Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt gitarowy Sola Sound Tonebender MKII

Jimi Hendrix 10 Cze 2011 18:06 6027 9
  • Efekt gitarowy Sola Sound Tonebender MKII

Moja wersja słynnego fuzza używanego m.in. przez Jimmi'ego Page'a. Na tranzystorach germanowych, true bypass, itd. Jeden potencjometr za dużo, gdyż wcześniej miał tam jakiś inny efekt być. Płytka projektowana samodzielnie w eagle. Obudowa Hammond 1590, trzecia gałka jako atrapa, wcześniej był w tej obudowie inny fuzz, tonebender trójgałkowy, ale nie podobał się osobie, dla której został wykonany.
    Testowaliśmy wiele różnych tranzystorów germanowych, łącznie z jakimiś OC i TG50, zostały w końcu ASY33S, pamiętam że najbardziej kluczowe dla brzmienia ma znaczenie ten trzeci tranzystor. Nie wiem, czy widać to na zdjęciu, ale na górze tranzystory mają napisane hfe, wybieraliśmy z całego worka ten najfajniej brzmiący, nie pamiętam tylko dokładnie, czy lepsze były te z większym czy z mniejszym hfe.
    Każdemu budującemu fuzza polecam zaopatrzenie się w większą ilość tranzystorów i wybranie tych najlepszych, wśród germanowców jest duży rozrzut parametrów.

Pozdrawiam.

Efekt gitarowy Sola Sound Tonebender MKII Efekt gitarowy Sola Sound Tonebender MKII

Fajne!
  • #2 10 Cze 2011 20:33
    Rafi1997l
    Poziom 2  

Czy mógłbym prosić o schematy?

• #4 11 Cze 2011 08:18
    780810
    Poziom 17  

A można by poprosić o jakieś próbki dźwięku?

• #5 25 Cze 2011 22:39
    toffik353
    Poziom 11  

Dobre wykonanie, również przyłączam prośbę do zamieszczenia próbek dźwiękowych.

• #6 26 Cze 2011 09:58
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Pierwszy wejściowy tranzystor ma najmniejszy wpływ na brzmienie. Może być i krzemowy, mniejsze szumy będą.

• #7 26 Cze 2011 17:38
    Rolbista
    Poziom 8  

Zbudowałeś kiedyś Tonebendera z pierwszym tranzystorem krzemowym? To nie działa, przynajmniej nie prosto z tego schematu tu podanego. Pierwszy musi być germanowy, reszta może być krzemowa.

• #8 26 Cze 2011 18:02
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Masz rację, nie zbudowałem. Zawsze mi się wydawało, że brzmienie fuzz polega na przesterowaniu wysokim sygnałem, pochodzącym z pierwszego stopnia, drugiego stopnia który musi być germanowy. Być może w tym przypadku działa to inaczej, a ja po prostu tego nie rozumiem.

• #9 26 Cze 2011 18:22
    Rolbista
    Poziom 8  

Jak składałem Tonebendera na płytce stykowej to podmienilem pierwszy tranzystor na krzemowy i nie działało, podobno powoduje to brak upływowości (upływności?) w tranzystorach krzemowych, a ta upływność jest właśnie potrzbna do ustawienia biasu Q1. Jeśli ktoś wie więcej to proszę mnie poprawić.

• #10 27 Cze 2011 11:23
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  

wystarczy połączyć emiter do masy nie bezpośrednio, a przez rezystor 100 om i wtedy będzie działać z krzemem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME