Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na 3-drożne kolumny podobne do Tonsil Fiesta, kilka pytań

The-Wraith 20 Lip 2011 07:01 7552 29
  • #1 20 Lip 2011 07:01
    The-Wraith
    Poziom 10  

Mam pomysł na stworzenie 3-drożnych kolumn na bazie przetworników:
    dla jednej kolumny:
    1x Tonsil GTC 11/100 – 4 Ohm, 100w, 3-20KHz – jako wysokotonowy.
    1x Tonsil GDN 15/40/5 – 4 Ohm, 40/80w, 90Hz – 8KHz – jako średniotonowy.
    2x Tonsil GDN 15/40/5 – 8 Ohm (spięte równolegle na 4 Ohm), 40/80w, 90Hz – 6KHz – jako niskotonowe.
    Zwrotnica z kolumn Heco Professional 650 – podział 700Hz/3KHz, 4 Ohm

Planowane wymiary kolumn wys. 120cm, szer. 20cm, głęb. 30cm.
    Konstrukcja bass-reflex, wylot z przodu, na dole, płyta MDF lub wiórowa 20mm.
    W planie mam zamiar zrobić osobne komory na wysokotonówkę, średniotonówkę, oraz dolna część na 2x niskotonowe z bass-reflexem.
    Wszystkie komory wygłuszone matą akustyczną falowaną 3 cm grubości.
    Wygląd: na górze wysokotonowy, pod nim w rzędzie średniotonowy oraz niskotonowe.

Pytania:
    1. Czy połączenie równoległe 2 niskotonowych to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaką wielkość komory BR dla nich dobrać? Jak umieścić oraz jakiej średnicy rurę BR?
    2. Jakiej wielkości pozostałe komory ?
    3. Czy wymiary kolumn są szczęśliwie dobrane? (mniej więcej jak Tonsil Fiesta).
    4. Co byście zmienili, ewentualnie jakieś uwagi ?;)

• Pomocny post
    #2 20 Lip 2011 09:21
    Tomq
    Poziom 38  

To nie jest takie proste, że wybiorę sobie głośniki jakie mi się podobają, umieszczę w obudowie tak jak mi pasuje, dam jakąś zwrotnice i będą dobre kolumny.
    Porwałby się kolega na zaprojektowanie od podstaw samochodu? Za trudne prawda? Z kolumnami wcale nie jest prościej*. Jest masa szczególików które mają wpływ na efekt końcowy i robiąc projekt warto je wziąć pod uwagę - żeby "zrobić kolumny", a nie "wstawić jakieś głośniki do obudowy"

Kolega chyba nie rozumie idei kolumn 3 way. Robi się je po to by w pełni pokryć pasmo przenoszenia. Po co więc stosować w nich głośnik zaprojektowany do konstrukcji dwudrożnej i godzić się na ograniczenia z nim związane? W ogóle nie widać, żeby dobór głośników był w jakikolwiek sposób przemyślany. Ani to dobranie pod wysokie podział (nie z takim średniotonowym i tweeterem), ani pod niski (nie z takim średniotnowym i wooferem).

3 way to już spory budżet (jakie by głośniki nie były), dlaczego więc chcesz wydać dużo pieniędzy a kupić tak słaby głośnik wysokotonowy? IMHO jeśli kolumny mają grac dobrze to poniżej 100 zł nie ma co schodzić jeśli mowa o kupnie tweetera.

Wymiary kolumn również nie są najszczęśliwiej dobrane (głośniki wizualnie "zginą" w tak szerokiej ściance. Wylot BR z przodu to przemyślana spraw, czy "tak mi się podoba"? Wygłuszenie widzę, że zaplanowane na zasadzie "żeby było". Wielkość komór trzeba dopasować do głośników. Zwrotnice trzeba zaprojektować pod konkretne zestawienie głośników. Jeśli kolega tego nie wie, to rozsądniejszą opcją jest wykonanie sprawdzonego projektu - http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1921110&highlight=

--------
    *Może nieco przesadzam, ale tylko by uzmysłowić, że to wcale nie taka prosta sprawa.

• Pomocny post
    #3 20 Lip 2011 10:51
    Herethic
    Poziom 28  

Pasuje Ci Fiesta? Więc ją sklonuj. Na pewno sporo kasy zaoszczędzisz. Dopasuj wygląd obudowy do własnego gustu, nie zmieniając jej objętości, wysokości i rozstawu głośników oraz zachowując mniej więcej proporcje.

Sądząc po Twojej wypowiedzi z innego forum:

Cytat:
    Mam te klipsche* w domu, powiem Ci, że jak na 12 godzinę grania całkiem fajnie grają, ale tego basu jak na razie wcale dużo nie ma, fakt przy niskiej głośności grają ładnie - o to mi głównie chodziło. Tweetery w moim mniemaniu maja wcale nie za ostre ;] Fakt faktem przydałby się dobry subwoofer
    Moim zdaniem, przydałyby Ci się w miarę dynamiczne DIY, o membranach basowych powyżej 7 cali. Skoro te Klipsche nie są za ostre, to chyba raczej tweeter z metalową kopułką. Miłego szperania, zwłaszcza u Troels-a. http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1921110&highlight= To kawał dobrej roboty.
    Pozdrawiam

*Klipsch Reference 52

• #4 20 Lip 2011 11:17
    The-Wraith
    Poziom 10  

Herethic napisał:
    Pasuje Ci Fiesta? Więc ją sklonuj. Na pewno sporo kasy zaoszczędzisz. Dopasuj wygląd obudowy do własnego gustu, nie zmieniając jej objętości, wysokości i rozstawu głośników oraz zachowując mniej więcej proporcje.

Sądząc po Twojej wypowiedzi z innego forum:
    Cytat:
    Mam te klipsche* w domu, powiem Ci, że jak na 12 godzinę grania całkiem fajnie grają, ale tego basu jak na razie wcale dużo nie ma, fakt przy niskiej głośności grają ładnie - o to mi głównie chodziło. Tweetery w moim mniemaniu maja wcale nie za ostre ;] Fakt faktem przydałby się dobry subwoofer
    Moim zdaniem, przydałyby Ci się w miarę dynamiczne DIY, o membranach basowych powyżej 7 cali. Skoro te Klipsche nie są za ostre, to chyba raczej tweeter z metalową kopułką. Miłego szperania, zwłaszcza u Troels-a. http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1921110&highlight= To kawał dobrej roboty.
    Pozdrawiam

*Klipsch Reference 52

Myślę właśnie nad Twoją wypowiedzią i kolegi wyżej, tweeterów nie chcę zmieniać bo mam te 11/100 i mi się podoba ich brzmienie, fakt faktem myślałem nad wstawieniem do moich kolumn nowych 25cm niskotonówek ale nie mogę znaleść nic godnego znalazłem tylko to http://www.stx.pl/gdn-25-100-4-sc.html musi być 25 cm i 4 ohm...
    średniotonówek też nie znalazłem nic pozatym 15/40/5 i 15/40/1 tonsila... może coś polecicie? Wtedy wskrzeszę Heco a nie będę się bawił w DIY...

• #6 21 Lip 2011 12:31
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Herethic napisał:
    ...Moim zdaniem, przydałyby Ci się w miarę dynamiczne DIY, o membranach basowych powyżej 7 cali...

To co proponujesz, 8, 10, 12"? OB, TL, BR czy zamkniętą? Konstrukcję dwu, dwu i pół, czy trój drożną. Jakie modele głośników?

Pytania do autora tematu.
    Jaki masz wzmacniacz i czy planujesz jego wymianę w przyszłości?
    Jakim budżetem dysponujesz?
    Jak duże pomieszczenie do nagłośnienia?

• #7 21 Lip 2011 21:03
    The-Wraith
    Poziom 10  

przemo-lukas napisał:
    Jaki masz wzmacniacz i czy planujesz jego wymianę w przyszłości?

Mam amplituner harman/kardon hk 3250 (2x65w@4 ohm, 2x45w@8ohm) wymianę tak, planuję.
    przemo-lukas napisał:
    Jakim budżetem dysponujesz?

chciałbym wydać ok 500zł max na 2x średniotonowy, 2x niskotonowy najlepiej 4 ohm...
    przemo-lukas napisał:
    Jak duże pomieszczenie do nagłośnienia?

ok 12m2 z tym, że z przelotem na salon a i lubię sąsiadów powk....

Przejrzałem ofertę STX w zakresie "porządnych" przetworników i raczej widzę 8ohm przodują, w tym wypadku cały projekt musiałbym zaczynać od zera, np tak:

http://www.stx.pl/gdn-18-140-8-awx.html
    http://www.stx.pl/gdm-14-150-8-scx.html
    http://www.stx.pl/gdwk-10-250-8-awx.html

Ze zwrotnicą... leżę kompletnie... z doborem skrzynek też... głośniki chociaż się nadają? Budżet może większy ale chcę raz a dobrze a nie chcę kupować w ciemno FX-300 chociaż o nich też myślę...

• #8 21 Lip 2011 21:53
    Herethic
    Poziom 28  

Tylko 12 metrów? Może warto po prostu pomyśleć o dobraniu małego, szybkiego sub-a do twoich Klipsch-ów Reference 52? Twierdziłeś, że ich dźwięk Ci odpowiada, tylko basu nieco brak...

Dodano po 3 [minuty]:

Opinia "The-Wraith" o Klipsch Reference 52 (forum: "Kolumny podłogowe do 2000zł do Harman/Kardon HK3250 oraz dobór przewodów")

Cytat:
    Mam te klipsche w domu, powiem Ci, że jak na 12 godzinę grania całkiem fajnie grają, ale tego basu jak na razie wcale dużo nie ma, fakt przy niskiej głośności grają ładnie - o to mi głównie chodziło. Tweetery w moim mniemaniu maja wcale nie za ostre ;] Fakt faktem przydałby się dobry subwoofer i można zrezygnować z 5.1 na rzecz 2.1.

• #9 21 Lip 2011 21:53
    przemo-lukas

Użytkownik dabyl na innym forum sprzedaje GDN 18-AWX za 200zł/para.

Możesz zrobić dwie wersje. Albo z seasem 27TBFC/G lub z GDWK-10-250-8-AWX.
    Tu projekt z seasem:
    http://audiohobby.pl/topic/1/4747/1
    A tu z stx:
    http://www.stx.pl/mx-140-diy.html
    Z dwóch projektów (kompletnych) ja wybrał bym pierwszy.

Kolega globus1987 ma ten zestaw co prawda w 15m2, więc napisz do niego PW i dopytaj o szczegóły.

• #10 21 Lip 2011 22:10
    Herethic
    Poziom 28  

Aczkolwiek 96 dB dynamiki Twoich Klipschów, w zestawieniu z 87 dB tych Stx-ów, może (nie musi), okazać się problematyczne... To już Siesta ma 89 dB, co nie jest wysokim wynikiem. Nie wspominając już o tym, że te Stx-y to monitorki, a nie kolumny podłogowe. Fakt, faktem, że w tej wielkości pomieszczenia duże kolumny to nieporozumienie.

Dodano po 4 [minuty]:

Oczywiście nie podważam propozycji Przemo-lukas -a.

• #11 21 Lip 2011 22:29
    przemo-lukas

Herethic napisał:
    Aczkolwiek 96 dB dynamiki Twoich Klipschów, w zestawieniu z 87 dB tych Stx-ów, może (nie musi), okazać się problematyczne...

1. Przy lampowym wzmacniaczu SE może ...
    2. Nie efektywność, nie same wykresy świadczą o klasie zestawu głośnikowego.
    Tu charakterystyka częstotliwościowa zestawów mocno rozpoznawalnych mających szerokie grono zwolenników na całym świecie, których efektywność to 87dB a cena to prawie 40 000zł:

:boss:

• #12 21 Lip 2011 23:21
    Herethic
    Poziom 28  

przemo-lukas napisał:
    Nie efektywność, nie same wykresy świadczą o klasie zestawu głośnikowego.
    Oczywiście, że masz rację...
    Ale typowo audiofilskim konstrukcjom, bardzo często, daleko do brzmienia m.in. Klipsch-ów . Nie wszyscy oczekują "delikatności", albo "neutralności", niektórzy wolą np. po prostu porządnego "kop-a". Albo niewielkich podbarwień. Co wcale nie oznacza tandety. Czasami wręcz przeciwnie... Zdarza się również, że audiofilskie konstrukcje, kulą ogon w zestawieniu np. z nieco cięższym, albo bardzo dynamicznym brzmieniem. Nie ujmując im oczywiście splendoru wysokiej jakości wykonania i dobrego brzmienia nieco delikatniejszej muzyki.

P.s. Hmm... ten wykresik... "Deja vu"? W każdym bądź razie ciekawy...i...trafny , w kontekście tematu.

• #13 21 Lip 2011 23:32
    przemo-lukas

Herethic napisał:
    ... Nie wszyscy oczekują "delikatności", albo "neutralności", niektórzy wolą np. po prostu porządnego "kop-a". Albo niewielkich podbarwień. Co wcale nie oznacza tandety.

Ależ oczywiście, że tak. I to właśnie obrazuje zamieszczona ilustracja. :idea:
    Zresztą niezmiernie rzadko zdarzają się "typowo audiofilskie" konstrukcje z płaską charakterystyką. A efektywność nie oznacza "kopa". Jest to jedynie miara ciśnienia akustycznego, jaką uzyskamy z 1W lub z 2,83V. :idea:

• #14 22 Lip 2011 01:34
    Herethic
    Poziom 28  

przemo-lukas napisał:
    A efektywność nie oznacza "kopa".
    Czy mogę zapytać w którym poście napisałem, że oznacza?
    Efektywność określa natężenie dźwięku, przy danej mocy głośnika.
    Głośnik o większej efektywności, zagra głośniej.
    Niskotonowy również. Tzw. potocznie "kop na basie" związany jest m.in. z odpowiednim strojeniem danego układu.
    Nie mylmy proszę pojęć. :boss:.

P.s. Ale wykresik, który przedstawiłeś, nadal mnie intryguje...

Dodano po 10 [minuty]:

Tak na marginesie....Czy sugerujesz, że The-Wraith, powinien pomyśleć o wydaniu np.
    Cytat:
    prawie 40 000zł:
    Na kolumny...głośnikowe?
    Już widzę w wyobraźni jego minę...:smoke:.

• #15 22 Lip 2011 08:46
    przemo-lukas

Herethic napisał:
    przemo-lukas napisał:
    A efektywność nie oznacza "kopa".
    Czy mogę zapytać w którym poście napisałem, że oznacza?

W żadnym. Jednakowoż demonizując "efektywność" i czytając Twoje wypowiedzi, ktoś kto nie ma zbyt wielkiego doświadczenia do takich wniosków mógłby dojść.

Przykład (wykres), który podałem wskazuje, że konstrukcja za "duże" pieniążki ani nie jest delikatna, ani neutralna, a w jej efektywność to właśnie 87dB. Tylko i wyłącznie.

Konstrukcję koledze The-Wraith zaproponowałem, nie sugerując aby zwiększył swój budżet.

To co napisałeś o efektywności wynika z mojego, bezpośrednio poprzedzającego Twój, postu. Zresztą w dość niedokładny sposób, gdyż sam głośnik nie posiada mocy, co z pewnością wiesz. :smoke:
    W internecie jest masa różniastych, nie do końca prawdziwych informacji. Więc bardzo proszę, nie powielajmy ich. Między innymi to, że 3dB więcej, to dwa razy głośniej. :lol:
    Po za tym poszukaj wykres izofon wg.Fletcher Munson, wykres krzywych słyszenia, poczytaj troszkę o fizjologi słuchu. Wtedy te 3dB wydadzą Ci się śmieszne.
    :smoke:

• #16 22 Lip 2011 19:56
    The-Wraith
    Poziom 10  

W moim mniemaniu efektywność 96 a 89DB różni się tylko i wyłącznie głośnością przy tej samej mocy, niczym innym, na szybkość basu nie ma wpływu. W klipschach brakowało mi także średnicy oraz... neutralności, moje Heco grają dobrze każdy rodzaj muzyki, klipsche niestety nie... Efektywność dla mnie nie jest ważna, chodzi jedynie o neutralne brzmienie nie pozbawione mocnego wygaru w basowego (jednak 2x13 to nie to samo co 25 cm) Bas musi być słyszalny (odczuwalny mamy z sub-a), tego klipschom brakowalo, średnica przytłumiona, lubię jasną pełną dźwięków. Gdybym dorwał dobre 25cm głośniki basowe na 4ohm wsadziłbym je do Heco, to samo ze średniotonówkami ok 12cm średnicy. Niestety widzę tylko na 8 ohm w miarę dobre przetworniki więc podpowiedzcie jak z tych głośników, które dobrałem (a może któryś nie pasuje do reszty) stworzyć w miarę sensowne kolumny podłogowe;) Budżet jaki jest taki jest, nie chciałbym wywalać ponad 2 tyś na fx-300 jeśli za 1tyś mogę mieć coś być może lepszego ?

• #18 23 Lip 2011 10:45
    The-Wraith
    Poziom 10  

Osobiście nie mam uprzedzeń do 12m i 25cm czy nawet 30cm głośnika niskotonowego, tymbardziej, że mam przestrzał na salon i strefa nagłośnienia się zwiększa. Wasze posty coraz bardziej skłaniają mnie do wywalenia paru groszy więcej i zakupu Stx Fx-300, niemniej Fx-200 wydają się konstrukcją bardziej odpowiadającą moim preferencjom, jeśli chodzi o konstrukcje (3-drożna, duży niskotonowy), czytając przeróżne fora (od paru miesięcy nie ukrywam), znalazłem wiele pozytywnych opinii o Fx-300, jednakże bardzo mało o Fx-200, ogólnie tyle, że warto dołożyć do Fx-300 bo rozkładają wszystko na łopatki w tym przedziale cenowym (który bądź co bądź w polskich warunkach jest "wyższą półką"). Dla mnie te Fx-300 to ok 250 godzin pracy czyli nieco ponad miesiąc. Czy któryś z Was szczerze może polecić te kolumny na tle takich wynalazków np jak Klipsch RF-52 ?? Nie ukrywam, że Heco Metas XT-501 czy Heco Victa 700/701 też mi chodzą po głowie... Chociaż Heco w moim mniemaniu mają lepsze zwrotnice niż same przetworniki... Tonsil GDWK 11/100 4ohm gra u mnie lepiej niż oryginalne Heco z moich Professional 650... Reasumując FX-300 to z tego co widzę HIT, tylko dlaczego tak słabo reklamowany, tak ciężki do znalezienia do odsłuchu?

• #19 23 Lip 2011 17:24
    Herethic
    Poziom 28  

Efektywność głośników ma spore znaczenie m.in. w dynamicznym, ciężkim brzmieniu.
    Zwłaszcza przy głośniejszym odsłuchu.
    Wygląd tych STX-ów...Super! Brzmienia nie znam.

The-Wraith napisał:
    Gdybym dorwał dobre 25cm głośniki basowe na 4ohm wsadziłbym je do Heco, to samo ze średniotonówkami ok 12cm średnicy.

...i przerobił obudowy oraz zwrotnice...:wink:
    Poza tym...
    Masz tylko 12m2 do nagłośnienia. Tak naprawdę, nawet tego typu konstrukcja:
    http://audio.com.pl/testy/esa-triton-1:1 mogłaby okazać się wystarczająca...
    The-Wraith napisał:
    Osobiście nie mam uprzedzeń do 12m i 25cm czy nawet 30cm głośnika niskotonowego, tymbardziej, że mam przestrzał na salon i strefa nagłośnienia się zwiększa.

My (?) też nie mamy uprzedzeń do 12 metrów kwadratowych. Wydaje Ci się, że Quadami po chałupach jeździmy, czy co?

Masz "przestrzał na salon'. Co zamierzasz nagłośnić? Pokój 12 metrów , przestrzał, czy salon? 8-O
    The-Wraith napisał:
    Czy któryś z Was szczerze może polecić te kolumny na tle takich wynalazków np jak Klipsch RF-52 ??
    Zawodowo zajmuję się marketingiem. Najlepsza rada, jakiej mogę Ci udzielić: Zanim cokolwiek kupisz, pamiętaj, że w internetowych recenzjach nie ma szczerości... Są wyłącznie "subiektywne opinie". Tu masz przykład:
    http://www.highfidelity.pl/artykuly/0412/nero.html
    Konstrukcja (oczywiście bez jakiejkolwiek zwrotnicy), oparta jest na szerokopasmowym głośniku Tesla za ...około 40 zł.
    Na marginesie... "Nagroda Roku 2004 dla "Acuhorn Nero125" głośniki HIGH Fidelity online". Masz jeszcze jakieś pytania?

Stx FX 300 sprawiają wrażenie solidnie wykonanych kolumn, z tzw. "niższej półki".
    "Niższej", co "niekoniecznie" oznacza: "Tandetnej". Nie znajdziesz tu z całą pewnością np.
    cewek nawiniętych płaskim drutem, audiofilskich kondensatorów, itepe.

Czy "Fx-300 rozkładają wszystko na łopatki". Bardzo wątpię...
    Ale warto je sprawdzić, choć jak na Twoje 12m2 wydają się dość spore...

Jeśli pytasz o radę, ja akurat, celowałbym jakościowo nieco wyżej... Szczerze. Stwierdziłeś , że na Fx-300 musisz pracować miesiąc. Ja wolałbym pracować dwa, nawet trzy razy dłużej (bardziej już nie przeginając), ale być w pełni zadowolonym z efektów.
    Niespełna półtora roku temu, miałem inne zdanie. Chyba "nieco zmądrzałem"...

Pozdrawiam.

Edytowałem wypowiedź.
    przemo-lukas

• #20 24 Lip 2011 12:27
    The-Wraith
    Poziom 10  

Dla mnie liczy się czystość osdłuchu, Boomfunk MC's - Freestyler jest jednym z wyznaczników dźwięku, tak samo jak np Celine Dion - My heart will go on, oraz Biam - Kiss, Andain - Beatufiul things, Metallica - Unforgiven I i II, nothing else matters, i zdziwicie się Digital Assasins - Lock it down. <--- przy tym każdy niskotonowy się gubi....
    Edit: co do tych 12 metrów... drzwi na salon i na korytarz mam zawsze otwarte więc to nie jest stricte 12 metrów to ma być pi....niecie za wszelką cenę...

• #21 24 Lip 2011 17:05
    Herethic
    Poziom 28  

Na moje ucho?
    Metallica - Unforgiven I i II - Dali 450 jest ok.
    Andain - Beatufiul things - również.

• #22 30 Lip 2011 08:52
    przemo-lukas

Herethic napisał:
    Efektywność głośników ma spore znaczenie m.in. w dynamicznym, ciężkim brzmieniu.
    Zwłaszcza przy głośniejszym odsłuchu.

Zechciej wytłumaczyć jak efektywność zespołu głośnikowego może wpłynąć na dynamiczne, "ciężkie" brzmienie.

• #23 31 Lip 2011 16:12
    kborowiec
    Poziom 17  

Wracając do pierwotnej propozycji, przy istniejących podziałach zwrotnicy, zamiast GDN15 na średnie można dac GDN11-35, zwłaszcza w wersji z podwójnym magnesem, o wyższej efektywności. Mniejsza średnica membrany lepiej sprawdza się na średnich tonach, a i z GDWK będzie łatwiej go zgrac, bo ma szersze użyteczne pasmo.
    Zgadzam się jednak z przedmówcami, że bez systemu pomiarowego, właściwe zestrojenie takiego zestawu jest chyba niemożliwe.

• #24 31 Lip 2011 21:48
    The-Wraith
    Poziom 10  

Ok panowie dzięki za odpowiedzi, wyklarował mi się pogląd na moje kolumny obecne oraz na kwestie DIY. W obecnych kolumnach zastosuje GTC 11/100 jako wysokotonowke GTC 12/60 jako średniotonowy, naprawie jeden niskotonowy i sprzedam kolumny. W kwesti DIY nie będę kombinował tylko zakupię (jeśli ktoś zgodzi się wykonać dla mnie w rozsądnej cenie) takie kolumny: Link
    Są one zbudowane na przetwornikach z STX FX-300, jednakże ładniejsze jeśli chodzi o obudowy:)

• #25 31 Lip 2011 22:27
    809912
    Usunięty  
  • #26 01 Sie 2011 08:20
    przemo-lukas

_arwas_
    Wszystkie konstrukcje obarczone są kompromisami. Ale wydaje się być mniejszym konstrukcja trójdrożna na głośniku "typowo" nisko-tonowym i średnio-tonowym lub szerokopasmowym.

• #27 01 Sie 2011 10:55
    809912
    Usunięty  
  • #28 04 Lut 2013 09:44
    elmanu
    Poziom 2  

Ja jak będę budował swoje kolumny - to będę stawiał na neutralność brzmienia. Myślę, że w zwykłych domach powinno się używać kolumn w "duchu" monitorów studyjnych.
    Bez żadnych podbarwień, przesadnych basów czy sopranów. Do podbarwień to powinny służyć suwaki w korektorach.

• #29 04 Lut 2013 10:52
    809912
    Usunięty  
  • #30 04 Lut 2013 18:37
    809912
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME