Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna
Autor
Wiadomość
motykami
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Tarnobrzeg

Post#1 Post autora tematu 30 Maj 2011 11:11   

Witam, prezentuję konstrukcję, którą wykonał mój tata (który również jest elektronikiem z zadatkami na mechanika :) ). Ogólnie rzecz biorąc - ma na koncie sporo ciekawych konstrukcji zarówno elektronicznych, jak i mechanicznych.

Projekt prezentuję w jego imieniu, więc z góry bardzo przepraszam za pobieżny opis oraz ewentualne błędy rzeczowe (będą one oczywiście w razie czego poprawiane z czasem).

Rozdrabniacz jest maszyną służącą do "przekształcenia" gałęzi i wszelkich resztek drzewnych o rozsądnych wymiarach w ścinki (nie mylić z wiórami) o długości około 5-6cm. Gałęzi i takich resztek było zawsze mnóstwo i nie za bardzo było co z nimi zrobić. Oczywiście były one przeznaczone do spalenia w piecu miałowym SAS (ogrzewanie ciepłej wody do domu oraz w zimie ogrzewanie całego domu), tyle że gałęzie były zbyt małe, żeby tracić czas na ich rąbanie na drobniejsze i zbyt duże, aby wrzucić naraz do pieca. Z rozdrabniaczem tym problemu takiego nie ma.

Głównym elementem rozdrabniacza jest tarcza (o średnicy około 60cm - z tego, co pamiętam - nie jestem konstruktorem urządzenia, więc dane nie są zbyt pewne; temat zostanie przesłany do zatwierdzenia konstruktorowi - mojemu tacie i jeśli coś się nie będzie zgadzać, to zostanie poprawione). Waga tarczy to około 40 kg. W tarczy są umieszczone 2 noże.

Gałęzie są podawane do leja, w którym jest rolka z "zębami" (nacięte resory od zawieszenia - chodziło o wykorzystanie płaskowników z twardej stali).

Maszyna jest napędzana z wałka odbioru mocy z ciągnika T25 (tzw. ruska). Tarcza jest napędzana przez dwa paski klinowe z przełożeniem 1:1, rolka ciągnąca gałęzie jest napędzana przez przekładnię ślimakową o przełożeniu 30:1; następnie jest niewielka redukcja na przekładni na paskach klinowych (ponieważ obroty były zbyt niskie) oraz podpięta do przekładni za pomocą wałka kardana (rolka podnosi się i opuszcza, co opisuję niżej).

Lej jest umocowany na stałe, natomiast rolka ciągnąca gałęzie jest ruchoma, podnosi się góra i dół, i jest naciągana za pomocą dwóch sprężyn. Chodzi o to, że gdy podajemy materiał do ścięcia (gałęzie), to rolka musi podnieść się trochę do góry - logiczne.

Noże są oczywiście regulowane (co widać na zdjęciach) i ustawia się szczelinę między nożami a stołem, na którym leżą gałęzie (widać to na zdjęciach). To od tej szczeliny zależy wielkość ścinek.

Nad lejem jest rączka, która służy do spuszczania naciągu paska do napędu rolki ciągnącej, dzięki czemu rolka przestaje ciągnąć. Oczywiście nie ma możliwości natychmiastowego zatrzymania tarczy, która waży 40kg, więc jest to jedyne sensowne zabezpieczenie.

Oczywiście wszystko, co się dało jest zasłonięte i pozabezpieczane, aczkolwiek i tak trzeba uważać przy używaniu urządzenia.

Maszyna była wykonywana przez około 1,5 roku, z przerwą między innymi na zrobienie migomatu (który również został stworzony od zera i był potrzebny do wygodnego wyspawania obudowy maszyny).

Wszystkie elementy są wykonane z ogólnodostępnych części, odzyskanych z tego, co było lub ze złomu.

Wszystko wykonane za pomocą standardowych narzędzi jak szlifierka kątowa, wiertarka stołowa i zwykła, wszelkiego rodzaju pilniki itd. (to, co można znaleźć w większości porządniejszych warsztatów). Nie obyło się bez usług tokarza, trzeba było podtoczyć kilka elementów.

Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna
Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna

Urządzenie działa zadowalająco i spełnia swoje zadanie, radzi sobie z gałęziami grubości ludzkiej ręki.

Link

Co do pomalowania urządzenia - jest pomalowane jak jest, z farb takich, jakie były w garażu :) Główne zadanie farby w tym przypadku to zabezpieczenie przed korozją, a do tego wygląda dość ciekawie.

Czekam na wszelkie komentarze i sugestie. Pozdrawiam, motykami.
Powrót do góry

Roman61
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Toruń

Post#2 30 Maj 2011 13:24   

Re: Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna.

Podstawowa sprawa brak osłon na wałkach przekazujących moc z ciągnika i napędzającym transporter drewna.
Powrót do góry

nyquist
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: lubelskie

Post#3 30 Maj 2011 13:34   

Konstrukcja bardzo pomysłowa. Widać też, że włożone zostało w nią dużo pracy. Zastanawia mnie tylko fakt opłacalności tego urządzenia, tzn. jak się ma ilość paliwa spalonego w czasie przerobu drwena do energii odzyskanej później ze spalenia ścinków. Mógłby kolega napisać coś na ten temat?
Powrót do góry

Galareta
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Ustroń

Post#4 30 Maj 2011 14:12   

Ja mogę napisać - 2 litry w C-330 na około 2,5m^3 zrąbku ;) Przynajmniej w moim wynalazku.
Powrót do góry

pako8420
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Kępno

Post#5 30 Maj 2011 15:00   

Witam. Jak oszczysz noże: każdego po kolei czy masz jakiś kamień tak jak w niektórych sieczkarkach do kukurydzy?

Projekt świetny pozdrawiam.
Powrót do góry

Brutus_gsm
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Łódź

Post#6 30 Maj 2011 16:37   

Roman61 napisał:
Podstawowa sprawa brak osłon na wałkach przekazujących moc z ciągnika i napędzającym transporter drewna.

90% maszyn napędzanych przez WOM nie ma żadnej osłony wałka. Są oczywiście takie w osłonach, ale są one niewygodne i zazwyczaj się ich nie stosuje, przynajmniej u mnie na wsi nie znam osoby, która pracuje z osłoniętym wałkiem.

Co do konstrukcji. Bardzo przemyślana i wygląda jak fabryczna. Jakby ładnie to pomalować, to myślę, że mało osób by się domyśliło, że to DIY. Gratuluję ojca konstruktora ;) Sam planowałem coś takiego, tzn myślałem tylko nad tym. Ciekawe jest tutaj samo napędzanie maszyny - o ciągniku nie pomyślałem. Fakt, że ciągnij tutaj trochę ropy spali, ale nie zawsze chodzi o oszczędność. Wiem z doświadczenia, że nigdy nie ma co robić z gałęziami. A pracy, by to podziabać jest co nie miara i się nie opłaca.

Palicie tym w zwykłym piecu? Tylko tym, czy mieszacie z jakimś miałem czy czymś?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Maj 2011 16:37   

Powrót do góry

michal-michalik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Ryki/Kraków

Post#7 30 Maj 2011 17:26   

Re: Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna

Na filmie wygląda na to, że pracuje cichutko ;) To jest tylko wrażenie czy w rzeczywistości tez jest tak przyjemnie? Widziałem takie fabryczne w akcji no i tam trzeba było nauszniki mieć... :D

Sam napęd genialny. Podjeżdżasz, stawiasz popracujesz i potem za pomocą tego samego ciągnika można to zabrać z powrotem ;)
Tylko przydało by się jakieś patenty na obniżenie spalania na biegu jałowym ;)
Pozdrawiam
Powrót do góry

lukas1121
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 30 Maj 2011 18:46   

Osłona wałka napędowego? w jakiej maszynie rolniczej coś widziałeś takiego? rolnictwo leśnictwo wymaga do obsługi maszyn ludzi z odrobiną oleju w głowie więc nic nikomu się nie powinno stać, z doświadczenia wiem że większość osłon jest bardziej zawadzająca niż pomagająca, ja na ukończeniu mam rębak zrobiony z mechanizmu sieczkarki do słomy, z tym że noże muszę załatwić i brak pomysłu mam, chyba podskocze do kowala niecj mi od nożyc wygnie:P

Wzorowa konstrukcja kolego,
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Maj 2011 18:46   

Powrót do góry

bialy20
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 30 Maj 2011 20:55   

lukas1121 Znajomy obsługiwał beczkę asenizacyjną, pośliznął się na śniegu i upadł na wałek... Miał 34 lata...
Powrót do góry

thereminator
Warunkowo odblokowany
Warunkowo odblokowany

Miasto: Niż Wschodnioeuropejski

Post#10 30 Maj 2011 21:27   

Brutus_gsm napisał:
Roman61 napisał:
90% maszyn napędzanych przez WOM nie ma żadnej osłony wałka. Są oczywiście takie w osłonach, ale są one niewygodne i zazwyczaj się ich nie stosuje, przynajmniej u mnie na wsi nie znam osoby, która pracuje z osłoniętym wałkiem.

lukas1121 napisał:
Osłona wałka napędowego? w jakiej maszynie rolniczej coś widziałeś takiego? rolnictwo leśnictwo wymaga do obsługi maszyn ludzi z odrobiną oleju w głowie więc nic nikomu się nie powinno stać, z doświadczenia wiem że większość osłon jest bardziej zawadzająca niż pomagająca

Dzięki takim mądrosciom czytamy potem takie artykuły:

http://www.policja.pl/palm/pol/1/3906/Tragiczny_wypadek_podczas_prac_polowych.html

http://skoda.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6548&view=previous&sid=1894f4cf46f1a3c7eecb8e89a93ab936
Powrót do góry

janek1815
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: śląsk

Post#11 30 Maj 2011 21:27   

@biały20 takich przykładów można mnożyć wiele, niestety bezpieczeństwo to jedno a praca na wsi to drugie. I jeszcze wiele lat minie zanim ta sytuacja się zmieni.

@motykami
1. z czego ta tarcza? (blacha? czy jakiś odzysk? Jaka grubość?)
2. poproszę zdjęcia dokładniejsze mocowania noży itd z chęcią bym coś podobnego wykonał, też posiadam "ruska". Pozdrawiam
Powrót do góry

Przemek9322
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 30 Maj 2011 22:49   

Jeśli chodzi o osłonę, to zawsze bezpieczniej, ale czasami nie jest to konieczne. Ja mam 2 wałki, obydwa w osłonach ale i tak nigdy osłony mi nie pomogły. Wystarczy że w trakcie pracy się do niego nie zbliżam i pilnuje żeby nikt nie przebywał w pobliżu maszyny, bo zaufanie mam tylko do siebie. A konstrukcja genialna, też zamierzam takie coś zrobić.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Maj 2011 22:49   

Powrót do góry

REVISOR
Poziom 18
Poziom 18

Post#13 30 Maj 2011 23:03   

No niezły sprzęt, jak ktoś zna realia wsi to wie że nie zawsze jest wygodnie zwozić gałęzie z lasu bo miejsca zajmują dużo a na podwórku akurat może być ciasno albo podobne historie a tak jedziesz ze sprzętem w las na pół dnia i cały urobek załadujesz na jedną przyczepkę zamiast krążyć pięć razy w te i we wte i tylko patrzysz jak schnie na słońcu w przewiewnych woreczkach:-) , a odsłonięty WOM to tylko szczegół, co do odsłoniętego WOM-u to przy sprzęcie rolniczym trzeba uważać i wiedzieć jak się nim posługiwać i tyle, jak ktoś będzie chciał i tak wsadzi ręce tam gdzie nie trzeba i nieszczęście gotowe.
Powrót do góry

motykami
Poziom 16
Poziom 16

Post#14 Post autora tematu 30 Maj 2011 23:14   

Konstruktor - Witam kilka sprostowań :
-długość zrębki to 8mm jest nieregulowana wynika z przełożenia przekładni ślimakowej, paskowej (jeden pasek klinowy) i średnicy wałka podającego
-obroty z wałka WOM są mnożone przez przekładnie pasową (2 paski klinowe, pełnią one również rolę sprzęgła poślizgowego) 1:1,7
-szczelina pomiędzy nożem a stolnicą ma wpływ na jakość cięcia i wynosi około 0,2-1mm
-maksymalna grubość ciętych gałęzi to około 10 cm (w moim przypadku ograniczeniem była moc T-25 18kW i pod taką moc wykonałem urządzenie)
- osłony oczywiście powinny być!!! (nadmienię tylko że pomiędzy ciągnikiem a maszyną jest bardzo mała odległość co stanowi naturalne ograniczenie dostępu , a obroty wałka ciągnącego zatem i przegubu cardana to 0,5 obr/sek)
-zrębki spalam w piecu z nadmuchem SAS ( 2-3 kawałki drewna i na to 2-3 szufle zrębki, na piecu jest cały czas 50-55 stopni - ciepła woda użytkowa
- co do spalania oleju napędowego to nie mierzyłem, natomiast o ile dobrze pamiętam to pompa wtryskowa w silniku wysokoprężnym dawkuje paliwo w zależności od aktualnego obciążenia utrzymując zadane obroty silnika
- tarcza wykonana jest z blachy o grubości 2cm (kupiona na złomie ) i stanowi jednocześnie koło zamachowe, ponieważ była za lekka dołożyłem 2 ciężary o wadze około 4kg każdy , pełnią one jednocześnie role łopatek wentylatora promieniowego (odśrodkowego) który wyrzuca zrębkę do worka
Powrót do góry

heynow
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: zza Buga

Post#15 30 Maj 2011 23:42   

Noże są tylko na tarczy czy również jest "przeciwnóż" na komorze ?
Co do osłon - sam mieszkam na wsi i wiem, że różnie bywa z osłonami (zwłaszcza z urządzeniach własnej konstrukcji) ale dla własnego bezpieczeństwa dorób osłonę z blachy na wałek i paski napędu posuwu gałęzi.
Co do mocy napędu rębaka - na YT są filmy, na których rębak jest napędzany ES'em, a on ma chyba mniejszą moc od T25 (lub jak kto woli Władymirec albo Władek :-) )
Gałęzi wcale nie trzeba zwozić do domu - najpierw można zabrać to co grube a na koniec ściąć gałęzie w lesie. Mój sąsiad tak robi - dorobił pokaźne zakładki do rozrzutnika, zrębki dosusza w stodole na klepisku.
Powrót do góry

domelfm
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Gdańsk

Post#16 31 Maj 2011 02:27   

Witam

Dodam od siebie iż osłony utrudniają prace ale z doświadczenia wiem że mogą uratować życie, wiec lepiej je dorobić .

A co do projektu to naprawdę fajna zabawka i pożyteczna :)
Powrót do góry

michal-michalik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Ryki/Kraków

Post#17 31 Maj 2011 20:08   

>>motykami
Może nie zauważyłeś, ale pytałem już o hałas urządzenia. Czy jest on bardzo uciążliwy? Ma to znaczenie, bo osoba zmęczona bardziej podatna jest na błędy więc warto, żeby urządzenie nie dekoncentrowało użytkownika.

I kolejna sprawa, skoro było używane to czy jest awaryjne?

Nie zauważyłem opisu wydajności, jeśli był to przepraszam. Jednak zastanawia mnie przemiał na godzinę pracy.

Pozdrawiam
Powrót do góry

motykami
Poziom 16
Poziom 16

Post#18 Post autora tematu 31 Maj 2011 20:51   

Konstruktor
- dwa noże wirują na tarczy a trzeci nóż, tak zwana stolnica, jest zamocowany na stałe. Wirujące noże tną gałęzie na zasadzie gilotyny
- odnośnie mocy to niestety, jeśli podam gałęzie dębowe suche lub akacje o grubości około 10 cm, to silnik zwalnia i muszę wyłączać posuw, aby silnik nabrał obrotów ( jeśli ktoś interesował się poważniej wykonaniem rębaka to powinien zauważyć, że moja maszyna przypomina sposobem cięcia rębak firmy Junkkari HJ 4 ,mam na myśli ogólne założenia: masa i średnica wirnika, sposób mocowania noży i podawanie gałęzi pod pewnym kątem do tarczy tnącej, no i najważniejsze - zapotrzebowanie na moc)
- ta jasnobrązowa dźwignia na obwodzie leja to wyłącznik podajnika, wystarczy lekkie pchnięcie i następuje natychmiastowe wyłączenie podajnika.
Powrót do góry

Krater28
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Przemyśl

Post#19 31 Maj 2011 21:48   

motykami napisał:
Konstruktor
(...) mam na myśli ogólne założenia: masa i średnica wirnika, sposób mocowania noży i podawanie gałęzi pod pewnym kątem do tarczy tnącej, no i najważniejsze zapotrzebowanie na moc)

Co daje podawanie gałęzi pod pewnym kątem do tarczy tnącej?
Powrót do góry

Usunięty

Post#20 31 Maj 2011 22:10   

Krater28 napisał:
Co daje podawanie gałęzi pod pewnym kątem do tarczy tnącej?

Bo drewno jest materiałem anizotropowym. Zrób doświadczenie:
Weź gałąź o średnicy ze 4cm. Ostrą siekierę i spróbuj ciąć tą gałąź prostopadle i pod kątem np. 30-45 stopni. Zobaczysz, że w drugim przypadku jest łatwiej.
Powrót do góry

motykami
Poziom 16
Poziom 16

Post#21 Post autora tematu 31 Maj 2011 22:42   

Konstruktor
- urządzenie oczywiście nie jest bezgłośne, ale poziom hałasu jest porównywalny z pracą t-25 na wysokich obrotach ( nie pracowałem non stop dłużej jak 20-40 min i nie odczułem jakichś specjalnych dolegliwości , oczywiście zawsze przy takich pracach można założyć korki do uszu)
- poza poprawieniem naciągu pasków klinowych i regulacją odstępu noży, nie było większych awarii
-trudno mi określić wydajność, gdyż nie miałem przygotowanej w jednym miejscu większej sterty gałęzi, a do następnej musiałem przestawiać maszynę co zajmuje kilka minut, w każdym bądż razie napełnienie worka 50l gałązkami z czarnej porzeczki zajmuje około 4-7 min i trzeba się uwijać żeby maszyna miała co ciąć
- jak widać na zdjęciu urządzenie ma z tyłu zaczep do podpięcia wozu lub przyczepki na napełnione worki, ustawienie leja pod kątem na zewnątrz ułatwia podawanie gałęzi, gdyż nie potykam się o zaczep i nie muszę na niego uważać, ponad to cięcie gałęzi ukośnie wymaga mniej energii ( w trakcie użytkowania okazało się że wóz podczepiam do przedniego zaczepu T-25 i takim zestawem wjeżdżam w rządki porzeczki tyłem, dzięki czemu nie rozjeżdżam stert gałęzi kołami ciągnika . Tak na dobrą sprawę lej mógł by być prostopadle do tarczy, lecz takie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne i mniej energochłonne)
Powrót do góry

krybacki
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Kraków

Post#22 01 Cze 2011 16:31   

Czy tarcza z ostrzami była w jakiś sposób wyważana? W jaki sposób została wykonana - przez wytoczenie na tokarce czy po prostu została wycięta z blachy? Jak wygląda łożyskowanie tego elementu?

Przymierzam się do budowy rębaka - na własne potrzeby - jednak przyznaję, że mam spore obawy co do właściwej konstrukcji tarczy tnącej...
Powrót do góry

motykami
Poziom 16
Poziom 16

Post#23 Post autora tematu 01 Cze 2011 23:18   

Konstruktor
- wstępnie tarcza została wycięta palnikiem gazowym na złomie, gdzie ją kupiłem. Następnie po wytrasowaniu otworów na noże i na oś, oraz ich wycięciu szlifierką kątową i wypaleniu spawarką elektryczną , zamocowałem tarcze na wcześniej wytoczonej piaście. W tym stanie nasunołem całość na ułożyskowaną oś i szlifierką kątową obracając tarczą nadałem jej okrągły kształt. potem wyważanie na wyważarce do kół. Niestety po zamocowaniu tarczy z piastą do osi ( zostały scalone metodą spawania), musiałem jeszcze raz wyważać całość, ale już tylko statycznie, gdyż całego zestawu nie da się założyć na wyważarkę do kół. Muszę przyznać że sam byłem zaskoczony, gdy po uruchomieniu maszyny okazało się że tarcza kręci się cicho i bez widocznych czy słyszalnych wibracji
- wał tarczy podparty jest dwoma łożyskami (łożyska wraz z obudowami pochodzą z rolki od taśmociągu
Powrót do góry

eurotips
Poziom 20
Poziom 20

Post#24 02 Cze 2011 10:50   

Widziałem takie urządzenie w wykonaniu fabrycznym, niestety "fabryka" nie daje wałka załadunkowego bo nie mogą przeskoczyć wymogów bezpieczeństwa, więc gratulacje, pobiłeś fabrykę!

Oglądałem również profesjonalne rębaki montowane na samochodach firm budujących drogim tam są dwie rolki dociskane hydrauliczne i sam widziałem jak gryzły brzozę grubości tak na oko co najmniej 30cm...

U ciebie przy takim podawaniu nie pójdą ani gałęzie zbyt grube ani zbyt cienkie, podpowiem ci że tą dolną część paszczy to powinieneś robić na zawiasach i może nie hydraulicznie bo to drogi gips, ale mocną sprężyną talerzową dociskać od spodu. Użyskasz nawet do 10cm maksymalną średnicę połykanej gałęzi, no ale docelowo to jednak dwa wałki z których jeden będzie ruchomy wtedy dopiero uzyskasz możliwośc rąbania zarówno patyków jak i kloców :idea:
Powrót do góry

Usunięty

Post#25 02 Cze 2011 11:12   

eurotips napisał:
Widziałem takie urządzenie w wykonaniu fabrycznym, niestety "fabryka" nie daje wałka załadunkowego bo nie mogą przeskoczyć wymogów bezpieczeństwa, więc gratulacje, pobiłeś fabrykę!

O czym ty mówisz ? Jaki wałek załadunkowy ?
Powrót do góry

eurotips
Poziom 20
Poziom 20

Post#26 02 Cze 2011 15:12   

krzysztof_326 napisał:
eurotips napisał:

O czym ty mówisz ? Jaki wałek załadunkowy ?

Rolka ciągnąca, bęben podający, wałek załadunkowy -jak chcesz tak zwiesz,
dopatrzyłem się jednak że rolka dociskana jest sprężynami, tym większy plus dla autora.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Cze 2011 15:12   

Powrót do góry

Usunięty

Post#27 02 Cze 2011 15:18   

Która fabryka nie daję takich wałków ? Jakich wymogów bezpieczeństwa nie mogą przeskoczyć ?
Powrót do góry

hobbyelektronik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: podkarpacie.

Post#28 02 Cze 2011 15:40   

Konstrukcja jak najbardziej udana, tylko wypowiedzi na zasadzie coby było gdyby? coś tam i jak się ma nazywać wałek mnie śmieszą.
Oczywiście sprawy BHP należy przestrzegać, ale w zakresie użytkowania urządzeń "w zaciszu domowym" pewne rygory stosowane w zakładach pracy można sobie odpuścić pod warunkiem wzmożonej czujności.Przejrzałem prezentacę z pracy rębaka i nie zauważyłem szczegółu cięcia , tzn. jak głowica tnie gałązki.Może zrób pare zdjęć z nożami.

Pozdrawiam...............
Powrót do góry

stavern
Poziom 2
Poziom 2

Post#29 02 Cze 2011 19:54   

Witam! Bardzo fajna i przemyślana konstrukcja rębaka.Projekt bardzo mi się podoba.Mam pytanie ,od czego została wykorzystana skrzynia redukcyjna na zabierakach gałęzi?
Powrót do góry

thereminator
Warunkowo odblokowany
Warunkowo odblokowany

Miasto: Niż Wschodnioeuropejski

Post#30 08 Cze 2011 23:22   

marius121 napisał:
Witam. Chodzi mi po głowie jak by tu zrobić rębak? Myślę nad wykorzystaniem do tego malucha. Można by wywalić tylne siedzenia i tu umiejscowić rębak. A przednie siedzenia zostawić i za nimi zrobić koniec nadwozia. Doczepić hak i na przyczepkę prosto zrębki. Tylko czy nie za mało miejsca na rębak? Czekam na opinie. Pozdrawiam

Przy takiej koncepcji dodaj jeszcze z przodu dyszel do zaprzęgnięcia konia, bo bez silnika daleko nie zajedziesz.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Rozdrabniacz/rębak do gałęzi i drewna
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny