Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zakłócenia w obiorze DVB T z nadajnika Kalisz/Mikstat

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Zakłócenia w obiorze DVB T z nadajnika Kalisz/Mikstat
Autor
Wiadomość
arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#1 Post autora tematu 28 Kwi 2011 20:37   

Zakłócenia w obiorze DVB T z nadajnika Kalisz/Mikstat

Witam,
Problem polega na zakłóceniach (tak przynajmniej podejrzewam).
Odległość do nadajnika Kalisz/Mikstat to 64,2 km, a profil terenu jak na tym foto http://zapodaj.net/95a85679f127.jpg.html
Antena zamontowana na wysokości ~ 15 m(blok 3 piętro), taka jak na foto [Link http://www.anprel-electronics.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=484&Itemid=2 z płytką (wzmacniaczem) SWA 7 (zielona). Całość podpięta do TV Sony i ADB 2850 ST i problem polega na tym, że strasznie tnie obraz w godzinach 10:00 do ~ 16:00, kabel dobry z porządnym ekranowaniem, parametry odbioru to siła 65 - 72 %, a jakość 100%. Przy tych zacinkach zauważyłem, że siła się nie zmienia, a jakość skacze w dół, czasem nawet do zera. Na oko nie widać w kierunku anteny czegoś co mogłoby zakłócać. Dodam, że kanały analogowe z Kalisza odbierają dobrze, a DVB T tną w godzinach jak wyżej pisałem, chociaż nie zawsze, bo są dni kiedy tnie mało lub wcale. Nie wiem czy to ma coś wspólnego, ale czasem jak przejedzie jakieś auto lub motocykl (za blokiem w którym mieszkam jest ulica) to potrafi czasem obraz przyciąć. Co może być przyczyna takiego stanu, proszę o podpowiedź i pozdrawiam

Linki uporządkowałem . [SP5ANJ]
Powrót do góry

SP5ANJ
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa

Post#2 28 Kwi 2011 20:50   

Re: Zakłócenia w obiorze DVB T z nadajnika Kalisz/Mikstat

Witam.

Cytat:
z płytką (wzmacniaczem) SWA 7

A czy to nie jest np. wzbudzanie się tego wzmacniacza, z którego robi się zwykły generator "zagłuszający" odbiór. ??

To tylko przypuszczenie.
Aby to sprawdzić to w czasie zaniku 100% do zera - zmniejsz napięcie zasilania tego wzmacniacza z +12V do np. +9V.
- Jeżeli masz taką możliwość -

Cytat:
kabel dobry z porządnym ekranowaniem

Jakość kabla koncentrycznego z funkcji jego tłumienia - określa się z parametrów :
- izolatora (jego rodzaju/wykonania) pomiędzy oplotem a żyłą środkową (pianka tłumi mniej niż pełna izolacja)
- od samej grubości kabla koncentrycznego (ogólna zasada im grubszy kabel tym na wyższej częstotliwości mniej tłumi sygnały).
Przepraszam ale wytłumaczenie zasad jest typowo Łopatologiczne lecz chyba skuteczne. :D

Dość poprawnymi i ogólnie dostępnymi kablami są :
- TRISET
- RG6

Pozdrawiam.
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#3 Post autora tematu 28 Kwi 2011 20:59   

Te spadki parametru jakość są tak krótkie, że nie zdążę nic zrobić,( poza tym w tym wzmacniaczu nie mam możliwości regulacji napięcia) czasem spada do zera, ale nie trwa to dłużej jak 1-2 sek. A czy sama płytka, to nie wiem, ale chyba nie, bo wieczorem, rano, czasem w weekendy nie zauważyłem zakłóceń.
Kabel to LEXTON SAT 116 1.16 CU 128*0.12 AL coaxial 75 ohm
Powrót do góry

SP5ANJ
Moderator
Moderator

Post#4 28 Kwi 2011 21:13   

To przesuń antenę o jakieś 20cm w lewo/prawo a może się radykalnie zmienić na lepsze a i może gorsze.

Myślę, że na lepsze - trzeba próbować. :D

Pozdrawiam.
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#5 Post autora tematu 28 Kwi 2011 21:19   

Już to przerabiałem, przesunięcia (mam na myśli oczywiście obrót na maszcie) anteny w lewo lub prawo powoduje spadek parametru siła, a teraz mam tak ustawioną antenę, że parametr ten jest w miarę stabilny, lecz jutro spróbuję przesunąć (obrócić) w lewo/prawo tak by spadek siła był nie mniejszy niż 1-2 % i tak zostawię na kilka dni, może coś to pomoże. Rozpatruję jeszcze podwyższenie anteny o 1 metr, ostatecznie zmiana miejsca mocowania, choć tu nie mam za dużego pola manewru (0,5 m w stosunku do obecnego stanu)
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 28 Kwi 2011 21:53   

arbuzisko napisał:
problem polega na tym, że strasznie tnie obraz w godzinach 10:00 do ~ 16:00, kabel dobry z porządnym ekranowaniem, parametry odbioru to siła 65 - 72 %, a jakość 100%. Przy tych zacinkach zauważyłem, że siła się nie zmienia, a jakość skacze w dół, czasem nawet do zera.

Przyczyna takiego stanu rzeczy zwykle wynika z:

# zakłóceń impulsowych dostających się na wejście odbiornika poprzez instalację antenową. Ich wpływ bywa tym większy, im mniejszy jest odbierany sygnał DVB-T. A w dzień propagacja sygnałów DVB-T jest dużo gorsza niż wieczorem / w nocy, więc i zakłócenia są widoczne lepiej w dzień.

# pracy instalacji antenowej na granicy możliwości odbioru. W dzień, przy gorszej propagacji, sygnał zrywa, w nocy może być OK.

# zakłóceń generowanych przez wzmacniacz, w zależności od sygnałów do niego dochodzących (analogowych, cyfrowych i zakłóceń)

Odległość od nadajnika nie jest bardzo duża, z tym, że tuż przed anteną są jakieś górki, które mogą skutecznie osłabiać sygnał. Tak, czy inaczej wygląda to na potrzebę jakiegoś generalnego remontu instalacji, choć nie ma pewności, czy w ogóle jesteś w stanie w swojej lokalizacji stabilnie odebrać Mikstat.

Mnie się nie podoba wzmacniacz - ma bardzo duże wzmocnienie i jest bez ekranowania - potencjalnie najlepszy sposób na zbieranie wszelkiego śmiecia dookoła anteny i generowanie zakłóceń. Wymieniłbym go na początek na ekranowany. Zrobiłbym również próbę z ciekawości z symetryzatorem zamiast wzmacniaczem (wtedy demontuje się wtyczkę antenową zasilacza) - antena ma deklarowane dobre parametry, więc kto wie.

W ogólności trzeba zacząć od poszukania lepszej lokalizacji anteny - po bokach i do góry. A potem pozostaje jej precyzyjne ustawienie do pojedynczych stopni na max jakości odbieranego sygnału (poziom jest mniej istotny).

Na końcu wymiana anteny plus ewentualne dobieranie wzmacniacza, włącznie z jakimś pasmowym.

Tyle, że to wszystko gdybanie na odległość. Zawsze możesz zamówić instalatora z miernikiem do DVB-T, aby poprawił instalacje.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Kwi 2011 21:53   

Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#7 Post autora tematu 29 Kwi 2011 16:32   

_cheetah_ napisał:
Tak, czy inaczej wygląda to na potrzebę jakiegoś generalnego remontu instalacji, choć nie ma pewności, czy w ogóle jesteś w stanie w swojej lokalizacji stabilnie odebrać Mikstat.

Mnie się nie podoba wzmacniacz - ma bardzo duże wzmocnienie i jest bez ekranowania - potencjalnie najlepszy sposób na zbieranie wszelkiego śmiecia dookoła anteny i generowanie zakłóceń. Wymieniłbym go na początek na ekranowany. Zrobiłbym również próbę z ciekawości z symetryzatorem zamiast wzmacniaczem (wtedy demontuje się wtyczkę antenową zasilacza) - antena ma deklarowane dobre parametry, więc kto wie.

W ogólności trzeba zacząć od poszukania lepszej lokalizacji anteny - po bokach i do góry. A potem pozostaje jej precyzyjne ustawienie do pojedynczych stopni na max jakości odbieranego sygnału (poziom jest mniej istotny).

Na końcu wymiana anteny plus ewentualne dobieranie wzmacniacza, włącznie z jakimś pasmowym.

Tyle, że to wszystko gdybanie na odległość. Zawsze możesz zamówić instalatora z miernikiem do DVB-T, aby poprawił instalacje.

Remont instalacji antenowej odpada, bo wszystko kupiłem tydzień temu nowe (antena, wzmacniacz, kabel). Co do stabilności odbioru Kalisz/Mikstat to kolega w domku jednorodzinnym blisko Mojej lokalizacji ma taką samą antenę jak ja i do tego dużo niżej i odbiera stabilnie.
Jeśli chodzi o wzmacniacz, to spróbuję go wymienić, ale wcześniej pobawię się z kierunkami, lokalizacją anteny. Jako ciekawostkę podam, że np. dzisiaj od rana nie było ani jednej zacinki, wczoraj kilka w ciągu dnia, więc nie ma na ten stan jakiejś reguły, choć jak wcześniej pisałem zacięło wczoraj jak przejeżdżało za blokiem jakieś auto lub motocykl, choć nie zawsze, bo co chwilę coś jeździ.
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#8 Post autora tematu 30 Kwi 2011 15:12   

Zmiana kierunku i przemieszczanie anteny przód/tył i góra dół (narazie tylko w zakresie 0,4 m, bo muszę dokupić dłuższe śruby) nie przyniosła znaczącej poprawy.
Wymieniłem wzmacniacz z SWA - 7 na WZMACNIACZ ANTENOWY EKRANOWANY MC-9102/CERAMIC "ANPREL" i efekt jest jeszcze gorszy, bo tnie obraz co chwilę, czasami jak przejedzie jakiś skuter, motocykl, samochód, a czasami przejeżdżają skutery, motocykle, samochody i nic się nie dzieje. Do tego pogorszyły się parametry odbioru, bo siła =52 - 54 %, jakość 100 % , spada na 80 - 94 %, a przy mocnych zacinkach na 0 %. Co ciekawe przy SWA - 7 parametr BER był 0,00 i tylko czasami wskakiwało 3 do 5 nieraz 6 , teraz przy MC-9102 częściej pojawia się 3 - 7 BER, a czasami (ale częściej niż przy starym SWA - 7) nawet 12, a obracanie anteny niczego nie poprawia. W skrócie: wymiana SWA - 7 na MC-9102 spowodowała jak dotychczas pogorszenie odbioru, bo tnie co chwilę i do tego czas trwania tych zacinek jest zdecydowanie dłuższy. Pomęczę się z tym do MC-9102 do poniedziałku i idę zwrócić do sklepu (tak się dogadałem ze sprzedawcą, choć zapewniał, że z tą MC-9102 nie powinno już być zakłóceń). Proszę o podpowiedź co jeszcze można zrobić, bo wiem, że w Moim mieście odbierają DVB T Kalisz/Mikstat.

Dzisiaj (02-05-2011) wywaliłem MC-9102, nie montowałem SWA - 7 tylko symetryzator na kanały 1 - 69 i efekt jest taki, że jak dotychczas (od około 30 min.) nie ma zacinek obrazu, ale parametry odbioru przedstawiają się następująco: siła 31% i skacze czasem na chwilkę na 40 %, jakość 100% (przez te 30 min. nie spadła poniżej 100%), BER 0,0E0 i też narazie nic się nie zmienia, C/N (dB) 25,9 do 27,9 (przy zastosowania SWA - 7, czy MC-9102, też C/N miał takie parametry).
Wydaje się, że ta siła trochę za mała i pewnie przy gorszych warunkach atmosferycznych będą nici z oglądania i w związku z tym, czy zastosować może taki zestaw:
LNA-177 + Zasilacz wzmacniaczy antenowych ZS 12V 100mA z regulacją + Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany + wszystkie końcówki metalowe. Proszę o propozycje podpowiedzi.
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#9 Post autora tematu 02 Maj 2011 11:39   

No to zonk, po 40 min. spokojnego oglądania pojawiły się zacinki i teraz już sam nie wiem czy od samochodów, skuterów, czy jeszcze czego innego. BER dochodzi czasami do 12 a jakość spada do 0 %. Proszę o pomysły, inne rozwiązania itp.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#10 02 Maj 2011 14:14   

Kabel przy dalekim odbiorze na symetryzatorze musi być TIP TOP.

Pewnie teraz na symetryzatorze jest tak, że i zakłócenia instalacja łapie i poziomu jest przy mało (niezależnie, co owo 31% ma znaczyć wg odbiornika).

W takiej sytuacji trzeba dobierać wzmacniacz. LNA-177 może być za mocny i przesterowywać (jak i pozostałe dwa). Można by próbować:

# założyć zamiast symetryzatora wzmacniacz LNA-101 o małym wzmocnieniu, lub

#
dodać do anteny z symetryzatorem jakiś mały wzmacniacz masztowy / rurkowy / wewnętrzny (tak z 10...15dB wzmocnienia), ewentualnie

# wymienić symetryzator na LNA-177 plus zasilacz z regulacją napięcia. Może udałoby się dobrać napięcie, gdzie byłby stabilny odbiór.
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#11 Post autora tematu 02 Maj 2011 14:51   

Z obserwacji godzinnej mogę stwierdzić w 70 % (bo pewności na 100% nie mam, być może jakaś część to sieci GSM) zakłócenia te pochodzą od przejeżdżających ulicą za blokiem skuterów (na 10 szt 7 powodowało zakłócenia) i samochodów (połowa matizów, dwie nexie, wszystkie maluchy, jedna astra 1, jeden golf 2). Z tego co wyczytałem, to aparaty zapłonowe starszego typu (w tym jeden z dwóch typów w matizach) powodują takie zakłócenia, tylko nie wiem jak je odseparować. Trochę to dziwne, że antena kierunkowa na 3 piętrze w bloku zbiera takie śmieci nawet na symetryzatorze z ulicy oddalonej ~ 80-100 [m]. Proszę o jakieś pomysły.
Co do odbiornika to jak pisałem wcześniej to ADB 2850 ST dla TNK HD, bo można sprawdzić parametry sygnału DVB T, a na TV Sony KDL-40W5500 nie znalazłem takiej opcji. W tym ADB podziałka siły i jakości przedstawia się następująco:
0 - 33 % dostateczna
34 - 66% dobra
67 - 100 % b. dobra.
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#12 Post autora tematu 13 Maj 2011 20:42   

