X

Jak naładować baterię poza laptopem ?

Arex16 15 Sep 2011 11:15
  • #1 15 Sep 2011 11:15
    Arex16
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam przeglądałem kilka wątków w tym temacie i nie jestem pewien jakie powinny być do końca parametry ładowania baterii z laptopa. Kupiłem laptopa z uszkodzonym wejściem zasilania i chcę sprawdzić czy laptop w ogóle jest sprawny , ale niestety bateria padła a nie mam drugiego takiego laptopa żeby ją naładować.

Bateria pochodzi z Dell inspiron N5010:
    Li-ion
    Typ-J1KND 11,1 V
    4,14Ah

Zasilacz z laptopa ma napięcie 19,5V i prąd 4,62A.
    Ewentualnie posiadam zasilacz laboratoryjny o zakresie napięć 0-15V i prądów 0-2A

Niżej mały schemacik wyprowadzeń i napięć (tak dla zobrazowania sytuacji):

Napięcie między pinami w baterii wyciągnięctej z laptopa:
    1:6 napiecie 0,58v
    1:8 , 1:9 napięcie 2,26v

Napięcie mierzone na tych samych pinach tylko na płycie głównej:
    1:6 napięcie 9,7v
    1:8 , 1:9 napięcie 9,7v

Moje pytanie brzmi, do których pinów , jakie napięcia podłączyć i na jaki zakres prądów?
  • #2 15 Sep 2011 12:20
    pawelbul
    Level 18  
    Helpful post? (-1)
    Nie próbuj takich rzeczy uszkodzisz elektronikę baterii.
  • #3 15 Sep 2011 12:25
    bmserwis
    Level 36  
    Helpful post? (+1)
    Nie wiem czy widział kolega eksplozję ogniwa Li-ION, ale ufam, iż raczej nie chciałbyś zobaczyć. Ogniwa Li-ION są bardzo wrażliwe jeśli chodzi o proces ładowania.
  • #4 15 Sep 2011 12:33
    Arex16
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (-1)
    Czyli nie pozostaje nic innego jak tylko znaleźć kogoś kto posiada laptopa z taką baterią?
  • #5 15 Sep 2011 12:34
    bmserwis
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Dolutować kable za wejściem zasilania.
  • #6 15 Sep 2011 12:35
    Hucul
    Level 39  
    Helpful post? (-1)
    Bez przesady! Mając do dyspozycji zasilacz laboratoryjny i pinout złącza baterii można pokusić się o naładowanie jej niskim prądem, bez udziału elektroniki.
    Musisz poszukać w sieci schematu elektroniki wewnątrz baterii lub chociaż pinoutu złącza. Podłączasz zasilacz bezpośrednio do ogniw i ładujesz prądem kikadziesiąt do kilkuset miliamperów, do osiągnięcia przez baterię odpowiedniego napięcia, w tym przypadku 12,6V.
  • #7 15 Sep 2011 12:57
    Arex16
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    Schematy serwisowe posiadam do tego modelu laptopa ale niestety do baterii nie znalazłem.
    Tak w ogóle laptop ma być sprawny jak zapewniał sprzedawca poza wejściem ładowania . Po otworzeniu lapka jak się okazało był zalany i oprócz tego, że nie da się go naładować wszystko miało być ok. Zacieki jakie widniały na głównym elemencie płyty głównej (składa się z dwóch część zasilająca osobno) nie dają mi spokoju wiec chciałem jak najszybciej go sprawdzić .

Z tego co widzę nic nie pod spieszę.
  • #8 15 Sep 2011 14:07
    pawelbul
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Wersja na Intelu czy AMD
  • #9 15 Sep 2011 14:11
    Arex16
    Level 12  
    Intel

Dokładny model to :
    Type P10F001
  • #10 15 Sep 2011 14:21
    pawelbul
    Level 18  
    Helpful post? (+2)
    Schemat podłączenia zasilania.
  • #11 16 Sep 2011 15:46
    Arex16
    Level 12  
    Wielkie dzięki za pomoc . Z problemem poradziłem sobie w ten sposób , że znalazłem sklep w pobliżu gdzie sprzedają własnie ten model della i sprzedawca użyczył mi baterii do sprawdzenia. A układ zasilania sam próbowałem zdiagnozować i niestety sprawdziłem scierzki połączenia i elementy w układzie zasilania i nic nie znalazłem.
    Mając tą wiedzę , że laptop działa oddałem do serwisu i czekam na diagnozę.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.
  Search 4 million + Products
Browse Products