co do większej średnicy otworów BR, to sugestie o zwiększenie ich średnicy nasuwał mi już użytkownik wisnia_lwa, ale chciałem, aby jednak konstrukcja była w miarę kompaktowa, również ze względów transportowych. Być może średnica BR jest za mała, jeśli jednak podczas grania na sali przy dużej mocy nie będzie świstów i szmerów, cel będę uważał za osiągnięty :)

• #14 24 Kwi 2011 14:22
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Co do lakieru strukturalnego- owszem, wygląda PRO, ale nie wszędzie się sprawdza, przy częstym transporcie jednak trzeba uważać bardziej jak z kocem i szybciej widać ślady "tułaczki"... Dlatego lakier owszem, ale nie wszędzie....

• #15 24 Kwi 2011 15:51
    398216
    Usunięty  
  • #16 24 Kwi 2011 16:57
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

To fakt. Ale jak koc dobrze położony (równomiernie podklejony) i dobrej jakości, to spróbuj go w normalnych warunkach przedrzeć... Miałem kolumnę w lakierze i wiem, co się działo po kilku transportach. Mam też w kocu i nie muszę się bać tak, jak w wypadku lakieru...

Aczkolwiek zdecydowany plus struktury- profesjonalny wygląd...

• #17 24 Kwi 2011 20:52
    Misiek1233
    Poziom 18  

Bardzo pozytywne wrażenie. Ująłeś mnie tym malowaniem wkrętów ;)

STX'y o takie sobie głośniki ale to tylko taka mała krytyka. Staranność wykonania bardzo pozytywnie nastraja. Powodzenia

• #18 25 Kwi 2011 08:52
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Cytat:
    STX'y o takie sobie głośniki ale to tylko taka mała krytyka.

Owszem, masz rację. Ale jak weźmiesz pod uwagę ich cenę- to zaczynają się robić bardzo dobre... :) Bo w tej cenie nie ma nic lepszego (z nowych), taka prawda. Nie na polskim rynku.

Chociaż w STX panuje tendencja do robienia coraz to droższych głośników z tego, co widzę. I coraz lepszych... Bo co jak co, ten woofer parametry ma zdecydowanie lepsze od poprzednika GDN 38-550-4, i nawet wygląda bardziej profesjonalnie, membrana też widać zaimpregnowana porządnie (czego w poprzedniku brakowało).

Ogólnie wg mnie, problemem STX-a nie jest samo brzmienie, które określiłbym na bardzo dobre w porównaniu do ceny. Ale problemem tych głośników są pewne niedoróbki, np. w stylu tych niezabezpieczonych otworów wentylacyjnych. Coś takiego u konkurencji (o ile można tak nazywać wyroby ze stajni B&C czy RCF itp.) nie ma miejsca...

No i samo podejście do klienta w STX mnie czasem irytuje... :)

• #19 25 Kwi 2011 11:24
    gregory1980
    Poziom 1  

Konstrukcja fajnie zrobiona na dobrym przetworniku. Jak dla mnie to za duża liczba wkrętów. Na jedną długość boku wystarczy 5-7 szt. Bass-reflex dałbym szczelinowy ponieważ dodatkowo usztywniłby cała paczkę. Uchwyty też dałbym nieco niżej.

• #20 25 Kwi 2011 11:33
    M-Dj
    Poziom 9  

Nie robiłem BR szczelinowego, gdyż tak jak pisałem - miała to być konstrukcja kompaktowa. Uchwytów niżej się nie dało zamocować, ponieważ wypadłyby w miejscu gdzie jest krzyż wzmacniający, po za tym byłby gorzej wyważony do przenoszenia.

• #21 25 Kwi 2011 11:54
    marian133
    Poziom 37  

Udana konstrukcja,fajny "dizajn" frontu.

Minusy lub co bym pozmieniał? Tak jak już inni pisali za dużo tych wkrętów,nie potrzeba tyle,jak robiłem odwrotki EqToma to dałem mniej :) Po za tym miało to być kompaktowe a im więcej wkrętów tym cięższe (wiadomo że to nie będzie 5kg ale zawsze). Nóżki bym zrobił ze sklejki,czyli takie płozy,za darmo i bardzo mocne. Wzmocnienie od krzyża do tylnej ścianki bym odprowadził. Jak dasz pod kratę bulpren to dopiero będzie wyglądać ;) Pozdrawiam.

• #22 25 Kwi 2011 13:27
    M-Dj
    Poziom 9  

Nóżki już miałem, więc nie płaciłem za nie, w sumie to chyba mam jeszcze ze 40szt :) A takie same dałem do robionych kiedyś przeze mnie estradówek (temat z budowy również zamieściłem na elce) i nic się z nimi nie dzieje tzn, nie pękają, nie ścierają się :)

• #23 27 Kwi 2011 13:26
    Bambus97
    Poziom 15  

Z wkrętami trochę przesadziłeś, wystarczyłby co drugi.
    Głośnik najlepiej cały owinąć maskownicą głośnikową, tak jak to mają stare głośniki tonsila(tylko że chyba płótno), pozostawiając membranę nie zakrytą.
    Pozdrawiam

• #24 27 Kwi 2011 21:00
    M-Dj
    Poziom 9  

Dzięki za słowa uznania :)
    Co do zmodyfikowania głośnika pod względem zabezpieczeń przeciw kurzowi, za niedługo jak będę miał materiały dźwiękoprzepuszczalne, którymi będę mógł "zatkać" otwory, przedstawię je w poście w tym temacie, jednak będzie to dopiero po 8 maja gdyż 7 gram na imprezie i nie mam już na razie czasu, żeby rozkręcać paczkę i bawić się z ulepszeniami. Dziwi mnie jednak fakt, iż w dużo starszym modelu jak np GDN-30-550-4-AE STX potrafił zrobić zabezpieczenia w koszu, choć otwór w magnesie został niezabezpieczony, a teraz tworząc nowe modele głośników o lepszych parametrach nie zwraca się uwagi na tak ważne "szczegóły".

• #25 28 Kwi 2011 22:58
    marian133
    Poziom 37  

M-Dj napisał:
    Dziwi mnie jednak fakt, iż w dużo starszym modelu jak np GDN-30-550-4-AE STX potrafił zrobić zabezpieczenia w koszu, choć otwór w magnesie został niezabezpieczony, a teraz tworząc nowe modele głośników o lepszych parametrach nie zwraca się uwagi na tak ważne "szczegóły".

Być może dlatego że i tak nie zdawało to egzaminu. Nie ma siły na ludzi którzy robią paczkę z 5kg wiorów w środku gratis,nawet B&C wymięknie. Z drugiej strony projektowanie głośników od zera to ciężka praca i duże doświadczenie,może za kilka lat STX zrobi taki głośnik do którego nikt się nie przyczepi.

• #26 29 Kwi 2011 07:34
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Cytat:
    Być może dlatego że i tak nie zdawało to egzaminu. Nie ma siły na ludzi którzy robią paczkę z 5kg wiorów w środku gratisByć może dlatego że i tak nie zdawało to egzaminu. Nie ma siły na ludzi którzy robią paczkę z 5kg wiorów w środku gratis

Masz rację, ale ta paczka na pewno taka nie była... :) A i większość osób myślących wyciąga dokładnie wszystkie zanieczyszczenia przed montażem głośnika. Ale jednak na imprezie np. ktoś może coś wrzucić do środka, czy cos tam w transporcie się legutko ukruszy w środku... To są głośniki estradowe jednak, i mimo ceny (która zresztą już jest na poziomie eminence np.) powinny być przygotowane do pracy w ciężkich i niesprzyjających warunkach...

• #27 29 Kwi 2011 13:01
    398216
    Usunięty  
  • #28 04 Maj 2011 05:19
    Granat :)
    Poziom 34  

Ja jeszcze nawiążę krótko do tych BRów. Świszczenia na imprezach nie usłyszysz, za to taka mała powierzchnia portu skutecznie zmniejsza jego efektywność. Symulacja w winisd nie bierze tego pod uwagę. Jeśli liczy się mobilność, to mogłeś zrobić mniejszą komorę głośnika (ok 70L) i uzyskane w ten sposób 20L przeznaczyć dla BR. Wtedy zejście by się polepszyło i minimalnie zwiększył by się spl pomiędzy częstotliwością strojenia portu a górną częstotliwością odcięcia subwoofera. W domu możesz nie usłyszeć różnicy między dużym br a małym, ale na sali owszem.
    Poza tym całkiem ładne wykonanie :)

• #29 18 Lip 2011 21:39
    M-Dj
    Poziom 9  

Nawiązując (trochę po czasie, ale nie ważne) do tematu zabezpieczenia otworów w głośniku, żeby kurz itp nie dostawały się do okolic cewki, w końcu udało mi się przykleić metalową siateczkę z nierdzewki :) Przykleiłem ja butaprenem i choć może nie wygląda to super estetycznie, to powinno zdać egzamin. Siateczka jak widać nie ma zbyt dużego prześwitu względnego, ale bardzo swobodnie przepuszcza powietrze. Po zamontowaniu w subwooferze zmodyfikowanego głośnika i odpaleniu bass-testu nie słychać zanieczyszczeń dźwięku, czy szumów, które mogłyby być spowodowane ograniczeniem przepływu powietrza przez siateczkę.

Poniżej kilka zdjęć:

Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC Subwoofer STX na głośniku SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme