Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz GAIN CLONE LM3875, PREAMP ECC88

Andrev1991 02 Wrz 2011 00:05 14151 22
  • Wzmacniacz GAIN CLONE LM3875, PREAMP ECC88

Przedstawiam Wam zrobiony przeze mnie wzmacniacz akustyczny na popularnych kostkach LM3875TF.
    Prezentowany tutaj projekt to układ stereo z buforem wykonanym na lampach Tesla ECC88.

Wzmacniacz GAIN CLONE LM3875, PREAMP ECC88 Wzmacniacz GAIN CLONE LM3875, PREAMP ECC88 Wzmacniacz GAIN CLONE LM3875, PREAMP ECC88

Bufor:

Jest to układ tz. Wspólnej Katody (WK) z obciążeniem aktywnym 2x ECC88 TESLA (małe szumy, duże wzmocnienie, dość duży prąd anodowy, niskie napięcie pracy i czysty, klarowny dźwięk) Kolejny atut to łatwość dostępu do tych lamp elektronwych.
    Kondensatory między innymi WIMA, Sinecon wszystkie rezystory 1%. Zasilacz do bufora: Napięcie anodowe wygładzane na tranzystorze mocy MOSFET, kondensatory wysokonapięciowe SAMSUNG. Lampy żarzone napięciem zmiennym ~6,3V.
    Osobny transformator do bufora o wydajności 60VA.

Wzmacniacz GAIN CLONE LM3875, PREAMP ECC88 Wzmacniacz GAIN CLONE LM3875, PREAMP ECC88 Wzmacniacz GAIN CLONE LM3875, PREAMP ECC88

Stopień mocy:

Został zaprojektowany wg. najbardziej popularnego i najlepszego schematu. Bez przeróbek, modyfikacji itp.
    Kostki to 2x L LM3875TF. Użyte rezystory firm Beyschlang, Vishay - 1% lub mniej.
    natomiast kondensatory NICHICON MUSE 1000uF/50V w wersji GOLD.

Zasilacz:

Składa się między innymi z:
    -trafo na kształtkach EI kupione na Allegro; ~2x 21V na uzwojeniu wtórnym.
    - diody ultra szybkie MUR 860 (na max 8A) x8
    -gniazda z bezpiecznikami na 3A.

Obudowa:

Robiłem ją sam od podstaw, gdyż miałem trochę wolnego czasu i chęci:) Przedni panel to szlifowane aluminium o grubości około 4mm, pomalowany bezbarwnym lakierem w sprayu, w celu zapobiegnięcia zostawiania palców na alu.
    Boki to płyta wiórowa (pozostałość po meblu)
    Tył i dół blacha metalowa, pomalowana podkładem.
    Góra to siatka, dzięki której poprawia się wentylacja układu. Nie chciałem stosować wentylatorów, wymuszonego obiegu powietrza ze względu na drgania oraz ich zakłócenia. Radiator jest na tyle duży że nawet przy max głośności jest w stanie odebrać ciepło z kostek. Lampy natomiast są ciepłe. Obudowa posiada ślady użytkowania, jednak w niczym to nie przeszkadza.
    Wyjścia: można zastosować popularne "wtyki bananowe" lub po prostu oskórowany kabel.
    Wejścia: złote cinche. 3 kanały.

Podsumowanie:

Gain Clone to dość znana konstrukcja.
    Bufor na lampach to natomiast ciepłe i miękkie brzmienie.
    Nie brakuje basu, a wszystkie tony są dobrze słyszalne. Wzmacniacz ten pracował z monitorami CANTON VENTO 810.
    Muszę jednak nadmienić że na wysokiej głośności na potencjometrze słychać charakterystyczny szum w głośnikach co jest normalne dla scalaków LM oraz w technice lampowej. Próbowałem różnych konfiguracji z masami i oddalaniem od siebie elementów lecz do samego końca nie da się pozbyć szumu. Mnie on nie przeszkadza:)

Dziękuję za uwagę! :ok:

Fajne!
  • #2 02 Wrz 2011 07:41
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Ja cały wzmacniacz 5W na 2xECC83 + EL84 jestem w stanie zasilić z trafa 30W, a ty ten nieszczęsny generator autosugestii na ECC88 zasilasz z trafa 60W :0? Żeby współczynnik autosugestii wynieść na wyższy poziom?

• #3 02 Wrz 2011 08:21
    miku210
    Poziom 26  

Bardzo ładne połączenie lamp z układami scalonymi w jednym wzmacniaczu.
    Powiedz mi: ta tabliczka informacyjna przy trafie nie należy do drogich elementów kształtujących brzmienie wzmacniacza?

• #4 02 Wrz 2011 08:44
    Andrev1991
    Poziom 12  

painlust napisał:

Ja cały wzmacniacz 5W na 2xECC83 + EL84 jestem w stanie zasilić z trafa 30W, a ty ten nieszczęsny generator autosugestii na ECC88 zasilasz z trafa 60W :0? Żeby współczynnik autosugestii wynieść na wyższy poziom?

Nie robię wyścigów komu uda się zasilić układ trafem przy jak najmniejszej wydajności prądowej.
    Przy kupnie powiedziałem że trafo ma dawać takie napięcia pod obciążeniem. I nawinięto mi trafko 60VA.

miku210 napisał:
    Powiedz mi: ta tabliczka informacyjna przy trafie nie należy do drogich elementów kształtujących brzmienie wzmacniacza?

tabliczki znamionowej nie ściągałem. Nie chciałem by trafo było "no name" bez podania wartości napięć i prądów. Miałem dać toroida ale to miałem na stanie to, więc je użyłem.

Dziękuję za opinie! ;)

• #5 02 Wrz 2011 08:51
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Czyli elektronik z kolegi taki co wydajności prądowej układu obliczyć dobrze nie potrafi, albo lubi być naciągany. Ja za to potrafię obliczyć co i ile mi potrzeba i nie płacę bez sensu. Pomijam tu oczywiście bezsens samego bufora, ale co kto lubi.

• #6 02 Wrz 2011 08:53
    pan_kotek
    Poziom 20  

Andrev1991 napisał:

Muszę jednak nadmienić że na wysokiej głośności na potencjometrze słychać charakterystyczny szum w głośnikach co jest normalne dla scalaków LM oraz w technice lampowej.

szum jest dzięki LM a nie "technice lampowej" ...lampowce tak nie szumią.

Poza tym obudowa w profesjonalnym stylu.

• #7 02 Wrz 2011 08:56
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Przerost formy nad treścią jeżeli idzie o stronę elektroniczną. Po prostu mit GC w pełnej krasie - ten wzmacniacz równie dobrze zagra na popularnych częściach ze sklepu elektronicznego. Jedyne, co mi się podoba, to ten bufor lampowy, choć trafo stanowczo mocno nad wyrost...

Za to wielki plus za obudowę - bardzo mi się podoba. Boczki bym tylko wymienił na lite drewno, ale to raczej kosmetyka wynikająca z moich osobistych preferencji. Tak czy siak jest fajnie...

• #8 02 Wrz 2011 09:35
    Andrev1991
    Poziom 12  

najmniejszy toroid jaki mam możliwość zamówić jest na takim rdzeniu.
    A obliczyć umiem:) Wiem ile idzie na żarzenie a ile na anode.

Urgon napisał:
    Po prostu mit GC w pełnej krasie

Mit GC znam bardzo dobrze. Na samym audiostereo ma on ponad 200 stron i sukcesywnie dochodzą kolejne wpisy.

Prezentowany tutaj układ został zrobiony po mojemu.
    Takie rezystory - bo takie mam. Takie trafa, bo takie mam. Obudowa też taka, bo taką mogę zrobić na warsztacie.

Koledzy na forum mają złe zdanie o kimś kto zmajstrował coś drożej niż inni. Bo mógł przecież taniej, bardziej mądrze. Ale nie zapominajmy o idei DIY. Po swojemu. Ja dam takie trafo, inny da połowe mniejsze. I tak analogicznie każdy użyje czegoś wg. własnego uznania.
    Ja wrzucam właśnie takie konstrukcje tutaj by dostać ochrzan, bo dzięki niemu uczę się tego co już niektórzy bardziej doświadczeni konstruktorzy mają wiele - wiedzy o takich konstrukcjach i założeniach jaki trzeba przyjąć przy ich budowie.

Dziękuję za opinie, sugestie, wypominanie. Biorę je naturalnie do siebie, będę się starał pamiętać o nich i nie powielać ewentualnych błędów przy budowie kolejnego układu DIY. :)

• #9 02 Wrz 2011 11:03
    bsw
    Poziom 14  

Bardzo ładna konstrukcja, chociaż wnętrze nieco chaotyczne.
    Sam coś podobnego konstruuję ale ciągle nie mogę się zdecydować na topologię (dzielony czy zintegrowany) oraz sposób wykończenia - Twój mi się podoba - wygląda jak Luxman ;-) szkoda tylko że nie jest do końca symetryczny.

Moje pytania:

1. Skąd taka fajna blacha perforowana na górną pokrywę?
    2. Jak podłączyłeś i jak sprawują się wskaźniki wysterowania?

• #10 02 Wrz 2011 11:19
    Andrev1991
    Poziom 12  

bsw napisał:
    1. Skąd taka fajna blacha perforowana na górną pokrywę?

blachę dostałem od pewnego użytkownika na audiostereo, za co mu jeszcze raz serdecznie dziękuję! loginu nie podam, gdyż było to już dawno i na pewno już jej nie ma...

bsw napisał:
    2. Jak podłączyłeś i jak sprawują się wskaźniki wysterowania?

wskaźniki działają niezależnie od potencjometru głośności. Podłączone są do kanałów poprzez układzik bodajże znaleziony na Elektrodzie.

• #11 02 Wrz 2011 16:09
    grendel123
    Poziom 15  

Z doświadczenia potwierdzę, że stosowanie buforów tego typu w żaden pozytywny sposób nie wpływa na dźwięk. Jak ktoś chce usłyszeć jak brzmi lampa to polecam zrobić najprostszy wzmacniacz SE. Tam już coś fajnego słychać (przy przyzwoitych transformatorach głośnikowych).

• #12 02 Wrz 2011 18:33
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:

Koledzy na forum mają złe zdanie o kimś kto zmajstrował coś drożej niż inni. Bo mógł przecież taniej, bardziej mądrze. Ale nie zapominajmy o idei DIY.

DIY wcale nie jest tanie ;)

Wykonanie naprawdę ładne, estetyczne i staranne. Bufor lampowy całkiem zbędny (ale wiem, wiem - cieszy).

Co do gainclone - jeśli komuś przyjdzie ochota budować ten wzmacniacz, to proszę przeczytać ten post: http://www.audiostereo.pl/gainclone_4731.html/page__view__findpost__p__2258362 i kolejne. Wreszcie ktoś przejrzał na oczy i po ponad 200 stornach napisał, że to mit. Kostka za 10 zł montowana w boomboxach gra jak... zwykły scalak. I niezależnie jak drogie elementy do tego dodamy. Ja rozumiem, że na początek taki wzmacniacz jest niby prosto poskładać itp (tzn w wersji minimalistycznej, bo Andrev1991 włożył jednak trochę trudu i dodał bufor oraz wskaźniki wysterowania), ale wcale nie trudniejszy jest ten:
    http://www.audiostereo.pl/prosty-rywal-dla-ga...a_33909.html/page__view__findpost__p__2250485

Cytat:
    Ja wrzucam właśnie takie konstrukcje tutaj by dostać ochrzan, bo dzięki niemu uczę się

Od strony technicznej nie ma za bardzo czego się doczepić, czekamy więc na następną poważną konstrukcję :)

• #13 02 Wrz 2011 19:06
    trance123
    Poziom 20  

Ile kosztowało Cie aluminium? wycinałeś sam ? może masz gdzieś link do wskaźników wysterowania ?

• #14 02 Wrz 2011 20:12
    Andrev1991
    Poziom 12  

Tomq dziękuję za profesjonalne podejście do tematu GC od strony konstruktora, który zapewne miał do czynienia conieco z tą kostką. Sam śledzę wątek na audiostereo i powiem szczerze że co układ to inna opinia. Nie należy też zapominać o tym jaki kto ma słuch. Duża ilość pieniędzy nie zawsze przekłada się na jakość. Sama kostka LM za 10zł nie musi być hiendem z wodotryskami.
    Ja to wiedziałem od samego początku, ale cóż jak to konstruktor ma... kusi zrobić:)

trance123 napisał:
    Ile kosztowało Cie aluminium? wycinałeś sam ? może masz gdzieś link do wskaźników wysterowania ?

aluminium nic nie kosztowało, robiłem je sam w wolnym czasie na warsztacie.
    Płyta grubości 5mm, jak na foto:

Szlifowałem ją ręcznie papierem ściernym od ziarnistości bodajże 200 do coraz mniejszej. Trochę było z tym roboty. Na końcu na połysk papierem wodnym.
    By uniknąć odbitych palców przejechana była bezbarwnym sprayem.

Natomiast wskaźniki dostałem od znajomego. Unitrowskie.
    Pojawiają się czasem na allegro. Wpięte w filtr dolnoprzepustowe a on sam po przedwzmacniaczu.

• #15 02 Wrz 2011 20:49
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:

Tomq dziękuję za profesjonalne podejście do tematu GC od strony konstruktora, który zapewne miał do czynienia conieco z tą kostką.

Kiedyś specjalnie zamówiłem rezystory o tolerancji chyba 0,2%, wlutowałem do tego układu i... nie zauważyłem różnicy w stosunku do zwykłych metalizowanych. Podobnie jak bodo_z porównywałem bezpośrednio Lmy z jednym z najprostszych "tranzystorowców" i różnica już była bardzo wyraźna.

Cytat:

Duża ilość pieniędzy nie zawsze przekłada się na jakość. Sama kostka LM za 10zł nie musi być hiendem z wodotryskami. Ja to wiedziałem od samego początku, ale cóż jak to konstruktor ma... kusi zrobićSmile

Bardzo mi się podoba twoje podejście do tego tematu - bez nadymania się, bez wychwalania tego wzmacniacza ("bo to przecież słynny gajnkolon"), tylko uczciwie przyznajesz, że układ (jak każdy inny) ma swoje wady i zalety. Co do robienia hi-endu z tanich elementów - to jeszcze nic w porównaniu z podstawkami pod kable ;)

• #16 02 Wrz 2011 21:20
    wojtek9313
    Poziom 12  

Andrev1991 napisał:
    Czekam na kolejne ewentualne pytania od innych użytkowników.

Ja mam jedno.
    Poradź jak wyciąłeś kwadratowe/prostokątke otwory w płycie czołowej? Na początku były nawiercane, a potem brzeszczotem? Nie mam pomysłu jak to zrobic, a nie chcę żeby wyszedł romb, ewentualnie prostokąt majacy różne długości boków zależnie od której strony się patrzy (przód/tył)

• #17 02 Wrz 2011 21:32
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Ja tylko chciałem powiedzieć jeszcze, iż wykonanie od strony technicznej i elektronicznej jest na wysokim poziomie. I to chwalę. Nie chwalę jednak samej idei GC. To tyle wyjaśnienia...

• #18 03 Wrz 2011 11:05
    Andrev1991
    Poziom 12  

wojtek9313 napisał:
    Poradź jak wyciąłeś kwadratowe/prostokątke otwory w płycie czołowej? Na początku były nawiercane, a potem brzeszczotem?

Otwory najpierw narysowałem, później przy krawędziach oraz środek napunktowałem, by wiertło mi nie zeszło i porysowało panel, a następnie powierciłem parę otworów.
    W otwór (wiercony coraz większym wiertłem) włożyłem pilnik prostokątny i ręcznie w imadle wykonane zostały okna prostokąty. Ostatecznie wygładziłem kanty papierem ściernym. Aluminium pod tym względem jest bardzo wdzięcznym materiałem. Czasochłonna lecz łatwa obróbka. Nie polecam płyt czołowych z metalu przy takiego typu obróbce.

Trzeba pamiętać by w imadle między szczękami a materiałem obrabianym dać jakąś grubszą szmatę, ew. gumę by nie porysować aluminium. Coś kosztem czegoś:)

Urgon napisał:
    Ja tylko chciałem powiedzieć jeszcze, iż wykonanie od strony technicznej i elektronicznej jest na wysokim poziomie. I to chwalę. Nie chwalę jednak samej idei GC. To tyle wyjaśnienia...

Dziękuję!

• #19 03 Wrz 2011 22:30
    kulfon16
    Poziom 13  

Boki te z płyty wiórowej frezowałeś żeby blacha (dolna) sie "schowała"?

• #20 04 Wrz 2011 00:22
    Andrev1991
    Poziom 12  

kulfon16 napisał:
    Boki te z płyty wiórowej frezowałeś żeby blacha (dolna) sie "schowała"?
    nie, zostały połączone kątownikami. Łącznie sześcioma, po trzy na stronę.

• #21 04 Wrz 2011 01:14
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Napisze to co na mój gust mi nie pasuje w wyglądzie.

1. Śruby mocujące panel.
    2. Przycisk nie pasuje do całości
    2. Nierównej wielkości pokrętła. Mniejsze pokrętło wraz z przyciskiem burza symetrię osi pionowej. Myślę, że lepiej wyglądałby ten przycisk gdyby umieścić go poza osia symetrii poziomej.
    3. Pokrętła zbyt odstające od panelu. Osobiście pokrętła zagłębiłbym w panel.
    4. Nie bawiłbym się w żadne wskaźniki, ewentualnie tylko jakiś wskaźnik aktywnego wejścia. Jestem tego zdania, że dźwięku się słucha, a nie go ogląda.

Andrev1991 napisał:
    Nie polecam płyt czołowych z metalu przy takiego typu obróbce.

Aluminium to nie powietrze ;)

• #22 04 Wrz 2011 09:12
    Andrev1991
    Poziom 12  

O gustach się nie dyskutuje, lecz z paroma punktami bym się zgodził.
    A do wskaźników mam słabość... Teraz kupiłem kolejne, większe do nowej tranzystorówki.

michalko12 napisał:
    Aluminium to nie powietrze :wink:

ale łatwiejsze w obróbce niż stal. Cięższe niż powietrze.:)

• #23 17 Wrz 2011 21:26
    Witold B
    Poziom 12  

Czy nie uważasz że przydało by się trochę otworów wentylacyjnych w dolnej pokrywie bezpośrednio pod radiatorem?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME