Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odświeżanie kolumn Tonsil Blues 150 - brzmienie

Griszmen 19 Cze 2011 20:48 5609 10
  • #1 19 Cze 2011 20:48
    Griszmen
    Poziom 9  

Witam.

Posiadam kolumny Tonsil Blues 150 i po 10 latach leżakowania chciałem odświeżyć zarówno ich stan wizualny jak i brzmienie. Jak widać na zdjęciach poglądowych poniżej ktoś już przy nich kopał, membrany w większości nie są oryginalne i nie wygląda to zbyt estetycznie. Chcę zakupić do nich membrany wraz z cewkami takie jak były montowane oryginalnie, tj. czarne lakierowane z piankowym zawieszeniem, widziałem gotowe i wcześniej posklejane zestawy naprawcze, gdzie regeneracja ogranicza się do przyklejenia dolnego i górnego zawieszenia - jak dla mnie chyba najmniej kłopotliwy pomysł, chciałem się dowiedzieć co myślicie o tego typu zestawach? Cenowo wychodzi to w granicach 70zł komplet, gdzie zdaje się tyle kosztuje wymiana jednej membrany z cewką w serwisie...

Druga sprawa tyczy się brzmienia tych kolumn, konkretnie chodzi o bass, kolumny grają ładnie w zakresie wysokich i średnich tonów, jednak niskim brakuje głębi, po ich podkręceniu głośniki strasznie dudnią. Wiem że jest to już dość stary sprzęt, jednak w życiu słyszałem sporo Altusów i Tonsili, a te wydają się grac najbardziej płasko, kompletnie brak im dynamiki. Doszedłem do wniosku że chodzi o ich strojenie, kolumny nie mają typowego tunelu bass-reflex tylko szczelinę umieszczoną pod głośnikiem niskotonowym, chciałem ją zakleić (płytą mdf) i zrobić tunel bass-reflex i tu pytanie do forumowiczów którzy są lepiej zorientowani w tym temacie, po pierwsze czy to ma jakikolwiek sens i czy jest możliwe wyciągnięcie z tych kolumn czegoś więcej, a po drugie jakie wymiary powinien mieć tunel w przypadku tych konkretnych kolumn, o akustyce mam niestety słabe pojęcie i wyliczenie tego samemu jest dla mnie czarną magią. Chcę też zamiast oryginalnego filcu w środku głośników dać wełnę owczą i tu interesuje mnie jakie będzie to miało znaczenie dla brzmienia tych kolumn, jaką grubość i gramaturę zastosować i czy lepiej zostawić ją luzem czy przykleić do bocznych ścian pozostawiając nieco wolnej przestrzeni wewnątrz kolumny.

Dodam jeszcze że wykonanie nowych skrzyń raczej nie wchodzi w grę, ponieważ podoba mi się ich kompaktowy wymiar i raczej niespotykane metalowe maskownice.

Z góry dziękuję za wytrwałość w czytaniu moich pomysłów.
    Pozdrawiam

Odświeżanie kolumn Tonsil Blues 150 - brzmienie Odświeżanie kolumn Tonsil Blues 150 - brzmienie

• #2 19 Cze 2011 21:25
    mollto
    Poziom 14  

Nie uda się uratować oryginalnej czarnej membrany i wymienić tylko górne zawieszenie w jednej z kolumn?
    W drugiej to widać albo jest nowa membrana albo zastosowany inny głośnik.
    Oryginalnie siedział GDN 25/60/6 (TT-250 P2-8 CATH GmbH), te głośniki były stosowane w zestawach ton 200 na export no DE.
    Jeżeli chodzi o BR to nie wiem czy ci to coś da, ale jak masz chęci to możesz się pobawić.
    Policz objętość obudowy i trzeba poszukać parametry głośnika i tu może być problem, bo ciężko je będzie znaleźć a, żeby policzyć BR trzeba je znać.
    Program WinISD ułatwi Ci zadanie.
    Wytłumienie tylko na tylną ścianę i nie za dużo, ogólnie obudów otwartych typu BR nie tłumi się mocno.
    Ogólnie te Blues 150 nie schodziły nisko, więc nie zdziw się że cała zabawa może nie mieć efektu, a wręcz przeciwnie może zepsuć charakterystykę pierwotnej konstrukcji.

• #3 19 Cze 2011 21:50
    Griszmen
    Poziom 9  

Tego też się boję, jak już pozaklejam te oryginalne szczeliny i zrobię dziurę to nie będzie odwrotu, a znalezienie specyfikacji tak starych głośników graniczy z cudem. Dobrze by było gdyby znalazła się osoba która miała już do czynienia z tymi kolumnami i ich ewentualnymi modyfikacjami. Czy wszystkie głośniki są oryginalne sprawdzę jak je wyjmę, kiedyś już zaglądałem do środka i ktoś w ramach oszczędności wymienił samą membranę bez cewki i dolnego zawieszenia w basie, więc istnieje duże prawdopodobieństwo że są to oryginalne głośniki. Co do ratowania oryginalnej membrany to nie wiem czy ma to sens i tak dostanę komplet membran z cewkami więc większej różnicy mi to nie zrobi, a nie chcę mi się z tym babrać i wolę wszystko wymienić na nowe.
    Alternatywa jest taka że zregeneruje te głośniki tak jak miałem w planie, między innymi wymienię wytłumienie, kondensatory na zwrotnicach, okablowanie itd. i będą one pracowały jako monitory, do bassu dokupię sobie aktywny woofer. Nie mam po prostu ochoty ładować pieniędzy w zakup nowych kolumn (chodził mi po głowie pomysł wymiany ich na Altus 200), ponieważ te brzmią nie najgorzej brakuje im jedynie głębi niskich tonów.

Przy okazji, jakie okablowanie polecilibyście mi do tych kolumn? Interesuje mnie niewygórowana cena, przy zachowaniu dobrej jakości.

• #4 19 Cze 2011 22:20
    mollto
    Poziom 14  

Najlepsza była by miedź posrebrzana ;), jak zastosujesz 2.5 kwadrat miedź niby beztlenowa w zupełności wystarczy.
    A jeżeli chodzi o woofer to może zrób sobie coś samemu, np. na Tonsil GDN 30/120/1 , ja zrobiłem sobie suba na tym głośniku w celu uzupełnienia audio i ściszam go prawie na minimum bo łeb urywa.
    Buda 68 litrów, BR 10 cm (fi) i długość 20 cm strojenie na 37 hz, sub nie zamula, jest szybki więc do muzyki jest super.
    Panel na tranzystorach Toshiba 2SA1943 i 2SC5200 150 w 4ohm/100 w 8ohm.
    Koszta:
    Głośnik 190 zł z wysyłką.
    Panel jak poszukasz czegoś używanego to kupisz za 160 zł.
    Tunel 10 zł
    Plus materiał do budowy, ja miałem swój więc nie znam kosztów.

• #5 19 Cze 2011 23:56
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

GDN 120/30/1 ? Łosz Ty ale średnica ;)
    Odświeżanie kolumn Tonsil Blues 150 - brzmienie
    Oto karta GDNa.
    Dodaniem tuneli, raczej nic nie zyskasz. Te kolumny, wcale nie grają źle, a brak dynamiki i głębi, wychodzi z nieoryginalnych membran, w dodatku różnych. Ta w drugim głośniku, w Altusach by przeszła, bo nie jest taka tragiczna, ale w bluesach kompletnie się nie sprawdzi. Poklejone zestawy a allegro, to również china, nie mająca nic wspólnego z oryginałami. Jedyną drogą gdzie można kupić części, zbliżone do oryginalnych to umifon. Mają drogo, ale nic lepszego nie kupisz.

Griszmen napisał:
    a znalezienie specyfikacji tak starych głośników graniczy z cudem.

Mam w domu starsze a ich karty są nawet na elektrodzie ;)

• #6 20 Cze 2011 09:32
    mollto
    Poziom 14  

Ze średnicą już poprawiłem ;)

Dzięki kolego za kartę głośnika.

• #7 20 Cze 2011 09:59
    Griszmen
    Poziom 9  

Dzięki za porady. Kiedy odsłuchuję głośniki osobno różnica jest taka że ten z oryginalną membraną nie dudni tak przeraźliwie, może być to też kwestia położenia głośników. Co do wymiany membran i cewek to nie chcę inwestować jakiś ogromnych pieniędzy w te kolumny i na pewno nie chcę przekroczyć ich wartości. Sądząc po tym gdzie montowane były głośniki basowe (Ton 200) to potrafią one zejść nisko, kwestia jest tylko obudowy i strojenia... Zainteresuję się membranami z Umifon'a, ciekawi mnie czy produkują oni membrany identyczne jak były tam oryginalnie - czarne lakierowane? Sam jednak tego już kleić nie zamierzam - powątpiewam w moje umiejętności i szkoda marnować pieniądze na coś co zapewne zniszczę, lepiej oddam to znajomemu będę czekał na to wprawdzie przez miesiąc, ale zrobi dobrze :)

Mogę też spróbować uratować oryginalną membranę, tylko nie wiem co zostanie po wycięciu resztek starego zawieszenia i sylikonu który ją w tej chwili trzyma...

• #8 21 Cze 2011 09:30
    wkj
    Poziom 34  

mollto napisał:

Oryginalnie siedział GDN 25/60/6 (TT-250 P2-8 CATH GmbH), te głośniki były stosowane w zestawach ton 200 na export no DE.

No to musiało ci się kolego coś pomylić, tam siedziały inne głośniki, i nie szerz herezji że na export były inne jak dla nas.

Posiadam oryginalne głośniki z Blues 150 - niskotonowe, do regeneracji, wymiana samych górnych zawieszeń, jak autor zainteresowany, proszę o kontakt?

• #9 21 Cze 2011 19:43
    Griszmen
    Poziom 9  

Wyciągnąłem dzisiaj głośniki i sprawa wygląda tak że w tym gdzie jest nieoryginalna membrana model jest prawie cały starty, widać końcówkę 3 zamiast 6 i moc 40W 8Ω, czyli prawdopodobnie GDN 25/40/3, natomiast w drugim który ma oryginalna membranę jest właśnie głośnik TT-250 P2-8 CATH GmbH. Ładnie ktoś te kolumny zniszczył...
    Czy wie ktoś który dokładnie model zawieszenia membrany firmy Umifon będzie pasował do TT-250 P2-8 CATH GmbH?

@wkj jestem zainteresowany tymi głośnikami, kwestia tylko ceny...

• #11 19 Gru 2015 00:28
    Przemy48
    Poziom 12  

Aby poprawić skuteczność głośnika nisko tonowego należy w jego obwodzie zastosować większą cewkę (dławik ) - przynajmniej 2,9 mH lub więcej . Lub takie zwrotnice jak w Space 86 po modyfikacji wtedy efekt jest jeszcze lepszy

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME