Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

E15-C SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Tapped Horn

jarmol90 14 Maj 2011 14:25 23157 55
  • E15-C SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Tapped Horn

Witam,

Z założenia chciałem wycisnąć max z tego głośnika, w bass-reflexie średnio sobie radzi (za cichy i brak dobrego kopa :D), stąd trochę pokombinowałem nad domkiem dla niego. Teraz w porównaniu z basem 2 x 18" wypada wcale nie gorzej ;) A do tego przy wyższym cięciu, to i kopie niemiłosiernie (nie tracąc przy tym na sporym zejściu). Myślę, że spokojnie taki basik wystarczy do wspomożenia dobrych nadstawek 12+driver lub 15+driver. Konstrukcja obudowy sprawia, że membrana głośnika jest dobrze obciążona, cewka ma bardzo dobrą wentylację (magnes na zewnątrz), więc na głośnik można podawać moc znacznie większą niż moc znamionowa. Puszczając suba od 35-40 Hz głośnik spokojnie przyjmie moc PROGRAM, a przy tym poprosi o więcej.

Wykonanie:
    Sklejka 15 mm;
    Czarny matowy lakier strukturalny (muszę położyć jeszcze jedną warstwę, żeby wyszła grubsza struktura);
    Pod metalowe uchwyty i terminal 2 x speakon dodatkowo są frezy tak, że akcesoria "chowają" się i nie wystają poza obudowę. Waga całości oscyluje w granicy 30 kg, więc jest to na prawdę bardzo mobilny basik o ogromnym potencjale.
    Zewnętrznie całość zajmuje prawie 220 litrów, więc rozwiązanie "mniejsze" niż 2 takie głośniki w bass-reflexie, a do tego, jak już pisałem - głośnik zagwarantuje i tak większego "kopa".

Co więcej - konstrukcja ma to do siebie, że nawet na niedużej mocy i w małym pomieszczeniu zagra rewelacyjnie. Zatem plan wykonany w 100% ;)

Zdjęć z samej fazy produkcji nie mam, gdyż nie jestem fanem przerywania roboty i "latania" z aparatem ;)

Na końcu wykres dla ustawienia w narożniku (0,5 Pi) oraz półprzestrzeni (2 Pi) przy mocy PROGRAM (800 W). W rzeczywistości sub gra niżej, gdyż symulacja to tylko odniesienie wstępne, potem i tak nastąpiły już zmiany w projekcie. Jak zmierzę mikrofonem, to dorzucę pomiar ;)

E15-C SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Tapped Horn E15-C SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Tapped Horn E15-C SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Tapped Horn E15-C SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Tapped Horn

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 14 Maj 2011 14:31
    bullla
    Poziom 13  

Konstrukcja zawodowa :)
    Ten napis STX też jest wyfrezowany? Jeśli tak to czy używałeś jakiś szablonów?

• #3 14 Maj 2011 14:33
    jarmol90
    Poziom 20  

Tak napis zrobiony na frezarce ;) Napis starałem się jak najbardziej "skopiować" z ich logo. Myślę ot co, pobawię się trochę żeby to wyglądało jak należy ;)

Pozdrawiam

• #4 14 Maj 2011 18:17
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Witam, muszę przyznać że ta konstrukcja mnie zszokowała, oczywiście pozytywnie.

Naprawdę taki SPL jak na wykresie dasz radę wycisnąć z jednej takiej paczki? Stary, gratuluję ;)

Wykończenie też nie naganne, wszystko starannie dopracowane.

Czy jest możliwość udostępnienia takowego projektu skrzyni? Bardzo mnie zainteresowała, i nie ukrywam że kusi mnie by ujrzeć jej projekt. Pozdrawiam!

• #5 14 Maj 2011 18:34
    jarmol90
    Poziom 20  

Taki SPL to nie problem, konstrukcja daje zysk energetyczny, do tego dochodzi jeszcze zysk jeśli ustawimy suba w rogu sali ;)
    Dokładną efektywność zamieszczę jak wykonam pomiar tego maluszka :D

Gdyby ktoś chciał stać się szczęśliwym posiadaczem tego subwoofera proszę pisać na PW. Nagłośnienie to moja pasja i chciałbym spróbować jeszcze wielu konstrukcji, ale na to trzeba wolnej gotówki ;) Ta konstrukcja przeszła moje najśmielsze oczekiwania co można wycisnąć z takiego głośnika ;) do tego jego warunki mechaniczne sprawią że w tej obudowie pogra bardzo długo ;)

Pozdrawiam

• #6 14 Maj 2011 19:21
    Paolo1976
    Poziom 24  

W jakim programie robiłeś ten pomiar? Poza tym konstrukcja wspaniale dopracowana.

• #7 15 Maj 2011 10:01
    edenlubawa
    Poziom 15  

A jak by to wyglądało, gdybyś ścianki liter pomalował na biało??

• #8 15 Maj 2011 12:12
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Szczerze to mało profesjonalnie. Zbyt kolorowo, i w ogóle. Tak jak jest według mnie jest bardzo dobrze, i nie zmieniał bym już tego.

• #9 15 Maj 2011 12:44
    restig
    Poziom 15  

Witam.
    Czy ta kratka nie hałasuje? jak wygląda sprawa kurzenia się głośnika? jest zabezpieczony? bo jakby nie patrzeć teraz cewka jest zupełnie na zewnątrz obudowy. I kolejne pytanie czy do tej obudowy równie dobrze będzie pasowała wersja 4ohm?

Ja również poproszę o opisówkę obudowy.
    Btw STX robi coraz to lepsze głośniki :D oby tak dalej !

• #10 15 Maj 2011 14:59
    DDN
    Poziom 31  

No fajna obudowa,tego tu na elce jeszcze nie bylo. Niezla robota. Widze glosnik zaczyna nabierac popularnosci,tylko czekac na wysyp w tym dziale roznych konstrukcji z tym glosnikiem. Tak mysle jak by zrobic klasyczna tube,odwrotke na tym garku,4szt i w plener na festyn starczy skoro tak dobrze znosi duza moc i duzo daje spl"u.

• #11 15 Maj 2011 15:12
    jarmol90
    Poziom 20  

Już odpowiadam ;)

edenlubawa napisał:
    A jak by to wyglądało, gdybyś ścianki liter pomalował na biało??

No jak już Luke15 napisał, można ale zależy to od gustu, ja zrobiłem standardowo ;) czyli całość na czarno.

restig napisał:
    Witam.
    Czy ta kratka nie hałasuje? jak wygląda sprawa kurzenia się głośnika? jest zabezpieczony? bo jakby nie patrzeć teraz cewka jest zupełnie na zewnątrz obudowy. I kolejne pytanie czy do tej obudowy równie dobrze będzie pasowała wersja 4ohm?

Ja również poproszę o opisówkę obudowy.
    Btw STX robi coraz to lepsze głośniki :D oby tak dalej !

Nie, krata jest sztywna, do tego specjalnie dogięta dzięki temu przy przykręcaniu "dociska" się do obudowy i nic nie hałasuje ;)

Zabezpieczenie głośnika przed zanieczyszczeniami też jest przemyślane ;) Jak widać na zdjęciach krata jest schowana trochę do wnętrza obudowy, gdyż docelowo będzie tam jeszcze specjalna gąbka chroniąca od kurzu.

Wersja 4ohm też by pasowała po delikatnych zmianach. Trochę słabsze parametry jeśli chodzi np o BL ale da rade także ;)

Czy te głośniki są takie dobre? Na pewno lepsze niż np GDN46-1200 ;) bo tam cewka miała pewną wadę (naprawiałem kilka sztuk), która wykluczała go do w pełni profesjonalnych zastosowań, a tutaj patrząc na głośnik i przez otwór w rdzeniu nadbiegunnika dolnego tej wady nie zauważyłem ;) głośnik pracuje pięknie, ale jak pisałem, w zwykłym bass-reflexie grał przeciętnie, bez rewelacji.

DDN napisał:
    No fajna obudowa,tego tu na elce jeszcze nie bylo. Niezla robota. Widze glosnik zaczyna nabierac popularnosci,tylko czekac na wysyp w tym dziale roznych konstrukcji z tym glosnikiem. Tak mysle jak by zrobic klasyczna tube,odwrotke na tym garku,4szt i w plener na festyn starczy skoro tak dobrze znosi duza moc i duzo daje spl"u.

DDN i o odwrotkach myślałem ;) ale na razie zakupiłem jeden głośnik na "test" bo ta obudowa zagra w pojedynkę bez problemu, jakbym zrobił jedną odwrotkę to efekt byłby mierny, jak mówisz, minimum 4szt ale gdyby głośnik okazał się bardzo lichy to szkoda by było sklejki ;)

Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa uznania ;)

• #12 15 Maj 2011 15:59
    DDN
    Poziom 31  

No ale chyba nie okazal sie lichy bo skoro piszesz o nim dobrze,a i znasz sie na budowaniu graniu wiec juz cos potem mozesz pokombinowac z innym typem obudowy. W tej cenie to dobry wybor za nieco ponad 300zl nie da sie kupic nic nowego,tera uzywne to widzialem tylko eightensound 15w700 po 300zl i beyme 15g400 tez w tej cenie ale to jak sie nadaje na dobry subbas to niech ktos powie kto mial te przetworniki. No a powiedz cos wiecej jak gra na powietrzu,jak w sali ot ok 80m|kw lub cos.

• #13 15 Maj 2011 16:25
    jarmol90
    Poziom 20  

Fakt głośnik nie jest zły.. cewka ma 4 warstwy uzwojenia ( wiec szczelina magnetyczna jest spora) co przy stosunkowo "niedużym" magnesie świadczy, że zastosowano dobre komponenty, co daje bardzo dobre parametry.
    Wg producenta Xmax to 8mm, jednak tu już "dodali" nieco od siebie (jak to inne wiodące firmy robią także), gdyż licząc matematycznie Xmax wychodzi ok 5-6mm ale i tak duży Xdam przy tej konstrukcji pozwala na uzyskanie precyzyjnego niskiego zejścia oraz zachowanie efektywności rzędu 103-105dB (1w/m).

Na razie to "świeżutka" konstrukcja ;) wiec jakichś mega testów nie było na salach tanecznych gdyż docelowo był to eksperyment, który w pełni się powiódł. Nie będę "zużywał" głośnika gdyż chętnie odda się sub w ręce nowego właściciela ;) ja basy do grania mam ;) fakt dużo większe i chętnie bym je zmienił na takie jak ten przedstawiony, ale kto mi kupi moje 4szt basów 2x18" ? :D

Testy to na razie na "podwórku" ;), dużym salonie oraz niedużym pokoju ok 15m kw i wszędzie basik spisywał się świetnie, niskie zejście, dobry impuls ;) Czuć uderzenie na ciele i wcale nie musi to grać na ogromnej mocy. Już przy niedużych poziomach głośności gra bardzo kameralnie ;) świetne rozwiązanie jako pojedynczy bas do wsparcia nadstawek nawet na niedużych salach.

pozdrawiam

• #14 15 Maj 2011 17:24
    DDN
    Poziom 31  

Aha to o to chodzilo,taki test no ale dobrze ze juz jakas jasnosc odnosnie tego glosnika sie pojawila. Pare tematow nizej jest tez ten nowy stx ale w innej konstrukcji i chyba tez uzytkownik zadowolony. Widze ze masz czym grac 4x18" niezle ja kombinuje dwie tuby z omega pro18 bo 104db robi swoje a fajny projekt trafilem to mi wystarczy na moje imprezy bo narazie mam kompakty mobilne,male lekkie z img stage line.

• #15 15 Maj 2011 17:36
    jarmol90
    Poziom 20  

No tak, bo grać jest czym ale niedługo będzie potrzebne jedno stacjonarne nagłośnienie i tak "szukam" najlepszego rozwiązania ;). Póki co to właśnie prezentowana konstrukcja wygrywa. Przy czym jako ze stacjonarnie to będzie stać to planuję "połączyć" dwie sztuki w jedną, czyli jakby złączone dołami będą, dlatego tą pojedyncza sztukę chce sprzedać. 4 takie suby (8 głośników) da powalający efekt ;). Na górze nadstawki tubowe, projekt mam już opracowany, sprawdzony i nawet pomierzoną charakterystykę, ale na razie słabo z czasem żeby spokojnie siąść i zamieścić go na forum ;). Ale to już niedługo jak się trochę "obrobię" :D

Pozdrawiam

• #16 15 Maj 2011 21:51
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

No super, super... że ktoś w końcu zrobił że tak powiem odważny test... Zaprojektował inną niż zwykły BR paczkę i dało to pozytywny efekt.

Ale pytam dalej ;) Czy jest możliwość udostępnienia jakiś projektów paczki? Wymiary, itp.?

• #17 16 Maj 2011 09:14
    ambrozy87
    Poziom 9  

Ja się również dorzucam do prośby o dorzucenie jakiegoś szkicu z wymiarami. Konstrukcja robi wrażenie. Jeżeli pomiary mikrofonem pokażą jeszcze więcej niż symulacja, to na prawdę paczuszka przy takich rozmiarach może robić dużo dobrego hałasu :)

I jeszcze takie zapytanie: jakie korzyści autor przewiduje z możliwości złożenia paczki z dwóch takich samych, "sklejonych" ścianką boczną?

• #18 16 Maj 2011 13:51
    edenlubawa
    Poziom 15  

Jaki głośnik najbardziej nadaje się do tego typu obudowy, jakie powinien mieć parametry?

• #19 16 Maj 2011 21:14
    jarmol90
    Poziom 20  

ambrozy87 napisał:
    (...)

I jeszcze takie zapytanie: jakie korzyści autor przewiduje z możliwości złożenia paczki z dwóch takich samych, "sklejonych" ścianką boczną?

Tzn sklejenie jak to nazwałeś chcę przeprowadzić ale dołami ;) a jaka korzyść? Tu raczej żadna, po prostu zamiast 8 małych kolumn będą 4 większe ;) taka korzyść jedynie ;)

Panowie, a co do projektu, no niestety jest to na własny użytek i być może będzie z tego jakiś zysk przy wprowadzeniu do produkcji, więc "publiczne" prezentowanie projektu odpada. Chyba, ze ktoś by chciał się stać posiadaczem takich obudów, to proszę na PW podać model głośnika a zobaczymy czy się nada.

Pozdrawiam

• #20 16 Maj 2011 23:31
    edenlubawa
    Poziom 15  

Czy obudowa tego typu to twoja pierwsza? W jakim programie wykonywałeś obliczenia?

• #21 16 Maj 2011 23:42
    jarmol90
    Poziom 20  

Pierwsza przedstawiona na forum ;) robiłem kilka TH do zastosowań domowych na niedużych głośnikach i to mnie natchnęło wiedząc jak taka konstrukcja gra, aby spróbować z tym STX`em bo mimo iż głośnik tani to jednak jeden z droższych w ofercie STX`a także wydał się dość ciekawym rozwiązaniem. Dlatego po wstępnych symulacjach zabrałem się za budowę bo pewne doświadczenie w tego typu konstrukcjach już mam. Także jakoś trudno nie było ;) a efekt jest fantastyczny. Już się doczekać nie mogę jak zabrzmi 8 takich basów :D Napęd 2 x t.amp Proline 2700 lub 3000 bo postoi to tam bardzo długo więc nie ma co końcówki męczyć w basie na 2 ohm/kanał stosując tylko jedną.

Pozdrawiam

• #22 17 Maj 2011 05:46
    Granat :)
    Poziom 34  

Widzę, że kolega zastosował tubę o stożkowym roztrąbie na całej długości - dwie górki i dołek w paśmie przepustowym. Spróbuj pokombinować z wykładniczym rozejściem... nie wiem jak to na polski trafnie ująć. Chodzi mi o exponential flare. Masz wtedy jeszcze lepsze obciążenie membrany (tylko nie przesadź, bo złamiesz membranę) i lepsze pasmo :)
    Zobacz:
    E15-C SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC Tapped Horn
    Twój głośnik przy 800W. Na górze cztery, na dole jeden.

0.5Pi się stosuje raczej jak chcesz sprawdzić jak zagrają 4ry takie paczki stackowane obok siebie na podłodze w plenerze. Na sali z basem dzieją się takie rzeczy, że to mało który symulator umie przewidzieć :) Zresztą, na salach raczej inaczej ustawia się basiki.

Pozdrawiam.

• #23 17 Maj 2011 09:16
    jarmol90
    Poziom 20  

Granat :) wiem o co chodzi ;) tak czy siak z głośnikiem nie ma co przesadzać bo sam widzisz że można zbyt mocno obciążyć membranę,a to jednak ma grać niezawodnie przy pełnej mocy stąd nieco inna droga konstrukcji ;) ale sprawa dołków i górek została nieco inaczej rozwiązana ;) Jak pisałem symulacja była wstępna i zanim kolumna doszła do stanu w jakim jest przeszła kilka drobnych zmian i ten dołek został zniwelowany kosztem niższego zejścia.(w prosty sposób mówiąc uśrednienie pierwszej górki z dołkiem :D ) Musiałbym to narysować na wykresie, ale zamieszczę dziś może plik z pomiaru to zobaczycie o co mi chodziło ;)

Fakt ustawienie basów na sali to nie lada problem bo powstają różne odbicia, a do tego w zależności od ustawienia można sporo zyskać dB samym ustawieniem ;) także jest o co walczyć, tym bardziej przy takich konstrukcjach :D

Pozdrawiam

• #24 17 Maj 2011 16:25
    restig
    Poziom 15  

Jakim oprogramowaniem symulowałeś tą obudowę? I czy symulowałeś ten głośnik w innych obudowach ? band bass 4 i 6 stopnia albo zwykłej tubie ?

• #26 17 Maj 2011 19:01
    jarmol90
    Poziom 20  

No wpierw zrobiłem symulację wstępną i wyszło to co jest na wykresie na samym początku, ale że jak pisałem kilka TH już zrobiłem to w trakcie realizacji projektu pomyślałem o kilku zmianach żeby te garby wyrównać, sprawdzałem potem na szybko w symulacji i jest lepiej, ale pomiar prawdę pokaże, strzele wieczorkiem jak będzie całkowita cisza w plenerze ;)

restig napisał:
    Jakim oprogramowaniem symulowałeś tą obudowę? I czy symulowałeś ten głośnik w innych obudowach ? band bass 4 i 6 stopnia albo zwykłej tubie ?

Band passy hmm jakoś ich wielu nie zrobiłem w życiu i nie chciałem robić w ciemno ;) bo wiedziałem że w TH może być ciekawie ;) Zwykłej tuby nie sprawdzałem bo jednak aż takiego natężenia nie było trzeba a raczej miało to bez korekcji schodzić nisko, a żeby tuba zeszła to jednak swoje wymiary musi mieć. Dlatego projekt taki a nie inny ;)

Pozdrawiam

• #27 17 Maj 2011 19:53
    Granat :)
    Poziom 34  

Jak to miło, kiedy 40Hz jest wystarczająco nisko i niczego więcej nie oczekujemy :) Dosyć mała ta paczka wyszła dzięki temu. Ja skonstruowałem 4 z myślą o objęciu pasma od 30Hz przy takiej ilości. Muszę przyznać, że są dość duże. Też ze względu na powierzchnie wylotu. U Ciebie jest na oko 1800cm^2, dobrze strzelam? Może przy okazji wrzucę swoje na forum kiedyś.

• #28 17 Maj 2011 22:17
    jarmol90
    Poziom 20  

Granat :) no prawie blisko hehe jednak trochę za mało :D wiesz projekt pod dyskotekę a tam akurat "murzyńskich" beatów nikt zapuszczać nie będzie bo to nie ten klimat ;) Poza tym.. płasko od 40Hz ale i 30-35Hz obsłużą przy ilości 8 głośników, ale po prostu miało to grać wystarczająco dobrze bez equalizacji bo to naturalniej brzmi, a teraz co i jak dokładnie to już się ustawi na procku na sali ;)

Pozdrawiam

• #30 17 Maj 2011 22:47
    jarmol90
    Poziom 20  

4 sztuki ale pojedyncze czy podwójne? No i kurcze no.. ta symulacja z początku to tylko taki zarys wstępny ;) i to jednej sztuki ! Więc przy teoretycznie 8sztukach przedstawionych subwooferów to nie będzie na -10dB przy 40Hz :P Mogłem to zbudować wielkie i grające od 20Hz ale po co? ;) Po co męczyć głośnik tym ze kolumna będzie odtwarzać dźwięki których nie potrzeba.. i tak poleci subsonic na ok 32-35Hz ;) więc co by mi to dało że przykładowo kolumna gra od 20Hz skoro raz że w muzyce która będzie grania będzie to nie potrzebne, a dwa że bez potrzeby zwiększałoby konstrukcję ;) Do domu można kombinować, ale nie tam gdzie jednak miejsce trzeba wykorzystać z głową i ekonomicznie ;)

Poza tym ktoś tu ;P zauważył że na sali basy zachowują się inaczej i symulator tego nie przewidzi.. więc? ;) Ewentualnie okolice narożnika załatwią to co trzeba jeśliby miało brakować zejścia, ale na pewno nie będzie :D

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme