Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Silnik jednofazowy od pilarki stołowej milczy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Silnik jednofazowy od pilarki stołowej milczy
Autor
Wiadomość
jarecki 86
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: płd-wsch

Post#1 Post autora tematu 08 Maj 2011 00:46   

Witam
Mam problem z silnikiem jednofazowym od pilarki stołowej MATRIX 1,5KW - po załączeniu napięcia silnik milczy. Do silnika (bez żadnej tabliczki znamionowej) dochodzą 3 przewody: brązowy (1), czarny (2) i niebieski (3). Przy silniku nie ma kondensatora, co oznaczałoby, że posiada on uzwojenie rozruchowe z jakimś wyłącznikiem (odśrodkowym ?). Rzecz w tym, że omomierz pokazuje jedynie rezystancję 3,6 oma pomiędzy zaciskiem 1 i 3. Jeśli miało by to być uzwojenie główne, to dlaczego zamyka się ono poprzez cewkę elektromagnesu wyłącznika i gdzie jest uzwojenie rozruchowe ?
Proszę kolegów o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki.

Zasady dodawania zdjęć są tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1491634.html
[retrofood]
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Maj 2011 00:46   

Powrót do góry

Krzysztof Kamienski
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Paramaribo Surinam

Post#2 08 Maj 2011 01:21   

Re: Silnik jednofazowy od pilarki stołowej milczy

Dorysuj coś na kształt schematu, bo może się okazać, że to silnik komutatorowy :D jak to zresztą w pilarkach bywa.
Powrót do góry

jarecki 86
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#3 Post autora tematu 08 Maj 2011 01:36   

dodaję schemat w zmienionej postaci

Powrót do góry

Krzysztof Kamienski
Poziom 22
Poziom 22

Post#4 08 Maj 2011 02:48pomocny post - solucja   

Czyli tak jak, typowy kompresor od lodówki :idea: Ten sam system rozruchu poprzez otwarcie styków przekaźnika rozruchowego po spadku prądu w uzwojeniu głównym. Niestety obawiam sie że silnik padł (spalił się). Wartości rezystancji na to wskazują.

:cry:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Maj 2011 02:48pomocny post - solucja   

Powrót do góry

jarecki 86
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#5 Post autora tematu 08 Maj 2011 17:20   

Dzięki Krzysztof za podpowiedź, ale ja jakoś dalej nie czaję bazy. Z opisu wyłącznika KJD17 wynika, że cewka elektromagnesu, która jest połączona równolegle z dolnym stykiem rozwiernym nie jest przekaźnikiem rozruchowym, tylko służy do potrzymania poprzez „podparcie” rdzeniem (wybijakiem) mechanizmu wyłącznika. To rozwiązanie zapobiega ponownemu uruchomieniu piły po zaniku napięcia. Impedancja cewki jest zbyt duża, aby po rozwarciu styku dolnego silnik mógł dalej pracować, a poza tym moja logika podpowiada, że uzwojenie robocze powinno być pomiędzy 1-2, a rozruchowe 1-3. Pewnie coś pomieszałem, więc zechciej mnie nieco oświecić, a na koniec dodam jeszcze jeden szczegół, otóż w szereg ze stykiem górnym znajduje się bimetal.

Trochę to dziwne, bo silnik pracował do samego końca (choć trochę jakby nierówno), a po chwilowym wyłączeniu nie zrobił już nawet buuuu . Najgorsze jest to, że silnik jest całkowicie zabudowany, a żeby się do niego dostać trzeba rozbebeszyć całą pilarkę.

Dane wyłącznika KJD17 - http://www.phaseda.com/switch/KJD17_push.htm
Powrót do góry

gsminfo
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Międzychód

Post#6 08 Maj 2011 17:31pomocny post - solucja   

Ten włącznik to jest po prostu stycznik z mechanicznym wyzwoleniem. W uzwojeniu powinien być czujnik temperaturowy, który po przekroczeniu temperatury wyłączy silnik a schemat który podałeś jest zły. Podłącz silnik dla próby bez wyłącznika i wszystko będzie jasne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Maj 2011 17:31pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Krzysztof Kamienski
Poziom 22
Poziom 22

Post#7 08 Maj 2011 18:32pomocny post - solucja   

A właśnie, stwierdziłeś rezystancję ok. 3 Ω, a pomiędzy następnymi przewodami (∞ ). Nie daje Ci to do myślenia?. Pomijając schemat są tylko dwie sugestie: jedna to rezystancja jak na uzwojenie główne za mała (spalony, robi zwarcie), albo to uzwojenie gł. z uzwojeniem rozruchowym równolegle poprzez zwarty (gotowy do rozruchu) wyłącznik odśrodkowy. Tej drugiej teorii, przeczy fakt nieskończonej rezystancji pomiędzy innymi zaciskami (2 i 3), ale jak Kolega pisał może to być wyjście z (uszkodzonego) wyłącznika bimetalicznego (temperatura) wewnątrz silnika.
Sugestia :arrow:
Podłącz ten silnik bezpośrednio do sieci na tych niskorezystancyjnych zaciskach. W przypadku błędu najwyżej zrobi zwarcie. Jeżeli uruchomi się normalnie, będziemy wiedzieli już wszystko.

PS. Przepraszam, za moją błędną poprzednią sugestię, ale nie podałeś typu wyłącznika.
Powrót do góry

jarecki 86
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#8 Post autora tematu 08 Maj 2011 19:08   

gsminfo napisał:
W uzwojeniu powinien być czujnik temperaturowy, który po przekroczeniu temperatury wyłączy silnik a schemat który podałeś jest zły.

Może i ten czujnik gdzieś jest, trzeba by rozbierać silnik, a póki co próbuję poszukać pomocy u bardziej doświadczonych w maszynach elektrycznych. A co do samego schematu, czy mógłbyś wskazać, gdzie popełniłem błąd, bo narysowałem go tak, jak to odczytałem z układu połączeń i ustalenia rodzaju styków.

Krzysztof Kamienski napisał:
stwierdziłeś rezystancję ok. 3 Ω, a pomiędzy następnymi przewodami (∞ ). Nie daje Ci to do myślenia?.

Daje tyle, że nie widzę nigdzie uzwojenia rozruchowego, ani żadnych innych elementów służących do wytworzenia momentu obrotowego, a poza tym, jak już wspomniałem, budowa maszyn elektrycznych nie jest moją mocną stroną.
Powrót do góry

andy127
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Koziegłowy JO82LK

Post#9 08 Maj 2011 19:20pomocny post - solucja   

Witam.
jarecki 86 napisał:
Z opisu wyłącznika KJD17 wynika, że cewka elektromagnesu, która jest połączona równolegle z dolnym stykiem rozwiernym nie jest przekaźnikiem rozruchowym, tylko służy do potrzymania poprzez „podparcie” rdzeniem (wybijakiem) mechanizmu wyłącznika. To rozwiązanie zapobiega ponownemu uruchomieniu piły po zaniku napięcia.

Znalazłem taki schemat wyłącznika KJD17:
Oraz takie coś:
Z tych schematów wynika, że nie ma styku rozwiernego, tylko dwa styki zwierne.
Wobec tego albo masz inną wersję wyłącznika, albo schemat narysowany przez Ciebie jest błędny.
Czy na Twoim wyłączniku jest schemat?
Andrzej
Powrót do góry

jarecki 86
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#10 Post autora tematu 08 Maj 2011 19:54   

Andy127, widocznie są różne wersje tych wyłączników, a mój pomiędzy 23 i 24 ma styk rozwierny. Tak jest w realu (sprawdzone omomierzem) i na rysunku umieszczonym na wyłączniku.
Ale dziękuję za zainteresowanie.
Powrót do góry

Krzysztof Kamienski
Poziom 22
Poziom 22

Post#11 08 Maj 2011 20:06   

Czyli sprawdź bezpośrednio - tak jak pisałem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Maj 2011 20:06   

Powrót do góry

andy127
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Koziegłowy JO82LK

Post#12 08 Maj 2011 20:37pomocny post - solucja   

jarecki 86 napisał:
Trochę to dziwne, bo silnik pracował do samego końca (choć trochę jakby nierówno), a po chwilowym wyłączeniu nie zrobił już nawet buuuu .

Jeśli byłby to silnik komutatorowy i chodził nierówno, to mógł stanąć na uszkodzonym wycinku komutatora i nie chcieć ruszyć. Trochę temy przeczy pomiar rezystancji, ale co szkodzi dla sprawdzenia przestawić wirnik (ręcznie) w trochę inne położenie i wtedy spróbować włączyć.
Inna sprawa to jeśli jest zabezpieczenie termiczne (bimetalowe), to czy ma jakiś kasownik zadziałania? Jeśli ma to spróbuj skasować. Przeciw teorii o zadziałaniu termika jest to, że maszyna działała aż do wyłączenia.
Ale coś trzeba próbować.
Andrzej

Dodano po 2 [minuty]:

A może dałbyś zdjęcie tabliczki znamionowej tego silnika?
Może to kogoś naprowadzi na dobre tory?
Andrzej
Powrót do góry

jarecki 86
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#13 Post autora tematu 08 Maj 2011 21:25   

No więc tak, sprawdzając multimetrem cyfrowym rezystancję uzwojenia (na którym uprzednio zmierzyłem 3,6 oma) przy obracającej się pile zauważyłem lekko zmieniające się wartości, co przy szybkości reakcji wyświetlacza może ale nie musi sugerować obecność komutatora. Tą tezę dodatkowo może potwierdzać minimalne przerwy dźwięku buzzera. Ponieważ miernikom cyfrowym w niektórych okolicznościach zbytnio nie ufam, to podłączyłem omomierz analogowy (zakres x10), ale żadnych wahań nie stwierdziłem. Po bezpośrednim załączeniu napięcia na uzwojenie niskorezystancyjne silnik zaczął na mnie buczeć. Próba obracania piłą nie przyniosła żadnych efektów.
Jak już pisałem wcześniej, jest to silnik "no name", chyba, że pod szczelną obudową znajduje się jakaś tabliczka.
Powrót do góry

krzysiek7
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Nibylandia

Post#14 09 Maj 2011 00:04   

Jeżeli jednofazowy silnik klatkowy ma trzy wyprowadzenia to takie objawy sugerują na uszkodzone uzwojenie z jednoczesnym zadziałaniem bądź uszkodzeniem wyłącznika termicznego. Te 3,6Ω to suma rezystancji obu uzwojeń połączonych szeregowo ale jak na sprawne uzwojenie to trochę za mało, a wyjście numer 2 jest wspólnym dla obu uzwojeń, to właśnie w nim umieszczane są wyłączniki termiczne. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie ma w nim kondensatora, dobrze się rozejrzyj, przecież sam napisałeś, że silnik jest obudowany. Bez rozebrania tego silnika raczej całej prawdy się nie dowiesz.
Jeśliby założyć, że jest to silnik komutatorowy, to raczej mało prawdopodobne aby buczał nie mogąc jednocześnie ruszyć.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Silnik jednofazowy od pilarki stołowej milczy
Strona 1 z 1