X

czy neony pod podwoziem sa legalne?

by_FRedo 13 Nov 2004 19:06
  • #1 13 Nov 2004 19:06
    by_FRedo
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Czy za zamontowane podświetlenie samochodu moge dotać mandat?
    Nie pisz tytułów dużymi literami - REGULAMIN.[h]
  • #2 13 Nov 2004 19:14
    gabik001
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    I jeszcze Ci dowod rejestracyjny wezma. Tu nie ameryka. :)
  • #3 13 Nov 2004 19:17
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda
  • #4 13 Nov 2004 19:18
    erico
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    mogą za nieprawidłowe oświetlenie auta, tak samo jak za niebieskie postojówki, ale ogólnie się mało czepiają (robiliśmy z kumplem w calibrze taki światełka na zimnych katodach), w sumie czepiają się tylko ci upierdliwi
  • #5 13 Nov 2004 19:32
    Jazdaaaa
    Level 18  
    Helpful post? (+1)
    nie mozna miec innego oswietlenia niz to seryjne...za to dowod stracisz chyba ze bedziesz mial specilany wylacznik jak ich zobaczysz to to wylaczysz :)_
  • #6 15 Nov 2004 16:15
    guli101
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    by_FRedo wrote:
    Czy za zamontowane podświetlenie samochodu moge dotać mandat?

Nie, nie dostaniesz mandatu za zamontowane podświetlenie samochodu. No chyba, że zamierzasz włączać to na drodze publicznej.
  • #7 17 Nov 2004 00:02
    studzin
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Jazdaaaa wrote:
    nie mozna miec innego oswietlenia niz to seryjne...za to dowod stracisz chyba ze bedziesz mial specilany wylacznik jak ich zobaczysz to to wylaczysz :)_
    Chyba że to oświetlenie ma atest :D
  • #8 17 Nov 2004 09:15
    Jazdaaaa
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    jak takie oswietlenie moze miec atest?jeszcze nie widzialem pokaz mi link chetnie sobie zaloze
  • #9 17 Nov 2004 09:21
    janek1815
    Level 37  
    Helpful post? (-1)
    coz sie robi dla upiekszenia swojego autka czy ten jeden mandat to wiele w porownaniu z tym ze prawie wszyscy na ulicy beda sie ogladac jak to autko bedzie jechalo ulica. zaloz wylacznik i bedzie ok mysle ze podswietlenie podwozia nikomu nie bedzie przeszkadzalo
  • #10 17 Nov 2004 15:52
    erico
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    PS. tak jak piszą policja jak cie złapie (na nieoświetlonych drogach) z zaświeconymi lampkami to ci wlepią mandat (50 - 100 zł) ale nikt kto nie podjechał calibrą (bmw ew. alfą) z neonkami pod knajpę nie wie jaki to daje efekt
  • #11 17 Nov 2004 16:52
    studzin
    Level 17  
    Helpful post? (0)
    Jazdaaaa wrote:
    jak takie oswietlenie moze miec atest?jeszcze nie widzialem pokaz mi link chetnie sobie zaloze
    Chodzim mi o to, że aby jakiekolwiek oświetlenie używane w ruchu na póblicznych drogach musi mieć odpowiedni atest. :) Nawet 2 ledy umieszczone na spryskiwaczach są nielegalne.
  • #12 22 Nov 2004 03:31
    Morpheus
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Zawsze czepiają się do barwy oświetlenia. Z przodu musi byc barwy białej lub zółtej selektywnej, a z tyłu czerwonej. Z innymi tylko czekać aż zatrzymają i się przyczepią. Co do neonów, to niby można ich uzywać podczas postoju pojazdu ( jeżeli pojazd nie znajduje się w ruchu ) ... ale informacja nie jest potwierdzona żadnym przepisem, bo takiego nie ma ... Inaczej ma się sprawa do neonów wewnątrz auta ...
  • #13 26 Nov 2004 08:36
    quattro
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    ledy na spryskiwaczach sa legalne - przepisy kodekcy drogowebo określająwyrażnie że światło niebieskie pulsujące jest zarezerwowane dla służb specjalnych. a na spryskiwaczach mam zamontowane niebieskie i świecą raz mnie zatrzymano poposiłem opokazanie mi że nie mogę mieć takowego światełka noi ........... pokazali mi niebieski epulsujące pisało jak byk no i ... puścili do domku
  • #14 26 Nov 2004 18:18
    guli101
    Level 12  
    Helpful post? (-1)
    Wyrywek z warunków technicznych:
    "Światła

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
    1) drogowe - pojazd samochodowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości przekraczającej 40 km/h;
    2) mijania - pojazd samochodowy;
    3) kierunkowskazów - pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;
    4) hamowania "stop" - pojazd samochodowy i przyczepa;
    5) oświetlające tylną tablicę rejestracyjną - pojazd samochodowy i przyczepa;
    6) pozycyjne przednie - pojazd samochodowy oraz przyczepa o szerokości 1,6 m lub więcej;
    7) pozycyjne tylne - pojazd samochodowy i przyczepa;
    8) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - pojazd samochodowy;
    9) odblaskowe tylne trójkątne - przyczepa;
    10) odblaskowe przednie - przyczepa;
    11) odblaskowe boczne - pojazd samochodowy o długości przekraczającej 6,0 m, ciągnik siodłowy i przyczepa;
    12) awaryjne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
    13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
    14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla;
    15) obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną w zakresie świateł obrysowych tylnych;
    16) pozycyjne boczne - pojazd samochodowy i przyczepa, których długość przekracza 6 m (długość przyczepy powinna być liczona razem z dyszlem).
    2. Przepisów ust. 1:
    1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych;
    2) pkt 16 nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną oraz pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
    3. Ponadto dopuszcza się wyposażenie w następujące światła:
    1) drogowe - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 1;
    2) przeciwmgłowe przednie - pojazdu samochodowego;
    3) pozycyjne przednie - przyczepy innej niż wymieniona w ust. 1 pkt 6;
    4) postojowe - pojazdu samochodowego o długości nieprzekraczającej 6,0 m i szerokości nieprzekraczającej 2,0 m; zabrania się umieszczania tych świateł na innych pojazdach;
    5) odblaskowe boczne - pojazdu samochodowego innego niż wymieniony w ust. 1 pkt 11;
    6) odblaskowe przednie - pojazdu samochodowego;
    7) jazdy dziennej - pojazdu samochodowego;
    8) pozycyjne boczne - pojazdu innego niż wymieniony w ust.1 pkt 16;
    9) obrysowe przednie i tylne - pojazdu samochodowego i przyczepy, o szerokości od 1,8 m do 2,1 m oraz podwozia samochodu ciężarowego z kabiną;
    10) cofania - przyczepy;
    11) awaryjne - motocykla;
    12) przeciwmgłowe tylne - motocykla;
    13) odblaskowe tylne inne niż trójkątne - przyczepy;
    14) oznakowanie odblaskowe konturowe - pojazdu, o którym mowa w § 42 ust. 1.
    4. Na wózku bocznym motocykla powinny być umieszczone światła:
    1) pozycyjne przednie,
    2) pozycyjne tylne,
    3) odblaskowe tylne,
    4) kierunkowskazów; przepis stosuje się do pojazdu wyprodukowanego po dniu 30 czerwca 1993 r.,
    odpowiadające warunkom określonym dla tych świateł; światła pozycyjne powinny się włączać i wyłączać równocześnie ze światłami pozycyjnymi motocykla.
    5. Na wózku bocznym motocykla zabrania się umieszczania światła drogowego, światła mijania i światła przeciwmgłowego. "

Tak więc jeżeli ktoś znajdzie powyżej oświetlenie podwozia, spryskiwaczy lub wentyli - to SĄ legalne. Jeżeli ich tam nie ma to znaczy, że ma i ch nie być :)
    I dla zainteresowanych całe rozporządzenie.
    Attachments:
  • #15 26 Nov 2004 18:31
    u200765
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Co niektórym się w głowach poprzewracało @guli101 chyba jednoznacznie rozwiał sprawą a co do wypowiedzi @Quattro miałeś szczęście trafiłeś na niedouczonych gliniarz gdybyś trafił na zorientowanych poleciałby Ci dowód i pewnie zarobiłbyć mandacik.
  • #16 27 Nov 2004 19:18
    toptuning
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    są całkowicie nielegalne!
  • #17 01 Dec 2004 19:31
    djdi
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    to jest nie laegalne, do mnie sie przyczepili ze niebieska diode w srodku samochodu ale na szczescie wylaczylem i mnie puscili... :P
  • #18 04 Dec 2004 18:52
    toptuning
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    djdi wrote:
    to jest nie laegalne, do mnie się przyczepili ze niebieska diode w srodku samochodu ale na szczescie wylaczylem i mnie puscili... :P

w środku?? przecież to paranoja chyba,że miałas włączoną podczas jazdy
  • #19 05 Dec 2004 20:21
    quattro
    Level 13  
    Helpful post? (-1)
    witam tak jak napisał u200765 masz racjeupieło się bo po rozmowie tak na spokojnie z gliniażami to .... dostał bym mandacik i ...... tylko bym jęknoł --
  • #20 06 Dec 2004 09:49
    zovip
    Level 13  
    Helpful post? (+2)
    Witam,
    Swoja droga to prawo w Polsce jest do bani.!!! Jestesmy co sie tu oszukiwac 100 lat za murzynami (nie obrazajac murzynow)....Racja wszelkie modyfikacje sa u nas zabronione....,swojego czasu nawet ford w jednym nowym modelu mial problemy z dopuszczeniem go w Polsce do jazdy ze wzgledu na reflektory.... Szkoda ze policja i przepisy nie sa takie jak np. w USA, kto byl to wie jaka tam jest samowolka jesli chodzi o modywikacje swojego auta...
    Ostatnio dzwonilem do Instytutu transportu i dowiedzialem sie ze kazda czesc w samochodzie obecna i dodana (np. diody itp..)musi miec homologacje..... lipa do entej potegi.....
    Pozdrawiam
    Zovi
  • #21 13 Dec 2004 07:04
    AnGeFu
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    to prawda,niedawno minie zatrzymali i zapytali o homologacje na radio w samochodzie i o antene...oczywiscie nie mialem.
    Na szczescie okazali sie wyrozumiali.
  • #22 13 Dec 2004 16:55
    Hugo_
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    samowolka dobre słowo ;) ja wam powiem że i w polsce jest samowolka :) wśród policji :) a co do neonów to sobie załóż daj przełącznik i właczaj wtedy kiedy nie widzą :)

U nas sie tak utarło że jeśli glina jest gliną to mu wszystko wolno :D DO CZASU :D

aha AnGeFu trzeba było sie zapytać czy oni na swoje maja homologaje :)

pozdrawiam :))))
  • #23 22 Jan 2005 00:48
    vic86
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Generalnie jestem za NEONAMI. I co do tej samowolki mieszkam niedlaeko posterunku i nie kto inny jak sam komendant przyjeżdża czarną Hondą CIVIC a na jaki kolor jest podświetlona na niebieski nawet ma strobole w przodzie. Na nasze pismo i zdjecia które dołączyłiśmy z zapytaniem "Dlaczego On może a my nie??" odpowiedział cyt "...samochód jest wciągnięty w rejestr samochodów policyjnych nieoznakowanych. Stroboskopy w światłach przednich sa niezbędne do prowadzenia i zatrzymania kierowców łamiących prawo <:/??>" Nie rozumieliśmy tylko dlaczego nasz komendant był taki dobroduszny i dał <ofiarował> swoją Honde polici i wykożystywał ją w celach służbowych?? Pozdro. A co do mandatów to zawsze znajdzie sie jakiś powód.
  • #24 22 Jan 2005 01:04
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    czepiacie sie wszyscy policji!
    a pomyslcie - im wiecej niebieskich choinek na drodze, tym pojazdy uprzywilejowane sa mniej widoczne! fakt ze niektore przepisy sa durnowate, ale zakaz uzywania niebieskich swiatel moim zdaniem jest jak najbardziej na miejscu
  • #25 22 Jan 2005 12:20
    guli101
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Przepis nie jest zwrócony bezpośrednio przeciwko niebieskiemu oświetleniu, choć to prawda, że niebieskie pulsujące światło jest zastrzeżone dla pojazdów uprzywilejowanych. Określone są kolory w jakich mają świecić poszczególne światła samochodu i nie ma znaczenia, czy podmienicie postojówki na niebieskie, fioletowe czy różowe diody - i tak będzie to niezgodne z prawem.
  • #26 22 Jan 2005 16:58
    pitt82
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Hugo_ wrote:

aha AnGeFu trzeba było się zapytać czy oni na swoje maja homologaje :)

pozdrawiam :))))

AnGeFu chodziło pewnie o cb radio, na które jes
    Code:
    ze pół roku temu trzeba było mieć zezwolenie. Teraz zezwolenia nie potrzebujesz, ale radio musi posiadać homologacje(dopuszczenie do użytku na terenie RP). Co do neonów - możesz mieć ale nie możesz używać. Pozdro
  • #27 22 Jan 2005 21:47
    coo1er
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    mój znajomy miał podświetlenie tablic w UV i jak go zatrztmali to dali mu wybór albo od razu na miejscu zdemontuje "światełka" albo dowodzik :) motał sie z tym trochę bo to podświetlenie było w kształcie ramki, a policjaci nie miała chyba nic do roboty bo sobie grzecznie siedzieli w radiowozie i czekali kiedy skończy :/
  • #28 23 Jan 2005 19:47
    robert chyl
    Level 10  
    Helpful post? (-1)
    Nie wiem, myślę że neony mogą być używane pod podwoziem tylko wtedy gdy jest się na wyścigach.
  • #29 27 Jan 2005 13:18
    Mietki
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Oczywiscie że jest to zabronione ale uważam ze to głupota bronić czegoś takeigo komu to przeszkadza ?? dość ze ładnie wyglada do z drugiej strony smochód jest bardziej widoczny dla inych pojazdów Pozdro Mietki
  • #30 29 Jan 2005 14:14
    ..:::Snake:::..
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Quote:
    to jest nie laegalne, do mnie się przyczepili ze niebieska diode w srodku samochodu ale na szczescie wylaczylem i mnie puscili...

Ano właśnie może odbiegne tu trochę od tematu jak to jest z podświetleniem neonami w środku samochodu?????? bo ja się nie orientuje ;)

Kurde czy jest coś jeszcze legalnego w tym kraju ahhhhhhhhh :D:D:D
  Search 4 million + Products
Browse Products