Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny FPPfan'a v1.1 final

()))FPPfan))> 15 Lis 2004 19:40 12449 21
  • Po subie przyszedł czas na opublikowanie kolumn :)

WSTĘP

Tak jak w przypadku suba wprowadziłem numerację wersji konstrukcji.
    W tym przypadku jest to wersja 1.1 final czyli są to moje pierwsze
    i jedyne jak do tej pory skonstruowane całkowicie przezemnie kolumny
    (ale napewno nie ostatnie, narazie pomysłów pełno ale kasy brak...),
    dokonałem w nich jedno generalne ulepszenie (przeróbkę) i po jej
    dokonaniu nie planuje już żadnych następnych.

ZACZĘŁO SIĘ OD PROJEKTU...

Mniej więcej w październiku 2003 pojawił się u mnie pomysł na zastąpienie
    moich plastikowych pierdziołków "100W" (3W RMS ;P) normalnymi kolumnami.
    Na starcie zadecydowałem że to będzie konstrukcja dwudrożna w obudowie BR
    gdyż w przypadku konstrukcji 3-drożnej rosną ceny głosników (średniak...).
    Projektowanie zaczęło się od wyboru głośników a jako że w tym przypadku
    miałem naprawde mało kasy (zreszą ten fakt się zbytnio nie zmienił) to pod
    uwage brałem tylko i wyłącznie przetworniki Alpharda i STX. Po wielu
    symulacjach wybór padł na 8Ohm'owe LW650 jako niskośredniotonowe i TW318
    w roli wysokotonów, oczywiście obydwa ze stajni Alpharda ;). Z początku
    projekt przewidywał po jednym głośniku LW650 i jednym TW318 na kolumnę,
    lecz gdy dowiedziałem się że efektywność LW650 jest gdzieś na poziomie
    87dB zdecydowałem się na montaż dwóch takowych głośniczków w każdej kolumnie.

POCZĄTKI BUDOWY

Dopiero w styczniu 2004 uzbierałem na tyle kasy żeby mozna było rozpocząć
    budowe i oczywiście wtedy zaraz rozpocząłem wszelkie działania. Zamówiłem
    płyte wiórową z docięciem na wymiar u stolarza, kupiłem głosniki, rurki BR
    (tym razem już prawdziwe, dedykowane kolumnom a nie doniczki kwiatowe ;) a
    także reszte drobiazgów takich jak śrubki, vicol, silikon, terminal zaciskowy
    i kable. Oczywiście najpierw złożyłem skrzynke (poskręcałem, pokleiłem,
    uszczelniłem) następnie wyciąłem wyżynarką do drewna otwory na głośniki,
    terminal i rurke BR (bez frezów pod LW650 - aby ograniczyć czas konstrukcji do
    minimum - chciałem jak najszybciej je usłeszeć...). Nie mogłem nigdzie
    znaleźć odpowiednio wielkiego płata gąbki na wytłumienie więc kupiłem rolkę
    maty z tworzywa sztucznego i nią wytłumiłem kolumny na wszystkich ściankach.
    Następnie polutowałem wszystkie kable idące od terminala do zwrotnicy (o niej
    bedzię później) i od zwrotnicy do każdego z głośników, ostatecznie przykręciłem
    głośniki i terminal do obudowy i... tyle. Poleciałem z nimi do domu na testy :)
    No i tak zostały na kilka miesięcy - surowa sklejka, bez wykończenia, bez osobnej
    komory na wysokotonowy i z beznadziejnym wytłumieniem (ta sztuczna mata była
    beznadziejnym pomysłem bo kompletnie nie przepuszczała powietrza i jedyne
    na co mogła wpłynąć to zmniejszenie pojemności obudowy).

PIERWSZA I OSTATECZNA PRZERÓBKA

Po jakimś czasie zaczęły mi doskwierać niedociągnięcia w całej konstrukcji
    moich kolumienek (tony średnie buczały przez daremne wytłumienie, przy
    głośnym graniu wysokoton pierdział czego powodem było próbujące przedostać
    się przez niego powietrze pompowane przez dwa LW650 a trzeba wspomnieć że
    wysokotonowe Alpharda są wogóle nieszczelne i powietrze może przez nie świstać
    ile chce, a do tego zbyt szeroko rozstawione głosniki grały dziwnie bo czym niżej
    tym wiecej średnich i niskich tonów a czym wyżej tym wiecej sopranu a do tego
    wszystkiego wyglądały brzydko). Także zaczął mi przeszkadzać ich mało atrakcyjny
    wygląd (goła płyta wiórowa zbytnio ozdobna nie jest...). Więc zaraz po zakończeniu
    finalnej przeróbki subwoofera który to wtedy zaczął wreszcie wyglądać ładnie
    wziąłem się także za kolumny :) Najpierw wymieniłem cały przód - dociąłem całkiem
    nowe płyty czołowe i wymieniłem je w miejsce starych następnie wyciąłem w nich
    nowe otwory na głośniki, tym razem już maksymalnie zbliżone do siebie, wykonałem
    także frezy pod LW650. Dla wysokotonów wykonałem szczelne wnęki, wytłumienie zostało
    wymienione na gąbkę o grubości 2,5cm (wytargałem z jakiegoś tapczana pod
    śmietnikiem ;P). Cała konstrukcja została wyszpachlowana, wyszlifowana następnie
    pomalowana lakierem do drewna i jeszcze raz przeszlifowana papierem
    drobnoziarnistym na koniec obklejona okleiną, wyposażona w obręcze i ozdobniki.

FINALNA WERSJA

Teraz przedstawie szczegóły kontrukcyjne kolumienek po dokonanych przeróbkach
    czyli w postaci jakiej stoją do dziś.
    Sercem konstrukcji jak już wspominałem kilkakrotnie są dwa głośniki LW650 w
    wersji 8OHm (40W RMS każdy) połączone równolegle co daje wypadkową impedancję
    kolumny na poziomie 4OHm. Jako część wysokotonowa zastosowane są głośniki TW401SX
    także Alpharda. Dlaczego zmieniłem wysokotony ? Poprostu przy zabawie wzmakiem do
    suba na TDA7294 jeden z TW318 nagle powiedział dość i się wypalił a jako że u
    mnie w sklepie nie prowadzili już modeli TW318 wziąłem ciut lepsze zamienniki
    w postaci TW401SX które mają tą samą średnicę magnesu i obudowy. Obudowa kolumn
    jest typu BR o pojemności wewnętrznej 26L (23L po odjęciu objętości głośników i
    rurki BR) wykonana jest z zwykłej płyty wiórowej o grubości 18mm. Jej wysokość to
    95cm, szerokośc 20cm a głębokość 20,6cm. Otwory na głośniki, terminal i rurke BR
    zostały wycięte ręczną wyżynarką do drewna.

Rys.1 Przód i przekrój poprzeczny kolumny

Rys.2 Tył i przekrój górny kolumny

Na przód został wykonany ozdobnik spełniający dwie role: urozmaicenie wyglądu i
    uchwyt na rure BR. Ozdobnik został wykonany z płyty bakielitowej o grubości 3mm.
    Jego proces tworzenia wygladał następująco: najpierw wymyśliłem kształt ozdobnika,
    następnie narysowałem jego rysunek w skali 1:1 który następnie naniosłem na samą
    płyte. Tak natrasowany wzór wyciąłem wyżynarką. Po wycięciu krawędzie były chropowate
    i nierówne zatem każdą z nich przeszlifowałem pilnikiem o grubych wrębach. Następnie
    tym samym pilnikiem zeszlifowałem wszystkie krawędzie na skos. Z obróbki skrawaniem
    zostało jeszcze tylko nawiercić dziury na śruby i frezy pod ich łby. Następnie tak
    obrobiony kształt wyszlifowałem drobnoziarnistym papierem ściernym, dokładnie umyłem
    z pyłu i brudu i pomalowałem lakierem samochodowym.

Rys.3 Schemat ozdobnika przedniego

W międzyczasie pomalowałem także przednią obręcz każdego z bass-refleksów farbą chromową.
    Gdy farba na obydwu elementach wyschła wtedy połaczyłem na stałe każdy ozdobnik z rurką
    BR przy pomocy kleju Poxipol nakładanego na wewnętrzną krawędź styku tych elementów.
    Gdy klej wysechł stworzył bardzo silne połaczenie - nie do urwania bez użycia dużej siły.

Rys.4 Klejenie rurki BR do ozdobnika

W dokładnie ten sam sposób jak ozdobniki przednie zostały wykonane ozdobniki boczne.
    Jedyną rzeczą różniącą się z sposobem wykonania tych powyżej to pomalowanie ich farbą
    chromową dokładnie tą samą puszką co ozdobniki subwoofera (zostało jeszcze troche i
    akurat wystarczyło) no i oczywiście nie montowałem w nich rurek BR :P No i do ich
    przytwierdzenia używałem małych wkręcików do drewna zamiast wielkich wkrętów z łabami
    o średnicy prawie 1cm jakie zostały użyte do przykrecenia ozdobnika przedniego.

Rys.5 Schemat ozdobnika bocznego

Dla każdego z LW650 został wykonany frez. Wykonałem go dłutem. Polegało to na
    natrasowaniu średnicy zewnętrznej frezu (porzed wycięciem samego otworu montażowego)
    a także jego głębokości (już po wycięciu otworu). Następnie nacinałem dłutem płyte
    wzdłuż narysowanego okręgu do ustalonej głebokości. Gdy wykonałem już nacięcie na
    całym obwodzie wtedy robiłem takie same nacięcia pod kątem 90 stopni na ustalonej
    głębokości mającej być docelową głębokością frezu. Po dokonaniu tej operacji na całym
    obwodzie otworu wystarczyło podwazyć tak wycięty element i otrzymywałem dość
    postrzępiony i troche nierówny ale spełniający swoją role frez - następnie wystarczyło
    jeszcze tylko tarnikiem wyszlifować całą wewnętrzną powierzchnie tak otrzymanego frezu
    i otrzymywałem całkiem ładny frez pasujący w sam raz pod głośnik.

Rys.6 Mój sposób wytwarzania frezów :)

Rys.7 Wymiary frezu pod LW650

Na każdy z LW650 została zrobiona obręcz stalowa. Wykonanie jej zleciłem tokarzowi.
    Zostały one wytoczone z walca stalowego o średnicy 190mm. Schemat obręczy prezentowany
    poniżej to dokładnie ten sam który powędrował do tokarza. Po otrzymaniu 4 obręczy
    zostało mi wywiercić w nich otwory na śruby a także frezy pod ich łby i pomalować
    farbą chromową.

Rys.8 Schemat obręczy na LW650

Wszystkie głośniki są przykręcone do obudowy wkrętami do drewna z łbami na śrubokręt
    krzyżakowy. Między każdy LW650 a dno frezu jest przylepiona uszczelka okienna typu "D".
    Następnie na tak zamontowany głosnik jest nałożona obręcz przykręcona tymi samymi
    śrubami co sam głosnik. Średnica wewnętrzna obręczy jest dopasowana do zewnętrznej
    średnicy zawieszenia górnego LW650.

Rys.9 Montaż głosnika i obręczy - przekrój

Otwór dla wysokotona to nic nadzwyczajnego - posiada jedynie dwa boczne wcięcia na
    konektory wysokotona.

Rys.10 Otwór na wysokoton

Za wysokotonem jest zrobiona całkowicie szczelna i sztywna mała komora. Wykonana
    jest z płyty wiórowej o grubości 20mm, skręcona wkrętami do drewna i sklejona na
    łączeniach vicolem, tak samo jest przytwierdzona do samej obudowy kolumny. Na tylniej
    ściance komory jest wywiercony mały otwór przez który przeciągnięty jest kabel dla
    wysokotona. Cały otwór z jednej i drugiej strony jest wypełniony silikonem aby zapobiec
    przedostawaniu się przez niego powietrza.

Rys.11 Budowa komory na wysokoton

Sam TW401SX został maksymalnie skrócony w celu zbliżenia go do reszty głośników. Jego
    skrócenie wykonałem zwykłym blotkiem do metalu po uprzednim natrasowaniu linii
    wzdłuż której ciąłem. Po obcięciu krawędzie wyszlifowałem drobnoziarnistym papierem
    ściernym. Po obcięciu przednia ścianka wysokotona jest tylko 2mm szersza od samego
    otworu na niego samego - to w niczym nie przeszkadza bo szczelność samej obudowy
    gwarantuje komora za wysokotonem.

Rys.12 Skracanie TW401SX

Kolumna jest wytłumiona na tylniej i górnej ściance gąbką o grubości 2,5cm przyklejoną
    do nich vicolem.

Rys.13 Wytłumienie - przekrój boczny

Sama obudowa jest skręcona konfirmatami w wersji krótkiej (5cm dł.), dodatkowo klejona
    vicolem na łączeniach a także uszczelniona dodatkowo silikonem na wszyskich krawędziach
    wewnętrznych.

Rys.14 Skręcanie i wytłumienie obudowy - przekrój górny

Ostatecznie po wspomnianym na początku szpachlowaniu, lakierowaniu i szlifowaniu została
    oklejona okleiną drewnopodobną samoprzylepną koloru czarnego. Sposób oklejania ukazuje
    rysunek poniżej.

Rys.15 Oklejanie kolumny okleiną

A JAK TO WYGLĄDA W SYMULACJACH ?

Rys.16 Charakterystyka częstotliwościowa

Jak widać na rysunku - kolumny mają raczej standardowe osiągi jak na podłogówki z
    głośnikami 16cm. F3 na poziomie 50Hz, F6 na 44Hz - wyniki symulacji całkowicie
    pokrywają sie z rzeczywistością - poniżej 50Hz efektywność szybko spada tak jak
    na wykresie.

Rys.17 Odpowiedź impulsowa

Impuls w pełni akceptowalny chociaż nie najlepszy. Najdłuższy impuls wynoszący 13ms
    jest przy 44Hz, powyżej tej częstotliwości szybko maleje tak że przy 60Hz jest już
    tylko 8ms, przy 80Hz jest już 4ms, przy 100Hz jest 2ms a następnie a powyżej tej
    czestoliwości spada do 1ms.

Nie jestem w stanie przeprowadzić dalszych symulacji z powodu braku zaawansowanych
    danych na temat głośników Alphard LW650 wymaganych do narysowania przez BassBox
    dodatkowych wykresów.

ZWROTNICA

No cóż to będzie element do którego się wszyscy przyczepią ;). Zwrotnica została
    zaprojektowana programem do liczenia zwrotnic. Jest to dwudrożna zwrotnica
    Butterworth'a 2-go rzędu z podziałem ustawionym na 4000Hz. Zwrotnice zostały
    wykonane przez mojego wójka który sam nawinął cewki i dobrał odpowiednie
    kondensatory (wiem że budowa takiej zwrotnicy jest dziecinnie prosta ale kiedy
    składałem kolumienki nie miałem za sobą żadnej praktyki i doświadczenia, teraz
    kiedy mam już za sobą cały kompletny wzmachol to budowa takiej zwrotki wydaje się
    być śmiesznie prosta). Wracając do zwrotnicy - wszystkie połączenia z terminalem
    i głośnikami są wykonane kablem z miedzi beztlenowej o przekroju żyły 1,5mm, sama
    zwrotnica jest przykręcona do tylniej ścianki kolumny na wysokości drugiego LW650.

Rys.18 Schemat zwrotnicy wygenerowany przez program

JAK TO GRA ?

Porównując z pierdziołkami komputerowymi które były przed kolumienkami to niebo i
    ziemia. Nie jest to może hi-end ale grają całkiem ładnie - wysokie tony nie trzeszczą
    i nie syczą, średnie nie buczą (oczywiście po pierwszej przeróbce kolumienek), jeśli
    chodzi o basik to z tych kolumn jedynie uświadczy się kick-bass gdyż jeśli ktoś oczekuje
    niskich zejść i przewracających wnętrze uderzeń basu to się zawiedzie - od tego jest sub.
    Jedynie co mi nie odpwoiada w grze tych kolumn to zbyt dużo tonów średnich - zaradziłem
    sobie z tym poprzez podbicia niskich i wysokich tonów na equalizerze (chociaż znajomy
    z tego forum który był i słuchał tych kolumienek z podbiciem i bez stwierdził że lepiej grają
    bez podbić - może jedynie dla technomaniaka zawsze za mało basów i sopranów :P). Kolumienki
    nie osiągają ogromnego natężenia dźwięku - do nagłośnienia pokoju 9 - 20m^2 wystraczą ale
    w wiekszych niż takie pokojach nie dadzą rady.

KOSZTORYS

4x LW650 (26zł/sztuka) = 104zł
    2x TW401SX (20zł/sztuka) = 40zł
    2x komplet płyt wiórowych z docięciem (36zł/kolumna) = 72zł
    2x rurka BR (5zł szutka) = 10zł
    4x obręcz na LW650 (10zł/sztuka) = 40zł
    płyta bakielitowa = 0zł (miałem własną)
    gąbka = 0zł (zdobyczna ;P)
    silikon = 0zł (zostało po konstrukcji suba)
    klej vicol (pojemnik 250ml) = 3zł
    2x terminal zaciskowy (6zł/sztuka) = 12zł
    4m kabla audio (żyła 1,5 mm) = 5zł
    60 wkrętów do drewna (30/kolumna) = 6zł
    100 konfirmatów krótkich (50/kolumna) = 12zł
    1,5m uszczelki okiennej = 3,50zł
    lakier samochodowy (ciemny grafit) = 0zł (pozostałość po subie)
    farba chromowa (400ml) = 0zł (pozostałość po subie)
    2m okleiny drewnopodobnej (szerokość 90cm) = 22zł
    0,5m okleiny drewnopodobnej (szerokość 45cm) = 3zł

RAZEM: 333zł (167zł/kolumna)

SESJA ZDJĘCIOWA :)

Zdjęcia robione tym samym pozyczonym aparatem co w przypadku suba więc nie można
    oczekiwać od nich wysokiej jakości...

- zdjęcia zrobione podczas konstruowania kolumn (przy przeróbce)

Zdjęcie.1 Zestaw zrób to sam czyli kolumny w godzine ;)

Zdjęcie.2 Kolumny świerzo po obklejeniu okleiną

- zdjęcia gotowej konstrukcji (wykonane w ten sam dzien i tej samej godziny co zdjęcia
    suba...nawet w tym samym miejscu).

Zdjęcie.3

Zdjęcie.4

Zdjęcie.5

Zdjęcie.6

Zdjęcie.7

Zdjęcie.8

Zdjęcie.9

Na koniec odpowiedzi z góry na 3 główne pytania :)

Q: Dlaczego użyłeś takich tanich głosników takiej daremnej firmy ?
    A: Kolumny były nastawione na jak najmniejszy koszt wykonania i wszystko w nich
    musiało być jak najtańsze, wybrałem najlepsze z najtańszych moim zdaniem...

Q: Dlaczego nie zrobiłeś pomiarów przy tworzeniu zwrotnicy ? Przecież robienie
    zwrotnicy na "słuch" lub prosto z symulatora to porażka ?
    Nie miałem (i dalej nie mam) zestawu pomiarowego, nie umiem robić pomiarów, nie znam
    nikogo w pobliżu kto mógłby mi te pomiary wykonać więc zaufałem programowi. W sumie
    zwrotnice działają jak należy - podłaczałem pojedynczo do niej głosnik 2xLW650 i TW401SX
    i jechałem generatorkiem- LW650 zaczynają cichnąć powyżej 3500Hz i na 4000 graja cicho
    a TW401SX zaczyna cichnąć poniżej 4500 a na 4000 też juz grają dość cicho.

Q: Po co ci te wszystkie ozdobniki ?
    Nie lubie prostoty - takie różnego rodzaju ozdobniki urozmaicają konstrukcję i czynią
    ją bardziej orginalną :)

Ten obszerny opis dla wszystkich pragnących odtworzyć ta konstrukcję :)

Fajne!
  • #2 16 Lis 2004 00:46
    greg00
    Poziom 12  

<wow> teraz jak to przeczytalem, i jak widze ile Cie wyniosla jedn sztuka to naprawde az mnei zatkalo!! naprawde super. chociaz ja bym wolal to zrobic na TVM'ach,znaczy ja zrobilem takie kolumienki na TVM'ach hehe i jestem zadowolony, a co do Alphardow to hmm. przejechalem sie raz i wiecej nie proboje nic z nimi robic ;/. a jak bys zrobil te kolumny na TVM'ach to by Cie raptem wynioslo ok 20zł drozej, na sztuce, a mysle ze jakos tez by byla nieco lepsza. no ale nic, i tak wygladaja SUPER, a co do grania no to nic nie powiem bo nie slyszalem.
    Pozdrawiam
    Grzesiek

• #3 16 Lis 2004 11:00
    remiorn
    Poziom 17  

Po pierwsze całkiem solidnie zrobione kolumienki, to czy ładne i czy dobrze grają to kwestia gustu i o tym nie będę :). Ale KAWAŁ PORZĄDNEJ ROBOTY.
    Z uwag krytycznych, to czy mi sie wydaje (moze efekt zdjecia), że jeden z wysokotonowych wyszedl troche krzywo?
    Jeśli chodzi o zwrotnice to chyba popełniłeś błąd niezwiązany z tym co poniżej - jeśli dobrze pamiętam to zwrotnica 12 dB/oct tak zmienia faze sygnałów, że głośniki powinny być włączone inaczej niż to zrobiłeś, tzn jeden z głośników powinien zostać "odwrócony" czyli zamienione podłączenie + i -.

()))FPPfan))> napisał:

Q: Dlaczego nie zrobiłeś pomiarów przy tworzeniu zwrotnicy ? Przecież robienie
    zwrotnicy na "słuch" lub prosto z symulatora to porażka ?
    Nie miałem (i dalej nie mam) zestawu pomiarowego, nie umiem robić pomiarów, nie znam
    nikogo w pobliżu kto mógłby mi te pomiary wykonać więc zaufałem programowi. W sumie
    zwrotnice działają jak należy - podłaczałem pojedynczo do niej głosnik 2xLW650 i TW401SX
    i jechałem generatorkiem- LW650 zaczynają cichnąć powyżej 3500Hz i na 4000 graja cicho
    a TW401SX zaczyna cichnąć poniżej 4500 a na 4000 też juz grają dość cicho.

Generalnie skoro zwrotnice "na słuch" robią swoje to MZ wystarczy takie sprawdzenie do tanich kolumn.
    Jednakże nie mogę się z Tobą zgodzić w kwestii braku sprzętu.
    Do pomiaru co rzeczywiście robi zwrotnica nie byłby Ci potrzebny żaden dodatkowy sprzęt bo:
    1. Pomiar napięcia masz w komputerze w postaci karty dźwiekowej.
    2. Dla częstotliwości średnich do pomiaru natężenia dźwięku wystarczy zwykła wkładka mikrofonowa za 1 pln. - zgodzę się, że jej parametry nie są rewelacyjne, ale w zakresie 300-10000 Hz generalnie nie ma z nimi żadnych problemów jeśli chodzi charakterystykę częstotliwościową, natomiast wszystkie inne wady eliminujesz przez to, iż pomiar byłby względny i przeprowadzony w jednym miejscu i czasie.
    3. Jeśli chcesz ominąć efekty związane z brakiem komory bezechowej to stosuje się taką śmieszną sztuczkę - na głośnik podajesz sygnał o danej częstotliwości i krótkim czasie trwania (dobierany eksperymentalnie - żeby głośnik zdążył impuls przetworzyć, a jednocześnie nie był jeszcze zakłócany przez odbicia dźwieku od ścian, podłogi i innych), później mierzysz poziom tylko pierwszego nagranego mikrofonem sygnału.
    4. Nie trafia do mnie argument, że nie umiesz mierzyć, skoro poradziłeś sobie z kolumną, to pomiary przy tym to już pestka, a poza tym mogłeś zapytać na Elektrodzie na pewno otrzymałbyś pomoc.

• #4 03 Gru 2004 22:06
    pawelpps
    Poziom 15  

tak samo jak w przypadku twojego subwoofera jakbym miał ocenić jakość i dokładnośc opisu to nie zmieściłbym się w skali. po prostu nie ma z czym porównać. to się na prawde bardzo przyjemnie czyta. powinieneś dogadać się z kimś kto zajmuje się pomiarami i zrobić dzieło perfekcyjnie, czyli wyciągnąć z przetworników 100% możliwości. projekt bardzo ładny i oryginalny. Aha na rysunkach technicznych są przewymiarowania, np jeżeli odcinek dzieli się na 3 części i podajesz wymiary każdejczęści z osobna oraz całości to oznacza że jeden wymiar naniesiony jest podwójnie. na PWR bardzo się tego czepiają:) (wiem ja też się czepiam )

• #5 11 Gru 2004 17:07
    Q-mac
    Poziom 22  

Wykonanie 9+/10, szkoda że takie głośniki. Alphard na takie obudowy niezasługuje. Jest zszokowany, widać że poświęciłeś temu wiele czasu. GRATULACJE

• #6 01 Sty 2005 14:38
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Bardzo fajny projekt i wykonanie. Jestem pod wrażeniem. Wzorowe opracowanie i publikacja na forum. Dźwięku przez forum i tak nie usłyszymy, ale widząc dbałość o szczegóły można wnioskować, że z pewnością grają przyjemnie.
    Doceniam chęć zbudowania konstrukcji w oparciu o przystępne cenowo elementy. Moje szczere gratulacje.
    Pozdrawiam

• #7 01 Sty 2005 20:03
    Billy Corgan
    Poziom 19  

O w mordę szweda!!!
    GOŚCIU jesteś profesjonalistą. Obudowa na 6 z plusem.
    FPP_fan - zamieściłeś gotowy przepis na kolumny, moderatorzy powinni Cię zrobić specjalistą od kolumn.
    A tak na poważnie, to powinieneś to wszystko wpakować na jakąś stronę Audio, czy założyć własną, bo zasługuje to na szerszą widownię.
    Gratulacje.

Ciekaw jestem tylko ile osób to wszystko przeczyta zanim się wypowie :)

• #8 02 Sty 2005 00:27
    zienek
    Poziom 10  

Respect dla Twórcy!!

Ja muszę się pochwalić tym co ja zrobiłem.
    Wujek stolarz udostępnił mi "odpady" czyli klejoną sosnę. Wymiary 20x20x40 z 16mm desek tworzy ciężką konstrukcję.
    Została pomalowana lakierobejcą, która pozostała mi po malowaniu stołu [nie kupowałem specjalnie - była za darmo].
    Od kolegów "w spadku" otrzymałem trzy pary głośników
    *5W Tonsil z radia Unitry; ok 11cm średnicy
    *15W z samochodu jakieś tanie; 12cm
    *5W z samochodu 7cm robią za tweetery ;)

W kolumienki zainwestowałem straszne pieniądze, bo kupiłem kabel, koszt 7 zł
    a ostatnio nawet zrobiłem do kabli wtyczki na big-jack'i ; koszt 6 zł

Żeby było do czego podpiąć nabyłem kit'a - wzmacniacz 2x15W 18,50zł i dwie pary zacisków 2 zł Mam teraz "wzmachol" wkomponowany w komputer. Kiedy dorwę jakiś aparacik to zamieszczę jakieś chudziutkie jpg, bo włączanie mego "hi-fi stereo" mam wyprowadzone na przedni panel obudowy komputera.

Trzydzieści parę złotych i komputer gra !!!

Jeszcze tylko zwrotnice, maskownice, korektor graficzny ...

FPPfan - gratuluję i podziwiam.

• #9 15 Sty 2005 17:00
    Tremolo
    Poziom 43  

"tylko" zwrotnice to nie jest zbyt dobre stwierdzenie. Powinno być aż zwrotnice. Masz losowo dobrane głośniki o nieznanych skutecznościach i nieznanych charakterystykach, no może poza tonsilem. Zwrotniece to nie jest tak "Hop Siup". Dobry zestaw powinien działać bez korektorów.

• #10 15 Sty 2005 18:13
    IrekKo
    Poziom 32  

Ja tylko dodam od siebie, że lepiej by wyglądały te boczne ozdobniki jakbyś je przykleił, a nie przykręcał.
    Ja bym poszedł jeszcze dalej i bym te ozdobniki "wpóścił" w obudowę tak jak głośniki.
    I tak jak napisał Remiorm głośnik wysokotonowy powinien być w przeciwfazie z basowym.
    Ogólnie fajny projekt (przedewszystkim tani :) ) dla niewymagających.[/b]

• #11 15 Sty 2005 18:38
    Tremolo
    Poziom 43  

No nie wiem czy tani... kosztował FPP'a napewno wiele pracy. Chocby same rysunki. Patrząc na innych jak wysyłają swoje projekty to FPP jest wzorem.

• #12 15 Sty 2005 18:47
    IrekKo
    Poziom 32  

Chodziło mi o koszt budowy (części i matriał), a nie włożonej pracy.

• #13 15 Sty 2005 21:00
    wojtek999
    Poziom 16  

Rzeczywiście..wygląd SUPER!...kiedy ja sobie zrobie podobne kolumny?...:)Choć wydaje mi się że te boczne ozdobniki trochę psują wygląd ale to subiektywne odczucie. Nie wiem czy już ktoś o tym pisał ale nie zauważyłem abyś brał pod uwagę efektywność wysokotonowca,tak aby grał równie głośno jak dwa LW650(choć może sięnie doczytałem).Poza tym wytłumiania nie powinno być na tylniej ściance w okolicach bass-reflexu.

• #14 29 Sty 2005 23:22
    IrekKo
    Poziom 32  

Tak sobie zerknąłem na stronę Alpharda i się ździwiłem.
    Jeżeli zastosowałeś głośniki LW650SX to są one do obudowy zmkniętej!
    Ich Qts>0,8, zresztą producent zaleca obudowę zamkniętą!
    Objętość, jak na dwa głośniki jest trochę za mała (15l./głoś.), optymalna musiała by mieć z 50l (oczywiście jeżeli podane na stronie producenta dane przyjmiemy za prawdziwe).
    Kopułka w/g danych ma 97dB a basowe 85db (licząc że masz dwa, to razem 88db + większe obciążenie wzmacniacza, bo razem mają 4omy, to można przyjąć że osiągną poziom 90-91dB, czyli dwa razy ciszej niż kopółka). Tłumik na kopółkę jest niezbędny. Oczywiście musiałbyś zrobić jakieś pomiary, aby ocenić efekt końcowy.
    Uważam, że na tak duży nakład pracy jaki włożyłeś w powstanie tych kolumn, powinieneś zwrócić większą uwagę na dobór głośników i zwrotnicy.

• #15 05 Lut 2005 19:49
    DJ DAREK
    Poziom 23  

naprawde jestem pod wrazeniem :-) kolumny miazdza !!!! wielkie bravo dla Ciebie, nic dodac nic ujac,

ja chcialem zapytac w czym robisz takie profesjonalne rys. techniczne jakas nazwa progsa bylbym wdzieczny :)

• #16 18 Maj 2005 00:16
    Tremolo
    Poziom 43  

BYło pisane wcześniej w długim temacie - User FPP rysuje to wszystko w Paincie. Jak widać wygląda to bardzo profesjonalnie.

• #17 30 Maj 2006 12:30
    Pogromca
    Poziom 15  

Witam poprostu mnie zatkało piękna kompozycja kolumn podłogowych w sklepie takich niema :) , lecz doczepie sie jednego te głosniczki basowe wyglądają mi na Alhard W-800 niejestem do tych głośników przekonany moi braciakowi kupowalem te głosniki na giełdzie jako tanio oczywiscie wmontowalem lecz zachwycony to zbytnio niejestem lepiej lepszy basik Jamo studio 180 daje a byc może to wina obudowy Napisz mi jak to gra :) Jak cos zbudóje nie takie ladne ale na wzór twoich kolumienek obudowy jesli niemasz nic przeciwko :)

• #18 18 Lip 2006 23:17
    Dj Snake
    Poziom 22  

Kolumny bardzo efektowne, byc może i efektywne, choc z tym może byc problem sądząc po głośnikach. Ale podobno skrzynka działa cuda heheh. Za wykonanie 6/6

• #19 11 Cze 2007 15:02
    Mato3
    Poziom 14  

witam.
    Kolumny naprawde trzeba przyznać super! Gratuluje. Mam pytanie w ziwązku z tymi kolumnami, ponieważ chciałbym je wykonać pod jaką wieże, o jakich parametrach mógłbym je podłączyć?

• #20 11 Cze 2007 16:35
    Caleb_
    Poziom 33  

takiej, zeby poradzila sobie z obciazeniem 4ohm

• #21 11 Cze 2007 18:57
    Mato3
    Poziom 14  

a czy diora ws 354 uciągnęła by takie kolumienki?

• #22 03 Lip 2007 10:51
    Jareen
    Poziom 21  

Ja podziwiam przede wszystkim dokumentację :D ale kolumny wykonane naprawdę super, dopatrzyłem się z deka krzywo przykręconego sopranu.... pełen podziw za włożoną pracę !!

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme