Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Pomiar instalacji odgromowej - interpretacja

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Pomiary -> Pomiar instalacji odgromowej - interpretacja
Autor
Wiadomość
19lukasz
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Złotoryja

Post#1 Post autora tematu 18 Sie 2011 08:58   

Koledzy proszę o pomoc.
Instalacja odgromowa budynku mieszkalnego złożona jest z dwóch uziomów pionowych w rogach budynku oddalonych 3m od ściany zakończone sztyca wbitą na głębokość 2,5m. Dokonałem pomiaru uziemiania miernikiem MPI-520. Na początku umieściłem elektrodę prądową 20m od uziomu a w połowie odległości elektrodę napięciową.Obie elektrody znajdowały się w linii prostej z uziomem badanym. Napięcie probiercze 25V Rezystancje elektrod na poziomie 400 ohm zakłócenia 0%. Otrzymałem wynik Re=50 ohm. Po zbliżeniu Elektrody napięciowej do uziomu Re=33ohm po oddaleniu w stronę prądowej Re=57ohm. Po oddaleniu prądowej na odległość 28m Wyniki podobne tylko rezystancja prądowej wzrosła do 1,4k . Jak to zinterpretować. Grunt u mnie to 80% żwir. Długość elektrod 0,5m.
Powrót do góry

KonradGatek
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Warszawa

Post#2 18 Sie 2011 13:07   

Re: Pomiar instalacji odgromowej - interpretacja

A bardzo prosto. Pomiary wyglądają na prawidłowe. Wystarczy przeczytać instrukcje do IMU - tam jest wyjaśniony sposób pomiaru i napięcia wzdłuż uziomów lub do książki, w której jest podana metoda pomiaru technicznego lub kompensacyjnego... A także sposób obliczania rezystancji. Tutaj to wszystko robi miernik.
I właśnie tak można oszukać na pomiarze uziemienia... Się i nie tylko, bo inwestora.
Konrad.
Powrót do góry

19lukasz
Poziom 15
Poziom 15

Post#3 Post autora tematu 18 Sie 2011 14:23   

Czyli kolego mówisz żeby wszystko policzyć na piechotę?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Sie 2011 14:23   

Powrót do góry

zdzisiek1979
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Pabianice

Post#4 18 Sie 2011 16:36   

Jak dla mnie to może być spowodowane małą odległością sondy prądowej od uziomu.
Kiedyś miałem podobnie na MRU (przewód prądowy 50m, napięciowy 25m sondy 30cm) jak rozwinąłem całe przewody to wynik był`` ładny jak marzenie`` potwierdziłem go zmieniając kierunek rozłożenia sond pomiarowych i wynik był podobny (robiłem 4 próby ze zmianą kierunku pomiaru rozbieżność była jak pamiętam max 1 om) jak już się upewniłem co do rezystancji uziomu to za czołem eksperymentować z skracaniem odległości między uziemieniem a elektrodami i wynik wychodził w cały świat. Próby robiłem by mieć pewność co mierze bo nie zawsze jest duża przestrzeń na rozłożenie sond pomiarowych a wywnioskowałem, że potrzeba minimum 40m (uziom 20m sonda napięciowa 20m sonda prądowa) typowy opis pomiarów z książki :D
Powrót do góry

19lukasz
Poziom 15
Poziom 15

Post#5 Post autora tematu 18 Sie 2011 20:41   

Myślisz że tu może być problem? Może i tak ale jak odchodziłem dalej z prądową i napięciową proporcjonalnie to wyniki szły w górę. Ze względu na zabudowania nie mogę sobie pozwolić na rozmieszczenie sondy prądowej w odległości 40m i prostopadle do uziomu mogę to jedynie zrobić pod małym kątem w stosunku do uziomu. Wiem że to nie będzie błąd. Ale jak doszedłem do 28m to zwątpiłem aczkolwiek zapas przewodu na oryginalnych szpulkach jeszcze miałem.
Powrót do góry

jarecki 86
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: płd-wsch

Post#6 18 Sie 2011 21:27   

Tak, jak pisze kolega zdzisiek1979 problemem może być zbyt mała odległość sond od badanego uziomu.
Powinieneś wykonać 3 pomiary (przesuwając sondę napięciową po 6m w obydwie strony) i je porównać.
Jeżeli wyniki różnią się nieznacznie, to wtedy średnia będzie wartością, którą wpiszesz do protokołu.
Możesz jeszcze dokonać pomiaru rezystancji uziemienia przez pomiar pętli zwarcia i porównać z wynikiem uzyskanym metodą techniczną..
Powrót do góry

19lukasz
Poziom 15
Poziom 15

Post#7 Post autora tematu 18 Sie 2011 22:27   

No właśnie w odległości jaką miałem różniły się za bardzo gdyż różnica powinna wahać się w granicach 3% a nie prawie 50%. Spróbuje jeszcze raz i oddale na min 40m
Powrót do góry

retrofood
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Miasto: Stalowa Wola

Post#8 18 Sie 2011 22:41   

Ja mam miernik specjalistyczny, ale też i zestaw do pomiarów właśnie metodą techniczną. Ale przy niej jest taki myk, że prąd nie może być zbyt mały. I powinien mieć wartość amperów.
Nie należy też zapominać, że nie można korzystać z sieci przy zasilaniu. Trzeba separować.
Powrót do góry

KonradGatek
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Warszawa

Post#9 19 Sie 2011 08:02   

Cytat:
Czyli kolego mówisz żeby wszystko policzyć na piechotę?

Nie, ale tak to jest, jak się ma super miernik, który wszystko policzy i pomierzy i nierzadko pomyśli za pomiarowca. A na starych typu IMU trzeba było trochę pomyśleć. Trzeba wiedzieć jak mierzy, co mierzy naprawdę i znać ograniczenia metody pomiarowej.
Jak widzisz, rezystancja uziomu to napięcie zmierzone do prądu w obwodzie. Jak się wbijesz za blisko, to mierzysz za małe napięcie - nieprawidłowo, bo nie masz odniesienia do ziemi dalekiej. Jak za daleko (za blisko pomocniczej), to za duże napięcie i za duża rezystancja.
Poczytaj sobie:
Zasady wykonywania pomiarów uziemień i oceny wyników pomiarów.
Cytat:
Ja mam miernik specjalistyczny, ale też i zestaw do pomiarów właśnie metodą techniczną.
I tak powinno być u każdego pomiarowca.
Cytat:
Ze względu na zabudowania nie mogę sobie pozwolić na rozmieszczenie sondy prądowej w odległości 40m (...)
A może jakieś piekielne diabelstwo pod ziemią? Może jakiś rurociąg?
Bądźcie pozdrowieni.
Konrad.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2011 08:02   

Powrót do góry

sermarek
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#10 19 Sie 2011 11:49   

Witam. Jak słusznie zauważył kolega KonradGatek zmierzona wartość uziemienia wydaje się być prawidłowa. Wskazuje na to struktura gruntu (żwir) gdzie bardzo trudno jest uzyskać małe wartości rezystancji. Miernik MPI-520 jest bardzo dobrym miernikiem (sam używam takowego), nie trzeba się wtedy bawić w liczenie a wynik jest jasny i klarowny na cyfrowym wyświetlaczu. Zmiana odległości podana przez kolegę nie powinna w znaczącym stopniu wpłynąc na wynik, jak widać kolega zwiększył odległość do 28 metrów i dalej to samo. Wniosek nasuwa się sam - dobić galmarów do wymaganej wartości a nie zmieniać metod pomiaru. Marek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2011 11:49   

Powrót do góry

jarecki 86
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: płd-wsch

Post#11 19 Sie 2011 13:14   

sermarek napisał:
zmierzona wartość uziemienia wydaje się być prawidłowa

Taka ocena wydaje się być bardzo optymistyczna, ponieważ korzystając z zależności R=r/l wychodzi, że rezystywność tego żwiru wynosi ok. 100m/Ωmm².
Musi tam być baaardzo wilgotno.
Powrót do góry

19lukasz
Poziom 15
Poziom 15

Post#12 Post autora tematu 19 Sie 2011 13:18   

Może faktycznie nie ma co iść w niemożliwe. Wiem że szału w wielkości Re nie osiągnę dlatego może lepiej odkopać i do zakopanej w ziemi bednarki dołączyć jedno odgałęzienie i zakończyć je sztycą wbitą znów na 2,5m

Rysunek poglądowy - po prawej stronie jest "opcja " może dodanie kolejnych odgałęzień pomoże zmniejszyć Re

Powrót do góry

kasprzyk
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Wielkopolska

Post#13 19 Sie 2011 17:57   

Witam - 2,5metrowe pilony to niewiele - zawsze zaczynałem od 4,5metrowych - rzadko za pierwszym razem bez dobijania kolejnych wychodził pozytywny wynik.

W/g rysunku chcesz dobić tylko jeden pilon ? Drugi uziom wychodził ok?
Jeśli stosujesz w domu ochronniki przepięć powinieneś uzyskać 10om. Bez ochronników, 20om także będzie trudne na 1 pilon.
Najpewniejsze byłoby zrobić uziom otokowy - ale warunki już na to nie pozwalają ?

pzdr
Powrót do góry

19lukasz
Poziom 15
Poziom 15

Post#14 Post autora tematu 19 Sie 2011 20:56   

Nie nie dobić chcę do każdego po jednym. Uziom otokowy jest raczej nie możliwy mogę jedynie na jednej z frontowych ścian połączyć dwa skrajne razem bednarką pod ziemą gdyż niedługo będę tam kład kostkę.

Słucham waszych propozycji na temat poprawy warunków...
Powrót do góry

kasprzyk
Poziom 24
Poziom 24

Post#15 19 Sie 2011 22:00   

I zrób tak, połącz pilony, pomierz i zobacz co wyszło, dopiero wtedy pomyślisz o dodatkowych pilonach.
pdr
Powrót do góry

sermarek
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#16 21 Sie 2011 14:47   

jarecki 86 napisał:
sermarek napisał:
zmierzona wartość uziemienia wydaje się być prawidłowa

Taka ocena wydaje się być bardzo optymistyczna, ponieważ korzystając z zależności R=r/l wychodzi, że rezystywność tego żwiru wynosi ok. 100m/Ωmm².
Musi tam być baaardzo wilgotno.

Przyjąłem założenie, że żwir jest wymieszany z ziemią co czyni wynik pomiaru dosyć wiarygodnym.

Kol. 19lukasz - zamiast dobijać sztyce obok lepiej jest zwiększyć długość istniejących dobijając do nich. Jest duża szansa, że głębiej trafisz na lepszy grunt i opór spadnie do akceptowalnej wartosci (możesz też trafić na skałę a wtedy lipa). Połaczenie galmarów bednarką jest dobrym rozwiązaniem.
Powrót do góry

19lukasz
Poziom 15
Poziom 15

Post#17 Post autora tematu 21 Sie 2011 20:36   

Na razie musi zostać jak jest bo brakuje czasu na przeróbkę. Ale jak będę robił wykop to połączę je razem. Powiedzcie mi jakiego sposobu połączenia użyć żeby to długo posłużyło?
Powrót do góry

kasprzyk
Poziom 24
Poziom 24

Post#18 22 Sie 2011 18:49   

19lukasz napisał:
Na razie musi zostać jak jest bo brakuje czasu na przeróbkę. Ale jak będę robił wykop to połączę je razem. Powiedzcie mi jakiego sposobu połączenia użyć żeby to długo posłużyło?

najlepsze połączenie - spaw.
Powrót do góry

19lukasz
Poziom 15
Poziom 15

Post#19 Post autora tematu 22 Sie 2011 22:05   

Myślałem nad połączeniem śrubowym ale faktycznie spawu raczej nic nie zastąpi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Sie 2011 22:05   

Powrót do góry

INTOUCH
Poziom 21
Poziom 21

Post#20 19 Wrz 2011 20:08   

Połączenia spawane muszą być zabezpieczone przed korozją. Szczególnie jeśli tego typu łączenia mają być w ziemi.
Powrót do góry

KaW
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: LODZ

Post#21 22 Wrz 2011 23:57   

Na połączeniu osłona termokurczliwa z klejem termotopliwym - całość dobrana do średnicy przewodu i górnego fragmentu uziomu.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Pomiary -> Pomiar instalacji odgromowej - interpretacja
Strona 1 z 1