Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Logic 500W - propozycja wymiany

Cihan123 22 Lip 2011 15:36
  • #1 22 Lip 2011 15:36
    Cihan123
    Poziom 7  

Witam wszystkich. Potrzebuję porady. Mianowicie, chodzi o to, iż od jakiegoś czasu po zakupie nowej karty graficznej GIGABYTE GeForce GTX460 1GB OC (wcześniej miałem GeForce 8800 GTS) gdy gram w nowsze tytuły gier to nieraz po 1godz nieraz po 2godz, a nawet nieraz po 30 min. komputer się wyłącza. Nie ma żadnego bluescreena i od razu można go włączyć jak gdyby nic. Czy może to być wina zasilacza? Jeżeli tak, to czy wymiana na ten zasilacz wystarczy:

Link

? Może macie własne propozycje co do lepszych, niedrogich zasilaczy? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

PS. Znalazłem jeszcze taki zasilacz:

Link

Dane techniczne PC:

Zasilacz - Logic 500W (niestety z czarnej listy)
    Płyta główna - ASUS Crosshair
    Procesor -AMD Athlon 64 x2 6000+ 3.0GHz
    Grafika - tak jak wyżej (GIGABYTE GeForce GTX460 1GB OC)
    RAM - Geil 4GB DDR2 800MHz
    Dysk - SEAGATE Barracuda 400GB 7200RPM

• #2 22 Lip 2011 16:10
    LightOfWinter
    Poziom 28  

Wnioskując po opisie problemu, sądzę że może to być wina zasilacza.

Oczywiście zasilacz 600W nie zaszkodzi, ale uczciwy 500W też powinien pracować bez problemu. Proponuję zasilacze z tańszych a dobrych np. chieftec, corsair, tacens radix,

Warto wybrać te spełniające wymaganie 80+.
    Trzeba też zwrócić uwagę czy ma odpowiednie złącze do zasilania karty graficznej.

Powiedz ile chcesz wydać na zasilacz. Będzie wiadomo w jakim przedziale cenowym mamy doradzić.

• #3 22 Lip 2011 16:19
    Cihan123
    Poziom 7  

Jak na tę chwilę 200 zł na zasilacz mogę wydać.

• #6 22 Lip 2011 16:40
    Cihan123
    Poziom 7  

A co powiecie o COOLERMASTER eXtreme 600W SILENT ?

Z tego co słyszałem, ta marka też jest jedną z lepszych. Jedyny minus, że ma tylko +70% sprawności.

• #7 22 Lip 2011 16:49
    Kasek21
    Spec od komputerów

Cihan123 napisał:
    ...Jedyny minus, że my tylko +70% wydajności.

Sprawności.

Stara konstrukcja. Niska sprawność (o której już próbowałeś napisać).

Zamiast tego Collermaster'a to dołożyć 10zł i kupić:
    FSP500-60APN 500W

• #8 22 Lip 2011 16:58
    Cihan123
    Poziom 7  

Tylko czy teraz te 500W nie będzie za mało. Miałem taki wcześniej przypadek, gdy miałem 8800 GTS i zasilacz 400W, to po zmianie na GTX 460 nie wystarczył i zamienili w serwisie na 500W. Więc myślę już o zasilaczu minimum 600W.

• #9 22 Lip 2011 17:56
    popaw1
    Poziom 19  

Może najpierw upewnij się, że to wina zasilacza. Jak to zrobić znajdziesz tu na forum.
    Proponuję od sprawdzenia czy któryś z podzespołów komputera nie przegrzewa się, następnie pomiar napięć zasilacza miernikiem (pod obciążeniem) i sprawdzenie czy są zgodne ze specyfikacją zasilacza.
    Ale wybór należy do Ciebie jak masz zbędne 200zł to kupuj w ciemno zasilacz.

• #10 22 Lip 2011 21:18
    Cihan123
    Poziom 7  

popaw1 - nie mam miernika, ale przed chwilą zrobiłem test procesora, czy się nie przegrzewa.

Programem Core Temp włączyłem monitoring temperatury i co 50s zapisywał temperaturę do pliku. Ostatnia zanotowana temperatura przed wyłączeniem komputera to: 66*C. Max osiągał 70*C.

Karta się nie grzeje, bo jest jak nówka jeszcze.

• #12 22 Lip 2011 22:20
    Cihan123
    Poziom 7  

Mówisz, że się przegrzewa?

To 70*C to max? I dlatego się PC restartuje? Jakie temperatury powinien osiągać ten procesor w stresie?

Jeżeli to przez procesor, to powinienem kupić dobrą pastę termo-przewodzącą i lepsze chłodzenie albo obudowę. Możecie coś doradzić? Zasilacz też wymienić? Czy na razie zostawić?

• #13 22 Lip 2011 22:22
    Kasek21
    Spec od komputerów

Nie powinien przekraczać 60 stopni w stresie.

Jaka temperatura chipset'u?

• #14 22 Lip 2011 22:28
    Cihan123
    Poziom 7  

Jaką pastę proponujecie? Wystarczy tania pasta do 10zł? I czy wystarczy tylko pastę wymienić. Standardowy wiatrak od producenta może zostać? Czy też wymienić. Myślałem nad zakupem nowej obudowy, ta mi wpadła w oko, bo ma (przynajmniej na to wygląda) dobre chłodzenie: I-box Virgo 918:

Link

• #15 22 Lip 2011 22:29
    Kasek21
    Spec od komputerów

Włącz OCCT -> CPU:OCCT test.
    Ustaw priorytet wysoki i kliknij ON.

Zobaczysz przy jakiej temperaturze komputer się zrestartuje.

Pastę kup Arctic Silver 5 lub trochę tańszą Arctic Carmique.

• #17 22 Lip 2011 22:46
    popaw1
    Poziom 19  

adamadi33 napisał:
    Zabezpieczenie się włącza przed przegrzaniem procesora.Możliwe że jest to efekt już wykańczającego się zasilacza.

Wydaje mi się, że zasilacz nie ma zbyt dużo wspólnego z przegrzewaniem się procesora.
    70° to już parzy i zapewne wewnątrz obudowy robi się piekarnik, chyba że jest słaby styk termiczny procesor-radiator przez co radiator nie odbiera odpowiednio ciepła z procesora. Może radiator słabo przylega do procesora lub pasta się "zestarzała" i wymaga wymiany.

• #20 22 Lip 2011 23:02
    Cihan123
    Poziom 7  

Tak na poważnie, to pasty nie ma na procesorze. Jakieś kilka miesięcy temu robiłem gruntowny porządek w komputerze i pasta która była tam 3 lata niewymieniana zamieniła się w proszek więc ją starłem. Komputer chodzi bez pasty. Zaraz zamówię pastę Arctic Silver 5.

fiend_ napisał:
    Twój procesor ogranicza kartę i to w dosyć dużym stopniu, to tak btw.

Wiem, mogę wymienić na Phenoma 64 x4 9950 2,6GHz Black Edition ale niestety nigdzie już go nie można kupić :/

• #21 22 Lip 2011 23:07
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Cihan123 napisał:
    Tylko czy teraz te 500W nie będzie za mało. Miałem taki wcześniej przypadek, gdy miałem 8800 GTS i zasilacz 400W, to po zmianie na GTX 460 nie wystarczył i zamienili w serwisie na 500W. Więc myślę już o zasilaczu minimum 600W.

"w serwisie" w serwisie im zależy aby opchnąć towar i zarobić, markowe 400w bez problemu ciągnie 8800gts

popaw1 napisał:
    Może najpierw upewnij się, że to wina zasilacza.
    Ale wybór należy do Ciebie jak masz zbędne 200zł to kupuj w ciemno zasilacz.

Bez względu czy zasilacz jest winny i czy 200zł jest zbędne należy wymienić ten szrot na markowy zasilacz, OCZ StealthXStream 2 500w lub taniej Fortron 500w wystarczy.

• #22 22 Lip 2011 23:08
    Kasek21
    Spec od komputerów

Cihan123 napisał:
    Tak na poważnie, to pasty nie ma na procesorze. Jakieś kilka miesięcy temu robiłem gruntowny porządek w komputerze i pasta która była tam 3 lata niewymieniana zamieniła się w proszek więc ją starłem.

To czemu Sobie z Nas żartujesz? Też pytam tak na poważnie! :evil:

• #24 22 Lip 2011 23:20
    Cihan123
    Poziom 7  

Cytat:
    To czemu Sobie z Nas żartujesz? Też pytam tak na poważnie! :evil:

Nie żartuję sobie. Wcześniej myślałem, że pasty termo-przewodzące nie są tak bardzo potrzebne, więc nie przejmowałem się tym. Człowiek uczy się na błędach.

Zamówię zaraz tę pastę Arctic Silver 5 tak jak radzisz Kasek21. Później kupię zasilacz OCz'a StealthXStream 500W tak jak radzi Uzytkowinik19 i powinno już nie być problemów. A co do procesora to szkoda, że nie da się wsadzić już do mojej płyty głównej Phenoma II :(

• #25 22 Lip 2011 23:42
    helmud7543
    Poziom 42  

70° to jeszcze nie przegrzanie (w sensie sprzęt wytrzyma i więcej) ale oznacza poważny problem z chłodzeniem. Jeżeli w BIOS-ie masz ustawione wyłączanie blisko tej granicy, to masz przyczynę. Zasilacz i tak do wymiany.

• #26 22 Lip 2011 23:47
    Cihan123
    Poziom 7  

Bardzo mi wszyscy pomogliście, za co jestem bardzo wdzięczny. Na user'ów elektrody zawsze można liczyć.
    Takie moje podsumowanie:
    -zakupić pastę termo-przewodzącą Arctic Silver 5
    -wymienić zasilacz na OCz StealthXStream 500W
    -i ze względu na kartę graficzną, a przy tym żeby jeszcze nie zmieniać całego komputera, wymienić procesor na Phenoma x4 (niestety serii pierwszej), który powinien jeszcze pociągnąć przez rok max półtora z grami. A potem to już odkładać na nowy sprzęt.

Dziękuję wszystkim za pomoc :)

• #28 23 Lip 2011 10:23
    LightOfWinter
    Poziom 28  

Kasek21 napisał:
    Pastę kup Arctic Silver 5
    Pastę z dodatkiem srebra odradzam. Nie jeden raz widziałem jak taka pasta była przyczyną zwarcia na płycie / karcie graficznej. Potem sprzęt jest nie do odratowania. Pozostaje tylko wymina.

Zresztą do podstawowych zastosowań poco dopłacać? Lepiej kupić najtańszą pastę termoprzewodzącą na bazie sylikonu.

Pasta termoprzewodząca jest zdecydowane niezbędna!

• #29 23 Lip 2011 10:36
    popaw1
    Poziom 19  

A odnośnie zasilacza i jego doboru do sprzętu to napiszę jeszcze, że posiadam:
    Płyta główna z procesorem E5400
    1 x 2GB RAM
    GF 9800GT
    tuner telewizyjny,
    2 x HDD + 1 x DVD-RW
    Zasila to Fortron 350W i nawet w stresie zbyt ciepły się nie robi. 500W w takim razie do przeciętnego nowego sprzętu to nawet jakbyś chciał za 2 lata coś w nim wymienić to powinien wystarczyć.

• #30 23 Lip 2011 11:43
    elmłot
    Poziom 18  

Obciążalność linii +12V jest kluczowa a nie moc. Zasilacz z obciążalnością 16A+18A w zupełności wystarczy a może mieć 500W a nie 600W. Jakość napięć - model - to drugi czynnik (czyli zgodność stanu faktycznego z napisami na pudełku)

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty