Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa

DDN 28 Lip 2011 11:10 9249 20
  • P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa

Witajcie. Chcę wam pokazać jak za niecałe 100zł zrobić kolumienki, które zagrają lepiej od wszystkich plastikowych szczekaczek do komputera.

Założenie: Zrobić maksymalnie tanio, ale poprawnie grające nieduże monitorki do słuchania muzy w małym pokoju na biurku do kompa lub coś w ten deseń.

Budowa: Płyty MDF 12mm z odzysku (znajomy ma stolarnię, a odpady są za free). Całe paczki są tylko klejone, pokryte fornirem dębowym, zabejcowane 1 raz Olchą i dwoma warstwami lakieru Vidaron. Kupiłem to do odmalowywania poprawy wyglądu ławek i stolarki na ogrodzie, więc przy okazji i to pomalowałem, także nie wliczam tego w koszt. Jedynie ta tylna strona mi nie chciała normalnie wyjść ładniej - może dlatego, że farba złej jakości i ta płyta MDF czymś była powleczona.

Podzespoły: Głośniki midbasowe to... hmm właściwie co to? (składaki) Magnes i cewki pochodzą od Ispohonów, jak widać - z Volkswagena, kosz z STX membrany i reszta z audioserwisu. Wysokie tony - niestety miało być tanio, więc wybór padł na małe kiepskie (teoretycznie) szczekaczki marki Koppa, ale o nich za chwilę. Terminal standard, a do niego zamocowałem zwrotnicę 6/12dB 3kHz podział (teoretycznie) rurka br średnica 5cm i tyle za długa.

Podsumowanie: Czas, jaki pochłonęły się nie liczy, nie robiłem ich dzień i noc, tylko od czasu do czasu. Wyszło bardzo ładnie. Nie sądziłem, że fornirowanie mi się uda, bo robiłem to dopiero drugi raz. Uzyskana faktura przypadła mi do gustu. Kolumny nie są idealnie gładkie, ale fajnie czuć drewno. Dwie warstwy lakieru w zupełności wystarczyły, przynajmniej się nie błyszczą jak psu..., ale i tak są w miarę mocno połyskujące. Co do głośników, to czemu tak zrobiłem a nie inaczej? Nudziłem się i chciałem zrobić totalne DIY, a że miałem zepsute całkowicie Isophony, to postanowiłem coś z nich zrobić.

Dźwięk: Jak wspomniałem - te wysokie tony nie są tragiczne. Myślałem, że będzie gorzej. Musiałem zastosować mały głośnik, bo 10cm by się tam nie zmieściło, chociaż jak teraz patrze to... no ale koszta - najtańszy GDWK to 25zł chyba, a kwadratowych GDWK nie chciałem, bo mają niepasujący mi wygląd, jedynie ładny dźwięk. Isophon, a właściwie to coś, co powstało po nim, gra bardzo konkretnie - dynamicznie, klarownie, bardzo wyraźnie i ma całkiem sporo basu jak na 13cm. Wydaje mi się, że średnica jest lekko wycofana (chyba wina nagrania), góra sobie cyka, syczy. Nie jest źle, tylko nieco za mało tego zakresu, ale membranka w tym głośniku to jakiś tekstylopodobny twór, więc jak ma grać głośniej?

Konkluzja: Jeśli chodzi o koszty, to wyszło mniej niż 100zł; efekt końcowy Wygląd=Dźwięk więcej jak zadowolenie. W sumie mam to, co chciałem, a komputerowe szczekaczki Logitecha lądują w śmieciach.

Jakby czegoś brakowało w opisie, proszę pytać, to uzupełnię.

P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa P&W Project - małe monitorki na No Name do kompa

Fajne!
  • #2 28 Lip 2011 16:27
    marti_944
    Poziom 28  

Całkiem ładny efekt końcowy. Muszę przyznać, że jak na takie przetworniki to postarałeś się machnąć ładne paczki ;). Tyły trochę rażą, bo takie jakieś pozdrapywane ? Tak to przynajmniej wygląda.
    Poza tym dobrze ofornirowane.

PS. Jakie wymiary zewnętrzne ?
    PS.2. Ile kosztowała ta Koppa ?
    Pozdro!

• #3 28 Lip 2011 17:07
    DDN
    Poziom 31  

Dzieki za dobra ocene,fakt to fornirowanie nawet wyszlo ale jak sie robi powoli z dobrym samopoczuciem to mozna dopiescic. Hm ten tyl chyba malne czarnym matem,bo myslalem ze rowno wpije ta czarna blyszczaca i wyjdzie pol mat. Koppa po 10zl szt,ale teraz zaluje bo moglem wziasc tomex"y sa 5zl drozsze ale tekstylne i wieksze. Wymiary 27cm wysokie,16cm szerokie,17cm glebokie.
    Sprawdzalem jak graja na 2roznych mini wiezach(philips,samsung) i na zestawie kina domowego pioneera vsx-d510 oraz moim denonie pma 250 se

• #4 28 Lip 2011 18:35
    21mateuszek
    Poziom 11  

Głośniczki bardzo ładne, powiem tyle, że sam przymierzam się do podobnego projektu. Jednak mam nieco inną koncepcję. Te Logitechy, które idą na śmietnik mają jakiś przyzwoity wzmacniaczyk?

• #5 28 Lip 2011 18:55
    DDN
    Poziom 31  

Nie no heh mysle ze jakies 4x5watt plus 10watt subwooferek. Graja tak o jak wygladaja,beda do laptopa bo sa male i kolorem pasuja,a to ze wywale je na smietnik to taka przenosnia heh nie wyrzuce ich co ty.

• #6 29 Lip 2011 09:54
    galica7
    Poziom 26  

Jest jakieś wytłumienie??

• #7 29 Lip 2011 12:23
    DDN
    Poziom 31  

W sumie narazie nie dawałem nic,ale sprawdze bo mam dobry materiał może co nieco poprawi.

• #8 29 Lip 2011 19:03
    Greg1702
    Poziom 20  

Mnie zastanawia jedno. Jak obliczyłeś obudowę oraz strojenie potru B-R nie znając parametrów T-S głośnika? Piszesz, że rurka jest za długa, czyli wnioskuję, że źle jest wyliczona obudowa do tego portu.

• #9 29 Lip 2011 19:23
    DDN
    Poziom 31  

Ale przepraszam gdzie tam pisze ze cos nie tak z basem,strojeniem jest nie tak? To akurat niejest tak na "oko" ucho bo pomiar rezonansu tj.fs(tak to sie oznacza) glosnika zrobilem ale czy to miarodajny wynik to niewiem,zaplecze pomiarowe jakos umiera i niewiem 52hz i 55hz to sam niewiem przy tej srednicy wynik ...

• #10 29 Lip 2011 22:31
    Greg1702
    Poziom 20  

To teraz wiem, że paczki strojone są w granicach 55 Hz. Jak na monitorki to w sam raz. Fornirek wyszedł fajnie.

• #11 29 Lip 2011 22:51
    DDN
    Poziom 31  

No tak w tych okolicach. Mniej nie bylo sensu bo obudowa malutka,glosnik tez maly i prawie bez parametrow na cienkiej gumce wiec basu z tego nie bedzie az meble wpadna w rezonans ale gra nawet nawet w 12m/kw bez subbasu starcza,no chyba ze potrzeba nam odpadajacych reigipsow to...

• #12 03 Sie 2011 12:21
    zieluś
    Poziom 18  

Takie pytanie jak przytwierdziłeś magnes go kosza od STX kiedyś ostro ktoś krytykował że to podobno prasa trzeba itd

• #13 03 Sie 2011 12:50
    DDN
    Poziom 31  

Otwory na koszu od stx zgadzaly sie z tymi po nitach na magnesie,wystarczylo dac nowe nity i troche kleju miedzy kosz a nagiegunnik gorny. Trzyma sie bardzo mocno,urwac mi sie nie udalo tego.

• #14 04 Sie 2011 21:46
    xerxes931
    Poziom 10  

Witam, może takie głupie pytanie od nooba, ale czy przy takiej niskobudżetowej konstrukcji liczona była objętość obudowy oraz parametry zwrotnicy? Zdaje mnie się, że przy tanich chińskich głośnikach ciężko znaleźć dane katalogowe. Sam bym kiedyś coś takiego sobie sprawił, ale właśnie martwi mnie to, czy przy takiej mocy i rozmachu trzeba się martwić o objętość dokładność dźwięku itd.

• #15 04 Sie 2011 22:20
    DDN
    Poziom 31  

Wlasnie tu sprawa tak mniej wiecej wyglada,co mi sie chcialo to sprawdzilem w sumie profesjonalnego zaplecza pomiarowego niemam ale tez i niechce tymi technologiami kreowac swoich tanich szczekaczek bo heh obie kosztuja tyle co jeden sredniej klasy przetwornik na wysokie tony wiec sie nie wartalo zachodu,a ze co nieco moge zrobic prostymi obliczeniami to czemu nie,nieraz nie wyjdzie a czasami sie uda fajnie.

• #16 04 Sie 2011 22:55
    xerxes931
    Poziom 10  

Czyli jeśli chciałbym zbudować głośniczki grające lepiej niż "made in China" wystarczy użyć jako-takich głośników, zbudować zwrotnicę i zapakować w obudowę? Oczywiście jakiś audiofilskich doznań nie oczekiwałbym po tym aż takich.

• #17 05 Sie 2011 08:17
    DDN
    Poziom 31  

No tak to jest wlasnie jak piszesz. Bo ci chinole to wstawiaja wszystko jak maja a i niejednokrotnie najbardziej kiepskie podzespoly. Moze i tez niejest tak to dokladnie ze wystarczy cos wsadzic w obudowe i gra,ja tam mniej wiecej poprawialem co nieco w tych kolumienkach ot zwrotnice,strojenie niby nie trzeba bylo bo i tak nie musialo wyjsc z tego nic dobrego ale jest nawet ciut lepiej.

• #18 12 Sie 2011 21:04
    1805544
    Usunięty  
  • #19 12 Sie 2011 21:58
    DDN
    Poziom 31  

U mnie. A mówisz o tym by fornir ładnie wyszlifować? Nie ja chciałem "czuć" drewno i jest fajnie z tym lakierkiem milo sie przenosi czasami jak trzeba. Tera ten tył myślę odmalować matem i będzie wsio,chyba ze je ktoś wcześniej kupi...

Dj popak zostal moderatorem i sie juz zaczyna. Daj mi polskie znaki do telefonu bez kodowania jakiegos to bede pisal tak jak powinno. Ja uzywam mobilej wersji elektrody przez tel kom.

• #20 13 Sie 2011 09:57
    1805544
    Usunięty  
  • #21 13 Sie 2011 12:38
    DDN
    Poziom 31  

No widzę ze nie czytałeś wszystkich postów,tam jest napisane co i jak.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME