Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały klonik " MAESTRO II SAT "

toopcool 01 Wrz 2011 22:34 8049 7
  • Witam wszystkich.
    Mój dobry znajomy , znając moje zainteresowanie tematem kolumny głośnikowe,
    poprosił mnie abym pomyślał nad małymi kolumnami ,
    które w późniejszym czasie stały by się częścią systemu kina domowego jako kolumienki tylne.
    I tak narysowałem małe monitorki które zagrają w stereo a dalej zostaną częścią zestawu 5.1 .
    Inspiracją były zestawy MAESTRO II SAT.
    Mały klonik " MAESTRO II SAT " Mały klonik " MAESTRO II SAT "
    Jedynie co mnie męczyło to dość słaby głośnik wysokotonowy ( GDWK 8/50 ).
    Monitorki powstały.
    OBUDOWA :
    25,5cm x 17cm x 24cm

Przybliżony kosztorys:

TONSIL GDWK 10/80/19/2 X2 92 ZŁ
    Tonsil GDN 11/35/8 X2 94 ZŁ
    ZWROTNICE X2 90 zł

OKLEINA 30 ZŁ
    KLEJ MOMENT 8 zł
    KLEJ WIKOL 5 zł
    ŚRUBY 10 zł
    LAKIER 17 zł
    SZPACHLA 5 zł

SUMA 350 ZŁ

Obudowa ma objętość netto około 5,7 L i jest strojona na 59 Hz.
    Klejona na wikol i skręcana wkrętami. Szpachlowana i oklejona fornirem HEBAN JASNY modyfikowany.
    Mały klonik " MAESTRO II SAT " Mały klonik " MAESTRO II SAT " Mały klonik " MAESTRO II SAT "

Potem trochę szlifowania , podkład i dwa razy lakier.
    Efekt zadowalający wizualnie.
    Dźwięk jest przestrzenny i dość ofensywny.
    Brakuje niskich rejestrów, ale ten woferek nie jest stworzony do przenoszenia najniższych częstotliwości.

Mały klonik " MAESTRO II SAT " Mały klonik " MAESTRO II SAT " Mały klonik " MAESTRO II SAT "

Mały filmik w mHD, ale to tylko obrazy ruchome a dźwięk z aparatu jest kiepski.

Link

Fajne!
  • #2 02 Wrz 2011 10:29
    austin007
    Poziom 17  

Całkiem zgrabna konstrukcja.
    Jak sprawują się te niskotonowe głośniki? Szukam jak najmniejszych nisko-średniotonowych do zbudowania głośnika centralnego. Zdaje się membrany mają polipropylenowe? Jak wypadają wokale? Chyba trochę plastikowo? Nie przeszkadza górny bas? Bez żadnej korekcji w torze audio oczywiście.
    Pozdrawiam
    L

• #3 02 Wrz 2011 16:15
    bibi717
    Poziom 21  

W czy były robione projekty 3D?

• #4 02 Wrz 2011 18:23
    Tomq
    Poziom 38  

Zastosowałeś jakaś zwrotnice uniwersalną? Jeśli tak to nic dziwnego, ze brzmienie nie jest takie jak trzeba. Przydałoby się pomierzyć co wyszło - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Wykonanie ładne. Jeśli chodzi o akustykę - na plus należy także zaliczyć ścięcia ścianek bocznych i zbliżenie do siebie głośników. Przydałyby się frezy pod gdna, ale dobrze, że choć gdwk ma.

• #5 02 Wrz 2011 20:36
    kulfon16
    Poziom 13  

Jak frezowałeś ten "pierścień" pod głośnik wysokotonowy? Bo mnie to cały czas zastanawia jak mam to zrobić ;)

• #7 03 Wrz 2011 06:55
    toopcool
    Poziom 13  

> Głośniki niskotonowe grają bardziej ofensywnie na średnich tonach niż przykładowo taki sam głośnik z membraną z włókna szklanego. Osobiście bardziej mi odpowiada dźwięk z membrany z włókna. W tym głośniku jednak nie jest tak dobitnie wysunięta średnica, wokale nie są przerysowane i słucha się przyjemnie . Bas jest obecny, nie schodzi nie wiadomo jak nisko ale przy 70 Hz jest już na poziomie reszty pasma a spadek -3 db według symulacji wychodzi przy 56 Hz.
    > Projekt 3D wykonałem w Solid EDGE i SolidWorks.
    > Wykonałem zwrotnicę samodzielnie dokonując pomiarów samodzielnie.
    Przy takim rozmieszczeniu głośników ( gdy GDN nachodzi na GDWK ) podfrezowanie pod GDN nie ma sensu gdyż GDWK był by cofnięty za płaszczyznę ścianki frontowej.
    > Frez pod głośniki wykonałem ręcznie frezarką górnowrzecionową z frezem węglikowym.

• #8 03 Wrz 2011 15:14
    kulfon16
    Poziom 13  

@pablosse: Dzięki ;) Troche mi sie rozjaśniło co do wykonania kolumn ;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme