Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Mechanika -> Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A
Autor
Wiadomość
Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#1 Post autora tematu 03 Maj 2011 15:57   

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A

Witam
Wiem, że automatyczna skrzynia w Oplu Zafira to temat niszowy, ale stanąłem przed problemem wymiany oleju w w/w skrzyni. Auto wyprodukowane w 2003 roku z silnikiem 2.0 DTI (101KM) i czterobiegową skrzynią AF22 produkowaną przez japońską firmę AISIN. Wiem, że filtr można wymienić tylko przy rozebranej skrzyni, a bez jej wyjmowania można wymić tylko olej, którego wchodzi około 4 litrów. Proszę więc o kilka porad od soób które zetknęły się ze skrzyniami AISINa a może nawet dokładnie z tym modelem skrzyni.
1. Jaki olej zastosować? - w/g instukcji i dokumentecji można tylko GM 1940767, ale jego nie ma nawet w serwisie, proponują za to GM 1940771 ,który jest prawdopodobnie Mobilem ATF 3309 przelanym do butelki ze znaczkiem GM.
2. Jak wymienić olej? - czy tylko spuścić korkiem i zalać nowy (ale wtedy chyba nie cały olej się wymieni), czy zastosować metodę z odkręceniem przewodu idącego do chłodnicy, uruchomieniem silnika i wypompowaniem starego oleju ze skrzyni przy jednoczesnym dolewaniu nowego.
3. Ile oleju kupić w zależności od metody wymiany? - wiem że całkowita objętość oleju w skrzyni to 4 litry.
4. Czy mogę natknąć się na jakieś problemy albo niespodzianki przy samodzielnej wymianie?
Dzięki za odpowiedzi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Maj 2011 15:57   

Powrót do góry

Zygaqra
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Reda

Post#2 03 Maj 2011 16:12   

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A

Jesteś pewien, że ilość oleju w skrzyni to aż 4litry?! Nie mylisz czasem silnika ze skrzynią biegów? Może nie jestem na bieżąco ale kiedyś w skrzyni nie wymieniało się oleju. Jeżeli jestem w błędzie to przepraszam.
Powrót do góry

Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#3 Post autora tematu 03 Maj 2011 16:16   

Nie wiem czy dobrze przeczytałeś, ale to automatyczna skrzynia biegów i jak na automat 4 litry to jest mało.
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Mszczonów

Post#4 03 Maj 2011 16:34   

Prawdopodobnie tyle zejdzie oleju przy klasycznym "spuszczeniu" oleju i tyle samo trzeba dolać ile zeszło pod warunkiem, że poziom był prawidłowy.
Typowo podczas takiej wyymiany zostaje jeszcze 30% oleju w konwerterze i by to zrobić należy zastosować dynamiczną wymiane oleju, ale do tego trzeba mieć przynajmniej 8-10l oleju.
Znam ludzi, którzy stosują częstą wymiane w ten uproszczony sposób ( np co 20-30tys. km) i cały czas mamy w skrzyni relatywnie świeży olej , ale co drugą taka wymiane należy wymienić filtr w skrzyni. Taka wymiana możliwa jest przez odessanie oleju przez wlew, a wymiana filtra wiąże się z demontażem miski olejowej skrzyni.
Powrót do góry

romuald-f
Spec Automatyczne skrzynie biegów
Spec Automatyczne skrzynie biegów

Miasto: Warmińsko-mazurskie

Post#5 03 Maj 2011 19:03   

Twoja skrzynka (AW50-42LE) mieści 7.5L oleju, przy wymianie 3.5L. Olej to każdy ATF3 (Dexron III).
Ps. skrzynka ta nie ma miski olejowej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Maj 2011 19:03   

Powrót do góry

Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#6 Post autora tematu 03 Maj 2011 21:16   

Czyli nie ma możliwości wymiany całego oleju w skrzyni np.: metodą pokazaną na tym filmie http://www.youtube.com/watch?v=MsdPAadc9fY (tu pokazana Honda Accord też ze skrzynią AISIN)?
W książce Sam Naprawiam Opel Astra II i Zafira napisano wyraźnie "UWAGA. Nie wolno stosować oleju do przekładni automatycznych ATF-Dexron II lub Dexron III" stoswać specjalny olej przekładniowy OPEL-19 40 767. Skąd taka informacja?
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Düsseldorf

Post#7 04 Maj 2011 00:43   

Witam! Informacja ta ("UWAGA. Nie wolno stosować oleju do przekładni automatycznych ATF-Dexron II lub Dexron III" stoswać specjalny olej przekładniowy OPEL-19 40 767) pochodzi pewnie ze specyfikacji technicznej skrzyni.Ponadto olejow tej klasy NIE WOLNO mieszac.To znaczy ze wymiana czesci oleju w skrzyni nie wchodzi w gre bo beda klopoty...Jedynym rozsadnym rozwiazaniem jest dynamiczna wymiana oleju i tylko na taki jaki jest podany w specyfikacji.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#8 Post autora tematu 04 Maj 2011 16:28   

Skoro tych olejów nie można mieszać, to trzeba będzie zalać taki jak był fabrycznie zalany. Pytanie tylko jakim dokładnie olejem były zalewane skrzynie Aisin w Oplu?
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#9 04 Maj 2011 21:37   

Witam! Podobno (mysle ze tez mozesz poszukac w necie) zamiennikiem tego oleju jest TITAN ATF 4000.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

Shot
Poziom 8
Poziom 8

Post#10 Post autora tematu 04 Maj 2011 22:59   

Naszukałem się w necie informacji o tej skrzyni i olejach do niej. Oczywiście nigdzie nie mówi się o tej skrzyni zamontowanej w Oplu. Większość wątków polskich i zagranicznych dotyczy skrzyni aw50-42le zamontowanej w Volvo. Większość osób zaleca wymianę na olej spełniający normę JWS-3309 (jak Mobil ATF 3309, Fuchs Titan 4400, itp). Niestety nikt nie wie jaki olej był nalany w fabryce. Aby uniknąć problemów wymieszania olejów starego z nowym czy też mineralnego z syntetykiem będę zmuszony do całkowitej (dynamicznej) wymiany oleju metodą jak z cytowanego przeze mnie wyżej filmu. Muszę tylko dobrać olej tani (bo będę potrzebował 9 litrów), dobry i spełniające normę Aisin Warner JWS-3309 olej. Może polecicie typ i jakieś źródełko takiego oleju? Proszę też o opinię na temat wymiany, osobę która stosowała metodę z filmu.
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#11 04 Maj 2011 23:13   

Witam! Tego problemu (wymieszania oleju) nalezy obawiac sie najbardziej.Na informacjach z "service" obecnie trudno polegac.Sam czasami robie im "cwiczenia".Jezeli jestes w posiadaniu serwisowki w ktorej podaja"UWAGA. Nie wolno stosować oleju do przekładni automatycznych ATF-Dexron II lub Dexron III" stoswać specjalny olej przekładniowy OPEL-19 40 767"to taki olej nalezy zastosowac.Zamiennik podalem wyzej.W zamieszczonym filmiku jest prawie wszystko ok.Moim zdaniem jednak jeszcze nalezy kilkakrotnie przesunac wybierakiem aby pozbyc sie resztek starego oleju z plyty sterujacej i,tlokow i zaworow.Lepiej odzalowac te troche oleju.Nie kupuj oleju i niepewnego zrodla! Tylko oryginalne opakowania i od dystrybutora.Unikniesz w ten sposob niespodzianek.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

luksik_sk8
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: toruń

Post#12 31 Paź 2012 21:59   

A co powiecie o takim oleju do automatycznej skrzyni opla febi nr.29934 co to za firma dobra, zła?? i czy moze być taki uniwersalny ze pasuje do tylu aut w tym opla spełnia wymagania JWS 3309 ale także jest zamiennikiem oryginalnego 19 40 771

http://fims.bazarek.pl/opis/3205556/29934-febi-cena-41-pln-olej-automatycznej-skrzyni-biegow-atf.html
Powrót do góry

Przemo1977kombi
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Słupsk

Post#13 04 Cze 2013 22:05   

Witam wszystkich a głównie tych z automatami he .Panowie jak to jest z tą wymianą i jaki olej zalać? U mnie jest koloru słomkowego [ podobno to syntetyczny],po przeglądnieciu wielu forów dokopałem się że ma być o specyfikacji JWS 3309 , nr1940771 ale ten ma kolor czerwony[podobno to mineralny] i niby to jest dexron 3 ,znalazłem kilka olei np fuchs titan 4000,ravenol atf IV fluid Może któryś z panów stał przed podobnym dylematem miał słomkowy a teraz czerwony Pozdrawiam

Dodam że to zafira A 1,8 z 4biegową przekładnią
Powrót do góry

luksik_sk8
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: toruń

Post#14 06 Cze 2013 00:04   

Ja wymieniałem jak napisałem wyżej na olej febi nr.29934 ma potrzebna specyfikacje w dobrym sklepie motoryzacyjnym ci zamowia przy normalnej wymianie weszło 3 litry minęło juz 9 miesiecy i szkrzynia pracuje swietnie
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Mechanika -> Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Opel Zafira A
Strona 1 z 1