Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

TV analogowa + DVB-T = jaka antena i jak podłaczyć?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> TV analogowa + DVB-T = jaka antena i jak podłaczyć?
Autor
Wiadomość
pastaldo
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Lublin

Post#1 Post autora tematu 25 Sie 2011 12:10   

TV analogowa + DVB-T = jaka antena i jak podłaczyć?

Witam serdecznie.

Planuje zamontowanie anteny do odbioru TV analogowej i naziemnej cyfrowej.

Moja lokalizacja to: Sienno woj mazowieckie 51.09921,21.485023

w tej chwili mam skierowaną antenę siatkowa na Radom z efektem dość mizernym jeśli chodzi o jakość ale jest sporo kanałów.
Myślę wymienić antenę na kierunkową i skierowanie jej na Święty Krzyż tylko nie jestem pewny czy tam już włączyli nadajnik cyfrowy. Orientuje się ktoś?
Ustawienie na Święty Krzyż ma sens tylko w przypadku włączenia DVB-T bo stamtąd na analogowej TV nie odbiera mi TVN i słabo Polsat.

Jeśli jest dobra przejrzystość to nadajnik na Świętym Krzyżu widzę gołym okiem. W linii prostej będzie ok 50km.

Sygnał chciałbym podzielić na 2 telewizory jeden ma wbudowany dekoder MPEG4 a drugi stary analogowy. W założeniu jest by na starym działały tylko na razie kanały z TV analogowej a na nowym oba standardy.

I tu pytanie jaką antenę najlepiej kupić, na co ją ustawić (Święty Krzyż) i jak to podłączyć by działało?

Myślałem o antenie http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_ze_wzmacniaczem_lna-177_A1615.htm . Co o niej myślicie czy może lepiej jakąś inną?
Powrót do góry

maniek1818
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Dobre Miasto/Olsztyn

Post#2 25 Sie 2011 12:21   

Re: TV analogowa + DVB-T = jaka antena i jak podłaczyć?

Ostatnio spotkałem się z taką anteną http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_A2670.htm i odbiór miałem całkiem przyzwoity (odległość ok. 30km). W twoim przypadku, gdy "widzisz" RTCN to mniej istotne jest wzmocnienie ale zysk energetyczny antenki i jej kierunkowość. Dobre ustawienie siatkowej anteny w przypadku DVB-T nie wiele pomaga. Drugim ważnym elementem instalacji jest porządny kabel antenowy.
Na ten temat jest poświęcone forum http://forum.emitel.pl/index.php. Można tu znaleźć wyczerpujące informacje, jak i zasięgnąć porady.
Pozdrawiam
Powrót do góry

TyPeczek
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Kraków

Post#3 25 Sie 2011 12:28   

Tu możesz sprawdzić czy włączyli DVBT http://www.telewizja-cyfrowa.com/nadajniki.html. Dzieląc sygnał oczywiście zdajesz sobie sprawę, że nie będziesz mógł odbierać na dwóch odbiornikach jednocześnie?
Powrót do góry

maniek1818
Poziom 19
Poziom 19

Post#4 25 Sie 2011 12:37   

TyPeczek napisał:
Dzieląc sygnał oczywiście [...] nie będziesz mógł odbierać na dwóch odbiornikach jednocześnie?

Dzieląc sygnał z anteny będziesz mógł :P Do tego służą rozgałęźniki antenowe.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2011 12:37   

Powrót do góry

TyPeczek
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 25 Sie 2011 12:42   

No chyba, że ten sam program no i musisz trafić idealnie częstotliwościami z obydwu telewizorów, bo przecież nie da się wysterować jednej anteny na dwie częstotliwości.
Ale czy ten rozgałęźnik nie działa w drugą stronę?
Jeden telewizor - dwie anteny?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2011 12:42   

Powrót do góry

maniek1818
Poziom 19
Poziom 19

Post#6 25 Sie 2011 12:56   

TyPeczek napisał:
Jeden telewizor - dwie anteny?

Jeżeli z dwóch anten chce się odbierać sygnały to trzeba zaopatrzyć się w zwrotnicę. Podpina się dwie anteny, na wyjście rozgałęźnik i powinno działać na dwóch TV.
Powrót do góry

pastaldo
Poziom 13
Poziom 13

Post#7 Post autora tematu 25 Sie 2011 12:59   

Do tej pory wydawało mi się że antena przekazuje całe pasmo jej dostepne do odbiornika i dopiero odbiornik zbiera sygnał o interesującej go częstotliwości odpowiadającej danemu kanałowi. Stąd wydawało mi sie ze takim rozgałęźnikiem podzielę sygnał no ale stąd moje pytania do mądrzejszych ode mnie w tej materii.

Z tej strony co kolega wyżej podał to

świętokrzyskie
Miasto MUX1 MUX2 MUX3
Kielce
Święty Krzyż k.36 594 MHz
50 kW

czyli jednak uruchomiony?

maniek1818 napisał:
W twoim przypadku, gdy "widzisz" RTCN to mniej istotne jest wzmocnienie ale zysk energetyczny antenki i jej kierunkowość. Dobre ustawienie siatkowej anteny w przypadku DVB-T nie wiele pomaga.

tzn co do siatkowej to do tej pory na siatkowej odbierałem tylko analogową TV a teraz chciałbym zmienić na jakąś lepsza własnie kierunkową. w pierwszym poście dałem przykład antenki która wg producenta ma zysk 42dBi czy na taką odległość ok 50km zysk będzie odpowiedni? Czy to dobre jakościo0wo anteny z Dipola czy lepiej szukać czegoś innego?
Powrót do góry

maniek1818
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 25 Sie 2011 13:05   

pastaldo napisał:
Do tej pory wydawało mi się że antena przekazuje całe pasmo jej dostepne do odbiornika i dopiero odbiornik zbiera sygnał o interesującej go częstotliwości odpowiadającej danemu kanałowi.

No ... dobrze, odbiornik wydziela sobie odpowiednią nastrojoną częstotliwość.
Proszę tylko sprecyzować:
-ile ma być anten? Analog + DVB-T?
Co do DIPOL'a to są to dobre anteny.
RTCN Kielce *Święty Krzyż*
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2011 13:05   

Powrót do góry

TyPeczek
Poziom 19
Poziom 19

Post#9 25 Sie 2011 13:12   

Faktycznie, namieszałem. Ale czy ten rozgałęźnik nie sprawdza się tylko w instalacji antenowej bezwzmacniaczowej?
Powrót do góry

maniek1818
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 25 Sie 2011 13:21   

Do tego odsyłam na forum EMTEL. U siebie rozdzieliłem sygnał z siatki ze wzmacniaczem za pomocą konwertera wyciągniętego ze starego magnetowidu wideo. Konwerter zasilany jest napięciem 5V, ma jedno wejście i 2 wyjścia antenowe (jedno RCA). Także w moim przypadku zasilanie wzmacniacza anteny nie przeszkadza.
Powrót do góry

pastaldo
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 Post autora tematu 25 Sie 2011 13:41   

maniek1818 napisał:
pastaldo napisał:
Do tej pory wydawało mi się że antena przekazuje całe pasmo jej dostepne do odbiornika i dopiero odbiornik zbiera sygnał o interesującej go częstotliwości odpowiadającej danemu kanałowi.

No ... dobrze, odbiornik wydziela sobie odpowiednią nastrojoną częstotliwość.
Proszę tylko sprecyzować:
-ile ma być anten? Analog + DVB-T?
Co do DIPOL'a to są to dobre anteny.
RTCN Kielce *Święty Krzyż*

moim założeniem było zamontować jedną antenę która by służyła do odbioru analogowej i cyfrowej TV. I podzielić to na 2 telewizory z tym że jeden wykorzystywał by tylko do odbioru analogowej a drugi do analogowej i cyfrowej.

A pokazana przeze mnie antena będzie ok czy wybrać jakiś inny model?
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: wieś niedaleko wsi Warszawa

Post#12 25 Sie 2011 13:46pomocny post - solucja   

Postaldo: ja widzę realnie takie rozwiązanie (proste, tanie i najlepsze):

1. I tak musisz kupić (wcześniej czy później) dekoder z DVB-T dla starego telewizora.
2. Kupujesz taki dekoder i podłączasz do starego odbiornika.
3. Stawiasz antenę jaką chcesz kupić - i podłączasz ja przez rozgałęźnik na dwa odbiorniki: stary przez dekoder i nowy bezpośrednio. Kierujesz na Święty Krzyż.
4. W nowym ustawisz te kanały cyfrowe które są w MUX2 ze Świętego Krzyża, oraz wszystkie trzy analogi, odbierane z dobra jakością. Polsat sobie daruj, masz go na DVB-T
5. W starym odbiorniku kabel do anteny (przez rozgałęźnik) podłączasz do wejścia antenowego dekodera, wyjście antenowe z dekodera podłączasz do starego telewizora.
6. W starym telewizorze odbierasz tak jak dotychczas TVP1/2/3, a jak uruchomisz dekoder (uruchamia się tak samo jak dekoder satelitarny) masz POLSAT, TVN, TVN7, TV4, TV6, POLSAT SPORT NEWS, PULS i mam nadzieję niebawem PULS2.
Nic więcej w okolicy nie odbierzesz.

Jedna antena, jeden kierunek, zero wzmacniaczy i problemów....
Powrót do góry

pastaldo
Poziom 13
Poziom 13

Post#13 Post autora tematu 25 Sie 2011 14:00   

irekr napisał:
Postaldo: ja widzę realnie takie rozwiązanie (proste, tanie i najlepsze):

1. I tak musisz kupić (wcześniej czy później) dekoder z DVB-T dla starego telewizora.
2. Kupujesz taki dekoder i podłączasz do starego odbiornika.
3. Stawiasz antenę jaką chcesz kupić - i podłączasz ja przez rozgałęźnik na dwa odbiorniki: stary przez dekoder i nowy bezpośrednio. Kierujesz na Święty Krzyż.
4. W nowym ustawisz te kanały cyfrowe które są w MUX2 ze Świętego Krzyża, oraz wszystkie trzy analogi, odbierane z dobra jakością. Polsat sobie daruj, masz go na DVB-T
5. W starym odbiorniku kabel do anteny (przez rozgałęźnik) podłączasz do wejścia antenowego dekodera, wyjście antenowe z dekodera podłączasz do starego telewizora.
6. W starym telewizorze odbierasz tak jak dotychczas TVP1/2/3, a jak uruchomisz dekoder (uruchamia się tak samo jak dekoder satelitarny) masz POLSAT, TVN, TVN7, TV4, TV6, POLSAT SPORT NEWS, PULS i mam nadzieję niebawem PULS2.
Nic więcej w okolicy nie odbierzesz.

Jedna antena, jeden kierunek, zero wzmacniaczy i problemów....

Super o takie coś mi chodziło. :D Tak czy inaczej piszesz żeby nie uzywać wzmacniaczy itp. Stara antena siatkowa i tak jest w opłakanym stanie więc ona idzie do wymiany.
Tak więc kupuje nowa kierunkową antene tylko jesli piszesz że bez zasilaczy to może taką
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm
a nie taką jak pisałem wyżej ze wzmacniaczem czyli
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_ze_wzmacniaczem_lna-177_A1615.htm

Reszta poza antena jest już dla mnie jasna tylko chciałem kupić już dobra antenę żeby jakiś czas posłużyła.
Powrót do góry

maniek1818
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 25 Sie 2011 14:08   

Wzmacniacz zawsze można dokupić/zmienić.
Powrót do góry

pastaldo
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 Post autora tematu 25 Sie 2011 14:13   

maniek1818 napisał:
Wzmacniacz zawsze można dokupić/zmienić.

to wiem. Te anteny które pokazałem chyba sie różnią tylko tym ze jedna ma wzmacniacz a druga symetryzator. Rozumiem brać tańsza z symetryzatorem i w razie problemów dokupywać do niej wzmacniacz?
Powrót do góry

maniek1818
Poziom 19
Poziom 19

Post#16 25 Sie 2011 14:20   

pastaldo napisał:
brać tańsza z symetryzatorem i w razie problemów dokupywać do niej wzmacniacz?

Tak.
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Post#17 25 Sie 2011 15:05   

Ja tylko przestrzegam przed wzmacniaczami o wzmocnieniu powyżej 15 dB. W praktyce żaden nie nadaje się do użytku przy pracy z cyfrowymi modulacjami ortogonalnymi (a takie są stosowane do MPEG4 AVC/H264), z uwagi na fatalne parametry intermodulacyjne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2011 15:05   

Powrót do góry

pastaldo
Poziom 13
Poziom 13

Post#18 Post autora tematu 26 Sie 2011 10:22   

irekr napisał:
Ja tylko przestrzegam przed wzmacniaczami o wzmocnieniu powyżej 15 dB. W praktyce żaden nie nadaje się do użytku przy pracy z cyfrowymi modulacjami ortogonalnymi (a takie są stosowane do MPEG4 AVC/H264), z uwagi na fatalne parametry intermodulacyjne.

no ja na te chwilę kupuje bez wzmacniacza ale jakby wynikła taka konieczność jaki byś polecił wg Ciebie dobry i nie siejący zakłóceniami?
Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Post#19 26 Sie 2011 10:26   

Najsłabszy jaki znajdziesz.

Nie sadzę by był potrzebny.
Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa

Post#20 26 Sie 2011 14:38   

jeśli wzmacniacz do puszki antenowej to dobry jest LNA-101 (15dB). A jeśli na maszt / wewnątrz mieszkania to może być któryś z Terry: AB001 (12dB), AB010 (15dB), AB012 (12/22). Mają tę zaletę dodatkową, że można je zasilać z dekodera DVB-T i nie potrzeba dodatkowych zasilaczy.
Co do anteny to ja powiesiłbym UHF-200 Maximuma. I czarny kabel antenowy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> TV analogowa + DVB-T = jaka antena i jak podłaczyć?
Strona 1 z 1