Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Komputer nie widzi CD-ROM

Tr3ndy 01 Wrz 2011 16:21
  • #1 01 Wrz 2011 16:21
    Tr3ndy
    Poziom 6  

Witam

Otóż problem polega na tym, że od jakiegoś czasu komp nie widzi cd-rom.
    Podłączyłem już ww do innego komputera i działa, wymieniłem taśmę ale nic nie pomogło.

Proszę o pomoc, za każdą dobrą radę z góry dziękuję.

• #2 01 Wrz 2011 16:28
    sanatarium
    Poziom 22  

A bios widzi napęd?

• #3 01 Wrz 2011 16:37
    Tr3ndy
    Poziom 6  

W zakładce BOOT

Boot Device [tu mam twardziela]
    Boot Device [ATAPI CD-ROM]

Nie wiem czy to oznacza, że widzi.

• #5 01 Wrz 2011 17:00
    Tr3ndy
    Poziom 6  

Po wykonaniu czynności, które opisane są na stronie microsoft nadal zmiany w sprzęcie nie zostały wykryte.
    Jeże w bioos jest zaznaczone ATAPI to oznacza, że widzi cd..?
    Jestem słaby w tych sprawach i nie wiem dokładnie gdzie to sprawdzić.

• #6 01 Wrz 2011 17:54
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

W biosie napęd jest widoczny. Podaj model płyty głównej i jaki system operacyjny. Wejdź w bios i przywróć go do domyślnych ustawień komendą "setup default", następnie zatwierdź "save&exit setup".

• #7 01 Wrz 2011 20:14
    Tr3ndy
    Poziom 6  

Asus M4A88TD-V Evo/USB3
    System Win7 Ultimate

Robiłem przywróć ustawienia w biosie, nadal brak :(

Ciekawe podłączyłem z przodu do USB telefon i pokazała się ikona od stacji cd
    lecz gdy włożę płytę to pasek u góry zapełnia się ale danych nie odczytuje.
    Co jest grane?

• #8 02 Wrz 2011 07:50
    RADU23

Spróbuj przywrócić system do ostatnich prawidłowych ustawień. Przeskanuj system antywirusem,antymalware,spyboot.

• #9 02 Wrz 2011 08:38
    zaq30
    Poziom 15  

usuń wirtualne napędy, jeśli takowe posiadasz

• #10 02 Wrz 2011 08:45
    roofy_1
    Poziom 16  

Przede wszystkim na początek sprawdź ustawienia zworek na napędzie i ewentualnie na dysku i podłączenie do płyty głównej i potem ewentualnie konfiguracje i sterowniki

• #12 02 Wrz 2011 09:30
    RADU23

roofy_1 napisał:
    Przede wszystkim na początek sprawdź ustawienia zworek na napędzie i ewentualnie na dysku i podłączenie do płyty głównej i potem ewentualnie konfiguracje i sterowniki

Kolego gdyby zworki były źle ustawione to CD ROM nie był by widziany w biosie-a jest.

• #13 02 Wrz 2011 10:54
    zaq30
    Poziom 15  

spróbuj przeinstalować sterowniki chipsetu

• #14 02 Wrz 2011 11:14
    roofy_1
    Poziom 16  

Cytat:
    roofy_1 napisał:

Kolego gdyby zworki były źle ustawione to CD ROM nie był by widziany w biosie-a jest.

Zapewne tak jest. Ja natomiast miałem podobny problem CD-ROM był widoczny w biosie. Zmieniłem ustawienia na zworkach i pomogło. Nie wiem z czego to wynikało :)

• #15 02 Wrz 2011 11:28
    Matuzalem
    Poziom 43  

1. Skąd pewność, że czytnik jest w BIOS-ie widoczny? - Opis podany w poscie nr 3 jej nie daje.
    2. Na tym poziomie prościej w/w wątpliwość zweryfikować poprzez użycie LiveCD. Czy płyta bootowalna ładuje swą zawartość?
    3. Zworki i kolejność na taśmie to jedno, ale - w sytuacji, gdy modele sprzętu nie są znane nawet nie bardzo wiadomo nie tylko jak, ale czy w ogóle należy je ustawiać.

Może więc jednak Autor raczy uzupełnić informacje, okrasić je zrzutami z ekranów BIOS-u i zarządzania dyskami oraz managera urządzeń, a wtedy będzie można do sprawy wrócić, bez zbędnego bicia piany.

• #17 02 Wrz 2011 18:37
    Tr3ndy
    Poziom 6  

W poniższy zdjęciu widać gdy mam podłączony coś z przodu do 2 wejść USB pojawia się ikona od CD. Pasek odczytu wędruje wolno do samego końca, ale nie odczytuje danych płyty CD. Pomocy :cry:

• #18 02 Wrz 2011 20:20
    Grubskee
    Poziom 23  

włóż płytę instalacyjną z windows i uruchom ponownie komputer w boot menu tam gdzie masz do wyboru hard drive i atapi cd-rom wybierz to drógie jeżeli wyświetli sie u góry napis ze naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z dysku cd wciśnij dowolny klawisz jeżeli instalator sie załaduje to znaczy ze sprzet działa tylko z systemem jest coś nie tak więc w tym momencie śmiało możesz na nowo wgrać windows bo nie ma co sie zbytnio trudzić i robić kłopoty.

• #19 02 Wrz 2011 22:12
    Tr3ndy
    Poziom 6  

Nie wiem czy wiesz ale mam brak CD_ROM :D

• #20 02 Wrz 2011 22:32
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Daj zrzuty z :
    -> Start -> wpisz w pole wyszukiwania: devmgmt.msc [enter] (rozwiń Stacje dysków CD-ROM/DVD)
    -> Start -> wpisz w pole wyszukiwania: diskmgmt.msc [enter]

Z wcześniejszego zrzutu wynika, że jest dysk Seagate i jakieś dwa urządzenia USB a o Twoim cd-romie to ciężko coś więcej napisać bo nie wiadomo nic o modelu, jak podłączony itd.

• #21 02 Wrz 2011 22:57
    Tr3ndy
    Poziom 6  

Zdjęcia są zrobione jak mam podłączone urządzenia do usb. Jeśli nie są podłączone to niema ikony od CD...Podłączyłem inny CD-Rom do komputera i tez brak reakcji.

• #22 02 Wrz 2011 23:10
    Eidems
    Poziom 27  

To jest Cd od pendriva, nie wiem jak w twoim przypadku, ale ja miałem jakiś soft. Nie wiem dlaczego też się tym sugerujesz. Jeżeli napęd został sprawdzony na innym komputerze i działa, coś jest z hardware/sotware. Moim zdaniem sprawdź zasilanie i kabel sygnałowy. Jeżeli są ok, sprawdź zworki, i spróbuj na innym napędzie. Jeżeli chcesz się upewnić czy to hardware czy sotware, uruchom linuxa z płyty tzw live CD, i zobacz czy wykrywa napęd jeżeli tak, to już sam sobie odpowiedziałeś na pytanie gdzie leży problem. Pozdrawiam

• #23 02 Wrz 2011 23:29
    WojtasJD

Eidems napisał:
    uruchom linuxa z płyty tzw live CD, i zobacz czy wykrywa napęd

Jak tego napedu cd-rom nie ma to jak ma uruchomić tego linuxa z płyty tzw live CD ?

Tr3ndy:
    W ciemno pisze bo tego nie widzę i dalej nie napisałeś modelu tego napędu optycznego (nie mówimy tu o tym wynalazku SEMC USB CD-ROM Device)

http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM3/M4A88TDV_EVOUSB3
    Na Twojej płycie jest

VIA Fire VT6330 PCI-Express Combo Controller

- czyli dziwna kombinacja w jednym podpiętym do PCI-express układzie: 2-portowy kontroler FireWire + 1-kanałowy kontroler IDE.
    Jeśli ten tajemniczy CD-ROM jest PATA (podłączony szeroką taśmą) to być może jest 'nieobecny' przez to, że VT6330 jest wyłączony w BIOSie (po menedżerze urządzeń nie widać aby był kontroler IEEE1394 a IDE to nie wiem bo zwinięte są Kontrolery IDE ATA/ATAPI).
    Wejdź w BIOS / Advanced - 'Onboard Devices Configuration' i sprawdź czy VT6330 1394/IDE Controller jest na [Enabled]

• #24 02 Wrz 2011 23:42
    Tr3ndy
    Poziom 6  

VT6330 1394/IDE jest na Enabled
    Serial Port1 Address jest ustawione na 3F8/IRQ4 tak ma być?

CD-ROM LG GSA-4163B podłączony szeroką taśmą

• #25 02 Wrz 2011 23:57
    WojtasJD

Serial Port1 (port szeregowy COM1) - masz ok, chociaż nie wiem po co pytasz.

W menedżerze urządzeń IMHO powinno być (VT6330 - Enabled) jeszcze coś takiego: Kontrolery hosta magistrali IEEE 1394

Brakuje CD-ROMu podpiętego do IDE, brakuje IEEE1394 -> VT6330 umarł ?

Zrób Clear_CMOS a przedtem jeszcze raz daj zrzut menedżera urządzeń ale z rozwiniętym: [+] Kontrolery IDE ATA/ATAPI

• #26 03 Wrz 2011 00:07
    Tr3ndy
    Poziom 6  

"Clear_CMOS" wyciągnąć baterie na chwile?

Bo jeżeli chodzi o zworkę na płycie CLRTC miałem na Normal (default) i zrobiłem na chwile Clear RTC i bez zmian

• #27 03 Wrz 2011 00:57
    Grubskee
    Poziom 23  

Tr3ndy napisał:
    Nie wiem czy wiesz ale mam brak CD_ROM :D
    Nie wiem czy wiesz ale miałeś zrobić zdjęcie ekranu POST bo dalej nie wiemy czy napędu nie wykrywa wcale czy tylko w systemie. Bo cały czas twierdzisz ze nie masz cd rom mając na myśli ikonę napędu której nie ma w windowsie.

Dodano po 12 [minuty]:

Cytat:
    Jak tego napedu cd-rom nie ma to jak ma uruchomić tego linuxa

1. uruchamiasz komputer
    2. wciskasz F11 lub odpowiednio przypisany klawisz by wejść w boot menu.
    3. Wkładasz płytę z instalatorem windows lub jakiś inny program który bootuje z płyty.
    4. wybierasz BOOT DEVICE: ATAPI CD-ROM.

Jeżeli ani instalator windows ani live cd np kaspersky rescue dísk nie botują to albo masz źle skonfigurowany bios albo zepsutą płytę główną etc.

• #28 03 Wrz 2011 01:07
    Eidems
    Poziom 27  

Mój błąd, miałem napisać coś innego:)

• #29 03 Wrz 2011 04:48
    WojtasJD

Tr3ndy napisał:
    "Clear_CMOS" wyciągnąć baterie na chwile?

Można i tak - komputer musi być w tym czasie odłączony od zasilania (pstryczek na zasilaczu na 0 lub wtyczka wyjęta)

Zrób jeszcze tak:
    -> Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> PPM na Wiersz polecenia i Uruchom jako administrator i wpisz:
    set devmgr_show_nonpresent_devices=1 [Enter]
    exit [Enter]
    teraz PPM na Komputer - Właściwości - Menedżer urządzeń i w menu Widok wybierz 'Pokaż ukryte urządzenia'

Wrzuć zrzut albo napisz czy pojawiła się na szaro sekcja z kontrolerami hosta magistrali IEEE 1394, z kolei w grupie kontrolerów IDE ATA/ATAPI dla każdego 'Standardowy podwójny kontroler PCI IDE' - podaj identyfikatory wystąpienia urządzenia - czyli PPM na każdy z nich -> Właściwości -> Szczegóły -> ...
    (ważne aby sprawdzić, które będzie miało szarą ikonke)

PCI\VEN_1002&... <- ATI Technologies Inc. / Advanced Micro Devices, Inc.
    PCI\VEN_1106&... <- VIA Technologies Inc.

• #30 03 Wrz 2011 09:31
    Tr3ndy
    Poziom 6  

Przede wszystkim dziękuję za poświęcony czas :) głównie WojtasJD
    Zrobiłem jeszcze 2 zrzuty nie wiem czy coś z nich wynika. Ja się poddaje nie wieże, że sam coś zdziałam. Odpowiedź wyżej jest dla mnie zagadką :(
    Płyta nie Bootuje z ATAPI

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty