Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2

XsaperX 04 Wrz 2011 17:05 9509 4
  • Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2

Witam ponownie!

Przedstawiam tutaj zamienniki DIY układów M5207L01 i podwójnych wzmacniaczy operacyjnych w obudowach SIL. Dla zmiejszenia wymiarów wykorzystałem SMT. W internecie podobnego projektu nie znalazłem, więc można uznać, że jestem być może pierwszy na świecie, który się tego podjął :D.

Jest to dla tych, którzy źle podłączyli zasilanie zewnętrzne do Bossa albo dla osób, które chcą zbudować klona. Jak wiadomo BOSSowe zasilanie posiada w środku masę, natomiast na zewnątrz plus 9V. Wielu gitarzystów zapomina o tym i podłącza na chama odwrotnie. Sam Boss kosztuje 350zł, więc szkoda wyrzucać przez tak głupi powód. O tym zapomniał kolega gitarzysta mojego kumpla gitarzysty :D.
    Jak wiadomo, po tej operacji palą się wszystkie układy na płytce, czyli wzmacniacze operacyjne, wraz z tajemniczym układem M5207L01. Wzmacniacze operacyjne stosunkowo łatwo jest dostać w rozsądnej cenie, jednak z tym układem są problemy... Nigdzie po prostu go nie ma. Szukałem zamienników, jednak ich również nie ma, nawet w innych obudowach.

M5207L01 - Co to za układ?
    Jest to podwójny, sterowany napięciowo, liniowy tłumik. Napięcie sterujące zawiera się w granicach 0..1V. Z tym, że 0V, to na wyjściu brak sygnału, a 1V, to na wyjściu jest to co na wejściu.
    NS-2, to jak wiadomo, bramka szumów, która wyzwala się przy określonym poziomie ustawianym potencjometrem THRESHOLD, na określony czas ustawiany drugim potencjometrem. Gładkim odcinaniem sygnału właśnie zajmuje się ten tajemniczy układ. Napięcie po prostu spada od 1V do 0V odcinając sygnał z gitary.

Projekt
    Znając te zależności, można było przystąpić do budowy prototypu. Miał to być układ, który nie może psuć dźwięku, więc pierwszy przyszedł mi po prostu tranzystor BF245. Najbardziej odpowiadała tutaj charakterystyka tranzystora BF245A, gdyż napięcie zasilania wynosi +/- 4,5V (jest tam sztuczna masa, bo zasilane jest z baterii 9V lub zasilacza). Z testów wyszło, że najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie tak, żeby ten tranzystor zwierał sygnał do masy, tak, żeby właściwy sygnał przez niego nie przechodził - mniejsze zniekształcenia. Dodatkowo na wejściu musiałem zwiększyć rezystory w filtrze 10x i odpowiednio zmniejszyć pojemność 10x oraz usunąć bufor wyjściowy, gdyż z buforem sygnał był za silny. Wszystkie elementy zostały dobrane raczej eksperymentalnie, tzn. oscyloskop, plus generator dźwięku z regulacją amplitudy i wzmacniacz z zestawem kolumn. Niczego tutaj nie da się obliczyć po prostu :).
    Na wejściu sterującym jest wzmacniacz, który odwraca sygnał sterujący i wzmacnia go. Jak wiadomo, JFET działa na zasadzie, że jeśli podłączymy bramkę do masy, to płynie między źródłem i drenem prąd, kiedy da się napięcie ujemne, to się zaczyna zatykać, a przy napięciu poniżej -2V zaczyna całkowicie się zatykać. Tak jak pisałem, zrobiłem to na wzmacniaczu operacyjnym LM358, czyli takim, jaki wykorzystałem do zamienników podwójnych OPAMów w SILu.
    UWAGA! Na schemacie poniżej zaznaczyłem diodę D1, wstawiłem tam zworę, bo przez spadek napięcia na niej, tranzystor się w pełni nie zatykał. Radzę na początku przetestować razem z nią, później bez niej.
    Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2 Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2 Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2 Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2 Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2

Wzmacniacze operacyjne
    Wzmacniacze operacyjne, to zwyczajne dwa wzmacniacze, tylko że w obudowie SIL. Można kupić takie w rozsądnej cenie, jednak ja zrobiłem je z układów LM358 SMD na małych płytkach.
    Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2 Zamienniki DIY układu M5207L01 i innych do bramki BOSS NS-2

Co trzeba jeszcze wymienić?
    Wymienić trzeba diodę D1, która równolegle, zaporowo jest podłączona do zasilania. Jak widać ona tutaj nie pomogła, bo się spaliła, zwęgliła i przestała przewodzić, przez co poszło odwrotne zasilanie na układy.
    Druga sprawa, to kondensator C1, ponieważ to elektrolit, a on nie lubi odwrotnego zasilania!
    C25 10uF -> na 1uF
    R18 2,2k -> na 22k

Co trzeba usunąć?
    R15, R16, R17, C10, Q9.
    I jeszcze zwora z nóżki 10 do nóżki 6, jest to zasilanie, tak jest wygodniej zaprojektować płytkę.

W załączniku karta katalogowa układu M5207L01, której nie da się znaleźć w internecie... Dodatkowo dla ambitnych maski do płytek.

Jeśli ktoś nie potrafi wykonać takiej płytki, a potrzebuje, to po przesłaniu mi efektu mogę go naprawić w ten sam sposób, lub po prostu sprzedać zamiennik gotowy do przylutowania.

Wyniki
    Gitarzysta jest zachwycony :D. Sam nie gram na gitarze, to nie powiem Wam jak z brzmieniem ale z pomiarów oscyloskopowych wywnioskowałem, że to rozwiązanie nie obcina tego co nie trzeba, a sygnał nie jest zniekształcony.

I na koniec: Trzeba pamiętać o polaryzacji zasilania! :D.

Zdjęcia samego zamiennika nie zrobiłem ale jak będę się widział z gitarzystą, to zrobię.

Pozdrawiam!

Fajne!
  • #2 09 Wrz 2011 16:19
    austin007
    Poziom 17  

Bardzo interesujący projekt. Kiedyś zamawiałem wzmacniacze operacyjne o regulowanym wzmocnieniu. Regulacja napięciem. Nic drogiego.
    Skoro tylko chodzi o całkowite tłumienie albo transparentność, to ok. Widzę,że sporo pracy włożyłeś w empiryczne dopieszczenie układu.

• #3 11 Wrz 2011 19:32
    XsaperX
    Poziom 16  

austin007 napisał:
    Bardzo interesujący projekt. Kiedyś zamawiałem wzmacniacze operacyjne o regulowanym wzmocnieniu. Regulacja napięciem. Nic drogiego.
    Skoro tylko chodzi o całkowite tłumienie albo transparentność, to ok. Widzę,że sporo pracy włożyłeś w empiryczne dopieszczenie układu.

To tłumiki sterowane napięciem, nie wzmacniacze :). Jeśli wzmacniacze to by były, to by nie było problemu. Wiadomo, że czym mniej elektroniki sygnał przejdzie, tym lepiej. Tutaj starałem się to osiągnąć i myślę, że udało się.
    Zastanawia mnie tylko cisza ze strony gitarzystów-elektroników. Ale mam nadzieję, że komuś się przyda :D.

• #4 11 Wrz 2011 22:09
    MATEO XXX
    Poziom 16  

Jestem zainteresowany budową kopi tego efektu .
    Więc nasuwa mi się takie pytanie , czy masz może oryginalny wzór płytki ponieważ ułatwiłoby to sprawę . No i oczywiście nie mogę się doczekać próbek dźwięku po twojej naprawie jak i również dodatkowych zdjęć które obiecałeś dorzucić .

• #5 12 Wrz 2011 18:35
    XsaperX
    Poziom 16  

A jednak ktoś jest zainteresowany ;).
    @MATEO XXX - zdjęcia będę miał okazję odebrać może w czwartek albo w piątek.
    Co do próbki dźwięku, to nie wiem czy ma to sens, bo to zwykła bramka, a w bramce wiele do odsłuchu nie ma :D. Ale zobaczę co da się zrobić.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme