Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały wzmacniacz na TDA1516Q

kulfon16 02 Lip 2011 21:28 10987 17
  • Mały wzmacniacz na TDA1516Q

Witam.

Pomysł wykonania tego wzmacniacza zrodził się, gdy zaczęło mi w warsztacie brakować muzyki, a że miałem już tuner krajowej produkcji i kolumny, to postanowiłem, że zbuduję coś sam.

Wzmacniacz oparty jest na typowej aplikacji scalaka TDA1516Q w stereo. Zastosowałem też "przedwzmacniacz", jeśli w ogóle można to tak nazwać. Reguluję w nim głośność i balans.

Wszystko w tym wzmacniaczu zrobiłem sam od początku do końca. Płytki były wykonywane metodą malowania pisakiem olejowym. Może nie wyglądają rewelacyjnie, ale ważne, że spełniają swoją rolę i że ścieżki nie są za cienkie.

Wzmacniacz ma wbudowany selektor wejść na jednym zwykłym przekaźniku krajowej produkcji, który został odzyskany (jak większość drobnych elementów) ze starych urządzeń RTV i nie tylko...

W sumie, do tego wzmacniacza kupiłem tylko transformator 30W za jakieś 25zł. Wszystko inne miałem.

Wrażenia odsłuchowe pozostawiają wiele do życzenia. Mnie na przykład podoba się dźwięk, zwłaszcza że napędzam nim ZG10-C/5 (kule). Bas i sopran są (jak dla mnie) na optymalnym poziomie.

Wiem, że moja konstrukcja nie zasługuje na brawa, ale zdecydowałem się ją umieścić na forum, aby lepsi w elektronice powiedzieli mi, co zrobiłem źle, żeby następnym razem nie popełniać tych samych błędów.

Mile widziane komentarze (zarówno te dobre, jak i te złe :))

Mały wzmacniacz na TDA1516Q Mały wzmacniacz na TDA1516Q Mały wzmacniacz na TDA1516Q Mały wzmacniacz na TDA1516Q Mały wzmacniacz na TDA1516Q :)

Fajne!
  • #2 02 Lip 2011 21:38
    kulfon16
    Poziom 13  

Radiator, jak reszta - z odzysku ;) Przynajmniej nawet przy maksymalnej mocy się nie grzeje, a nawet jakby to są wywiercone otwory w pokrywie górnej ;)

• #3 02 Lip 2011 22:08
    kulfon16
    Poziom 13  

Nie znam się zbytnio, ale myślę, że radiator aż nadto wystarcza do odprowadzenia ciepła. Jeżeli chodzi o inne elementy, to mają chłodzenie pasywne i to powinno im wystarczyć. Zauważ że nawet seryjna Tosca 303 nie miała chłodzenia aktywnego, a radiator i trafo w niej potrafią się trochę zagrzać. Z resztą, wentylator obniża komfort pracy z urządzeniem, zwłaszcza przy małej głośności.

• #4 02 Lip 2011 22:11
    flubber.trip
    Poziom 27  

pawlos105 napisał:
    Cześć
    Ja bym proponował dołożyć jakiś wentylator na przykład od komputera wiadomo części potrafią się trochę grzać.

kulfon16 napisał:
    Radiator, jak reszta - z odzysku ;) Przynajmniej nawet przy maksymalnej mocy się nie grzeje, a nawet jakby to są wywiercone otwory w pokrywie górnej ;)

Wentylator wprowadza dodatkowe szumy, potrafi nawet czasem wprowadzić zakłócenia do linii zasilającej. Po co stosować wymuszony przepływ powietrza gdy jest on zbędny. Tworzą się wówczas tylko dodatkowe problemy, o kurzu nie wspomnę, który dopiero potrafi utrudnić odprowadzanie ciepła. Dziwna moda teraz panuje aby wsadzać wentylatory gdzie tylko się da.

• #5 03 Lip 2011 00:43
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Siema, bardzo fajna konstrukcja, szczególnie z tego powodu że zbudowana 90% z odzysku, za co należą Ci się brawa ;) Obudowa wykonana na dobrym poziomie, osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń. Chłodzenie tak jak już koledzy powiedzieli aż za nadto, ale zawsze lepiej dać więcej niżeli mniej prawda ? ;)

Sam środek, bardzo mi się podoba, wszystko ma swoje miejsce, żadne przewody nie latają jak obłąkane po obudowie. Chłodzenie pozostałych części jest wystarczające, gdyż zapewniam że nawet się nie rozgrzeją ;) Jaką moc dasz radę z tego wycisnąć?

Pozdrawiam ;)

• #6 03 Lip 2011 02:52
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Masz na to licencje ,,Grundiga" :D :D , bo co do patriotycznej nalepki z tyłu to chyba zgoda. Wykonanie: Jak na warsztatową ,,tymczasówkę" to można uznać. Bo jak na ,,salonowca-audio" to już nie. Najbardziej dla mnie rażące są te gniazda DIN bo to chyba już nie ta epoka. Schematu brak, więc można się tylko domyśleć że duże pokrętło to wzmocnienie, a małe to barwa tonu ? Również ta płyta dolna ze sklejki jest nieco rażąca, nie sądzisz ?

• #7 03 Lip 2011 03:23
    Paolo1976
    Poziom 24  

Ten znaczek "wyrób polski" daj na nitach, tak jak w oryginale, bo teraz zamiast zdobić, straszy tymi wydziobanymi otworami po nitach. Wiele bym za taki znaczek dał i dlatego boli mnie jak go od niechcenia przylepiłeś.

• #8 03 Lip 2011 12:07
    kulfon16
    Poziom 13  

Więc tak:
    do Luke15
    Moc, jest podana w nocie katalogowej 2x11W przy 4R więc jakieś 2x5,5W przy 8R

do Krzysztof Kamienski
    Wzmacniacz gra w warsztacie, czyli w piwnicy - rewelacja nie musi być. Licencji Grundiga nie miałem. Zdecydowałem się to przykleić bo na przednim panelu "czegoś" brakowało. Duże pokrętło to wzmocnienie tak, ale małe to balans. Schemat, jeśli ktoś bardzo chce mogę narysować i udostępnić ;) Choć wiadomo że cudów techniki tutaj nie ma :D

do Radysh
    Akurat ta konstrukcja ma tylko spełniać swoje zadanie - wzmocnić sygnał audio - nic więcej. Względy estetyczne nie liczą się gdy wzmacniacz gra w piwnicy. A to że drewniane, to tylko z tego powodu że nie miałem innego materiału w momencie budowy.

Aha. Dorzucę jeszcze zdjęcia samej końcówki mocy, która jak na malowaną pisakiem wyszła (moim zdaniem) całkiem przyzwoicie ;)
    Mały wzmacniacz na TDA1516Q Mały wzmacniacz na TDA1516Q Mały wzmacniacz na TDA1516Q

Bardzo dziękuję za wszystkie jak dotąd komentarze :)

• #9 03 Lip 2011 12:19
    electro_Nick
    Poziom 32  

Według mnie radiator powinien mieć żeberka pionowo, ale przy tej mocy to nie ma znaczenia...

• #10 03 Lip 2011 12:32
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Tak, radiator powinien mieć żeberka pionowo - słuszna uwaga ;)
    Kolega powinien pamiętać na przyszłość iż cyrkulacja powietrza jest pionowa - gorące powietrze zawsze unosi się do góry, dlatego dając żeberka poziomo utrudniasz ruch powietrza i efektywność chłodzenia spada. Ale przy tej konstrukcji nie ma to znaczenia gdyż ilość oddawanego ciepła jest mizerna jak MNIEMAM. ;)

• #11 03 Lip 2011 12:44
    kulfon16
    Poziom 13  

Zapamiętam to. Moc, jak wyżej 2x5,5W przy 8R, a kolumny jakie napędzam to ZG10-C/5 mają 8R.

• #12 03 Lip 2011 15:22
    toffik353
    Poziom 11  

Mam podobny wzmacniacz na układzie scalonym 1552Q 2x22W i zastosowałem do niego radiator z zasilacza komputerowego bardzo małych gabarytów. Mimo jego małej wielkości wcale nie jest ciepły przy max. rozkręceniu. Zastanawia mnie dlaczego dałeś taki duży radiator- przez takie rozwiązanie musiałeś zrobić znacznie większą obudowę (mam na myśli wysokość).
    Co do panelu przedniego, to zrób napisy np. volume itp. Dobrze się składa bo masz skrzynkę pomalowaną na biało, więc możesz wydrukować napisy na białej kartce papieru i przykleić klejem. Żeby kartka się nie brudziła to malujesz ją najzwyklejszym lakierem bezbarwnym. Pozdrawiam.

• #13 03 Lip 2011 16:03
    kulfon16
    Poziom 13  

@ toffik353
    Myślałem nad wytrawieniem napisów na laminacie. Potem wyciąć małe prostokąciki z tymi napisami i przykleić. Albo jeszcze inaczej... Cały panel przedni zrobić z laminatu i tylko wytrawić napisy, tak żeby cała miedź została a tylko napisy były wypalone i od tyłu podświetlone. Ale to już tylko bajer...
    Radiator, tylko taki miałem i chodziło mi o to żeby nic się nie grzał. A to że wysokość obudowy się zwiększyła to już inna sprawa. Ale jak na mój gust nie jest za wysoki.
    Aha, skrzynka nie jest pomalowana na biało i nie jest cała z drewna, boki i dół są z drewna, reszta to tworzywo sztuczne ;)

• #14 03 Lip 2011 17:23
    398216
    Usunięty  
  • #15 03 Lip 2011 21:24
    kulfon16
    Poziom 13  

Otwory wentylacyjne są, nie widać ich na zdjęciach ponieważ są wywiercone w górnej pokrywie. Są one nad radiatorem, więc ciepłe powietrze ma gdzie się unosić ;)

• #16 03 Lip 2011 21:35
    398216
    Usunięty  
  • #17 03 Lip 2011 21:41
    kulfon16
    Poziom 13  

Hmm o tym nie pomyślałem... Jak będę miał chwilę wolnego czasu, to wywiercę kilka otworów w tylnej płycie ;) Dziękuję za radę ;)

• #18 04 Lip 2011 23:08
    KojaK98
    Poziom 10  

Najlepiej jakbyś wywiercił od spodu radiatora otwory. Ale przy takim radiatorze i stratach w postaci ciepła to w ogóle nie istotne.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME