Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do bramy na Atmega8

eBbi 25 Lip 2011 18:35 14419 24
  • Sterownik do bramy na Atmega8
    Witam wszystkich.

Na wstępie chcę powiedzieć, że jest to mój pierwszy poważny projekt ogólnie oraz pierwszy projekt na elektrodzie, więc prosiłbym o uwzględnienie tego w swoich komentarzach :].

Chcę wam przedstawić projekt, który zrobiłem dla kolegi. Jest to sterownik do bramy garażowej (do tego został stworzony, ale ma o wiele więcej zastosowań). Układ miał sterować dwoma przekaźnikami na zmianę, obsługiwać wyłączniki krańcowe oraz być kompatybilny z radiolinią (opcjonalnie).

Projekt ten przechodził przez dużo różnych wersji i ulepszeń.

1. Pierwsza wersja była dość prymitywna, posiadała kilka bramek i przerzutnik RS. Był to, że tak powiem, wielki fail i szybko trafił do kosza.

2. Druga wersja skończyła swój żywot na projektowaniu ścieżek, ponieważ wersja ta posiadała multum bramek (11 scalaków) do obsługi wszystkich zdarzeń a projektowanie płytki na bazie tego schematu było chore... Mimo zastosowania dwuwarstwowej płytki, układ zawierałby z 15 przelotek.

3. Trzecia wersja ujrzała światło dzienne, lecz nie na długo. Ogólnie to po porozumieniu z kumplami doszedłem do wniosku, że nie ma co się bawić w dużą ilość bramek, tylko potrzeba użyć procesora (przy okazji nauczyłem się go programować). W tej wersji użytkownik mógł wybrać sobie napięcie (5,12,24V) do sterowania danym wyjściem - co niestety było błędem, bo łatwo można było spalić układ jeśli robiło się to nieporęcznie. Kolejnym błędem było użycie mosfetów na wyjściu z mikroprocesora - strasznie delikatne i czułe były (paliły się). No i pozostało słabe wykonanie płytki (ścieżki pękały).

4.Czwarta wersja - ostatnia, po wyeliminowaniu błędów z poprzednich okazała się być prawie że idealna (:P). Na wyjściach zastosowałem przekaźniki (przekaźniki sterują przekaźnikami), był to najlepszy sposób według mnie, aby zostawić otwarte pole dla użytkownika bez ingerencji w układ.

Układ ten posiada:

- Dwa wyjścia (lewo, prawo)
    - Trzy wejścia (lewo, prawo stop), sterowane z przycisków lub z radiolinii***.
    - Dwa wejścia na wyłączniki krańcowe NO (lewo, prawo)
    - Dwa wejścia na wyłączniki krańcowe NC (lewo, prawo)
    - Wyjścia napięć stabilizowanych: 24v, 12v ,5v.
    - Trzy diody informacyjne (lewo, prawo stop).

***- Radiolinia nie musi posiadać 3 kanałów, wystarczy 2 kanałowa, ponieważ funkcja STOP obsługiwana jest również przez załączenie dwóch wejść naraz - Lewo i Prawo.

Układ ten pracuje:

- Przy transformatorze 24W (24V - 1A).
    - Zamknięty w skrzynce w garażu.

Na koniec powiem o tym, że wiem iż ten pomysł z procesorem nie jest najlepszy.. Później doszedłem do wniosku, że można było to wszystko fajnie zrobić na demultiplexerze, no ale cóż.. Przynajmniej nauczyłem się programować atmege8

Sterownik do bramy na Atmega8 Sterownik do bramy na Atmega8 Sterownik do bramy na Atmega8 Sterownik do bramy na Atmega8 Sterownik do bramy na Atmega8

Tu jest filmik podczas testowania układu w domu.
    [youtube] http://www.youtube.com/embed/gu5tJyEYhrY [/youtube]
    [youtube] http://www.youtube.com/embed/r8RayhUaRHQ [/youtube]

No i test u kolegi w garażu. Od razu mówię, że nie odpowiadam za tą konstrukcję, którą on tam wymodził:P..

[youtube] http://www.youtube.com/embed/WEWwQY5cxJo [/youtube]
    [youtube] http://www.youtube.com/embed/eIWFdYsx33I [/youtube]

Fajne!
  • #2 25 Lip 2011 18:48
    Zbych034
    Poziom 35  

Brakuje mi wejścia "krok po kroku"

• #3 25 Lip 2011 20:47
    Mariojas
    Poziom 17  

Ładnie, projekt ewoluował prawie jak mój :P

Mam jedno zastrzeżenie/radę. STOP z pilota zrób na dowolnym przycisku. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko wbiegło w szczelinę między zamykającą się bramą. Szybciej zareagować naciskając jeden przycisk niz dwa - trzeba użyć obu rąk ;)

Jako, że zaczynasz to podpowiem Ci może jak to zrobić. Otóż ustal sobie jakąś zmienną boolowską (albo inną, w AVR studio akurat nie ma booli) która "oznajmiałaby", że brama jest w ruchu. Jeśli była by w ruchu, to STOP byłby aktywny. Skutkowałoby to tak, że przyciski nie mają swojej standardowej funkcji (LEWO,PRAWO), ale tylko i wyłącznie STOP :)

Pozdrawiam,
    Mariojas

• #4 25 Lip 2011 20:50
    djkomprez
    Poziom 21  

1. Brak zabezpieczenia przeciążeniowego - co jeśli brama napotka przeszkodę ? Mogłeś wykorzystać wejścia ADC do pomiaru prądu ...
    2. Czy układ ma wykrywanie pozycji bramy ? np po zaniku zasilania ?

• #5 25 Lip 2011 20:57
    marian.dxd
    Poziom 10  

Mariojas napisał:
    Jako, że zaczynasz to podpowiem Ci może jak to zrobić. Otóż ustal sobie jakąś zmienną boolowską (albo inną, w AVR studio akurat nie ma booli) która "oznajmiałaby", że brama jest w ruchu. Jeśli była by w ruchu, to STOP byłby aktywny. Skutkowałoby to tak, że przyciski nie mają swojej standardowej funkcji (LEWO,PRAWO), ale tylko i wyłącznie STOP :)

Pozdrawiam,
    Mariojas

Ależ oczywiście
    #include <stdbool.h>

• #6 25 Lip 2011 21:03
    Mariojas
    Poziom 17  

marian.dxd napisał:
    Ależ oczywiście
    #include <stdbool.h>

No to mnie zaskoczyłeś.

Z ręką na sercu - znam tą bibliotekę i swego czasu chyba cały dzień spędziłem na próbie obsługi bool'a. A teraz tak jak gdyby nigdy nic - kompiluje się bez problemu.

• #7 25 Lip 2011 21:07
    scooba
    Poziom 15  

zaprogramuj radiolinie :
    jedno wciśniecie pilota -otwieranie ,
    drugie - stop,
    trzecie - zamykanie,
    czwarte - stop.
    GORKE nada sie znakomicie

• #8 25 Lip 2011 21:11
    fibu
    Poziom 11  

Podobnie jak kolega Mariojas, uważam, że można wykorzystać sekwencję z jednym przyciskiem, start_lewo->stop->start_prawo->stop. Wtedy wystarczy sterowanie jednokanałowe. Po zaniku zasilania, jeżeli brama nie stoi na krańcówce, domyślnie ustawić, że po przyciśnięciu przycisku brama się otwiera (lub zamyka). Plus za redundantną krańcówkę ;]

Co masz na myśli mówiąc, że mosfety się paliły? Grzały się czy następowało przebicie w czasie pracy? Pytam się, gdyż planuję wymienić przekaźniki w swoim sterowniku do zaworu a mam tam silnik 12V 3A. Jeżeli się grzały to znaczy, że nie były dostatecznie otwarte. A jeżeli następowało przebicie, to musielibyśmy zobaczyć schemat. Może jakaś indukcja siała szpilki.
    Pozdro

• #9 25 Lip 2011 21:13
    TO-mik
    Poziom 12  

Oprócz krańcówek na wejścia procka warto zawsze w takich konstrukcjach zamontować krańcówki "ostatniej szansy" mechaniczne ,odłączające napęd bo jak się procek zwiesi itp. to może być nieciekawie.

• #10 26 Lip 2011 10:58
    eBbi
    Poziom 9  

Mariojas napisał:

Jako, że zaczynasz to podpowiem Ci może jak to zrobić.

z c++ jestem od 3 lat :).. tyle że dopiero zacząłem programować uC.

Mariojas napisał:

Mam jedno zastrzeżenie/radę. STOP z pilota zrób na dowolnym przycisku. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko wbiegło w szczelinę między zamykającą się bramą.

Tak samo wyobrażałem sobie jak by to jakieś rodzeństwo tego kolegi tam wbiegło, dlatego dodałem do konstrukcji przycisk stop. Pierwotnie go nie było (fail) i nie dało się zatrzymać już działającego silnika. Poza tym w planie jest jeszcze dodanie czujnika laserowego. Ktoś przebiega pod zamykająca się bramą (przecina wiązkę) to brama automatycznie zacznie się otwierać. Wyprowadzenie takie przycisków ma także plus bo nie zamyka pola manewru dla przyszłych dobudówek.

djkomprez napisał:
    1. Brak zabezpieczenia przeciążeniowego - co jeśli brama napotka przeszkodę ? Mogłeś wykorzystać wejścia ADC do pomiaru prądu ...
    2. Czy układ ma wykrywanie pozycji bramy ? np po zaniku zasilania ?

1. Zabezpieczenie przeciążeniowe można łatwo zorganizować montując termikę w obwodzie zasilania silnika. Pozostawiam to koledze.
    2. Nie. Nie posiada bo według mnie jest zbędne. Warto wyobrazić sobie sytuację której brama jest w Polowie zamknięta i nagle zanika prąd w instalacji. Co miało by się dziać po ponownym zasileniu układu. Ani zamknięcie ani otwarcie nie jest dobrym pomysłem. Po prostu użytkownik musi własnoręcznie otworzyć lub zamknąć.

fibu napisał:
    Podobnie jak kolega Mariojas, uważam, że można wykorzystać sekwencję z jednym przyciskiem, start_lewo->stop->start_prawo->stop. Wtedy wystarczy sterowanie jednokanałowe. Po zaniku zasilania, jeżeli brama nie stoi na krańcówce, domyślnie ustawić, że po przyciśnięciu przycisku brama się otwiera (lub zamyka).

Oczywiście jest to też inne rozwiązanie ale według mnie nie ma sensu się zamykać w jednym przycisku.

TO-mik napisał:
    Oprócz krańcówek na wejścia procka warto zawsze w takich konstrukcjach zamontować krańcówki "ostatniej szansy" mechaniczne ,odłączające napęd bo jak się procek zwiesi itp. to może być nieciekawie.

No rzeczywiście przydało by się takie coś. Niestety z powodu mojej małej wiedzy w programowaniu uC, nie ustawiłem watchDoga do sprawdzania czy uC się nie zawiesił(nie wiedziałem o takiej funkcji).

PS. Podsumowując to co piszecie to aż przykro mi się robi że tak słabo wykonałem ten projekt. Mam nadzieje że w przyszłości wezmę to pod uwagę.

• #11 26 Lip 2011 11:05
    scooba
    Poziom 15  

eBbi napisał:
    Oczywiście jest to też inne rozwiązanie ale według mnie nie ma sensu się zamykać w jednym przycisku.

a mi sie wydaje ze jest, nie szukasz wtedy na pilocie, , który przycisk odpowiada za STOP
    TY możne będziesz znał na pamięć,m niech ktoś obcy chce to zrobić i nie daj Boże przyciśnie Ci dziecko.
    w tym wypadku jeden przycisk to jest właściwe rozwiązanie, bo za2wsze po kolejnej sekwencji masz funkcje STOP.

eBbi napisał:
    ak samo wyobrażałem sobie jak by to jakieś rodzeństwo tego kolegi tam wbiegło, dlatego dodałem do konstrukcji przycisk stop. Pierwotnie go nie było i nie dało się zatrzymać już działającego silnika. Poza tym w planie jest jeszcze dodanie czujnika laserowego. Ktoś przebiega pod zamykająca się bramą (przecina wiązkę) to brama automatycznie zacznie się otwierać. Wyprowadzenie takie przycisków ma także plus bo nie zamyka pola manewru dla przyszłych dobudówek.

mam andzieje , ze piszesz o czujniku na podczerwień, bo chyba bedzie taniej:)

PS. wielki plus za checi bo sam sterownik mozna kupic za nieduże pieniądze a nic nie daje takiej frajdy jak zrobienie czegoś samego, wszystkie uwagi i propozycje odbieraj jako dobre słowo i niech Cie nic nie zniechęca a motywują
    pozdr.

• #12 26 Lip 2011 11:17
    eBbi
    Poziom 9  

scooba napisał:

mam nandzieje , ze piszesz o czujniku na podczerwień, bo chyba bedzie taniej:)

W sumie może wyjdzie i taniej ale według mnie na 3 metry odległości pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem to podczerwień jest słabym pomysłem ( przynajmniej tak mi się zdaje).
    Mój układ polega na zamontowaniu z jednej strony małego lasera ze źródłem prądowym zamiast baterii i po drugiej stronie zamontowanie fotorezystora. Fotorezystor był by jednym z rezystorów w dzielniku napięcia które dzielą 5v tak że jak światło lasera nie dociera do fotorezystora to na bazie tranzystora pojawia się więcej niż 0.6v i ten tranzystor zwiera wejście stop uC do masy. Układ jest zamontowany na płytce stykowej u mnie w domu( działa) i czeka nie wiem na co ;p.

• #13 26 Lip 2011 21:46
    tiggerek1982
    Poziom 14  

Witam.
    Mam nadzieję że dobrze zrozumiałem ze przekaźnikami hfd23 wysterujesz styczniki ;] (obroty lewo /prawo ). szkoda że nie ma sprzętowego zabezpieczenia by przypadkiem nie załączyć dwóch przekaźnikowy na raz (oprogramowanie czasami płata figle ;] )
    być może dodatkowe wyjście wykorzystać do sygnalizacji świetlnej (np kogut :P )
    ehh jak bardzo żałuje ze nie mam żadnego zasilania w garażu bo już dawno by takie rozwiązanie było zainstalowane u mnie ;/

pozdrawiam

Krystian

• #14 27 Lip 2011 07:24
    krzysztofh
    Poziom 29  

Fotokomórki oparte o podczerwień w typowych rozwiązaniach napędów bram działają bezproblemowo na 6m, więc przemyśl temat z laserem.
    Jest jeszcze jedna kwestia. W fabrycznych napędach stosuje się tzw. domykanie bramy, czyli ostatnie kilka sekund pracy siłownika (programowane) podczas otwierania i zamykania jest realizowane przy mniejszych obrotach siłowników aby nie było uderzenia skrzydła bramy wjazdowej lub garażowej.

• #15 27 Lip 2011 17:24
    kamil_cb
    Poziom 17  

krzysztofh napisał:
    Fotokomórki oparte o podczerwień w typowych rozwiązaniach napędów bram działają bezproblemowo na 6m, więc przemyśl temat z laserem.
    Jest jeszcze jedna kwestia. W fabrycznych napędach stosuje się tzw. domykanie bramy, czyli ostatnie kilka sekund pracy siłownika (programowane) podczas otwierania i zamykania jest realizowane przy mniejszych obrotach siłowników aby nie było uderzenia skrzydła bramy wjazdowej lub garażowej.

Mi zdarza się montować bramy wjazdowe o szerokości ponad 6m, i fotokomórki spokojnie dają sobie radę pod warunkiem że "widzą się" bardzo dobrze.

Można też dodać funkcje rozruchu, bo np zimą może się zdarzyć że listwa dolna lub uszczelka przymarznie do podłoża i automat zareaguje jak na obciążenie-nie zadziała. W fabrycznych bramach przez pierwsze 2 sekundy siłownik działa pełną mocą aby poruszyć bramę...

A poza tym podziwiam za chęć podjęcia się realizacji ;)

PS osobiście jestem za programowaniem jednej bramy na jednym przycisku, bo wtedy każdy obsłuży (np sekwencja góra-stop-dół-stop-góra) , a po zaprogramowaniu gdzie jeden przycisk odpowiada jednej funkcji to cóż-problem...

Ta brama to jakiś uchylniak gotowy zaadaptowany na obsługę automatem, czy Wasze dzieło od zera (prowadnice, skrzydło, etc) ?

• #16 28 Lip 2011 20:04
    upanie
    Poziom 21  

Z tym jednym przyciskiem to trzeba uważać bo może szlag trafić.
    Wszystko fajnie działa dopóki jest idealna łączność i nie trzeba ponownie klikać bo nie załapało. Wtedy robi się maniana na maksa, wciskasz i wciskasz bo raz załapało a raz nie a brama robi nie to co chcemy.
    Inna sprawa to kilku użytkowników. W takim przypadku jeden przycisk to ASTRONOMICZNA porażka. Mam to u siebie w firmie i często jest walka pilotów. Ktoś stoi przed bramą i wciska otwieranie, inny się zbliża i nie widząc, że się otwiera wciska swój przycisk i brama się zatrzymuje, wtedy ten przed bramą widzi to i znowu naciska, wtedy brama się zamyka. Mija chwila i jest dobrze bo ten drugi dojechał i widzi co się dzieje aż tu nagle za winklem pojawia się trzeci... ;)
    Powiadam Wam, że to mega masakra.

• #17 29 Lip 2011 07:20
    krzysztofh
    Poziom 29  

Do jest tylko kultura użytkowania bramy.
    Niezależnie czy masz dwa przyciski czy jeden taka sytuacja może wystąpić.
    Większość pilotów (i central) posiada funkcjonalność obsługi jednym guzikiem. Jeżeli piloty posiadają więcej kanałów, to głównie po to aby obsługiwać kilka urządzeń niezależnych.

• #18 30 Lip 2011 07:04
    upanie
    Poziom 21  

Jak masz dwa przyciski gdzie jeden służy do zamykania a drugi do otwierania to taka sytuacja nie wystąpi bo jak dwie lub więcej osób naciśnie przycisk otwierania to brama nie zgłupieje.
    Poza tym to, że większość centralek ma taką funkcję to nie znaczy, że to jest dobre. Jest takie stare przysłowie:

Niepotrzebne usunąłem.
    Proszę na przyszłość bardziej dobierać słowa. Inaczej będą wyciągnięte konsekwencje.
    [DJpopak;)]

• #19 02 Sie 2011 20:23
    wonz
    Poziom 10  

eBbi napisał:

Mój układ polega na zamontowaniu z jednej strony małego lasera ze źródłem prądowym zamiast baterii i po drugiej stronie zamontowanie fotorezystora. Fotorezystor był by jednym z rezystorów w dzielniku napięcia które dzielą 5v tak że jak światło lasera nie dociera do fotorezystora to na bazie tranzystora pojawia się więcej niż 0.6v i ten tranzystor zwiera wejście stop uC do masy.

Sam miałem coś takiego zrobione, ale fotorezystor pracuje w zakresie światła widzialnego i co będzie jak podjedziesz samochodem pod bramę i światło padnie na fotorezystor i układ stwierdzi, że jest ok. Nawet jak dałbyś czerwony filtr (od czerwonego lasera) do fotorezystora to nic nie da bo biały to mieszanka wszystkich kolorów.

• #20 14 Sie 2011 08:34
    nelik1987

Poziom 31  

Mariojas napisał:
    marian.dxd napisał:
    Ależ oczywiście
    #include <stdbool.h>

No to mnie zaskoczyłeś.

Z ręką na sercu - znam tą bibliotekę i swego czasu chyba cały dzień spędziłem na próbie obsługi bool'a. A teraz tak jak gdyby nigdy nic - kompiluje się bez problemu.

Zmienna boolowska jest ale co z tego jak zajmuje i tak 8 bitów :)

• #21 14 Sie 2011 11:58
    Mariojas
    Poziom 17  

nelik1987 napisał:
    Zmienna boolowska jest ale co z tego jak zajmuje i tak 8 bitów

Przydaje sie jak masz kilka "bool'i" :) sprawdzałem - 1 bool = 1 bajt, 2 bool'e = 1 bajt ;) dalej nie chciało mi się sprawdzać :)

• #22 22 Sie 2011 13:03
    SP3SWJ
    Poziom 18  

[quote="wonz"]

eBbi napisał:

Sam miałem coś takiego zrobione, ale fotorezystor pracuje w zakresie światła widzialnego i co będzie jak podjedziesz samochodem pod bramę i światło padnie na fotorezystor i układ stwierdzi, że jest ok. Nawet jak dałbyś czerwony filtr (od czerwonego lasera) do fotorezystora to nic nie da bo biały to mieszanka wszystkich kolorów.

Zrób modulowany z CPU sygnał oświetlacza powolnym np 200 ms prostokątem - i odczyt fotki - jeśli niezgodne oświetlenie fotki ze sterowaniem - to znaczy że albo "wrogie oświetlenie" albo "zasłonięcie", czas reakcji na zdarzenie poniżej 500 ms. Jeśli potrzebujesz szybciej - daj szybszy prostokąt. Bardziej skomplikowane - ale wykonanie antydywersyjne i wymaga więcej kabli. Nie jest ktos w prymitywny sposób oszukać twojej fotki. Jeśli dasz fotorezystor na wejście ADC - jesteś w stanie wykrywać poprawność bariery nawet przy częściowym podświetleniu - programowo.

;)

• #23 02 Lis 2011 17:24
    dkuncio
    Poziom 11  

A nie lepiej fotorezystor w dłuższą rurkę wsadzić i wycelować w diode lub laser?
    Co myślicie o lusterku z jednej strony aby kabli nie ciągnąć przez cała bramę ( w przypadku lasera bo nie sadzę aby zwykła dioda pociągła szerokość bramy x2.

• #24 03 Lis 2011 06:09
    eBbi
    Poziom 9  

ten sposób z rurką był moim pierwotnym pomysłem, prostota sama w sobie. Jeśli chodzi o ten sposób z lusterkiem to nie wiem czy warto się w coś takiego bawić bo margines błędu w takiej sytuacji był by bardzo mały... głupi podmuch wiatru mógł by zakłócić pracę tego przez odchylenie nawet o 1 stopień. Tak przynajmniej ja uważam .

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme