Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • Helpful post? (0)
  Nowy wzmacniacz optyczny może 4x zwiększyć zasięg światłowoduByć może dzięki niedawnemu odkryciu, którego dokonano na szwedzkiej politechnice Chalmers, niebawem sygnały przesyłane światłowodami będą mogły wędrować na odległości czterokrotnie większe od obecnie uzyskiwanych. Tamtejsi naukowcy zbudowali niskoszumny wzmacniacz optyczny nowego typu. Na razie brak szczegółów co do zasady jego działania, lecz ma on "wykorzystywać fakt, że współczynnik załamania światła w szkle nie jest stały, lecz zależy od intensywności światła we włóknie". Streszczenie dokumentu opisującego to osiągnięcie mówi, że zestaw składa się ze wzmacniacza fazoczułego poprzedzonego urządzeniem zwanym "parametric copier", nieczułym na fazę. W każdym razie, ma on radykalnie wzmacniać sygnały optyczne, teoretycznie pozwalając na przesłanie sygnału, który do tej pory pokonywał 1000 km, na odległość 4000 km. W odróżnieniu od dotychczasowych, domieszkowanych erbem wzmacniaczy, na wyjściu których poziom szumów wynosił 3 dB, w tym wzmacniaczu szumy są na poziomie 1 dB, a w teorii mogą nawet zostać zredukowane do zera. Korzyść z tego jest oczywista - możliwość rzadszego rozmieszczania wzmacniaczy w torze sygnału.

  Źródło:
  http://www.gizmag.com/optical-amplifier-boosts-fiber-optics/19011/
 • #2 24 Jun 2011 13:07
  rad3ks
  Level 8  
  Helpful post? (0)
  To są szczątkowe informacje. Pewnie minie dużo czasu za nim coś takiego zacznie się pojawiać w praktyce. Ciekawe co z dyspersją?
 • #3 24 Jun 2011 19:10
  Filip
  Level 23  
  Helpful post? (0)
  Co prawda nie wiemy o co chodzi, ale właśnie ogłosiliśmy czterokrotne wydłużenie autostrady i stworzyliśmy perpetuum mobile (wzmacniacz o zerowych szumach). Do zbanowania.
 • #4 24 Jun 2011 22:31
  me_super
  Level 29  
  Helpful post? (0)
  rad3ks wrote:
  To są szczątkowe informacje. Pewnie minie dużo czasu za nim coś takiego zacznie się pojawiać w praktyce. Ciekawe co z dyspersją?


  Użyszkodnik exti jest znany z (a) nieumiejętnego tłumaczenia tekstów na tematy naukowe (b) nie brania do siebie krytyki oraz uwag dotyczących tłumaczeń. Ma chyba jakieś znajomości wśród kapo elektrodowych bo pozwalają mu takie kity wklejać.

  Dla zainteresowanych załączam artykuł z Nature Photonics. Proszę nie rozpowszechniać tego dokumentu dalej.
  Attachments:
  Search 4 million + Products
Browse Products