Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820

maciex1993 20 Maj 2011 18:11 11470 16
  • Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820
    Od dłuższego czasu chciałem zbudować sobie wzmacniacz do domu. Na początku skleciłem sobie końcówkę na TDA2030 + dodatkowe tranzystory (o ile pamiętam to był to kit ne078), ale nie byłem zadowolony z dźwięku, jaki wydobywał się z tego scalaka. Później zastanawiałem się nad Holton'em, nawet kupiłem transformator, ale na zamiarach się skończyło, bo w dniu 12 lutego 2011 użytkownik pawel_aa zaprezentował wzmacniacz, który wydał mi się idealny dla moich potrzeb. Kopia ROTEL RA-820 czyli "hajend dla ubogich" .

Dzięki materiałom, jakie zostały udostępnione przez użytkownika pawel_aa wykonałem płytkę pod końcówki mocy oraz układ opóźnionego załączania kolumn.
    Płytki wykonane termo-transferem. Wszystkie potrzebne elementy kupiłem w AVT.

Obudowa była pewnego rodzaju wyzwaniem. Wykonywanie pcb z gotowego projektu prawie nie wymaga wysiłku, za to obudowa pochłania wiele czasu, szczególnie, gdy chce się, aby wyglądała naprawdę dobrze.
    W moim projekcie użyłem obudowy po korektorze graficznym fs032, którą zdobyłem na zbiórce starego sprzętu elektronicznego. Korektor był poniszczony i niesprawny tak, że nie było mi żal.

Przedni panel miał być minimalistyczny, ale najpierw trzeba było pozbyć się wszystkich otworów po potencjometrach, z pomocą przyszła szpachlówka.
    Gdy przód wyglądał tak jakby był zrobiony z jednego kawałka aluminium, przyszła pora na malowanie. Użyłem sprayu w kolorze czarny mat.

Troszkę o bebechach:
    Zasilanie to transformator 100 VA 2 x 26 V, mostek 25 A i kondensatory 10000 uF na szynę zasilania.
    Wzmacniacz posiada dwa wejścia, przełączanie zrealizowane na isostat'ach.
    Z uruchomieniem nie było problemów, wzmacniacz działa od kopa.

Jestem bardzo zadowolony z jakości dźwięku, jaką oferuje ten rotelek, nawet nie ma co porównywać z jakimś tam TDA.

Niestety brakuje mi jednej rzeczy, aby uznać, że projekt jest ukończony w 100%, a mianowicie gałki na potencjometrze głośności, która powinna być swego rodzaju wisienką na torcie.

Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820
    Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820 Własny "hajend", czyli kopia Rotel RA-820

Fajne!
  • #3 20 Maj 2011 21:00
    bart1986
    Poziom 17  

Witam, czyli wzmacniacz ma 2x30W przy 8 ohm tak? Możesz coś powiedzieć więcej o zabezpieczeniach.Ten radiator to od starego radmora ?

• #4 20 Maj 2011 21:04
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, bardzo ładnie to wyszło. Obudowa zaadaptowana wzorowo. Trochę słabe trafo mi się wydaje, jaką moc to osiąga? Nie podobają mi się zaciski głośnikowe. W takim sprzęcie to powinny być porządne złącza śrubowe. Tak samo przewody do niech biegnące, po stronie "dodatniej" grube przewody, a masa już podłączona byle kabelkami i czemu 2? Wystarczy 1 a gruby, przecież one mają ten sam potencjał, a tak to wygląda jakby się zaraz gdzieś miała utwożyć pętla masy, no ale to już mały szczegół.
    Co do gałki, polecam wytoczyć z mosiądzu, z delikatnym rowkiem, jako wskaźnik położenia i lekko zaokrąglonymi rantami ;]

• #5 20 Maj 2011 21:58
    maciex1993
    Poziom 14  

bart1986 napisał:
    Witam, czyli wzmacniacz ma 2x30W przy 8 ohm tak? Możesz coś powiedzieć więcej o zabezpieczeniach.Ten radiator to od starego radmora ?

Witam.
    Dokładnej mocy wyjściowej nie jestem w stanie zmierzyć ponieważ nie posiadam odpowiedniego sprzętu, ale będzie ona podobna do tej jaką uzyskał użytkownik pawel_aa na swojej wersji wzmacniacza. Pomiary wzmacniacza

Co do zabezpieczeń to wzmacniacz posiada układ opóźnionego załączania kolumn oraz zabezpieczenie przeciw DC na wyjściu. W przypadku pojawienia się DC przekaźnik odłącza zestaw głośnikowy.

Radiator dostałem od kolegi, pochodzi on z jakieś Unitry bodajże 2x25W, do pracy z zestawem 8ohm jest w sam raz, osiąga jakieś 45-47*C.

A jeszcze jeden szczegół! tabliczka w prawym dolnym rogu na przednim panelu to laminat z wytrawionym moim nickiem, tabliczka jest podświetlona od wewnątrz co tworzy naprawdę ładny efekt.

• #6 20 Maj 2011 23:22
    pawel_aa
    Poziom 25  

A gdzie kolega zapodział przedwzmacniacz? ;)

Niestety, sama końcówka zasilana transformatorem 2x26V (czyli około 2x34-35V DC po obciążeniu) nie osiągnie parametrów jakie wyszły na pomiarach mojego wzmacniacza. Kompletny wzmacniacz ma wzmocnienie 40 dB, z czego na końcówkę przypada chyba 30 dB (mierzyłem kiedyś wzmocnienie samej końcówki ale dokładnie nie pamiętam wyników). Sumując mniejsze napięcie zasilania i mniejsze wzmocnienie szacuję że ów wzmacniacz ma 2 x 20-25W/8Ω i 2 x 35-40W/4Ω.

Końcówkę oczywiście można zmodyfikować tak by osiągała moc 2x74W/4Ω bez przedwzmacniacza (prace w toku).

Kable sygnałowe powinny być ekranowane.

• #7 21 Maj 2011 00:49
    maciex1993
    Poziom 14  

Czyli wniosek jest taki, że dokładając przedwzmacniacz zyskam jakieś 10dB... hmm może w najbliższym czasie jakiś poskładam ;) w obudowie jest sporo miejsca tak więc nie ma problemu. A nawet niech ma te 20-25W na kanał, więcej mi nie potrzeba bo wolę słuchać muzyki a nie łupania, albo co gorsza tego tda2030 co niby 2x50W a charczało ze hej...
    Wszystkie przewody sygnałowe są ekranowane.

• #8 21 Maj 2011 05:13
    pawel_aa
    Poziom 25  

"Na słuch" wygląda to tak, że przy identycznym ustawieniu potencjometru głośności w odtwarzaczu CD sama końcówka gra jakby o 1/3 ciszej od kompletnego wzmacniacza. Brzmienie jednak pozostaje rewelacyjne :)

maciex1993 napisał:

A ja widze trzy osobne kabelki.

• #9 21 Maj 2011 09:31
    Pokrentz
    Poziom 21  

Maciex1993: zainteresowało mnie, że Kolega napisał o charczeniu, ja także miałem taki objaw na wzmacniaczu na LM3886, kiedy zasilałem go z transformatora 2x24V@200VA. Filtrowałem 13600 uF na gałąź zasilania. Kiedy zrobiłem zasilacz impulsowy dający na wyjściu 2x40V@450W, okazało się, że wzmacniacz gra O NIEBO lepiej, bez dwóch zdań. Nic a nic nie charczy, cyściutko, żadnych przydźwięków, brumienia, etc. Wzmacniacz na takim zasilaczu działa już od 10 miesięcy.
    Nie wiem, ale jestem zwolennikiem zasilaczy impulsowych w audio, przynajmniej do momentu, kiedy nie usłyszę wzmacniacza grającego poprawnie z zasilaniem liniowym. :-)

• #10 21 Maj 2011 10:20
    maciex1993
    Poziom 14  

@Pokrentz
    Przez charczenie... miałem na myśli przester który był doskonale słyszalny przy większych głośnościach

pawel_aa napisał:

maciex1993 napisał:

A ja widze trzy osobne kabelki.

Ten trzeci to masa bezpośrednio z wejść rca. Wynika to z użycia isostat'a jako prostego selektora i wyboru czy łączyć ekrany przewodów w tym miejscu (nad isostatem) czy dodać osobny przewód z masą. Wybrałem osobny ponieważ takie rozwiązanie było zastosowane w korektorze z którego pochodzi obudowa.

• #11 21 Maj 2011 16:40
    Pokrentz
    Poziom 21  

@maciex1993: dokładnie tak się to u mnie objawiało. Przesterowanie. Dopiero wymiana zasilacza na impulsowca z prawdziwego zdarzenia spowodowała, że przesterów nie ma. Jak dla mnie, to owe przestery to wina zbyt niskiego ("przysiadającego" pod obciążeniem) napięcia zasilającego a nie wzmacniacza jako takiego. Scalaki też potrafią zagrać ładnie.

• #12 21 Maj 2011 17:03
    DJKompot
    Poziom 26  

Ktoś tu jakieś głupoty opowiada. Do pary LM3886 wystarczy trafo 200W o odpowiednich napięciach. Jak coś charczało lub buczało to po prostu gdzieś się pomyliłeś. Poza tym TDA2030 to tylko 14W RMS chyba że to układ rozbudowany. Zawsze można dorobić stabilizacje zasilania; podobno to coś daję... nie trzeba od razu przetwornice robić. Przesterowując końcówkę mocy będzie charczeć co jest normalne.

maciekx bardzo fajny wzmacniacz! Co prawda ekranu nie ma na sygnałowych ale czasem nie jest on wymagany. Polecam splatać. Mostek dałbym na profil... ale i tak przy takiej mocy się nie nagrzeje :D. Uziemienie daj do obudowy razem z masą. Po czorta ten przekaźnik przy końcówce mocy?

Pozdrawiam.

• #13 22 Maj 2011 09:50
    maciex1993
    Poziom 14  

Przewodu ochronnego nie podłączam w ogóle aby uniknąć pętli mas przy podłączeniu źródła sygnału i wzmacniacza pod tę samą listwę zasilającą, za to przewody w obudowie z napięciem sieciowym są w podwójnej izolacji.

Przekaźnik służy do przełączania między wyjściem głośnikowym a słuchawkowym, sam isostat nie dał by rady bo ma 0,5A max.

• #14 22 Maj 2011 18:44
    kacper1664
    Poziom 11  

Witam.

Primo:
    Bardzo fajna końcówka. Ciekawie wygląda te podświetlane logo. Gratulacje.

Secundo:
    Czy mógłby kolega udostępnić projekt płytki do termotransferu? Jestem cienki bolem w projektowaniu obwodów drukowanych, dlatego mi na tym zależy.

• #15 28 Maj 2011 18:51
    kris16
    Poziom 13  

Fajna kopia rotela. Zagospodarowanie obudowy po korektorze badzo estetycznie ci to wyszło wykorzystanie przycisków z korektora bardzo mi się podoba.:D Jak to brzmi jak radmor czy lepiej ?
    Jaki przedwzmacniacz wykorzystasz oparty o lampy czy trazstorowy ?
    Ile źródeł sygnału możesz podpiąć ?
    Jak rozwiązałeś sprawę przełączania między nimi ?

• #16 28 Maj 2011 22:14
    maciex1993
    Poziom 14  

Co do brzmienia to nie potrafię się wypowiedzieć a to dlatego iż nie jestem osłuchany ze sprzętem audio, na pewno gra lepiej niż scalaki pokroju tda, i nieco lepiej od naszych polskich wzmacniaczy.
    Przedwzmacniacz planuje zrobić na NE5532 wg projektu Pawła_aa.
    Do wzmacniacza mogę podpiąć 2 źródła, przełączanie odbywa się na oryginalnie zamontowanym isostacie:

• #17 29 Maj 2011 19:37
    Kaz K
    Poziom 20  

Bardzo ładnie wykonany i bez wentylatorów (nareszcie jakiś normalny wzmacniacz) , tylko musisz jakąś "bajerancką" gałeczkę załatwić by dopieścić obudowę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME