Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Licznik energii elektrycznej - sprawny ?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Pomiary -> Licznik energii elektrycznej - sprawny ?
Autor
Wiadomość
Byk1976
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Katowice

Post#1 Post autora tematu 15 Cze 2011 09:07   

Licznik energii elektrycznej - sprawny ?

Witam forumowiczów.
Pojawił mi się problem w domu mieszkalnym z licznikiem energii elektrycznej a mianowicie.
Wprowadziłem się do domu gdzie znajduje się licznik 1-fazowy.
W ciągu miesiąca zużycie energii wyniosło 800 kWh !!! (3 osoby)
Nadmieniam że oprócz Bojlera 1,5kW, nie posiadam żadnych innych bardzo energochłonnych urządzeń.
Licznik jest z 1978 roku, o ostatniej legalizacji narazie nic nie wiem.
Wczoraj wyłączyłem wszystkie urządzenia z gniazadek i licznik stanął - czyli pasożyta raczej nie mam.
Następnie załączyłem TV o mocy 140W i żarówkę o mocy 60W. Zrobiłem może bezużyteczny test, ale... zmierzyłem obrót "talerza licznika" w sekundach gdzie po przeliczeniu wyszło że pobór mocy jest około 0,6 kWh (375 obr/kWh).

Czy macie doświadczenie w takim przypadku. Czy uszkodzony licznik moze być przyczyną wykazania tak dużego zużycia ? Od czego zacząć ?
Wszystkie urządzenia oprócz bojlera funkcjonowały w poprzednim domu gdzie zużycie miałem około 160kwh/miesiąc.
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Stalowa Wola

Post#2 15 Cze 2011 09:19   

Re: Licznik energii elektrycznej - sprawny ?

Byk1976 napisał:

Wprowadziłem się do domu gdzie znajduje się licznik 1-fazowy.
W ciągu miesiąca zużycie energii wyniosło 800 kWh !!! (3 osoby)

Jest teoretyczną możliwością, że poprzedni lokator tego mieszkania kombinował z magnesami neodymowymi i teraz licznik będzie wskazywał większe zużycie niż występuje faktycznie. Ale tak nie musi być. Możesz również Ty mylić się w swojej ocenie.
Na Twoim miejscu zgłosiłbym do ZE prośbę o zmianę licznika. Tylko musisz wiedzieć, że jeśli okaże się, że licznik jest sprawny, to zapłacisz za jego wymianę. Sto kilkadziesiąt złotych.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Cze 2011 09:19   

Powrót do góry

Byk1976
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 15 Cze 2011 09:37   

Dzięki,
zamierzam to właśnie zgłosić się do ZE tylko najpierw chcę rozeznać trochę aby uniknąć płacenia za ew sprawdzenie licznika.

Czy 33-letni licznik może służyć nadal jako wiarygodny przyrząd pomiarowy ? Jest jakaś granica wieku licznika ?
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Stalowa Wola

Post#4 15 Cze 2011 09:40   

Data produkcji nie świadczy o niczym. Licznik na pewno był zdejmowany i sprawdzany w tym okresie. Tu są przepisy do tego tematu.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1767749.html

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663372.html
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Cze 2011 09:40   

Powrót do góry

zbich70
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: CBR

Post#5 15 Cze 2011 11:27   

Byk1976 napisał:
Wszystkie urządzenia oprócz bojlera funkcjonowały w poprzednim domu gdzie zużycie miałem około 160kwh/miesiąc.

Bojler może być kluczowy. Chociaż różnica zużyć wskazuje, że musiałby on grzać ponad 14 godz/dobę i wydaje się to dużo, to jednak przy kiepskiej izolacji termicznej i rozrzutnym zużywaniu ciepłej wody można "wyciągnąć" więcej.

Niepokoi mnie jednak pomiar obrotów tarczy. Nie jest to test bezużyteczny - daje w miarę użyteczną wstępną ocenę. Jeśli jesteś pewien, że podczas pomiaru pobór wynosił 200W i jeśli dobrze policzyłeś te 600W wskazywane przez licznik, daje to uchyb 300%(!). A to wskazuje na porządne rozmagnesowanie neodymem!

Zanim to zgłosisz do ZE:
- wezwij elektryka, który jeszcze raz to sprawdzi dokładnie,
- zdaj sobie sprawę, że jeśli poprzednik traktował licznik neodymem, odpowiedzialność i tak spadnie na Ciebie - nie jesteś w stanie udowodnić, że to poprzednik a nie Ty (a koszt wymiany licznika w takim wypadku liczy się w tysiącach a nie setkach złotych).:|
Powrót do góry

=Grzegorz=
Poziom 18
Poziom 18

Post#6 15 Cze 2011 15:21   

Pomiar tarczy jest jak najbardziej istotny, sprawdź dobrze czy się nie pomyliłeś w przeliczeniach bo jak na razie wg tego co podajesz licznik liczy 3 x więcej niż powinien.

Rok produkcji licznika nie ma znaczenia aczkolwiek liczniki starsze niż 30 lat już się zdejmuje i wyrzuca na złom.
Powrót do góry

kj1
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Wrocław

Post#7 15 Cze 2011 23:09   

Byk1976 napisał:
Licznik jest z 1978 roku, o ostatniej legalizacji narazie nic nie wiem.

Rok ostatniej legalizacji masz na plombach legalizacyjnych (dwie plomby z reguły u dołu i u góry licznika). Co do okresu wymiany, to zajrzyj TUTAJ
Jaki jest Twój dostawca energii. Z tego co wiem to np. Energia Pro rozpoczęła dużą akcję wymiany liczników we Wrocławiu i okolicach.

Dodano po 6 [minuty]:

Byk1976 napisał:
Następnie załączyłem TV o mocy 140W i żarówkę o mocy 60W. Zrobiłem może bezużyteczny test, ale... zmierzyłem obrót "talerza licznika" w sekundach gdzie po przeliczeniu wyszło że pobór mocy jest około 0,6 kWh (375 obr/kWh).

Żeby odbiorniki o mocy 200W pobrały 0,6kWh energii, musiałby pracować przez 3 godziny.
Możesz wyjaśnić jak to mierzyłeś i przeliczałeś?

Dodano po 7 [minuty]:

W Twoim przypadku (zakładając, że TV pobiera rzeczywiście te 140W ) jeden obrót tarczy powinien trwać ok 48 sekund
Powrót do góry

Byk1976
Poziom 3
Poziom 3

Post#8 Post autora tematu 30 Sie 2011 08:15   

Cytat:
Żeby odbiorniki o mocy 200W pobrały 0,6kWh energii, musiałby pracować przez 3 godziny.
Możesz wyjaśnić jak to mierzyłeś i przeliczałeś?

Odbiornik powiedzmy 200W, obliczyłem stoperem ile trwa jeden obrót, pomnożyłem przez ilość obrotów ile licznik potrzebuje na kWh, i podzieliłem przez 3600 i wyszło mi ile czasu (w ułamku) upłynie zanim odbiornik zużyje 1kWh. Zgodnie z obciążeniem wynik powinien wyjść c.a 0,2. Mnie wychodził 0,5.
Przepraszam że teraz dopiero odpisuję ale nie miałem powiadomienia na maila.

Dodano po 12 [minuty]:

Właśnie wczoraj przyszła mi ekspertyza która jednoznacznie wskazuje stosowanie neodymów. Nie poddam się bez walki.
Wprowadziłem się 14 maja.
Zgłosiłem do ZE cesję umowy 16 maja.
20 maja przyszli fachowcy oplombowali na nowo licznik i założyli wskaźniki pola mangetycznego (czy od tego czasu jest zobowiązanie z ZE?).
13 czerwca zgłaszam że licznik jest niesprawny.
17 czerwca przychodzą fachowcy zdejmują licznik (wskaźniki pola magnetycznego są nienaruszone co zaprotokołowano).
Pomiędzy 14 maja a 20 maja czyli od momentu wprowadzenia się a naklejeniem wskaźników pola, licznik zużył 180 kWh w 6 dni !

W Opini nie ma informacji o tym kiedy licznik mógł być uszkodzony i przez jaki okres czasu mógł być pod wpływem działania neodymów, ten fakt nie wskazuje mnie jako jedynego podejrzanego. Czy rozmagnesowanie magnesu hamującego następuje szybko czy też potrzebny jest jakiś określony czas ? Pomiary wskazywały +84%

Z Waszego doświadczenia, czy moja sytuacja jest beznadziejna czy mam jakieś szanse na wygraną z ZE i nieuczciwym poprzednim włascicielem ?

Narazie tworzę reklamację.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Sie 2011 08:15   

Powrót do góry

kj1
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Wrocław

Post#9 30 Sie 2011 12:27   

Zajrzyj Tutaj

Temat zamykam (pośrednio na prośbę autora) a autora odsyłam do wskazanego tematu.
[Akrzy]

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Pomiary -> Licznik energii elektrycznej - sprawny ?
Strona 1 z 1