X

Jak podłączyć piec CO do komina?

12 Sep 2011 10:36 PApawels1984
  • #1 12 Sep 2011 10:36
    pawels1984
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Witam.

Mam takie pytanko;
    Jak podłączyć piec CO do komina?
    Piec stoi z boku komina, około metra, ma kwadratowy wylot spalin, więc powinienem zamontować 1 kolanko kwadratowe, a drugie okrągłe?
    Jaka może być maksymalna długość rury i jak bardzo może być pochylona?
    Trzeba jakoś ją izolować?
    Mam piec per-eko KSW plus 20.

Proszę o poradę, pozdrawiam.
  • #2 12 Sep 2011 15:06
    kabee84

Level 24  
    Helpful post? (+1)
    Większość informacji, takie jak długość i przekrój komina powinny być zawarte w instrukcji montażu.

Na "kwadratowy" wylot spalin (czyli na czopuch) zainstaluj redukcję na przekrój okrągły i spokój. Wiele firm robi redukcje pod specjalne zamówienie (każdy rozmiar co do milimetra). Dalej możesz nawet pokombinować kolanami 30 czy 45stopni aby zmniejszyć opory.

Nie trzeba ocieplać rur kominowych pomiędzy czopuchem kotła a kominem, no chyba że dla własnego bezpieczeństwa (aby się nie poparzyć).
  • #3 12 Sep 2011 17:32
    Bobbo
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Kocioł powinno się łączyć bezpośrednio do komina. Gdy jest to z jakichś powodów trudne można dać kolano ale z możliwością czyszczenia go /wyczystką/ Wszystko musi być szczelne o odpowiednim spadku.
  • #4 12 Sep 2011 18:56
    kabee84

Level 24  
    Helpful post? (0)
    Bobbo wrote:
    Kocioł powinno się łączyć bezpośrednio do komina. Gdy jest to z jakichś powodów trudne można dać kolano ale z możliwością czyszczenia go /wyczystką/ Wszystko musi być szczelne o odpowiednim spadku.

Kolana czarne najczęściej mają wyczystki "wbudowane".
  • #5 13 Sep 2011 09:24
    pawels1984
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dzięki za odpowiedzi,
    jesazcze tylko pytanko:
    Jaka może być maksymalna długość rury i jak bardzo może być pochylona?
    A jak by nałożyć kolanko okrągłe na czopuch i dokladnie je uszczelnić to by też było dobrze?
    A łączenia rury z kolankami powinny być uszczelnione jakimś silikonem lub sznurkiem?
  • #6 13 Sep 2011 09:43
    kabee84

Level 24  
    Helpful post? (0)
    Kolana okrągłego na czopuchu nie uszczelnisz, bynajmniej ja sobie tego nie wyobrażam. Być może uda Ci się zdobyć kolano o przekroju kwadratowym - czasem się zdarzają...

W instrukcji montażu powinno być napisane, jakie długości i przekroje kominów są wymagane. Im dłuższy poziomy odcinek, tym wyższy i o większym przekroju musi być komin. To tak w skrócie, bo na to też są jakieś wzory...

A w praktyce - 1mb poziomo daje radę przy standardowej wysokości komina około 7-8mb :-) pod warunkiem, że komin ma odpowiedni przekrój...
  • #7 06 Dec 2011 08:18
    pawels1984
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (+3)
    Witam,
    Zamontowałem na czopuch przejściówkę kwadratu na okrąg o przekroju 160mm, do tego kolano i rurę 1m i następne kolanko do komina, wyszedł mi kąt rury jakieś 45 stopni.
    Ciąg jest bardzo dobry.
    Dzięki za porady.

Pozdrawiam.
  Search 4 million + Products
Browse Products