Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden dysk twardy dla kilku komputerów.

Procesorek15 22 Lip 2011 12:20 6613 12
  • #1 22 Lip 2011 12:20
    Procesorek15
    Poziom 9  

Witam,

W domu chcę założyć "mini sieć". A dokładniej chcę kupić pudło z dyskiem 3 TB i podłączyć to jakoś pod 2-3 komputery... Myślałem o jakimś rozgałęźniku USB lub dwóch kablach wychodzących z tego pudła, ale takie rozwiązanie chyba nie istnieje...
    Czytałem też na temat dysków sieciowych, ale jakimi parametrami się kierować przy zakupie? czy to jest dobre? jaki jest przesył? nasuwa mi się masa pytań co do tego rozwiązania... na obecną chwile w domu stoją 2 komputery, jeden stacjonarny i jeden notebook, oba są połączone Wi-Fi do Routera z którego ciągną internet... z Czasem ma dojść jeszcze laptop którego też bym chciał podłączyć pod ten dysk...

Jakie są metody podłączania dysku pod 3 komputery ? Dobrze by było gdyby był sposób na podłączenie bezprzewodowe... (nie wiem, np. dysk pod router i komputery przez wifi).

PS. Na dysku nie będą instalowane systemy... dysk bd służył do trzymania danych dostępnych dla wszystkich domowiczów takich jak filmów, zdjęć i muzyki.

• #2 22 Lip 2011 12:32
    dominkaster
    Poziom 14  

Dysk podłączyć pod jeden komputer który musiałby być włączony przez cały czas kiedy chciałbyś korzystać z dysku. Udostępnić go w sieci przez windowsowe udostępnianie plików lub nfs, skonfigurować pozostałe komputery i wszystko będzie chodzić jak w zegarku.
    Transfery zależą tylko i wyłącznie od twojej sieci (po kablu pójdzie max wolnym łączem, po wifi w zależności od jakości połączenia), ale z doświadczenia wiem że z takiego dysku nawet po wifi b/g można spokojnie oglądać filmy divx czy słuchać muzyki.
    Uważam to za jedyne sensowne rozwiązanie.

• #3 22 Lip 2011 12:42
    Procesorek15
    Poziom 9  

Chodzi mi właśnie o to żeby to było niezależne... tak sieć to mam skonfigurowaną przeze mnie w firmie... w domu chcę zrobić żeby każdy komputer bez względu na to czy inne są włączone czy też nie, miały dostęp do dysku... jakie prędkości można osiągnąć na wi-fi a jakie na zwykłym RJ-45? zakładając że siła sygnału jest znakomita. do tego wszystkiego chcę podłączyć również PlayStation 2 kablem, które będzie wczytywało gry z tego dysku...

• #4 22 Lip 2011 12:45
    adikbo
    Poziom 25  

Najprostsze rozwiązanie: zakup routera z portem USB (TP-Link, Linksys, ASUS, etc)
    i podłączenie dysku poprzez USB do tego routera. W oprogramowaniu routera masz możliwość udostępnienia dysku w sieci (zarówno jako udział sieciowy jak i FTP). Rozwiązanie najprostsze ale nie najwydajniejsze (szczególnie w przypadku transferu dużej ilości danych).

Inne podejście to zakup obudowy HDD z interfejsem LAN i udostępnienie zasobów dyskowych z tego poziomu. Rozwiązanie optymalniejsze ale również wąskim gardłem jest sieć WiFi - zależnie od standardu 11Mbit/s; 54Mbit/s lub 130Mbit/s (odpowiednio b/g/n).

• #5 22 Lip 2011 12:49
    dominkaster
    Poziom 14  

Na pewno jest jakiś jeden komputer który chodzi najwięcej czasu ;) Wystarczy podpiąć dysk do niego.
    Jeśli nie podoba Ci się takie rozwiązanie to są routery np.z wejściami usb gdzie dysk udostępniany jest automatycznie jako dysk sieciowy. Zapewne istnieją też osobne urządzenia tylko do tego celu.

Transfery zależą od medium i po UTP wynosi 100 Mb/s, wifi 11 Mb/s (b)/54 Mb/s (g) jest to jednak tylko teoria.
    Obecnie u mnie przy połączeniu w 802.11g i sile sygnału 70-80dB transfer wynosi 1.3MB/s = 10.4Mb/s

• #6 22 Lip 2011 15:33
    Procesorek15
    Poziom 9  

Nie bardzo... bo najwięcej czasu chodzi mój komputer, ale jeśli on na wali (np. spali się proc) to wtedy muszą dysk udostępnić na innym komputerze puki nie kupie nowego podzespołu, dlatego to rozwiązanie odpada... czasami zdarza się też tak że w zarwę noc w weekend żeby pograć na PS2 i nie chcę w tle gry słyszeć szumu komputera dzięki któremu gram w grę z dysku.

A jak wygląda sprawa z dyskiem sieciowym podpiętym pod router kablem RJ-45?
    byłby wtedy pełny dostęp do takiego dysku z poziomu każdego komputera podpiętego pod sieć domową...?

• #7 22 Lip 2011 16:31
    dominkaster
    Poziom 14  

Jak chcesz podpiąć dysk skrętką do routera? Potrzebujesz podpiąć go do usb routera o ile posiada taką opcję, jak nie to zmienić router.
    Ewentualnie kieszeń z podłączeniem do lanu (np. pierwsze lepsze znalezione w google Welland ME-747AKSI PME + LAN IDE/SATA)

• #8 22 Lip 2011 16:40
    Procesorek15
    Poziom 9  

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/tp-link-tl-ps310u-printserwer-dysk-sieciowy-usb-fv-i1717530739.html
    Jeśli dobrze zrozumiałem to pod to "gówienko" podłączam pod USB standardowy dysk zewnętrzny, LAN podłączam z Routerem i np. w Windows 7 jeśli wejdę w sieć to będzie to widoczne ? Czy z czymś takim wiąże się jeszcze konfiguracja po której podłączone urządzenia bd widzialne przez komputer jakby były połączone bezpośrednio dedykowanym kablem ?

• #9 22 Lip 2011 16:55
    dominkaster
    Poziom 14  

Wygląda na to że będzie widoczny z sieci jak osobne urządzenie sieciowe z udostępnionym dyskiem.

• #10 22 Lip 2011 17:16
    Procesorek15
    Poziom 9  

I to rozwiązanie wydaję mi się najtrafniejszym... komputer nie musi pracować, każde urządzenie ma wolny dostęp do dysku... lecz na XP'ku będzie problem, każdy XP u mnie "gubi" ustawienia sieciowe... i nie widzi urządzeń lub sam jest niewidoczny dla innych komputerów mimo poprawnej konfiguracji (jak się uruchomi komputery to pierwsze 2-3h działa elegancko, potem - znika)

• #11 22 Lip 2011 17:43
    piterus99
    Poziom 43  

Podłączanie dysku przez USB do routerów trzeba sobie darować - jest dość powolne. Dedykowane kieszenie LAN(najlepiej gigabitowe) robią robotę.
    Dodatkowo, zainwestować w router z portami Gbit i WiFi N 300Mbps i sieć działa jak marzenie.

USB w routerach to do pendrive'ów się nadają.

• #12 22 Lip 2011 17:51
    hermes-80
    Poziom 43  

Cytat:
    USB w routerach to do pendrive'ów się nadają.
    - nie tak do końca
    Jeżeli się dysponuje routerem z wydajnym procesorem to już można się trochę pobawić
    WNR 3700L... Wyniki oscylują wokół 16,5 - 17MB/s ciągłego odczytu.
    Recenzja - Netgear WNDR3700
    Ale prawdą jest to, że dyski sieciowe zawsze będą wydajniejsze - oczywiście też zależy to od procesora w takiej kieszeni.

• #13 23 Lip 2011 13:08
    mordoklejas
    Poziom 2  

Witam,

Chyba najlepiej kupic taka obudowe (tu w kpl. z dyskiem) - male zurzycie energi i ciagly dostep poprzez siec LAN.

Dysk sieciowy Verbatim 3,5'' 500GB,7200 RPM, Eth.10/100/1000, zewnętrzny, czarny [47590]

http://www.nokaut.pl/dyski-przenosne/dysk-sie...-eth-10-100-1000-zewnetrzny-czarny-47590.html

Chyba najsensowniejsze - mam to w firmie tylko na wieksza skale i super spraw. Dodatkowo dla domu klient BiTorent, serwer muzyki itp.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme