Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sterownik firmy GECO G403-P02 - podajnik cały czas pracu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Sterownik firmy GECO G403-P02 - podajnik cały czas pracu
Autor
Wiadomość
kedziej
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Łódź

Post#1 Post autora tematu 04 Wrz 2011 23:36   

Prośba o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu:

Podajnik w piecu pracuje bez przerwy, nawet gdy piec jest wyłączony!!! Praca ślimaka ustaje tyko po wyłączeniu przewodu zasilającego sterownik z gniazdka sieciowego.

Nadmienię, że na wyświetlaczu nie pojawia się żaden alarm, który dotyczyłby przegrzania kotła - wtedy zresztą nie istniałaby opcja włączenia wentylatora, a ten działa w najlepsze. Wszystkie pozostałe funkcje pieca są ok.

Po rozebraniu sterownika, znalazłem uszkodzony - spalony przekaźnik JQX-105F-1 012D-1hs(551).

Przypuszczam, że właśnie powyższy element był odpowiedzialny za ciągłą pracę podajnika.

Niestety ale nigdzie nie mogę dostać takiego przekaźnika, na giełdzie elektronicznej otrzymałem inny, ponoć pasujący przekaźnik: NT90RHCS12CB
Różnica polega na tym, że "zamiennik" posiada dodatkową nóżkę, którą na wniosek sprzedawcy wyciąłem.

Za nim zamówię oryginalny przekaźnik w internecie, chcąc uniknąć drogich kosztów przesyłek, uprzejmie proszę o następującą odpowiedź.

Czy spalenie przekaźnika i wymiana na nieprawidłowy, może powodować podobny efekt, tzn. ciągłą pracę ślimaka?
Powrót do góry

jurkuc
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Jastrzębie-Zdrój

Post#2 05 Wrz 2011 08:14   

Re: Sterownik firmy GECO G403-P02 - podajnik cały czas pracu

Zaproponowany przez sprzedawcę przekażnik jest jak najbardziej odpowiedni. Podstawowym warunkiem możliwosci zamiany przekażnika jest napięcie pracy cewki oraz maksymalny długotrwały prąd styków. Osobiscie wymieniłem taki przekażnik na zastępczy jakieś 2 lata temu i do dzisiaj pracuje bezawaryjnie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Wrz 2011 08:14   

Powrót do góry

kedziej
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Łódź

Post#3 Post autora tematu 06 Wrz 2011 20:20   

Re: Sterownik firmy GECO G403-P02 - podajnik cały czas pracuje

Na razie nie udaje mi się przywrócić sterownika do prawidłowego działania...

Przekaźnik jest na 100% sprawny, zbadałem styki i na pewno pozbyłem się odpowiedniej nóżki (zamiennik posiadał o 1 więcej od oryginalnego elementu).

Obok spalonego przekaźnika zlokalizowałem jeszcze uszkodzony tranzystor, który zamieściłem strzałką na zdjęciu. Zdjęcie znajduje się pod poniższym linkiem:

http://obrazki.elektroda.pl/7231537800_1315333326.html

Niestety tranzystor niema żadnego oznaczenia. Nie posiadają Państwo może schematu do tego sterownika? Wstawiłem już dwa tranzystory, na tzw. "czuja", przy jednym przekaźnik nie załączał podajnika, przy drugim po krótkiej przerwie, podajnik znowu "oszalał". Nie da się go wyłączyć...

Sterownik GECO G-403-M12340T-P02 NS 22028 Data Prod 09-06
Powrót do góry

markmd
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: katowice

Post#4 07 Wrz 2011 18:02   

Na zdjęciu nie widać czy to jest tranzystor. Ale jeśli tranzystor sterujący przekaźnikiem uległ zwarciu to w konsekwencji zepsuł się przekaźnik. Należy tam założyć tranzystor o polaryzacji wynikającej z połączeń układu oraz Uce tranzystora większe niż napięcie zasilania sterownika oraz Jc większe niż max prąd cewki przekaźnika.
Powrót do góry

gecoserwis
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Małopolska

Post#5 28 Wrz 2011 01:18   

markmd napisał:
Na zdjęciu nie widać czy to jest tranzystor. Ale jeśli tranzystor sterujący przekaźnikiem uległ zwarciu to w konsekwencji zepsuł się przekaźnik. Należy tam założyć tranzystor o polaryzacji wynikającej z połączeń układu oraz Uce tranzystora większe niż napięcie zasilania sterownika oraz Jc większe niż max prąd cewki przekaźnika.

Zwarty tranzystor uszkodził przekaźnik...czego to się człowiek na stare lata nie dowie.
Reszta wypowiedzi za to jak najbardziej słuszna.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Wrz 2011 01:18   

Powrót do góry

markmd
Poziom 19
Poziom 19

Post#6 28 Wrz 2011 10:17   

Dziękuję za recenzję. Małą masz widać wiedzę, jeśli nie wiesz, że po zwarciu C-E tranzystora sterującego przekaźnik będzie cały czas trzymał, co w konsekwencji może doprowadzić do przegrzania cewki przekaźnika. Produkuję sterowniki i mam świadomość, że każdy przekaźnik powinien w stanie włączonym wytrzymać przynajmniej parę miesięcy, ale różnie z tym bywa. Dlatego stosuję przekaźniki sprawdzonych firm.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Wrz 2011 10:17   

Powrót do góry

KMal
Poziom 20
Poziom 20

Post#7 20 Paź 2011 02:29   

Witam
Może za późno włączam się w ten temat, ale akurat trafił mi się do naprawy taki sam sterownik i uszkodzenie też podobne, bo ten sam przekaźnik, ale z upalonymi stykami, więc popatrzyłem co mówią inni. Zakładający temat nie uzyskał budującej podpowiedzi, a i nie pochwalił się jak rozwiązał ten problem, może dlatego, że w trakcie pomocy powstał mały zgrzyt i od tej pory ani On, ani Kol. [gecoserwis] nie pojawili się na portalu ( wg. profilu).
Oczywiście, jest możliwe, że „badziewny” przekaźnik nie lubi być za długo pod napięciem i może dostać zwarcie w cewce, a i tranzystor sterujący mógł wcześniej dostać zwarcia, zwłaszcza, że jego Ic to tylko 100mA, a ten przekaźnik – katalogowo ma cewkę o mocy 0,9W, co daje 75mA (przy 12V). W sterowniku nie ma zasilacza stabilizowanego (12V), a napięcie to jest zawyżone. Teraz robiłem pomiary i przy całkowitym średnim obciążeniu ( połowa wyświetlacza LED świeci, dwa przekaźniki aktywne) – przez cewkę tego przekaźnika płynie 94mA, co jest na granicy możliwości dla tego tranzystora. Tranzystor wyraźnie ciepły.
Nie wiem czy Kol. [gecoserwis] chciał bronić firmę GECO, bo nie tylko z Nicku to wynika, ale i z profilu, że jest specjalistą Geco. Włączając się w temat, powinien podpowiedzieć, że tranzystor jest opisany, a konkretnie jest tam SMD – 1F, t/j BC847 (katalogowo ma Ic=100mA).
Na zał. rys (prosta obróbka na szybko oryginału) wyraźnie widać napisy na tym tranzystorze.
Należy stwierdzić, że firma ta nie stosuje metody zacierania (piłowania) elementów w celu ograniczenia kopiowania wyrobu. W sumie prosta konstrukcja, wszystkie wyj. wykonawcze na przekaźnikach (4X), pamięć, procesor (PIC), wyświetlacz LED, klawiatura, a cena nie mała, bo ok. 430zł – prywatnie można kopiować.
Zastępczy przekaźnik z serii NT90, który autor miał zastosować faktycznie jest zbliżonym odpowiednikiem, ale podejrzane jest to, że w symbolu, który mu podano brakuje określenia czy cewka jest na AC, czy DC. Jeżeli założył z cewką AC, to prąd jej dla 12V to 187mA (katalogowo), obliczeniowo byłoby 166mA (cewka 2W) co musiało uszkodzić tranzystor - http://www.aphelektra.com/photo/_pdf/nt90.pdf
Można było doradzić autorowi, że oryginalny przekaźnik może tanio kupić tu: http://www.centrumelektroniki.pl/Przekaznik_30A12V_JQX105F1,p22982.html lub tu: http://www.piekarz.pl/?page=offer&item=26195 tam też, jest PDF dla tego przekaźnika.
Wiadomo, że serwisanci nie kupują za każdym razem konkretnego przekaźnika. Z drugiej strony płytki jest dużo miejsca gdzie mieści się nawet większy przekaźnik, a tamto miejsce zostaje wolne. Ten nieszczęsny sterujący tranzystor jest dokładnie z drugiej strony (gdzie był oryginalny przekaźnik), a że od strony montażu powierzchniowego nie da się robić żadnych przeróbek, bo obudowa „leży” dokładnie na niej (widać ślady grzania od tego tranzystora), to po nawierceniach montujemy „mocniejszy” tranzystor z drugiej strony (tam gdzie poprzednio był przekaźnik). Pozbywamy się niepewnego przekaźnika (CHINA) i sterowania, które jest na granicy pewności… , a można było tam dać np., triaka. Ogólnie to ten sterownik i tak jest bardzo solidnie wykonany.

Powrót do góry

markmd
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 22 Paź 2011 20:12   

Tylko czytać i się uczyć.
Powrót do góry

jeanpascale
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: slask

Post#9 25 Mar 2012 19:50   

Witam
mam Prośbę padł mi sterownik geco 403 ( przekażnik JQX 105F 1 ) dostałem w sklepie inny ale ponoć jest ok ( JQX 15FA 1C ) wymieniłem i po włączeniu wypaliło mi przekażnik podajnika JQX 115F
nie wiem czy to zbieg okoliczności czy ten przekażnik JQX 15FA 1C jest nieodpowiedni???
a jeszcze jedno w międzyczasie sprawdziłem że kondensator silnika nie ma juz odpowiedniej pojemności i wymieniłem z tym że mój miał 8uf a ja dałem 7,5 uf tylko taki był w sklepie.
nie wiem czy to wina kondensatora,przekażnika ?
gdybyktos mogł cos pomóc z góry dziekuje
ps. nie jestem elektronikiem, potrafie tylko sprawdzic, kupic wymienić

Proszę poprawić błędy pisowni
mod - mirrzo

Powrót do góry

markmd
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 26 Mar 2012 09:36   

Uszkodzenie przekaźnika od podajnika nastąpiło prawdopodobnie z powodu czynności związanych z wymianą kondensatora rozruchowego. To są kondensatory na prąd przemienny wykonane specjalnie jako rozruchowe (nie można wstawiać zwykłych kondensatorów DC o podobnej pojemności).
Co do przekaźnika JQX 15 FA 1C to jest to przekaźnik nieco inny od omawianego (inny układ styków, inne wymiary). Radzę stosować oryginalny - jest dostępny w sklepach internetowych.
Powrót do góry

jeanpascale
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: slask

Post#11 28 Mar 2012 22:14   

po wymianie przekaźników JQX 115F ( przy okazji wymieniłem wszystkie 3 )wszystko ok, podajnik śmiga
dzięki za wszystkie informacje
Powrót do góry

MagicOl
Poziom 9
Poziom 9

Post#12 06 Lis 2012 10:51   

KMal napisał:
Witam
Ten nieszczęsny sterujący tranzystor jest dokładnie z drugiej strony (gdzie był oryginalny przekaźnik), a że od strony montażu powierzchniowego nie da się robić żadnych przeróbek, bo obudowa „leży” dokładnie na niej (widać ślady grzania od tego tranzystora), to po nawierceniach montujemy „mocniejszy” tranzystor z drugiej strony (tam gdzie poprzednio był przekaźnik). Pozbywamy się niepewnego przekaźnika (CHINA) i sterowania, które jest na granicy pewności… , a można było tam dać np., triaka. Ogólnie to ten sterownik i tak jest bardzo solidnie wykonany.

Można prosić o typ przekaźnika i typ tranzystora zastosowanego przez ciebie.
Czy wymieniałeś również diodę rozładowującą energię cewki ?

Zastanawiam się też nad inną sprawą przekaźnik zastosowany w oryginale to JQX-115F-012-1HS3, który ma temperaturę pracy do 70 stopni, czy nie lepiej byłoby zastosować JQX-115F-012-1HSB3 (85 stopni) ?

Pozdrawiam,
MagicOl
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lis 2012 10:51   

Powrót do góry

KMal
Poziom 20
Poziom 20

Post#13 06 Lis 2012 13:39   

Witam.
Niestety, gdyby to było miesiąc temu, to bym już nie pamiętam, a to było przeszło rok temu.
W danej chwili skupiam się na problemie i staram się go rozwiązać. Skoro sterownik nie wrócił do dzisiaj, to znaczy, że działa. Znam człowieka (pamiętam), ale sezon grzewczy w pełni, więc nie będę mu wygaszał pieca.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Sterownik firmy GECO G403-P02 - podajnik cały czas pracu
Strona 1 z 1