Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera)

Philut 07 Cze 2011 18:44 11784 24
  • Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera)
    Witam was!
    Przedstawiam swoją pierwszą konstrukcję - mały zestaw nagłaśniający do komputera: Wzmacniacz stereo + dwie kolumienki.
    Założenia były takie:
    -miał być mały, żeby nie zajmował dużo miejsca na biurku.
    -stylowo miał pasować do mojego monitora firmy Samsung - czyli czarna obudowa z plexi z przeźroczystymi krawędziami.

Wzmaczek oparty jest na dwóch TDA2030A, ma regulację głośności, basu i wysokich tonów. Zasilany jest z zewnętrznego zasilacza 24V AC. Dodatkowo dałem podświetlenie diodami RGB, które wskazują, kiedy urządzenie jest włączone. Kolor można sobie nastawić za pomocą trzech przełączników suwakowych umieszczonych na tylnej ściance obudowy. Płytki zostały zaprojektowane w programie TraxMaker i wykonane metodą termotransferu. Dodatkowo są zabezpieczone kalafonią rozpuszczoną w spirytusie. Głośniki pochodzą ze starego telewizora kineskopowego Panasonic.

W czasie montażu najwięcej problemów sprawiła mi obudowa z plexi, ponieważ nigdy wcześniej tego materiału nie obrabiałem, ale dzięki temu forum poznałem wszystkie techniki jej obróbki. Była to również najbardziej czasochłonna robota. Z początku próbowałem giąć za pomocą opalarki, ale ta okazała się zbyt mało precyzyjna (mimo wąskiej dyszy), gięcia wychodziły brudno - pojawiały się małe pęcherzyki. Zdecydowałem się więc na drut oporowy zasilany z prostownika. Płytki ciąłem piłą ręczną do metalu. Otwory pod głośniki za pomocą wyrzynarki. Wszystkie otwory wierciłem wiertłami do metalu na niskich obrotach (żeby zapobiec topieniu i powstawaniu pęcherzyków). Całość pomalowałem czarną farbą w sprayu od wewnętrznej strony - wtedy się też okazało, że właściwości światłowodowe obudowy się znacznie pogorszyły (założenia były takie, żeby gałki i włącznik były podświetlone). Bardzo trudne było też upchanie bebechów do środka, przez co nie można było już bardziej uporządkować kabelków.

Koszt:
    2 x TDA2030A - 5zł
    radiator - 4zł
    elementy bierne + gniazdka - ok. 10zł
    gałki + włącznik- 7,50zł
    3x potencjometry stereo - 15zł (+koszt przesyłki Allegro),
    czyli w sumie koszty zamknęły się w 50zł. Plexę dostałem z odpadów, większość elementów biernych już posiadałem, zasilacz też miałem, a głośniki z odzysku.

Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera)

Wnętrze:

Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera) Mini plexi wzmacniacz + głośniki a la Samsung (do komputera)

Przeróbki/doróbki:
    Z pewnością zamierzam wymienić przednie śruby w głośnikach na jakieś czarne płaskie, które się tak nie rzucają w oczy, gdyż psują one design. Być może dorobię jeszcze mocowanie do głośników, żeby można było je do ściany przymocować.

Fajne!
  • #3 07 Cze 2011 20:24
    Philut
    Poziom 11  

Dziękuje za pozytywną opinię.
    Kleiłem chlorkiem metylenu (prawie to samo co chloroform). Dobrą metodą okazało się używania do tego celu szklanego zakraplacza do oczu.

• #4 07 Cze 2011 20:58
    pawel_aa
    Poziom 25  

No proszę, przy odrobinie wysiłku i pomysłowości można jednak wykonać z plexi i LED coś estetycznego i praktycznego.

Konstrukcja pokazuje, że jak się chce - to można i nie ma tłumaczenia "młodym wiekiem" czy "pierwszą konstrukcją". Dałem "fajne" za pomysłowość, wysoką estetykę wykonania i wykonanie projektu od początku do końca przez autora (łącznie z projektowaniem płytek).

• #5 07 Cze 2011 21:04
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Philut napisał:
    Przedstawiam swoją pierwszą konstrukcję - mały zestaw nagłaśniający do komputera: Wzmacniacz stereo + dwie kolumienki.

Gratuluję pomysłu i wykonania, chociaż aplikacja TDA2030 jest standardowa.

Philut nie popełnij takich samych błędów - jak 99% producentów - takich wzmacniaczy.

Czy może pamiętasz jak korzystałeś z telefonu GSM i taktowanie zegara z komórki (w czasie rozmowy) było słyszalne w głośnikach. :?:

Koniecznie odkłóć sobie wejście wzmacniacza od silnego pola w.cz. (nadajniki) .

Tu pokazałem na Twoim schemacie - jak i gdzie i co podlutować.

Pozdrawiam.

• #6 07 Cze 2011 21:09
    StiV1995
    Poziom 12  

Fajna sprawa taki wzmacniacz .Bardzo ładne wykonanie! planuję budowę takiego zestawu tylko z subwooferem :) schemat jest Twojego pomysłu czy znaleziony na dnie internetu ?

• #7 07 Cze 2011 21:47
    edyy
    Poziom 10  

Ja na twoim miejscu zostawiłbym te śruby ponieważ pasują one do tych głośników no chyba że do monitora ci nie pasują :P. Co do wykonania to jestem pełen podziwu chociaż ten włącznik z góry mnie przeraża. Ale może tylko na zdjęciu się tak prezentuje.

• #8 07 Cze 2011 22:26
    elvis1990
    Poziom 14  

Bardzo mi się podobają Twoje głośniczki. Są dobrze dopasowane wyglądem do monitora. Jedyne co bym dodał to siateczkę zabezpieczającą głośnik - nie musiałbyś się martwić, że zniszczysz głośnik przez przypadek. Do tego ten włącznik - jak dla mnie niepotrzebnie wystaje z obudowy, mogłeś dać kołyskowy, taki jak w zasilaczach ATX. Poza tym jak na pierwszą konstrukcję super.

• #9 08 Cze 2011 09:17
    nico41
    Poziom 12  

Sam wzmacniacz nic nowego. Co do wykonania to już inna historia. Mam dla ciebie jedną rade Jak będziesz robił coś z pleksy Przeźroczystej z to przed klejeniem wypoleruj wszystkie krawędzie. Jeśli zrobisz to dobrze to prawie nie będzie widać spiny. Pamiętaj przed polerowaniem szlif papierem wodnym, jako ostatni papier co najmniej 1000 lub jeszcze wyżej

• #10 08 Cze 2011 09:28
    skaktus
    Poziom 37  

Co do plexy - to racja, ciężko to obrabiać bo materiał dość niewdzięczny.

Mam takie pytania - w tak małej obudowie te TDA ci się nie ugotują ? Widziałem już te układy w chińskich produkcjach wraz z radiatorami wielkości pudełka zapałek, które rozgrzewały spokojnie takich temperatur że nie dało się dotknąć radiatora, a taka temp pewnie nie wpłynie dobrze na plexę.

Druga sprawa to głośniki - mi osobiście nie podobają się "jajka" ale jak kolega takie chciał to spoko. Również jak poprzednicy - wypadało by zrobić osłony na membrany. no chyba że masz 100% pewność że nikt głośnika nie uszkodzi.

• #11 08 Cze 2011 11:35
    Philut
    Poziom 11  

Cytat:
    Philut nie popełnij takich samych błędów - jak 99% producentów - takich wzmacniaczy.
    Czy może pamiętasz jak korzystałeś z telefonu GSM i taktowanie zegara z komórki (w czasie rozmowy) było słyszalne w głośnikach.

Dziękuje za poprawienie schematu, ale niestety już za późno... kiedy telefon dzwoni w pobliżu to mocno słychać te zakłócenia, no ale mam nauczkę na przyszły raz.

Cytat:
    Fajna sprawa taki wzmacniacz .Bardzo ładne wykonanie! planuję budowę takiego zestawu tylko z subwooferem schemat jest Twojego pomysłu czy znaleziony na dnie internetu ?

Schematów tego typu jest z całą pewnością mnóstwo na necie, swój akurat "zdjąłem" od fabrycznie wykonanych głośników.

Cytat:
    Sam wzmacniacz nic nowego. Co do wykonania to już inna historia. Mam dla ciebie jedną rade Jak będziesz robił coś z pleksy Przeźroczystej z to przed klejeniem wypoleruj wszystkie krawędzie. Jeśli zrobisz to dobrze to prawie nie będzie widać spiny. Pamiętaj przed polerowaniem szlif papierem wodnym, jako ostatni papier co najmniej 1000 lub jeszcze wyżej

Też się o tym przekonałem. Moja rada dla ludzi chcących bawić się z plexą: obejrzeć parę filmików na YouTube, jest tam tego całe mnóstwo. Najlepszą metodą polerowania krawędzi jednak jest obrabianie termiczne, jakimś palnikiem. Ja oczywiście swoje krawędzie szlifowałem drobnym papierem ściernym.

Cytat:
    Co do plexy - to racja, ciężko to obrabiać bo materiał dość niewdzięczny.

Mam takie pytania - w tak małej obudowie te TDA ci się nie ugotują ? Widziałem już te układy w chińskich produkcjach wraz z radiatorami wielkości pudełka zapałek, które rozgrzewały spokojnie takich temperatur że nie dało się dotknąć radiatora, a taka temp pewnie nie wpłynie dobrze na plexę.

Druga sprawa to głośniki - mi osobiście nie podobają się "jajka" ale jak kolega takie chciał to spoko. Również jak poprzednicy - wypadało by zrobić osłony na membrany. no chyba że masz 100% pewność że nikt głośnika nie uszkodzi.

Układ był testowany bez obudowy i było wszystko ok, radiator był ciepły ale nie gorący. Obudowa na pewno wpływa na niekorzyść TDA, ale myślę, że nic się nie spali. Dorzucę jeszcze 3 fotki wnętrza, to zobaczycie jak to jest ułożone, będę się spodziewał negatywnych komentarzy... :P
    Co do osłon to chciałem z przeźroczystej plexi o grubości 2mm wyciąć takie bajeranckie osłony o kosmicznych kształtach, ale mając świadomość ile to znów pracy będzie zrezygnowałem z tego pomysłu. Na razie chce się nacieszyć takimi głośnikami jakie są. Musze odpocząć... :wink:

• #12 08 Cze 2011 12:06
    KokiX
    Poziom 20  

Philut napisał:
    Czy może pamiętasz jak korzystałeś z telefonu GSM i taktowanie zegara z komórki (w czasie rozmowy) było słyszalne w głośnikach.

Dziękuje za poprawienie schematu, ale niestety już za późno... kiedy telefon dzwoni w pobliżu to mocno słychać te zakłócenia, no ale mam nauczkę na przyszły raz.

Wcale nie jest za późno. Wiercisz kolejną dziurkę w płytce i lutujesz kolejny element. Kondensator zajmuje mało miejsca (te 100pF-1nF), więc bez problemu dolutujesz równolegle drugi.

• #13 08 Cze 2011 12:56
    boom!!
    Poziom 13  

Cytat:
    Philut napisał:

Wcale nie jest za późno. Wiercisz kolejną dziurkę w płytce i lutujesz kolejny element. Kondensator zajmuje mało miejsca (te 100pF-1nF), więc bez problemu dolutujesz równolegle drugi.

Najprościej i najmniej inwazyjnie jest jednak dolutować kondensatory od strony druku, przecież są połączone równolegle.

• #14 08 Cze 2011 13:03
    pawel_aa
    Poziom 25  

Tyle, że dolutowanie 1n równolegne do 220n jest wg mnie bez sensu, 100p na wejściu - tak, albo bezpośrednio na wejściu US, 100p równolegle z głośnikiem też mi nie pasuje.

• #15 08 Cze 2011 13:03
    aj123
    Poziom 25  

Ogólnie udana konstrukcja, zwłaszcza że pierwszy raz obrabiałeś plexi ;)

Co do schematu to mam jedno pytanie. Kto wsadził kondensator 220nF/100V przy filtrze zasilania ? W zaupełności wystarczy 100nF/50V.

• #16 08 Cze 2011 16:55
    spirol
    Poziom 11  

fajnie rozwiązana regulacja barwy dźwięku, upraszcza konstrukcje, ciekawe czy można podobnie rozwiązać filtr do subwoofera

• #17 08 Cze 2011 18:02
    StiV1995
    Poziom 12  

Mam prośbę do kolegów :mógłby ktoś powiedzieć mi (zaznaczyć na schemacie ) które jeszcze elementy trzeba byłoby wymienić aby zamiast TDA2030 wsadzić TDA2050. Zaznaczyłem już troszeczkę ale nie jestem pewien czy dobrze może ktoś poprawi?

• #18 08 Cze 2011 18:21
    redliniak1996
    Poziom 15  

Pozdrawiam.[/quote]
    Co to by dało gdyby tak dolutować?
    Czy można by było zrobić to na 2.1?
    PS: Przepraszam coś mi nie wyszło z cudzy słowiem. I czy bym mógł dostać sam schemat przed wzamcniacza?

• #19 08 Cze 2011 19:15
    StiV1995
    Poziom 12  

To już też wiem chodzi mi konkretnie o wartości niektórych elementów.

• #20 08 Cze 2011 20:14
    aj123
    Poziom 25  

Żeby zrobić 2.1 musisz mieć 3 takie układy. W tym jeden musi być co najmniej 2x mocniejszy i mieć filtr aktywny dolnoprzepustowy (subwoofer).

• #21 08 Cze 2011 23:15
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

mógłbyś nieco przybliżyć zjawisko wydawania przez wzmacniacz dźwięku przy działającym telefonie? dlaczego można to również zaobserwować np przy wyłączonym TV? Bo tak mi się zdarzyło.

• #22 21 Cze 2011 20:18
    kulfon16
    Poziom 13  

Przyłącze się do P.S kolegi redliniak1996, prosiłbym o schemat przedwzmacniacza bo widzę że zbyt skomplikowany nie jest, a sam nie siedzę tak głęboko w elektronice żeby samemu wyodrębnić schemat ;)

• #23 21 Cze 2011 21:04
    aj123
    Poziom 25  

Z tego co widze to regulacja barwy dźwięu jest zintegrowana ze sprzężeniem zwrotnym i nie bardzo da się ją wyodrębnić (a tym bardziej stosować w innym wzmacniaczu).

• #24 14 Lip 2011 18:03
    lukas_sa
    Poziom 16  

Zestawik fajnie komponuje się z monitorem, ale jakoś psują mi efekt te srebrne śruby z głośników. Moim zdaniem gdyby front był płaski wyglądałoby to jeszcze bardziej minimalistycznie(choć to tylko moja opinia). Oczywiście fajne dostajesz.
    Gdzie można dostać pleksę(rzecz jasna za darmo)?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME