Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

AVR i wyświetlacze LCD do telefonów - który wybrać?

Strona Główna -> Forum elektroda.pl-> Mikrokontrolery Ogólne -> Mikrokontrolery AVR ->AVR i wyświetlacze LCD do telefonów - który wybrać? Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu 
AutorSchowaj lewą kolumnę Wiadomość
mate_ok
Poziom 17
Poziom 17
Miasto: Katowice
Ocena postów: 43
mate_ok
Poziom 17
Post#1 16 Lip 2011 17:46  Autor tematu   

AVR i wyświetlacze LCD do telefonów - który wybrać?

Witam!

Pracuję obecnie nad dość skompikowanym urządzeniem i mam pewien dylemat związany z wyświetlaczami LCD. Architektura systemu to matka/baza + 4 do 12 modułów zewnętrznych. Każde z powyższych potrzebuje wyświetlacza LCD: baza - alfanumerycznego 20*4, moduły - 8*2. Wszystkie sterowane procesorami AVR. Niby nie ma problemu z dostępnością modułów LCD na bazie HD44780 ale kazdy kupiony jest inny pod wzgledem wymiarów itp.

Zastanawiałem się czy któryś z dostępnych np na allegro wyświetlaczy LCD do telefonów ma szanse utrzymać się na rynku przez następne 2-3 lata. Kiedyś było mnóstwo wyświetlaczy do Nokii 3210, teraz jest ich trochę mniej. Czy jest jakiś model wyświetlacza, który upodobali sobie w szczególności programiści Bascoma AVR? Nie musi być koniecznie kolorowy, ważne by rozdzielczość była gdzieś w okolicach 128x64 px no i w miarę proste do zakodowania sterowanie za pomocą ATmegi. No i najważniejsza sprawa - dostępność. ten sam model wyświetlacza pojawia się w kilku- , czasem kilkunastu modelach tego samego producenta. Który wybrać? :)

pozdrawiam

Oceń post: + 0 -
Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
drzasiek
Specjalista - Mikrokontrolery
Miasto: ---
Ocena postów: 2643
drzasiek
Post#2 16 Lip 2011 18:07    

Re: AVR i wyświetlacze LCD do telefonów - który wybrać?

A może LCD z nokii 6610 itp? Jest tego mnóstwo na alle;ro i nie drogie więc tak szybko może nie upadną.

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
mate_ok
Poziom 17
Poziom 17
mate_ok
Poziom 17
Post#3 16 Lip 2011 18:15  Autor tematu   

Też o nim myślałem, ale chciałbym coś w szerszym formacie :D może jest coś 320*240?
Których wyświetlaczy najczęściej używacie w swoich konstrukcjach?

Powrót do góry
chablak
Poziom 11
Poziom 11
Miasto: Lublin
chablak
Poziom 11
Post#4 16 Lip 2011 19:16    

Witam,
Jeżeli chodzi Ci o dużą rozdzielczość to tak czy inaczej nokia 3210,3310, itp. odpadają ponieważ one maja 84x48. Ja teraz do swojego projektu używam właśnie lcd z noki 3310. Obsługa jest prosta (trochę co prawda jest pamięcio chłonna no ale da się i to ograniczyć). A z nokii 3510? albo 3510i będzie kolorowy? rozdziałka to 96x65.

A co do tej dostępności to w jakim celu ona? bo chyba nie dlatego bo np. dany LCD ulegnie uszkodzeniu sam z siebie?

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
drzasiek
drzasiek
Post#5 16 Lip 2011 19:55    

chablak napisał:

A co do tej dostępności to w jakim celu ona? bo chyba nie dlatego bo np. dany LCD ulegnie uszkodzeniu sam z siebie?

Chyba raczej nie o uszkodzenie chodzi ale o powtarzalność, aby przez parę następnych lat nie było problemu ze zdobyciem części do budowy tego urządzenia.

Powrót do góry
mate_ok
Poziom 17
Poziom 17
mate_ok
Poziom 17
Post#6 16 Lip 2011 20:03  Autor tematu   

Dokładnie tak. Po zastanowieniu coś w okolicach 128x64 lub 160x120 color lub bw byłoby idealne :)
pozdrawiam

Powrót do góry
drzasiek
drzasiek
Post#7 16 Lip 2011 20:11    

mate_ok napisał:
Dokładnie tak. Po zastanowieniu coś w okolicach 128x64

To z noki 6610 itp spełnił by z nawiązką te wymagania, tani, łatwy w obsłudze i łatwo dostępny.
Cytat:

lub 160x120 color lub bw byłoby idealne :)
pozdrawiam

A z siemensa S65/SX65/CX65 itp? LCD ze sterownikiem LS020 można jeszcze kupić nowe w różnych źródłach, bardzo dobry kontrast mają i są łatwe w obsłudze. Tylko nie wiadomo jak z nimi będzie za parę lat ale może nie upadną, specjalnie pod takich AVR-owców mogli by je produkować :)

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
Osmo
Poziom 17
Poziom 17
Miasto: Krzątka
Osmo
Poziom 17
Post#8 16 Lip 2011 21:52    

Te siemensy mają już po 5 - 6 lat, sam takiego miałem. Mogą być trudności, choć jeszcze nie dawno widziałem wyświetlacze do nokii 3310 która jest sporo starsza ale i bardziej popularna.
Na pewno nie polecam wyświetlaczy od nowych nokii ( 6230 i i nowsze), w znakomitej większości mają interfejs szeregowy, choć 6230i miała przyzwoite 208x208 px.
Nowsze najczęściej maja 320x240.
Więcej na temat ich obsługi: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1344700.html
Te na pewno będą jeszcze jakiś czas produkowane.

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
mate_ok
Poziom 17
Poziom 17
mate_ok
Poziom 17
Post#9 16 Lip 2011 22:23  Autor tematu   

W tym rzecz, że LCD z 3310 w zupełności by wystarczył bo i implementacja jest prosta i parametry ma odpowiednie ( w miare). Kupiłem z ciekawości dwie sztuki na allegro właśnie i popytam jak jest z dostępnością tych wyświetlaczy w serwisach.

@Osmo - 3310 tez posiada intefejs szeregowy (SPI), ale w sytuacji gdy jest to tak archaiczny wyswietlacz nie powinno być problemów ze sterowaniem (dla mnie to zaleta bo nawet tych 6 linii dla HD44780 to sporo.. :)

Gdyby istniala wersja tego wyswietlacza z takim samym interfejsem ale 2x wiekszej rozdzielczosci bylbym bardzo zadowolony :)

Kontroler:
http://www.nxp.com/acrobat_download2/datasheets/PCD8544_1.pdf

Czy HD44780 jest używany w wyświetlacach graficznych?
Chyba kiedyś widziałem coś takiego na TME, ale ceny powyzek 40 PLN...

Powrót do góry
Osmo
Poziom 17
Poziom 17
Miasto: Krzątka
Osmo
Poziom 17
Post#10 17 Lip 2011 01:55Pomocny post    

Wiem, pisałem o nowych nokiach, a tam potrzeba już sporej ilości pinów. W praktyce, większość wyświetlaczy z telefonów z jakimi się spotkałem, o rozdziałce powyżej 200x200 ma interfejs równoległy co w Twoim projekcie zapewne nie jest pożądane.

Mimo wszystko, na chwilę obecną najlepszym rozwiązaniem wydają się LCD od siemensów serii CX-65 etc. Obecnie można je kupić po 10 PLN. Pytanie co za rok, dwa.

Z siemensów SPI mają jeszcze lcd z MC-60 (S55, C60), są jeszcze dostepne ale raczej na wymarciu. Przy tym słaby kontrast.

Powrót do góry
Mariusz116
Poziom 6
Poziom 6
Miasto: Bytom
Mariusz116
Poziom 6
Post#11 22 Maj 2013 21:09    

Mam pytanie w związku z wyświetlaczem z Nokii 6610. Udało mi się w końcu odpalić ten wyświetlacz na sprzętowym SPI w mikrokontrolerze PIC18F2550. Łatwo nie było bo transmisja odbywała się ramkami 9-cio bitowymi. Problem pojawia się gdy korzystam z komendy CASET i PASET ustalająca obszar rysowania grafiki. Nie wiem czemu ale na krawędziach pojawiają się piksele innego koloru np: mam tło koloru żółtego, rysuje kwadrat na czerwono i niestety pojawiają się piksele na granicy dwóch kolorów lecz nie na całym obwodzie. Bo bokach wyświetlacza również widać nierówność szczególnie przy rysowaniu kolorowych poziomych pasów

Powrót do góry
sorex86
Poziom 15
Poziom 15
Miasto: Zabrze
Ocena postów: 5
sorex86
Poziom 15
Post#12 22 Maj 2013 22:17    

Uwazaj na chinskie 5510. Raz kupilem 4 sztuki u tego samego sprzedawcy. Wyglad plytki ten sam, sterowniki rzekomo tez. Efekt byl taki, ze na 2 wyswietlaczach podswietlanie mialo zupelnie inna barwe, odcien (tlo szare, napisy czarne). Pomoglo wprowadzenie kilku prostych modyfikacji w kodzie biblioteki... Jak dobrze pogoglujesz to zauwazysz, ze to dosc czesty problem u kolegow z Azji. Nie mam pojecia z czego to wynika. Ten modul napewno bedzie jeszcze dlugo dostepny na rynku: https://www.sparkfun.com/products/10168

btw: Ma ktos namiary na sklep gdzie mozna kupic sruby o nietypowych rozmiarach 2.2,2.3, 2.4 .. Troche to wkurzajace gdy kupuje sie kilka HD44780 i kazdy mam inna srednice mocowania.

Powrót do góry
Google

Google Adsense
Google

Powrót do góry
rasz
Poziom 17
Poziom 17
Miasto: wawa
rasz
Poziom 17
Post#13 23 Maj 2013 09:05    

http://www.eevblog.com/forum/projects/reverse-engineering-lcd-from-ipod-nano-v6/

protokol mipi dsi wiec brzmi strasznie, ale mike wykombinowal jak na to wysylac dane bezposrednio z kosci flash SPI.
Ten wyswietlacz ma szanse przetrwac na rynku dobre 5 lat ze wzgledu na popularnosc Apple.

Powrót do góry
Mariusz116
Poziom 6
Poziom 6
Miasto: Bytom
Mariusz116
Poziom 6
Post#14 23 Maj 2013 20:24    

A jest jakiś sposób aby zniwelować właśnie zjawisko przebarwnienia krawędzi po użyciu komend CASET i PASET? Bo Czasami narysuje się element prostokątny dobrze a czasami nie i chyba to zależy od kolorów. Dosyć często powstaje czarna lub biała ramka w miejscach zmiany kolorów

Powrót do góry
seba_x
Poziom 22
Poziom 22
Miasto: czarna dziura
Ocena postów: 5
seba_x
Poziom 22
Post#15 24 Maj 2013 06:42    

A może DOGM128 ?

Powrót do góry
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu     Strona Główna -> Forum elektroda.pl-> Mikrokontrolery Ogólne -> Mikrokontrolery AVR -> AVR i wyświetlacze LCD do telefonów - który wybrać?
Strona 1 z 1