Witam,
Zakupiłem kabel TRISET-113 PE żelowany + LNA 177 + zasilacz antenowy regulowany + symetryzator na kanały 21-69 + wszystkie końcówki metalowe (TRISET).
W konfiguracji LNA 177 + zasilacz regulowany + kabel TRISET 113, jest jeszcze gorzej niż poprzednio, a nawet gorzej niż z SWA - 7 - obraz tnie co chwilę, nawet jak przejeżdżają nieco nowsze auta (tu niestety logiki nie ma), regulacja mocy zasilania niczego nie zmienia.
W konfiguracji symetryzator kan. 21-69 + TRISET 113 + końcówka metalowa TRISET, jest nieco lepiej niż w konfiguracji powyżej, ale gorzej niż na poprzednim symetryzatorze i kablu LEXTON.
Nie wiem, czy to tylko moje spostrzeżenia, ale w mojej ocenie zastosowanie kabla TRISET-113 PE pogorszyło sprawę, gdzie można wnioskować, że ten produkt jest wyjątkowo przereklamowany, ale jak podkreślam, tylko w moim przypadku i mojej ocenie.
Jutro spróbuję odsunąć antenę od ściany bloku (ktoś, gdzieś podpowiadał o niejednorodnym polu powstającym za anteną za którą jest blisko ściana, a w moim przypadku, tył anteny znajduje się ~ 0,2 [m] od ściany), ostatecznie jak dorobię dodatkowy uchwyt, podnieść o 1 [m]. Jeśli to nie pomoże, to się poddaję, chyba, że ktoś ma jakieś pomysły, podpowiedzi.
Powrót do góry

ilin_
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Siemianice

Post#13 16 Maj 2011 08:06   

LNA177 przy 60 km to samobójstwo.

Sam odbieram Mikstat z odległości 40km przy antenie bokiem a Wręczycę przy ponad 60km tyłem a mam wzmacniacz LNA 169 czyli znacznie słabszy.
Posiadam również kabel Triset i uważam ,że jest znakomity.

U Ciebie prawdopodobnie sam symetryzator jest za słaby a LNA177 powoduje przesterowania na które dvb jest bardzo czułe.
Ważne jest również prawidłowe zarobienie kabla pod F-ki.

Polecałbym założyć LNA 101 bodajże (nie jestem pewien dokładnie symbolu a na dipola nie idzie w tym momencie wejść.) Ten najsłabszy z ekranowanych.

Uziemić dobrze maszt antenowy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Maj 2011 08:06   

Powrót do góry

matnis
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Oleśnica

Post#14 16 Maj 2011 09:51   

arbuzisko a gdzie mieszkasz jak można wiedzieć może gdzieś koło mnie to ci pomogę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Maj 2011 09:51   

Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#15 Post autora tematu 16 Maj 2011 19:44   

Turek (wielkopolska)

Dodano po 3 [godziny] 41 [minuty]:

ilin_ napisał:

U Ciebie prawdopodobnie sam symetryzator jest za słaby a LNA177 powoduje przesterowania na które dvb jest bardzo czułe.
Ważne jest również prawidłowe zarobienie kabla pod F-ki.

Troszkę wydaje mi się to nie logiczne, że symetryzator za słaby, a LNA-177 + zasilacz z regulacją (nawet ustawiłem na min. zasilacz i niczego to nie zmienia) za mocny, bo jeśli jest tak, że LNA -177 wywołuje przesterowania i powoduje zakłócenia w takiej postaci jak pisałem wcześniej od samochodów i skuterów, to za słaby symetryzator powodowałby ewentualne zaniki siły i jakości sygnału, bez względu na samochody, skutery, a jest tak, że czy jest symetryzator, czy LNA-177 (zasilanie od min. do max), to zawsze okoliczności zakłóceń są te same, czyli pojazdy.
F - ki Triset zaciskane pożyczoną zaciskarką.
Zaczynam powoli podejrzewać, że w mojej konkretnej lokalizacji (być może 20, 100 lub więcej metrów dalej jest OK) nie można poprawnie odebrać sygnału z Kalisz/Mikstat. Gdybym posiadał odpowiedni miernik, to pierwsze co należałoby zmierzyć to MER (tak właśnie MER, a nie BER), bo być może występuje u mnie tzw klif cyfrowy, tzn. bardzo wąska granica między odbiorem idealnym, a brakiem odbioru. W analogu ta granica jest większa, bo pogarszanie się odbioru widać w postaci coraz większej ilości szumów, ale nadal można oglądać, a w DVB T pogorszenie odbioru przechodzi bardzo szybko w jego brak. Być może jestem właśnie w tej wąskiej granicy z odbiorem sygnału, w tym klifie i dlatego te zakłócenia osiągają momentami większe wartości od sygnału właściwego, ale to tylko moje podejrzenia.
Gdybym wiedział jaka jest zależność pomiędzy parametrem C/N [dB], a MER [dB], to byłbym w stanie bez pomiarów potwierdzić swoje przypuszczenia, ponieważ C/N odczytam z odbiornika, a MER to z zależności. Gdzieś przeczytałem, że MER dla naszej modulacji przyjmuje się min. 26[dB] (odbiór jeszcze dobry, stabilny, a poniżej zakłócenia, zaniki i brak), a typowe 30 [dB] (odbiór poprawny, bez zakłóceń, wręcz idealne warunki).
Co do zależności MER i C/N, mój przypadek (przypuszczenia) wskazuje, że parametry te są wprost proporcjonalne do siebie, ale to tylko moje przypuszczenia i dobrze gdyby ktoś to potwierdził, bo nie mam dostępu do fachowej aparatury pomiarowej, kupowanie miernika, czy ściąganie fachowca jest zwyczajnie nie opłacalne.
Powrót do góry

matnis
Poziom 11
Poziom 11

Post#16 16 Maj 2011 20:38   

Ja ze swojego małego doświadczenia bo narazie postawiłem z 20 działających instalacji DVB-T, i powiem ci że wszystkie czynniki są ważne ja miałem załóżmy CBER wynosił 7.1E-3, MER 18.8 dB, C/N 25dB, moc tylko 37 dB i przy takim sygnale można było odbierać sygnał lecz pewnie niemożliwe by to było przy złej pogodzie ale zostało to polepszone wzmacniaczami i uzyskano całkiem inne parametry. Kiedyś pisałem o ekranowanych wzmacniaczach i symetryzatorach ale mnie 1 osoba wyśmiała. Załóż tak jak pisał _cheetah_ i ilin przedwzmacniacz lna-101 wzmocni ci tylko 13dB i myślę że tyle wystarczy. Co do wizyty instalatora to jak trafisz na takiego jak ja to pewnie skasuje cie grosze a i sam z chęcią zobaczy co nie tak zrobiłeś
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#17 Post autora tematu 16 Maj 2011 21:01   

OK, właśnie zamówiłem LNA-101, tylko obawiam się, żebym nie został z całą masą wzmacniaczy itp. Jak tylko dotrze do Mnie, to podmienię go z tym LNA-177 i dam znać. Mam nadzieje, że to pomoże, bo jak pisałem, bez wzmacniania sygnału na samym symetryzatorze, też są te zakłócenia, a logika podpowiada, że będą tym bardziej z sygnałem wzmacnianym.
Powrót do góry

matnis
Poziom 11
Poziom 11

Post#18 16 Maj 2011 21:36   

Wiesz temu ja się tak upieram przy ekranowaniu nawet symetryzatorów.
- jak mam za niski sygnał na wyjściu z symetryzatora to jak go za bardzo wzmocnie to jest jeszcze gorzej
- jak mam dobry sygnał na wyjściu z symetryzatora to jak go za bardzo wzmocnie to nie zawsze jest gorzej
Po prostu trzeba wzmacniać z głową najlepiej ja jest duży zysk z samej anteny wtedy można się fajnie pobawić jak byś mieszkał bliżej chętnie bym do ciebie się udał.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#19 16 Maj 2011 21:52   

arbuzisko napisał:
W konfiguracji LNA 177 + zasilacz regulowany + kabel TRISET 113, jest jeszcze gorzej niż poprzednio, a nawet gorzej niż z SWA - 7 - obraz tnie co chwilę, nawet jak przejeżdżają nieco nowsze auta (tu niestety logiki nie ma), regulacja mocy zasilania niczego nie zmienia.
W konfiguracji symetryzator kan. 21-69 + TRISET 113 + końcówka metalowa TRISET, jest nieco lepiej niż w konfiguracji powyżej, ale gorzej niż na poprzednim symetryzatorze i kablu LEXTON.

dziwnie to Ci się wszystko jakoś zachowuje. Zmiana napięcia zasilającego LNA powinna wymusić jakieś zmiany na obrazie, bo wzmacniacz redukuje wzmocnienie o kilkanaście dB przy zmniejszaniu zasilania. Wygląda to zupełnie tak, jakby albo w ogóle nie pracował albo był totalnie przesterowywany, tak, że nawet zdjęcie napięcia zasilającego mu nie pomagało.

Co do przejeżdżających samochodów - to przyczyny zakłóceń mogą być różne - mogą być zakłócenia od aparatów zapłonowych (czy bardziej ogólnie od instalacji elektrycznych), ale mogą to też być kolejne fale chwilowo odbite od przejeżdżających aut - dodające się lub odejmujące od innych odbieranych sygnałów przez antenę.

Czy próbując na symetryzatorach montowałeś zwykła wtyczkę antenową?

arbuzisko napisał:
Zaczynam powoli podejrzewać, że w mojej konkretnej lokalizacji (być może 20, 100 lub więcej metrów dalej jest OK) nie można poprawnie odebrać sygnału z Kalisz/Mikstat.

bywają takie sytuacje, kiedy są 'dziury' w sygnale i niebywale wysoki poziom zakłóceń. Rzadko bo rzadko, ale zdarza się. I wtedy rzeczywiście bez miernika zrobienie czegokolwiek bywa, że graniczy z cudem. Ale Ty masz na symetryzatorze w miarę dobry odbiór, więc trzeba pracować dalej. Próbowałeś zmienić lokalizację anteny? Możesz spróbować też dźwignąć jej 'nos' w górę, być może zmniejszyło by się wtedy wpływ zakłóceń od samochodów...

arbuzisko napisał:
Gdybym posiadał odpowiedni miernik, to pierwsze co należałoby zmierzyć to MER (tak właśnie MER, a nie BER), bo być może występuje u mnie tzw klif cyfrowy, tzn. bardzo wąska granica między odbiorem idealnym, a brakiem odbioru. W analogu ta granica jest większa, bo pogarszanie się odbioru widać w postaci coraz większej ilości szumów, ale nadal można oglądać, a w DVB T pogorszenie odbioru przechodzi bardzo szybko w jego brak. Być może jestem właśnie w tej wąskiej granicy z odbiorem sygnału, w tym klifie i dlatego te zakłócenia osiągają momentami większe wartości od sygnału właściwego, ale to tylko moje podejrzenia.

Ten "klif" praktycznie zawsze jest bardzo ostry - taka już natura cyfry. Jeśli instalacja pracuje z małym marginesem, to zawsze ma szansę zareagować na zakłócenie. Nie jesteś wyjątkiem.

Tu nasz ministerialne wymagania na parametry sygnału DVB-T w instalacjach AIZ (zbiorczych) - Link. Można to potraktować jako odniesienie. A, i to też: Link
Ale w praktyce instalacje potrafią pracować stabilnie z o wiele niższymi parametrami vide post wyżej - - taki już urok cyfry.
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#20 Post autora tematu 16 Maj 2011 22:07   

Oczywiście, że z symetryzatorem stosowałem końcówki metalowe wkręcane (PCT), objaw taki, że tylko siła spadła, a zakłócenia nadal były.
"Nosa" antenie lekko zadarłem ku górze, ale bez zmian, być może trzeba troszkę wyżej (można też spróbować niżej), ale to dopiero jutro "za dnia".
Jeśli chodzi o zmianę lokalizacji anteny (dla przypomnienia balkon w bloku) za dużego pola manewru nie mam, tyle co prawa strona balkonu, bo kierunek na Mikstat jest pod kątem ~30 do 40 stopni do płaszczyzny czołowej bloku. Spróbuję podnieść wyżej antenę, ale jak dotychczas koliduje mi to z anteną sat (nie wiem czy to istotne, ale zaczynam podejrzewać, że tak, bo ~ 1 metr nad anteną do DVB T jest antena sat) i jak dorobię uchwyt, to wywalę tą antenę na drugą stronę balkonu.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#21 16 Maj 2011 22:44   

No tak, balkon i długa antena - to może rodzić dodatkowe problemy, zarówno, jeśli chodzi o charakterystyki anteny, jak i same zakłócenia. Prawdopodobnie wyłapujesz jeszcze dodatkowo zakłócenia z bloku. I przyuważ, czy antena nie reaguje ci na uchylone okna czy drzwi balkonowe...

Ten nos próbuj zdzierać ile się da - dopóki nie zobaczysz znacznego spadku jakości odbieranego sygnału (to może być koło 20...30...40 stopni). Próbowałeś wszystkie inne dostępne kierunki? Może gdzieś idzie coś z odbicia - słabiej, ale bez takiej ilości zakłóceń.
Powrót do góry

ilin_
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Siemianice

Post#22 17 Maj 2011 09:34   

Trzeba jeszcze zadać pytanie czy ta antena nie zbiera jakiegoś bardzo silnego analoga.

Bo jeśli taki by był to on może też robić niezłe zamieszanie.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#23 17 Maj 2011 11:21   

odnośnie walki z zakłóceniami i ustawianiem anteny, to popatrz tam:
Link
Link
niestety, nie widzę tego po polsku...

Co prawda jest to opisane dla anten Televesa, ale zasada będzie podobna i dla innych anten. Co do skuteczności, to zależeć będzie to głównie od rzeczywistych charakterystyk anten, i w przypadku każdego wykonania danego typu anteny może być inaczej. Tak, czy inaczej - można próbować.
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#24 Post autora tematu 20 Maj 2011 21:00   

_cheetah_ napisał:
No tak, balkon i długa antena - to może rodzić dodatkowe problemy, zarówno, jeśli chodzi o charakterystyki anteny, jak i same zakłócenia. Prawdopodobnie wyłapujesz jeszcze dodatkowo zakłócenia z bloku. I przyuważ, czy antena nie reaguje ci na uchylone okna czy drzwi balkonowe...

Jakie dodatkowe problemy, wyjaśnij dokładnie.

_cheetah_ napisał:
Ten nos próbuj zdzierać ile się da - dopóki nie zobaczysz znacznego spadku jakości odbieranego sygnału (to może być koło 20...30...40 stopni). Próbowałeś wszystkie inne dostępne kierunki? Może gdzieś idzie coś z odbicia - słabiej, ale bez takiej ilości zakłóceń.

"Nos" obecnie zadarty ~ 40 stopni i efekt jest taki, że parametr siła spadł z 67 do 60 %, BER osiąga wartości od 1 do 8, ale w stosunku do normalnego ustawienia anteny czas utrzymywania się wartości BER jest dłuższy, a to z kolei powoduje, że czas występowania zacinki jak dotychczas (czas pomiaru ~ 40 min.) jest jakby krótszy, ale za to częściej wyskakują artefakty, zamrożenia i zaniki głosu. Nie wiem czy to istotne, ale może związane jest to z burzą, którą widać bardzoooo daleko w kierunku anteny. Jutro podmienię LNA 177 na LNA 101.
Co do analaoga, to wiem, że z Kalisza nadaje TV4 z dużą mocą, a z innego kierunku, to tylko Łódź, ale bokiem i wiem, że na antenach siatkowych odbierają z analoga z Łodzi m.in. Polsat.
Jako ciekawostkę podam sytuację z anteną siatkową. Otóż wczoraj brat przyniósł dekoder MPEG 4 Lumatron, by sprawdzić jak u mnie odbiera i było tak jak mam na swoich urządzeniach. Udaliśmy się z tym Lumatronem na działkę (w linii prostej 2 km od mojej lokalizacji na zachód) i tam na antenie siatkowej (zlokalizowanej dużo niżej niż mija w bloku) zwróconej na Kalisz, ten Lumatron odbierał bez żadnego problemu, żadnych zacinek. Dookoła tylko ogródki działkowe, ulica jakieś 500 m dalej na linii anteny. Nawet kosiarki i inne zakłócacze nie wpływały na odbiór. Mam taki pomysł, by jutro przywieźć z działki tą siatkę i może na niej spróbować.?
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#25 Post autora tematu 21 Maj 2011 13:11   

No i niestety tak jak przypuszczałem, zastosowanie LNA 101 niczego nie zmieniło, dodatkowo zadarłem "nos" anteny, pobawiłem się regulacją zasilacza, ale niestety zakłócenia jak były tak są. Jedyne chyba co pozostało, to zmiana lokalizacji anteny (tylko w obrębie balkonu, na szybko po odkręceniu, trzymając w dłoni antenę wyżej/ niżej oraz lewa/prawa strona balkonu, występowały zakłócenia, lecz być może wynikały z niestabilnego zamocowania, a raczej jego braku) lub próba z anteną siatkową, choć jak podpowiada logika, powinno być gorzej, bo to wynika z charakterystyki anteny (szeroki kąt, może zbierać śmieci), lecz może okazać się, że będzie OK, co byłoby dużym zaskoczeniem.
Zamykanie/otwieranie/trzaskanie drzwi, okien nie wpływa na pracę anteny. Jedno co wiem, to to, że napewno zakłócenia pochodzą od niektórych przejeżdżających ulicą pojazdów, bo po podłączeniu tej anteny kierunkowej (czy to z LNA 177, czy LNA 101, czy symetryzatorem) do odbiornika analogowego, to na kanałach analogowych z Kalisza (o ile się nie mylę, to z tego nadajnika nadają także analogowe kanały. Ja odbieram np. TV4, TVP2) występowały charakterystyczne paski na ekranie i typowe zakłócenia w dźwięku od skuterów, samochodów.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Post#26 21 Maj 2011 16:56   

czasami tak jest, że bardzo trudno jest zwalczyć zakłócenia.

Co do anteny na balkonie - to mogą być problemy związane z geometrią budynku. Dla padającej fali telewizyjnej oraz zakłóceń (też w końcu w postaci fal elektromagnetycznych, ale o bardzo szerokim widmie) budynek to przeszkoda - część mocy z padających fal wnika na strukturę budynku, część będzie się odbijać. Wszystko zależeć będzie od geometrii budynku i materiałów.

Fale odbite będą z kolei rozchodzić się w przypadkowych kierunkach oraz interferować z padającymi, z czego w pobliżu ścian budynku może się wytworzyć kompletny chaos, włącznie z falami stojącymi. A to już prosta droga do osłabiania sygnału pożądanego lub jego osłabiania w stosunku do zakłóceń, mających charakter szerokopasmowy.

I teraz, czym dłuższa antena, tym trudniej jej jest się w takim środowisku znaleźć. Antena typu Yaga potrzebuje, aby zachować swoje parametry techniczne - zysk, kierunkowość, etc) jednorodnego pola elektrycznego wzdłuż odbieranego kierunku, co w praktyce przekłada się na konieczność pracy w wolnej przestrzeni, z dala od jakichkolwiek przeszkód. To oczywiście uproszczenie.

Natomiast anteny panelowe typu 'siatka' (albo pojedynczy dipol) są mniej wrażliwe na takie historie, z uwagi, że odbierają w jednej płaszczyźnie pionowej (dipole 'siatki' umieszczone w pionie) i pozostaje kwestia znalezienia im odpowiedniego miejsca, gdzie występuje w miarę duże i solidne pole elektryczne.

Dlatego, między innymi, 'siatki' potrafią sprawować się lepiej niż długie anteny właśnie w strukturze miejskiej, gdzie montowane są bezpośrednio do ścian, a pracują z definicji w polach niehomogenicznych.

Co do szerokości pasma, nie chcę cię martwić, ale twoja antena może się nie za wiele różnić się od typowej 'siatki', jeśli chodzi o szerokość wiązki głównej. Trzeba by popatrzeć w wykresy twojej anteny, ale tej długości Yagi mają zwykle około 45...50°, zaś 'siatki' typowo w okolicach 50...55° pasma -3dB.

Natomiast 'siatka' zwykle posiada dużo większe tylne listki boczne, które czasami pomagają, czasami przeszkadzają, a w większości przypadków mają znikome znaczenie.

Jak więc masz możliwość, to spróbuj z 'siatką'.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Maj 2011 16:56   

Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#27 Post autora tematu 25 Maj 2011 16:30   

Zastosowanie siatki z LNA 177 nie przyniosło poprawy, momentami to mam wrażenie, że nawet gorzej. Teraz do siatki zamontowałem symetryzator + metalowa końcówka zaciskana TRISET i efekt jest taki, że jakby momentami czas trwania tych zacinek jest krótszy, ale za to częściej występuje obszarowa (tylko w niektórych miejscach ekranu) pikseloza i zamrożenia obrazu (też tylko w niektórych miejscach ekranu), ale czasami jak przejedzie jakieś auto (narazie nie zaobserwowałem jakie), to sygnał spadł do zera, lecz od wczoraj była 2 razy taka sytuacja. Uogólniając, zastosowanie siatki z LNA 177 czy symetryzatorem, nie przyniosło znaczącej poprawy. Nadal czekam na propozycje i pomysły, które pomogą poprawić odbiór.
Powrót do góry

Sebas9k
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Bytom

Post#28 26 Maj 2011 12:28   

1. Nie ma możliwości powieszenia anteny wyżej? (patrz: dach lub balkon u sąsiada nad Tobą)
2. Wzmacniacze z serii LNA jak i inne szerokopasmowe do typowej yagi nie zawsze się sprawdzają.

A teraz weź przestaw swój tv w tryb odbioru analogowego i zobacz, czy przypadkiem nie odbierasz czegoś na tym samym kanale lub czy nie masz silnego kanału obok...

Jeśli możesz, podaj mniej-więcej lokalizację...
Laickie pytanie: Czy obok przewodu antenowego masz w bliskiej odległości przewody typu skrętka ethernet, kable zasilające, telefoniczne itp?

Swoją drogą: moc MUX-2 to 100kW - po co to wzmacniać?!
Powrót do góry

arbuzisko
Poziom 7
Poziom 7

Post#29 Post autora tematu 26 Maj 2011 16:10   

Odnośnie pkt. 1 Wyżej jak dorobię dłuższy uchwyt do sat, bo nad anteną do DVB T jest antena satelitarna i mam zamiar wywalić ją na drugą stronę balkonu, wtedy DVB T pójdzie do góry ~ 1 do 1,5 metra. Sąsiad odpada, bo to typowy gbur i nie idzie się z nim dogadać.
Odnośnie pkt. 2 Właśnie wzmacniacze z serii LNA były polecane. W mojej opinii nie widzę różnicy między serią SWA (nie ekranowane), a LNA - na początku miałem SWA 7 (najodpowiedniejsza dla mojej lokalizacji) i różnicy żadnej.
Jeśli chodzi o analog, to jak pisałem wcześniej z tego kierunku (zapewne z tego samego nadajnika) odbieram analogowo TV4 (nadawany z dużą mocą), TVP 1 i 2 i chyba słabiej Puls, ale też zauważyłem zakłócenia na analogu w postaci pasków od niektórych motocykli i samochodów.
Lokalizacja Turek (Wielkopolska) 18.50106 E 52.01580 N
Bliska odległość od przewodów tzn. ile [w cm] 20, 50, 100? Na pewno przechodzą dosłownie obok siebie przez ścianę kabel TRISET + dwa od sat. (konwerter TWIN), później na podłodze na odcinku kilkunastu cm przecinają się z kablem od internetu, który dochodzi do routera TP link oddalonego ~1 metr w lewo i 1 metr wyżej.
Teraz na siatkowej (i wcześniej na kierunkowej) używam samego symetryzatora + końcówka zaciskana metalowa TRISET i poprawy żadnej oprócz nieco słabszego parametru siła (ze wzmacniaczem ~70 %, na symetryzatorze ~40 %), nie upieram się by wzmacniać sygnał, zależy mi tylko na wyeliminowaniu tych cholernych zakłóceń.
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: wieś niedaleko wsi Warszawa

Post#30 26 Maj 2011 17:39   

Arbuzisko:

Jak możesz to włącz telewizor na przekaz analogowy i ustaw kanał 44. Następnie zrób zdjęcie tego co jest na ekranie. Niewątpliwie będzie pomocne.

Jest jeszcze jedno przypuszczenie: odbierasz strzępy analogowego Polsatu, Tez kanał 44 moc 300 kW i zasięg tego nadajnika kończy się na wysokości Łęczycy - to stosunkowo niedaleko (w Piątku między Łowiczem a Łęczycą jest około 84 dB pola na 10-ciu metrach).
W przypadku sygnałów rozproszonych kierunkowość anten czy polaryzacja nie ma większego znaczenia. To że tnie w godzinach okołopołudniowych to potwierdza taka możliwość. Może po prostu masz miejsce w którym sygnał Polsatu z Raszyna jest szczególnie silny. Takie rzeczy się zdarzają i nie ma na to siły.
Do Mikstatu masz kawałek ale proporcje mocy i układ trasy także potwierdzają możliwość takiej opcji.
Zapewne od końcem lipca problem będzie nieistotny: startuje MUX2 na k.45 z mocą 100 kW z Żółwieńca - a do tego nadajnika masz "rzut beretem"....
Zawartość pakietu będzie identyczna.
A z Twojej miejscowości zawsze korzystniejsza będzie propagacja w kierunku wschodnim niż południowym, to wynik cyrkulacji powietrza i tego co w Turku do powietrza się dostaje.

Czekam na zdjęcia ekranu z odbioru analogowego na k.44.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Instalacje antenowe -> Zakłócenia w obiorze DVB T z nadajnika Kalisz/Mikstat
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny